Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Kiedy siać rzodkiewkę

Kiedy siać rzodkiewkę?

Rzodkiewka, czyli Raphanus sativus jest jednym z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Bardzo często dodawana jest do sałatek, kanapek, czy też sosów. Stanowi niezwykle zdrową przekąskę a dzięki niej dania zyskują pikantny smak. Krótki okres wegetacyjny sprawia, że rzodkiewka niezwykle często pojawia się na stole. Dowiedz się, kiedy siać rzodkiewkę.

Jakie są najpopularniejsze odmiany rzodkiewki?

Rzodkiewka nie jest tylko jedna, możemy spotkać się z różnymi wersjami tego samego warzywa. W Polsce bardzo popularną jest Carmen, Bona, Fiesta, Gama, czy Opolanka, czyli rzodkiewka wyróżniająca się wydłużonym korzeniem. W Azji rośnie na przykład odmiana Afrodyta, która ma biały kolor. Ciekawym przykładem jest też Malaga, która zwraca uwagę fioletowym kolorem.

Co jest potrzebne do uprawy rzodkiewki?

Do uprawy rzodkiewki potrzebna jest łopata, grabie bądź też grabka do pielenia grządek. W przypadku wysiewu rzodkiewki na balkonie trzeba wyposażyć się w odpowiednie pojemniki. Muszą one mieć głębokość co najmniej 10 cm. W doniczce powinny znaleźć się otwory, które będą odprowadzały wodę. Gdy uprawa ma być prowadzona w tunelu, który powinien posiadać folię mającą odpowiednią długość. Trzeba mieć też młotek, gwoździe, wkręty i łopatę.

Kiedy siać rzodkiewkę. Co warto wiedzieć na temat wysiewu rzodkiewki?

Cechą charakterystyczną rzodkiewki jest niezwykle krótki okres wegetacyjny. Dlatego można ją z powodzeniem zbierać po kilku tygodniach od wysiewu. Jej lekko pikantny smak pozostaje z nami przez prawie całą wiosnę i lato. W zależności od preferencji rzodkiewkę wysiewa się wprost do gruntu lub do inspektów w domu. Rzodkiewkę wykorzystuje się jako przedplon lub poplon w warzywniaku. Ogromnym atutem rzodkiewki jest również to, że bardzo skutecznie odstrasza mszyce, chrząszcze ogórkowe i mrówki.Kiedy siać rzodkiewkę

Kiedy siać rzodkiewkę?

Rzodkiewka przeznaczona jest do wysiewu wczesną wiosną, a dokładniej wraz z początkiem marca. Ze względu na niskie temperatury rzodkiewkę przykrywa się agrowłókniną. Można ją również wysiać do tunelu. Rzodkiewka jest rośliną, którą można siać całą wiosnę i cieszyć się potrawami przygotowanymi z jej udziałem. Dłuższe dni i większa ilość słońca sprawiają, że rzodkiewka zaczyna wypuszczać . Jest to informacja, że nie wytworzy ona korzenia. Zatem specjaliści zalecają sianie rzodkiewki wczesną wiosną lub późnym latem, gdy panują niższe temperatury i jest zdecydowanie mniej słońca.

Rzodkiewkę można także posadzić zimą, a więc w styczniu i lutym w tunelu foliowym. Wynika to z tego, że rzodkiewka ma wydłużony okres wegetacyjny trwający dłużej niż 6 tygodni. Przed posianiem rzodkiewki należy znaleźć odmiany, które przeznaczone są do szklarni. Informacja znajduje się na opakowaniu nasion. Ziemia w tunelach powinna zawierać w swoim składzie próchnicę i być wymieszana z piaskiem.

Jaka jest najlepsza gleba dla rzodkiewki?

Osoby, które zdecydują się na wysianie rzodkiewki, muszą również zadbać o odpowiedni grunt. Dla rzodkiewki sprawdzi się podłoże piaszczyste bądź gliniaste. Odczyn gleby powinien być na poziomie 6,5 do 7 pH. Ziemia nie może być również za sucha i niewskazana jest też skorupa, gdyż kiełkowanie rośliny będzie znacznie utrudnione. Gleba powinna być przede wszystkim lekko żyzna i nie za bardzo wilgotna. Jest to ważne, ponieważ zbyt duża ilość wody sprzyja powstawaniu chorób i deformacji korzenia. Dobrym rozwiązaniem dla rzodkiewki będą niższe temperatury. Nasiona rzodkiewki należy siać gęsto, z zachowaniem odległości co 3 do 5 cm. Rzodkiewka najlepiej rośnie w temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura sprzyja deformacjom korzenia. Co więcej, konsekwencją jest także szybszy rozwój kwiatów. Do dobrego rozwoju potrzebne jest słoneczne miejsce i ciepła gleba. Niektóre odmiany rzodkiewki poradzą sobie z temperaturą poniżej 5 stopni Celsjusza.

W jaki sposób należy siać rzodkiewkę?

Nasiona rzodkiewki potrzebują gęstego siania, czyli co kilka centymetrów, maksymalnie 5 cm. Odległość między rzędami powinna kształtować się na poziomie co najmniej 20 cm. Nie sieje się rzodkiewki za głęboko, ponieważ wtedy mogą powstać deformacje korzenia. Gdy posadzi się roślinę w kilku dniowych odstępach, to w rezultacie będzie ciągłość zbioru. Rzodkiewka w tunelu sprawdza się jako poplon lub przedplon. Wzrost rzodkiewki będzie lepszy, gdy zastosuje się naturalny stymulator wzrostu.

Jak pielęgnować rzodkiewkę?

Rzodkiewka wymaga również odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Należy ją regularnie i do tego lekko podlewać. Co więcej, warto też zainwestować w nawożenie kompostem. Ogrodnicy, którzy chcą położyć obornik, powinny wstrzymać się z uprawą do drugiego roku. Nawozy stosuje się przed wysianiem. Należy też zadbać o to, aby podłoże było wilgotne. Cechą rzodkiewki jest to, że wykazuje się ona dużą odpornością na choroby, ale stan gleby musi być koniecznie systematycznie monitorowany. Po wapnowaniu nie należy od razu sadzić rzodkiewki, ponieważ wówczas zmienia się odczyn gleby i wtedy rozwinie się parch. Do rozwoju tej choroby dochodzi właśnie, gdy jest zbyt dużo wapna i temperatury są za wysokie, czyli powyżej 25 stopni Celsjusza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *