Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

czosnek ozdobny

Czosnek ozdobny w ogrodzie – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Czosnek od zawsze kojarzy nam się jako ważny składnik codziennego jadłospisu. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w ogrodach można spotkać również jego wersję dekoracyjną. Czosnek ozdobny to bardzo ciekawy i pełen uroku kwiat, który warto zaprosić do swojego ogrodu. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Jak o nią dbać i pielęgnować, aby przez cały sezon prezentowała się doskonale?

Różne oblicza czosnku

Czosnek to znane warzywo i przyprawa, które każdego dnia spożywamy w naszych posiłkach. Ma on niezwykłe walory smakowe, ale jednocześnie też działanie prozdrowotne. Niektórzy stosują go nawet jako naturalny antybiotyk. Należy jednak pamiętać, że roślina ta, sadzona w warzywniakach, ma także swoich braci, którzy chętnie goszczą w ogródkach kwiatowych, na rabatach i zielonych skwerach.

Czosnek ozdobny ma wyjątkowo dekoracyjny pokrój. Wysokość łodygi może osiągać nawet 1,5 metra. Na jej końcu znajduje się okazały kwiat, kształtem przypominający kulę. Kwiaty przyjmują różne kolory, od fioletów, aż po barwne , a nawet biel. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do rozwoju, będą piękną ozdobą każdej zielonej przestrzeni.

czosnek ozdobny

Czosnek – ozdoba każdego ogrodu

Czosnki ogrodowe to dostępne w bardzo wielu odmianach. Choć pochodzą z różnych zakątków świata, wiele z nich nadaje się do uprawy w naszym klimacie. Wszystko dzięki ich mrozoodporności, stosunkowo niewielkim wymaganiom, a także ogromnym walorom dekoracyjnym.

Kwiaty czosnku przyjmują bardzo ciekawą formę. Z daleka wyglądają jak wielkie kule umieszczone na czubku długiej łodygi. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się jednak, że każda kula składa się z setek drobnych kwiatków. Ich wielkość oraz kolor różnią się w zależności od odmiany, z której pochodzą. Jest ich bardzo dużo, a jedną z najpopularniejszych jest czosnek olbrzymi. Osiąga, jak sama nazwa wskazuje, bardzo duże rozmiary. Kwitnie w różnych odcieniach fioletu, od czerwca do sierpnia. Kwiaty układają się w okazałe baldachy. Warto wiedzieć, że czosnku, oprócz tego, że stanowią piękną ozdobę , dobrze radzą sobie również w formie ciętej. Jeśli będziemy regularnie zmieniać im wodę, w wazonie wytrzymają przez długi czas.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się czosnek niedźwiedzi. Choć nie jest to nowa roślina na polskim gruncie, obecnie przeżywa swój renesans. Na uwagę zasługuje nie tylko jej ciekawy wygląd, ale również walory smakowe i kulinarne. Do gotowania wykorzystuje się jadalne liście rośliny. Ma ona także bogate właściwości lecznicze i prozdrowotne.

Jak uprawiać czosnek ozdobny?

Jako roślinę cebulową, czosnek należy uprawiać na podobnych zasadach jak inne rośliny tego rodzaju. Cebulki należy umieścić w gruncie jesienią, na głębokości około 10 – 15 centymetrów. Na raz wybranym stanowisku mogą rosnąć przez wiele lat, jednak zaleca się ich przesadzanie co 3 – 4 lata, aby zapewnić im odpowiednią do rozwoju przestrzeń (z biegiem lat systemy korzeniowe mogą się nadmiernie zagęszczać).

Czosnek nie ma szczególnych wymagań glebowych. Warto jednak zadbać, aby miał on przepuszczalne podłoże, na przykład piaszczysto-gliniaste. Roślina ta lubi także słońce i choć poradzi sobie również w półcieniu, będą wówczas mniej okazałe. Warto dodać, że kiepsko znosi upał i bardzo wysokie temperatury. Optymalna dla niej aura to spora dawka wilgoci i lekki chłód. W okresie wzrostu po zimie, a także w czasie kwitnienia czosnki należy systematycznie i obficie podlewać. Dodatkowo należy je wspierać za pomocą kompostu lub nawozu (najlepsza będzie wersja wieloskładnikowa, z niewielką ilością azotu). Po przekwitnięciu baldachy należy usunąć. Mimo iż, nawet wyschnięte, będą wyglądały dobrze, może to zaszkodzić cebulom, osłabiając je i ograniczając szansę na rozwój w kolejnych sezonach.

Czosnek ozdobny – aranżacje z jego udziałem

Czosnek ozdobny jest piękną rośliną o wyjątkowym charakterze, stąd coraz częściej gości na naszych rabatach, ale także w przestrzeni miejskiej, na przykład na skwerach czy w parkach. Co więcej, z powodzeniem można hodować go w skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach. Dzięki bogactwu różnych odmian można z ich udziałem skomponować sobie rabatę idealną, kolorową i pachnącą. Warto także wiedzieć, że czosnki można sadzić zarówno jako kompozycję kwiatową, stanowiącą połączenie różnych gatunków kwiatów jednorocznych jak i wieloletnich, ale również można wykorzystać je do ozdoby alejek i wąskich grządek.

Dobrą wiadomość mamy również dla florystów, którzy również mogą wykorzystać te kwiaty do swoich celów. Warto wiedzieć, że długie łodygi z okazałym kwiatostanem na czubku idealnie sprawdzą się jako element bukietu. Czosnki świetnie prezentują się zarówno jako samodzielna aranżacja, jak i również jako część bardziej różnorodnej całości. Co więcej, można ich użyć nawet po przekwitnięciu, ponieważ nawet wówczas nie tracą nic ze swojego uroku i pierwotnej formy. Można wtedy z ich udziałem skomponować niezwykłe bukiety z suszonych kwiatów. Będą świetną ozdobą nawet wtedy, gdy świat za oknem pokryje śnieg.

Dużym atutem czosnków ozdobnych jest fakt, że kwitną one dłużej niż większość roślin cebulowych. Dzięki temu idealnie wpisują się w okres po kwitnieniu , a przed kwitnieniem gatunków letnich. Uważa się ponadto, że mają one właściwości odstraszające nornice i szczury. Dzięki nim nasz ogród będzie kolorowy i pachnący przez cały sezon wiosenno-letni. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór czosnków ozdobnych. Tworzymy z ich udziałem wyjątkowe kompozycje florystyczne. Podpowiadamy również, w jaki sposób je pielęgnować, aby na dłużej zachowały swoją piękną formę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *