Wybór kwiatów na Święto Zakochanych jest prosty, a dla niektórych wręcz oczywisty. Róża, koniecznie czerwona stała się nie tylko walentynkowym symbolem, ale również wyrazem najgłębszej miłości i oddania. Zanim jednak w miłosnym szale pobiegniemy do kwiaciarni, warto zastanowić się dokładniej nad swoim wyborem. Ile róż na Walentynki powinniśmy kupić? Czy zawsze muszą być w kolorze ognistej czerwieni? O czym musimy pamiętać podczas przygotowywania naszego prezentu dla bliskiej osoby?
Spis treści:
Skąd wzięło się Święto Zakochanych?
W zachodniej kulturze znamy bardzo wiele postaci, które, choć ich sylwetki owiane są licznymi legendami, w dzisiejszym świecie zajmują niezwykle ważne miejsce. Jedną z nich jest z pewnością święty Walenty, patron miłości i zakochanych.
Na kartach historii znajdziemy informacje o świętym Walentym, chrześcijańskim biskupie żyjącym na przełomie II. i III. wieku. Według legendy udzielał on ślubu zakochanym parom wbrew cesarskim zakazom, które zabraniały mężczyznom między 18. a 37. rokiem życia wchodzić w formalne związki. Ówczesny władca, cesarz Klaudiusz II Gocki uważał bowiem, że młodzi żołnierze powinni być samotni, wtedy są najskuteczniejsi i skupieni na swoim zadaniu. Za złamanie zakazu biskup Walenty został wtrącony do więzienia, gdzie podobno spotkał miłość swojego życia. Pisał do niej listy, które podpisywał „Twój Walenty”. Według legendy, za swoje nieposłuszeństwo został on stracony w dniu 14 lutego. I dlatego właśnie tego dnia obchodzimy święto wszystkich zakochanych. Co więcej, w kościele katolickim święty Walenty jest patronem osób chorych, szczególnie tych cierpiących na schorzenia psychiczne.
Róża – znak wiecznej miłości!
Róża to nie tylko jeden z najpopularniejszych kwiatów wykorzystywanych we florystyce na całym świecie. To również symbol miłości, namiętności oraz oddania dla drugiej osoby. Przez lata jej silna pozycja umacniała się i dziś wielu z nas nie wyobraża sobie miłosnych uroczystości bez ujmującej czerwieni róż.
Symbolika tego kwiatu wzięła się z faktu, że rośliny od wieków stanowią ważne miejsce w miłosnym słowniku zakochanych. W dawnych czasach, kiedy o emocjach mówiło się niewiele lub zgoła nic, kwiaty zastępowały słowa i pełniły funkcję miłosnych posłańców.
Trudno powiedzieć, dlaczego akurat róża stała się wyrazem miłości i namiętności. Być może to jej dostojność i ambiwalentny charakter (piękno i kolce) stanowią o jej sile. Jest mocna, ma posągowy wygląd, a przy tym jej intensywna czerwień zachwyca nawet najmniej wrażliwe estetycznie dusze. Co więcej, obecność kolcy sprawia, że jest ona idealnym symbolem głębokiego uczucia, które jest jednocześnie cudowne, a przy tym czasem potrafi też ranić. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie róże najczęściej wybieramy z okazji Święta Zakochanych. Zanim jednak kupimy je swojej wybrance, powinniśmy dokładniej zapoznać się ze zwyczajami dotyczącymi tych kwiatów. Ile róż należy wręczyć ukochanej? Czy ma to znaczenie?
Ile róż na Walentynki? Czy ilość ma znaczenie?
Warto wiedzieć, że wokół Święta Zakochanych narosło wiele przekonań, a nawet przesądów. Funkcjonuje w tej kwestii wiele niepisanych zasad, których warto przestrzegać, aby dobrze wypaść. Jedną z nich jest ilość kwiatów, którą powinniśmy wręczyć swojej wybrance. Okazuje się, że w tym wypadku ilość ma ogromne znaczenie i nie można jej zostawić przypadkowi. Warto poznać utarte zwyczaje, które rządzą podarunkami z okazji Walentynek, aby nie popełnić błędu.
Jedna róża bukietu nie czyni?
Róża, dzięki swojej okazałości, może być wręczana pojedynczo, ale wówczas należy pamiętać, aby wybrać możliwie największy i strojniejszy kwiat, z ładnymi, niezniszczonymi liśćmi i płatkami. Jedna krótka gałązka nie będzie się bowiem dobrze prezentować i przez adresatkę może być odebrana jako “bylejaka”. Musimy więc stanąć na wysokości zadania i wybrać najlepszy możliwy egzemplarz.
Zwyczaj podpowiada również, w jakiej sytuacji można zdecydować się na pojedynczą różę. Ma ona bowiem swoją symbolikę. Jeden kwiat może stanowić komunikat, że nadal nam zależy i wciąż kochamy. Stąd pojedyncza gałązka lepiej sprawdzi się dla par z dłuższym stażem. Jeśli jednak podarujemy ją na pierwszej randce, damy w ten sposób kobiecie znać, że to głębokie uczucie od pierwszego wejrzenia.
Trzy, pięć, a może tuzin? Co oznacza ilość róż na Walentynki?
Jeśli jednak pragniemy wyrazić nasze uczucie większą ilością kwiatów, w tym wypadku również musimy pamiętać, że każda ma nieco inne znaczenie i za ich pomocą dajemy ukochanej inny komunikat.
Gatunek, kolorystyka, a nawet konkretna ilość kwiatów mają ogromne znaczenie. Ta głęboka symbolika wzięła się z dawnych czasów, kiedy o uczuciach nigdy nie mówiło się wprost. Rośliny zastępowały słowa, a żeby precyzyjnie określić stan ducha, każdy detal był niezwykle istotny. Należało wybrać nie tylko odpowiedni gatunek kwiatu, ale również jego barwę, a nawet ilość. Kod ten obowiązuje także w dzisiejszych czasach. Co więc mówią poszczególne ilości róż?
Mówi się, że trzy róże to proste wyznanie miłości. Sześć gałązek wyraża nadzieję, że zakochany mężczyzna skradnie swojej wybrance serce. Dziewięć z kolei to obietnica „na zawsze razem”, a dwanaście to prośba „bądź moja!”. Zakochani do szaleństwa mogą się nawet pokusić o wiązankę ze stu jeden gałązek! To byłoby mocne wyznanie dozgonnej i szaleńczej miłości. Jeśli już zdecydujemy się na dany komunikat, który chcemy wystosować, do wyboru pozostaje kolor róży.
Kolor również ma znaczenie!
Ilość róż ma znaczenie i może stanowić konkretną wiadomość dla naszej wybranki. Ale także ich kolor może wyrażać różne komunikaty.
Czerwień od zawsze kojarzy się z namiętnością i szalonym uczuciem. Warto zarezerwować ją na szczególne wyznanie, takie, którego jesteśmy w 100% pewni. Gorąca czerwień to ogień i namiętność. Jeśli więc jednak zależy nam bardziej na wyrażeniu sympatii do drugiej osoby, bezpieczniejsze będą odcienie różu lub pomarańczu.
Różowa róża oznacza ciepłe i pozytywne uczucia, takie jak wdzięczność, uznanie, a nawet podziw. To dobry kolor dla młodszych zakochanych. Róż kojarzy się bowiem z dziewczęcą niewinnością, ulotnością i delikatnością. Kwiat o tej barwie można podarować koleżance, przyjaciółce lub dziewczynie, która dopiero ma się stać naszą wybranką.
Pomarańczowa róża to z kolei wyraz fascynacji i zainteresowania drugą osobą. Floryści polecają go tym panom, którzy nie są jeszcze pewni, czy to już jest miłość, czy jeszcze przyjaźń. Stanowi doskonałą alternatywę dla ognistej czerwieni. Można także wybrać różę fioletową, która prezentuje się bardzo oryginalnie, a przy tym również wyraża miłe uczucia wobec obdarowanej.
Bukiet róż na Walentynki – klasyka najlepszym wyborem!
Wybór róż na Walentynki to klasyka gatunku i zawsze sprawdzona opcja bez względu na indywidualny gust. Jeśli darzymy bliską osobę sympatią, a nawet głęboką miłością, bukiet składający się z róż lub pojedynczy kwiat to będzie strzał w dziesiątkę. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór kompozycji walentynkowych. W razie wątpliwości lub pytań nasi wykwalifikowani pracownicy dopasują rozwiązanie do Państwa potrzeb i oczekiwań.