Mimo skomplikowanej i nieco obco brzmiącej nazwy, sansewieria jest w Polsce niezwykle popularną rośliną doniczkową. Wyróżnia ją bardzo ciekawy pokrój, intensywny i nasycony zielony kolor oraz wyjątkowe walory dekoracyjne. Warto przy tym wiedzieć, że sansewieria uprawa należy do nieszczególnie skomplikowanych. Gatunek ten nie ma także wysokich wymagań, jeśli chodzi o potrzebne do rozwoju warunki. Można go z powodzeniem umieścić w domu albo w przestrzeni publicznej, na przykład w biurze czy w urzędzie. Wszędzie tam będzie roztaczać wokół swój wyjątkowy urok.
Spis treści:
Sansewieria uprawa — roślina o niezwykłej charakterystyce
Jest to oficjalna nazwa tego gatunku, ale w Polsce jest on znany pod innymi określeniami. Roślina ta nosi miano wężownicy lub języków teściowej (a także szabel teściowej). Wzięło się ono z bardzo charakterystycznego pokroju łodyg, które przypominają wijące się węże albo właśnie języki. Ma ona ponadto wyrazisty kolor, który stanowi połączenie dwóch odcieni — ciemnej zieleni, przełamanej jaśniejszymi pasmami.
Sansewieria uprawa pochodzi z ciepłych regionów świata, przede wszystkim z Afryki oraz z Azji. Jest to jeden z powodów, dla których roślina ta nie jest szczególnie wymagająca. Ma także dużo naturalnego uroku, dzięki czemu chętnie wybieramy ją do swoich domów i mieszkań. Swoją popularność kwiat sansewieria wziął przede wszystkim ze swoich walorów prozdrowotnych. Ma ona bowiem zdolność oczyszczania powietrza poprzez pochłanianie szkodliwych związków i substancji.
W jaki sposób pielęgnować sansewierię?
Sansewieria gwinejska cylindryczna to jeden z gatunków szczególnie odpornych na różnego rodzaju niesprzyjające warunki oraz zaniedbania. Jej uprawa i jej atrakcyjność wynika również z faktu, że jest to roślina o zdecydowanych walorach ozdobnych, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w domach prywatnych, jak i w przestrzeniach biurowych. Przyczynia się do tego wysoka odporność tej odmiany na suszę, ale także na zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury. Najwytrwalsze okazy są w stanie przetrwać bez wody nawet kilka tygodni, co czyni je doskonałym wyborem dla tych osób, którym trudno pamiętać o regularnym podlewaniu swoich roślin.
Jak więc dbać o naszą sansewierię? Gatunek ten pochodzi z ciepłych rejonów świata, dzięki czemu jest on przyzwyczajony do trudnych warunków dla wzrostu. Mimo to, jeśli interesuje nas jej uprawa, to należy wcielić w życie kilka zasad, aby roślina ta odwdzięczyła nam się doskonałym wyglądem i trwałą formą.
Sansewieria uprawa i pielęgnacja to przede wszystkim zapewnienie jej odpowiedniego podłoża. Powinno być ono żyzne i zawierać drenaż, który gwarantuje właściwe magazynowanie wody. Do mieszanki ziemi należy dodać odrobinę kompostu, piasku lub gliny. Bardzo ważne jest przy tym, aby roślina nie stała w wodzie, może to bowiem doprowadzić do gnicia korzeni. Co więcej, należy ją systematycznie podlewać, aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Jest to szczególnie istotne w okresie wiosenno-letnim. Zimą możemy ograniczyć nawodnienie, które w tym okresie, w nadmiarze, nie przysłuży się roślinie.
Dodatkowym wsparciem dla lepszej formy sansewierii będzie regularne czyszczenie i nabłyszczanie liści. W tym celu można raz na jakiś czas zapewnić kąpiel roślinie pod prysznicem albo czyścić powierzchnię liści wilgotną szmatką. Nadajemy jej dzięki temu nieskazitelny blask.
Błędy w uprawie wężownicy — sansewieria uprawa
Jak w przypadku każdej pielęgnacji, także i tutaj może dojść do błędów. Należy zwrócić uwagę na wytyczne hodowców, aby zapewnić naszej roślinie optymalne warunki rozwoju. Kluczowe jest pilnowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Gatunek ten nie lubi ani szczególnych niedoborów, ani nadmiaru wody. Zbyt częste podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni, co z kolei przekłada się na usychanie i przebarwienia liści. Pierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, są plamy na liściach. Jeśli je zauważymy, musimy niezwłocznie zaprzestać podlewania na jakiś czas albo przesadzić roślinę do bardziej suchej ziemi.
Z kolei zbyt duża suchość także nie jest dla sansewierii korzystna. Objawia się ona zniekształceniem liści. Kiedy już do tego dojdzie, należy podlewać ją nieco więcej, do momentu, aż ich forma wróci do normy.
Inne wskazówki pielęgnacyjne
Dla lepszego wyglądu przy uprawie sansewierii w domu należy ją systematycznie przesadzać, za każdym razem do nieco większej doniczki. Zaleca się, aby przeprowadzać ten zabieg raz na dwa — trzy lata. Można ją dodatkowo wesprzeć specjalistyczną odżywką lub nawozem. W tym przypadku również należy zachować jednak umiar, ponieważ zbyt duża ilość preparatu wspomagającego może doprowadzić do uszkodzenia rośliny.
Dobrze jest umieścić sansewierię na słonecznym miejscu, w którym światło jest rozproszone. Należy przy tym bacznie obserwować swój okaz i wychwytywać wszystkie ewentualne nieprawidłowości. W ten sposób będziemy w stanie zapewnić mu najlepsze możliwe warunki.
Sansewieria uprawa — choroby
Niestety sansewieria uprawa jest dość podatna na ataki szkodników. Jej największym wrogiem jest wełnowiec. Można go poznać po charakterystycznym nalocie, który przypomina watę. Najlepiej usunąć go ręcznie, stosując w tym celu wacik namoczony w denaturacie. W sklepach ogrodniczych znajdziemy również specjalistyczne preparaty przeznaczone do rozprawiania się z tymi szkodnikami. Warto jednak wiedzieć, że sansewierię mogą zaatakować również przędziorki i mszyce. Aby się ich pozbyć, można obficie spłukać roślinę, uważając jednak, aby nie przelać korzeni. Innym sposobem jest użycie mydła i spirytusu do usunięcia niepożądanych organizmów.
Po więcej wskazówek pielęgnacyjnych zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu również szeroki wybór kwiatów doniczkowych. Pomożemy wybrać odpowiednie, a także podpowiemy, w jaki sposób o nie dbać.