Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Żywopłot zimozielony

Najlepsza roślina na żywopłot zimozielony

Żywopłot zimozielony tworzy szczelną zieloną osłonę przez cały rok, dzięki czemu zapewnia prywatność i kameralność właścicielom działki z domem. Poprawia również walory estetyczne ogrodu w okresie zimowym. Ponadto żywopłot w pewnym stopniu chroni przed kurzem i hałasem. Jego pozytywną cechą jest szybki wzrost oraz dekoracyjność, którą uzyska się wybierając odpowiadające nam rośliny. Żywopłot będzie pełnił swoją funkcję w okresie wzmożonego użytkowania ogrodu, tj. od wiosny do jesieni, ale także w okresie zimy.

Poza wspaniałym wyglądem niektóre rośliny zimozielone skutecznie pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza. Ogrodnicy doceniają zimozielony żywopłot także za zdolność do stabilizowania gleby i zapobieganie erozji. Takie ogrodzenie wchłania bowiem nadmiar wody gruntowej, dlatego jest ono bardzo dobrym środkiem zapobiegawczym w przypadku silnych opadów deszczu czy roztopów śniegu. To też doskonałe siedlisko dla dzikich zwierząt, zapewniające im pożywienie oraz schronienie. Dla osiągnięcia tych celów należy zasadzić żywopłot z zimozielonych roślin.

Rośliny na żywopłot zimozielony – liściaste i iglaste

W zależności od upodobań właścicieli, na żywopłot zimozielony są wybierane zarówno rośliny iglaste, jak i rośliny liściaste. Istotne jest, aby rośliny te nie gubiły listowia lub igieł oraz nie zmieniały koloru jesienią. Jak się okazuje popularnym wyborem na żywopłot są rośliny iglaste. Są one wiecznie zielone tworząc klimatyczną osłonę za pomocą gęsto osadzonych na gałęziach igieł. Większość z ich gatunków łatwo jest przyciąć do pożądanego kształtu i rozmiaru. Są one łatwe w uprawie, szybko rosną i nie wymagają specjalnej opieki. Dodatkowo drzewa czy krzewy iglaste mają właściwości pochłaniania toksyn z powietrza i są pod tym względem skuteczniejsze od roślin liściastych. Oprócz zapewnienia prywatności, taka osłona stanowi idealne tło dla ozdobnych krzewów czy kwiatów uprawianych w ogrodzie.

Rośliny na żywopłot zimozielone – szybkość wzrostu

Ogrodnicy na żywopłot zimozielony wybierają najczęściej rośliny szybkorosnące. Spośród iglaków na żywopłot zimozielony szybkorosnący popularnymi są następujące gatunki: świerk, żywotnik zachodni (tuja), jałowiec, cis pospolity, choina kanadyjska, cyprysik Lawsona i daglezja zielona.

Żywopłot szybko rosnący zimozielony – charakterystyka roślin iglastych

Żywotnik (tuja) jako żywopłot zimozielony

Najbardziej popularnymi roślinami na żywopłoty zimozielone i jednocześnie szybkorosnące, od dawna są żywotniki, czyli tuje. Żywotnik zachodni 'Smaragd’ cechuje niezwykle zielona barwa w szmaragdowym odcieniu. Tymczasem żywotnik zachodni 'Brabant’ charakteryzuje się lekko brązowiejącymi gałązkami w okresie zimowym. Odmiany te są najczęściej wybierane na żywopłot. Z kolei inna odmiana o nazwie ‘Aureospicata’ posiada gałązki w kolorze ciemnozielonym, a odrosty w kolorze żółtym. Zestaw ten w żywopłocie wygląda pięknie.

Świerk

Drugim iglakiem po tui cieszącym się uznaniem ogrodników są świerki. Rośliny te w zależności od gatunku oraz odmiany mogą tworzyć różnokolorowe ogrodzenia. Na typowe, zielone przez cały rok żywopłoty, najlepiej nadają się świerki serbskie z płaskimi igłami ciemnozielonymi z wierzchu, a od spodu z dwoma jasnymi paskami. Do wyboru są także nasze, krajowe świerki pospolite z kłującymi i zielonymi igłami. Mają one jednak bardzo duże wymagania glebowe. Warto też zwrócić uwagę na świerki kłujące zwane także srebrnymi z uwagi na srebrzysto-szare zabarwienie igieł, które trwa przez cały rok. Istnieją dwie odmiany tego świerku o nazwach 'Blue Mountain’ i 'Kaibab’. Rosną one bujnie i mają stosunkowo niewielkie wymagania glebowe.

Jałowce

Jałowce występują w kilka gatunkach i mogą być zimozielonymi roślinami na żywopłot. Jednym z nich jest jałowiec chiński 'Spartan’ o miękkich w dotyku, soczyście zielonych pędach, kolumnowym pokroju i niewielkich wymaganiach siedliskowych. Innym nietypowym gatunkiem jest jałowiec skalny 'Sky Rocket’ o wyjątkowym, intensywnym niebieskoszarym zabarwieniu. Roślina ta dorasta do czterech metrów i także dobrze znosi każde warunki glebowe.

Choina kanadyjska jako żywopłot zimozielony

Jest to gatunek drzewa pochodzący z Ameryki Północnej. Cechują go drobne, silnie spłaszczone igły. Ze względu na szybki jego wzrost oraz fakt, że dobrze znosi przycinanie i formowanie, roślina ta świetnie sprawdza się jako żywopłot zimozielony. Niemniej jednak wymaga ona specjalnych warunków do rozwoju tj. żyznej gleby i osłoniętych od wiatru miejsc.

żywopłot zimozielony

Cis pospolity

Gatunek ten można określić jako wyjątkowy, bowiem może przetrwać nawet 2-3 tysiące lat. Jest on zatem rośliną długowieczną, która z pewnością nadaje się na piękny żywopłot iglasty dla wielu pokoleń. Cis ten jest odporny na bardzo niskie temperatury, niemniej jednak najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Pokrój cisa pospolitego jest stożkowy. W polskim klimacie dorasta do 20 metrów wysokości. Z tego względu jest on idealny na żywopłoty bardzo wysokie. Cis jest oczywiście zimozielonym iglakiem o intensywnej zieleni. Dzięki temu wspaniale prezentuje się on razem ze śniegiem w okresie zimowym. Dawniej ludzie wierzyli, że cisy posadzone w ogrodzie, będą sprzyjały długowieczności ich właścicieli.

Interesujące odmiany cisa pospolitego to ‘Fastigiata’ oraz ‘Elegantissima’, których cechą szczególną jest żółte zabarwienie, dodające uroku ogrodom, w których dominuje zieleń. Ponadto są one bardzo odporne na mroźne temperatury tj. do -32°C. Polecany jest on do ogrodów nieregularnych, ale również na żywopłoty formowane. Dodatkowo dobrze rosną te odmiany na stanowiskach słonecznych, także ulokowanych w cieniu i półcieniu. Dzięki temu są one roślinami bardzo uniwersalnymi.

Cyprysik Lawsona

Jest on gatunkiem drzewa należącego do rodziny cyprysowatych. W Europie występuje głównie jako iglasta roślina ozdobna, a rosnącą dziko można spotkać ją na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo wąska i stożkowa korona. Cyprysik Lawsona w Polsce dorasta do 20 metrów i najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Roślina ta jest wrażliwa na miejskie zanieczyszczania i z tego powodu nie powinno się jej sadzić w pobliżu ulic i aglomeracji miejskich obfitujących w spaliny.

Polecane odmiany to ‘Columnaris’ i cyprisik Lawsona ‘Golden King’. Pierwsza z nich charakteryzuje się ciemnozielonymi, niebieskawymi, gęsto ułożonymi igłami. Jej pokrój jest kolumnowy, a wysokość osiąga nawet do 5 metrów. Jest polecana zatem na żywopłoty wysokie, a także te nieco niższe ze względu na dobrą tolerancję na przycinanie i formowanie. Natomiast druga odmiana ma stożkowy pokrój, a jej cechą charakterystyczną są bardzo ładne, intensywnie żółte igły, które wyróżniają się na tle ogrodowej zieleni. Obie odmiany można hodować w ogrodach ulokowanych w pełnym słońcu lub na półcienistych stanowiskach.

Daglezja zielona jako żywopłot zimozielony

Daglezja zielona jest szybko rosnącym iglakiem o pokroju stożkowym bardzo dobrze sprawdzającym się w żywopłotach. Jej ciemnozielone i miękkie igły nadają tej roślinie  dekoracyjności. Tymczasem jedną z największych zalet daglezji zielonej jest bardzo dobre radzenie sobie w warunkach suchego powietrza. Może być zatem znakomitą alternatywą dla świerka pospolitego i jodły, które na bardzo suchej glebie mogą niezbyt dobrze rosnąć. Daglezja jest drzewem wyjątkowo mrozoodpornym. W Polsce osiągają one wysokość od 10 do 15 metrów. Poleca się także sadzenie jej na stanowiskach znajdujących się w pełnym słońcu i półcieniu. Najlepiej zatem hodować ją w miejscu osłoniętym od wiatru i zacisznym, na glebach próchniczych, żyznych lub zwykłych ogrodowych.

Żywopłot szybko rosnący zimozielony – charakterystyka roślin liściastych

Tworząc zimozielony żywopłot poza iglakami można postawić na zimozielone krzewy i drzewa liściaste lub bluszcze. Z kolei do najczęściej wykorzystywanych roślin liściastych na żywopłoty szybko rosnące zimozielone należą krzewy całoroczne takie jak: bukszpan wiecznie zielony, berberysy, mahonia pospolita, ostrokrzew Meservy i laurowiśnia wschodnia, bluszcze. Natomiast wśród pozostałych roślin liściastych często spotykane są: grab, buk, głóg jednoszyjkowy, ligustr jajolistny, tawuła, ałycza, wiśnia antypka, winobluszcz pięciolistkowy itp. Przedstawimy najczęściej stosowane rośliny liściaste na żywopłoty szybko rosnące zimozielone.

Laurowiśnia wschodnia

Jest to krzew pochodzący z rejonów Morza Czarnego i Azji Mniejszej. Cechują go piękne, skórzaste i błyszczące w słońcu zielone liście. Krzew ten ma średnie wymagania w zakresie warunków do rozwoju. Oznacza to, że odpowiadają mu gleby piaszczyste i średnio wilgotne oraz miejsca zaciszne i półcieniste. W sprzyjających warunkach laurowiśnia wschodnia może kwitnąć nawet dwa razy do roku, ale jej białe kwiaty w gronie nie mają zbyt ładnego zapachu.

Ostrokrzew Meservy

Posiada on kilka odmian, które do rozwoju potrzebują żyzne gleby oraz osłonięcie od wiatru. Na żywopłot najlepiej zastosować m.in. 'Blue Prince’, która jest krzyżówką ostrokrzewu wyprostowanego i kolczastego. Odmiana ta ma sztywne, ciemnozielone liście i pędy zabarwione na kolor purpurowy. Ostrokrzew ten dorasta nawet do dwóch lub trzech metrów, nie przeszkadza mu cięcie i formowanie. Jest to jednak odmiana męska i nie rodzi typowych dla gatunku kulistych, czerwonych owoców. Inną odmianą męską podobną do niego jest ‘Blue Boy’, która także posiada ciemnozielone liście, ale o silnie postrzępionych brzegach.

Natomiast dla osób, które pragną ożywić swój ogród nie tylko zimą poleca się odmianę 'Heckenblau’. Jej najmłodsze liście są czerwone, później zaś stają się grube, skórzaste i ciemnozielone z odcieniem bordowym. Zimą zaś od góry przybierają barwę fioletowogranatową, a od spodu zielonobordową.

Żywopłot zimozielony

Mahonia pospolita jako żywopłot zimozielony

Krzew ten pochodzi z Azji oraz z obu Ameryk i może osiągnąć nawet dwa metry wysokości. Liście tej rośliny składają się z kilku sztywnych, skórzastych i ciemnozielonych części z kolczastymi ząbkami. Przypominają zatem liście ostrokrzewów. Kwiaty są miododajne i pojawiają się późną wiosną. Są one żółtego koloru, a jesienią wykształcają się z nich ciemnofioletowe, kuliste owoce. Najlepiej sprawdza się na żywopłoty nieformowane, jest jednak wrażliwa na wiatry i najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych i ocienionych.

Ligustr jajowatolistny

Ligustr jajowatolistny jest jednym z najbardziej popularnych krzewów żywopłotowych. Często rośnie on w parkach, przy drogach i na zamkniętych osiedlach. Krzew ten cechuje nie tylko  dekoracyjność, ale także to, że jest dość łatwy w pielęgnacji. Oznacza to, iż wykazuje odporność na niską temperaturę, rozrasta się szybko i gęsto, a jego wysokość wynosi nawet do 5 m. Latem ma kwiaty o kolorze kremowobiałym i przyjemnym zapachu. Natomiast  jesienią i zimą kwiaty po przekwitnięciu zastępują błyszczące, czarne owoce. Jeżeli zbierzemy je w kiście to będą ważnym elementem dekoracyjnym w aranżacji ogrodu. Dodatkowo w zależności od odmiany liście mają barwę od jaskrawożółtej do głębokiej zieleni. Zaleca się podcinanie tego krzewu dwa razy w roku, by dzięki temu osiągał on gęste ulistnienie, co pozwala na łatwe formowanie wymarzonych kształtów.

Berberysy

Na żywopłoty liściaste poleca się również berberysy szczególnie 'Juliany’. Z tej rośliny można formować szmaragdowe ściany o wysokości do 2,5 m. Łodygi ich są ozdobione podłużnymi, sztywnymi, ząbkowanymi liśćmi, które jesienią często osiągają czerwoną barwę. Jednak są pewne ograniczenia w ich zastosowaniu z uwagi na długie i bardzo ostre ciernie. Nie są one zatem polecane dla rodzin z dziećmi i psami. Na przełomie maja i czerwica zakwitają na nich drobne, żółte liście, a we wrześniu krzaki pokrywają się ciemnoniebieskimi, lekko wydłużonymi owocami. W zasadzie mogą być sadzone na każdym rodzaju ziemi i stanowisku, ale najbujniej rosną na glebie lekko wilgotnej i przepuszczalnej.

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

W niedalekiej przeszłości bukszpan był jednym z najpopularniejszych krzewów i to nie tylko jako gatunek zimozielony wykorzystywany do tworzenia formowanych żywopłotów. Roślina ta tworzy gęste i szczelnie ściany oraz jest względnie łatwa w uprawie, oraz bardzo dobrze reaguje na cięcie. Natomiast obecnie znaczenie bukszpanu spada z powodu inwazyjnego szkodnika, jakim jest ćma bukszpanowa. Potrafi ona bowiem w szybkim czasie doprowadzić do całkowitego zniszczenia krzewów. W związku z tym wiele osób uważa, że żywopłot z tej rośliny jest przedsięwzięciem ryzykownym i uciążliwym, gdyż trzeba ją wiosną lustrować regularnie w poszukiwaniu żarłocznych gąsienic.

Bluszcz irlandzki jako żywopłot zimozielony

Spośród bluszczy, często wybierany na żywopłot jest bluszcz irlandzki. Jest to bardzo ładne pnącze zimozielone, które jest odporne na mróz za wyjątkiem bardzo mroźnej zimy, przy silnych suchych wiatrach. Wówczas może zdarzyć się, że wymarznie. Jako roślina ma on bardzo małe wymagania glebowe i siedliskowe, ale nie lubi jednak miejsc, gdzie będzie narażony na mroźne wiatry. Bluszcz tworzy bardzo ładną i nieprześwitującą ścianę, również zimą pełniąc w ten sposób funkcję osłaniającą. Wzrasta w cienistych miejscach, ale najlepiej mu odpowiada lekki półcień. Pnącze należy prowadzić na wytrzymałym metalowym stelażu.

Wiśnia antypka

Na żywopłot można również zastosować z powodzeniem wiśnię antypkę. Jest to drzewo lub krzew, które pochodzi z Azji, chociaż spotyka się go również w południowo-wschodniej Europie. Na jego gałęziach rosną jajowate liście w kolorze żywo zielonym, które osiągają długość do 6 cm. Natomiast po sezonie zmieniają one kolor na żółty, a zimę opadają. Okres kwitnienia ma miejsce w maju. Wówczas krzewy na żywopłot kwitną. Kwiaty są małe i białe o przyjemnym zapachu.

Wiśnia antypka należy do najszybciej rosnących żywopłotów, a przy tym jest bardzo łatwa w uprawie. Przede wszystkim rośliny na taki żywopłot nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci ogrodzenia. Krzewy te utrzymają się na każdym podłożu. Rośnie ona wyjątkowo szybko szczególnie w pierwszych sezonach i to aż do 100 cm rocznie. Sadząc antypkę w ogrodzie na żywopłot, należy zachować odległość około 4 krzewów na 1 mb. Natomiast sadzenie najlepiej zaplanować wczesną wiosną lub jesienią do końca listopada.

Wiąz Turkiestanu / wiąz syberyjski

Wiąz Turkiestanu zwany jest także wiązem syberyjskim. Zaletą jego jest łatwość w uprawie oraz również wysoka odporność na mrozy, nawet do -350 C. Jak się okazuje należy on do najszybciej rosnących żywopłotów, ponieważ roczny przyrost gałęzi może wynieść nawet do 1,8 metra. Dodatkowo drzewo to jest wyjątkowo podatne na formowanie. Wiąz Turkiestanu ma drobne, jajowate liście w kolorze zielonym. Tymczasem jego okres kwitnienia przypada jeszcze zanim na wiązie pojawią się liście.

Ogólnie można stwierdzić, iż rośliny na żywopłot nie mają większych wymagań, jeżeli chodzi o stanowisko oraz podłoże. Dzięki temu sadzenie można zaplanować w każdym miejscu ogrodu. Jednak ważne jest, aby wiązy miały dostęp do dużej ilości wody. Należy je zatem regularnie i obficie podlewać w czasie suszy. Sadząc szybkorosnący żywopłot, trzeba zachować minimalną odległość między sadzonkami, wynoszącą przynajmniej 25 cm.

Wiciokrzew Henry’ego

Spośród krzewów na żywopłoty, które na zimę nie gubią liści, warto wziąć pod uwagę pnącza zimozielone. Takim pnączem jest m.in. wiciokrzew Henry’ego, którego pędy rosną do 1 metra wysokości w ciągu roku. Natomiast żywopłot z nich zrobiony ostatecznie osiąga wysokość 3 metrów. Wiciokrzew Henry’ego nie tylko można stosować na żywopłoty, ale również jako zielone dekoracje pergoli i tarasów. Pędy jego cały rok posiadają ciemnozielone liście, osiągające długość do 10 cm. Tymczasem okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Wiciokrzew ten nie ma zbyt dużo kwiatów, dlatego też raczej jego pnącze przez swoje zimozielone liście jest dekoracyjne. Do jego wzrostu powinno wybrać się półcieniste i zaciszne miejsca. Wiciokrzew Henry’ego będzie dobrze rósł na przepuszczalnych glebach z minimalną warstwą próchniczą.

Żywopłot zimozielony

Ekspresowy żywopłot zimozielony

Taki ekspresowy żywopłot stanowią gotowe jego odcinki tzw. moduły, które mają około 2 m wysokości i sprzedawane są w skrzynkach około metrowej długości. Rośliny na żywopłoty wcześniej przez wiele sezonów wzrastają w szkółce oraz są formowane, nawożone i podlewane. Gdy są już mocno zagęszczone, można je przenieść do ogrodu. Po dobraniu przez ogrodnika odpowiedniego dla niego gatunku rośliny wystarczy wykopać rów z pewnym zapasem z obu stron i 30 cm głębszy niż skrzynki. Na jego dno trzeba wsypać warstwę dobrej ogrodniczej ziemi, ustawić odcinki żywopłotu, zasypać i solidnie podlać oraz czekać jak będzie dalej rósł. Zasadą jest to, aby w pierwszym roku po posadzeniu nie nawozić żywopłotu. Ekspresowy moduł będący w obszernych skrzyniach na tarasie może stać się rodzajem parawanu. Tutaj przydają się również pnącza prowadzone na specjalnych siatkach.

Najlepsza roślina na żywopłot zimozielony – trudny wybór

Podsumowując trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaka jest najlepsza roślina na żywopłot zimozielony, a dodatkowo szybkorosnący, ponieważ jest ich wyjątkowo dużo, w tym zarówno  iglastych jak i liściastych. Właściciele, bądź ogrodnicy sami powinni wybrać określony gatunek lub odmianę rośliny w zależności od własnych upodobań, charakteru i przeznaczenia działki.

Należy zaznaczyć, że żywopłot to jeden z najstarszych ogrodniczych wynalazków. Może on służyć nie tylko wyznaczaniu granic posiadłości, ale również pozwala świetnie zorganizować zielone przestrzenie. Wyższe lub niższe żywe ściany żywopłotu dzielą ogrodowe wnętrza, dając piękną dekorację. Dodatkowo skutecznie przesłaniają nieciekawe widoki za płotem lub na posesji, takie jak kompostownik, czy warzywnik. Ponadto są idealne wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca, aby sadzić duże drzewa, np. na małych działkach przy szeregowcach. Co jest jeszcze bardzo istotne to, że są one dodatkowym źródłem tlenu i budują korzystny mikroklimat w ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *