Strelicja królewska to roślina niezwykle oryginalna. Nosi ona także nazwę rajskiego kwiatu. Jest bardzo piękna, a co najważniejsze wprowadza tropikalny klimat do mieszkania, dlatego wiele osób decyduje się na uprawę tego daru Matki Natury. Dowiedz się więcej, na temat tej wyjątkowej rośliny, a także w temacie strelicja uprawa.
Spis treści:
- Strelicja królewska uprawa, czyli najważniejsze informacje
- Jakie są najważniejsze zalety strelicji królewskiej?
- Co warto wiedzieć na temat — strelicja królewska uprawa w domu?
- Jak często należy podlewać strelicję królewską?
- Strelicja królewska uprawa z nasion, czyli co warto wiedzieć na temat nawożenia?
- Jak rozmnażać strelicję królewską?
- Strelicja królewska, czyli jakie owady żerują na roślinie?
Strelicja królewska uprawa, czyli najważniejsze informacje
Strelicja królewska jest rośliną, która pochodzi z RPA. W stanie naturalnym porasta ona brzegi rzek i obszary przybrzeżne. Osiąga wysokość na poziomie 1,5 m. Jest to dar Matki Natury, który zwraca uwagę eliptycznymi liśćmi. Są one ciemnozielone i wyróżniają się bardzo dużą trwałością. Co więcej, cechą charakterystyczną jest oryginalne kwitnienie. Kwiaty są duże i mają intensywny pomarańczowo-niebieski kolor. Utrzymują się przez 6 miesięcy i pojawiają się wiosną. Pod względem kształtu przypominają kolorowego ptaka, dlatego potocznie kwiat często nazywa się go rajskim ptakiem. Gatunek zachwyca oryginalnym wyglądem i jest niewymagający, jeśli chodzi o uprawę.
Jakie są najważniejsze zalety strelicji królewskiej?
Strelicja królewska ma niewielkie wymagania uprawowe. Ponadto stanowi ona efektywną ozdobę wnętrz. Osoby, które decydują się na uprawę tego daru Matki Natury, doceniają roślinę za efektowne kwitnienie. Kwiaty są piękne, egzotyczne, a więc wprowadzają do domu wakacyjną atmosferę, za którą bardzo mocno się tęskni.
Co warto wiedzieć na temat — strelicja królewska uprawa w domu?
Strelicja królewska uprawa najlepiej rozwija się na stanowiskach nasłonecznionych. Zbyt mała ilość światła słonecznego sprawia, że dochodzi do zamierania pąków kwiatowych. Jednakże wystawienie jej na silne słońce również nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może dojść do poparzenia liści. Prezentowany dar Matki Natury można również z powodzeniem uprawiać w miejscach półcienistych, ale wtedy trzeba mieć świadomość, że nie dojdzie do wytworzenia kwiatów. Optymalna temperatura uprawy kształtuje się na poziomie od 17 do 25 stopni Celsjusza.
Z kolei, jeśli chodzi o zimowanie, temperatura powinna wynosić od 15 do 18 stopni Celsjusza. Koniecznie trzeba unikać przeciągów i spadków temperatury poniżej 12 stopni. Temperatura w nocy powinna być niższa od dziennej o około 3-5 stopni. Podłoże musi być żyzne i gliniaste. Najlepszą opcją będzie mieszanka ziemi darniowej, pisaku i gliny. W ziemi może znaleźć się również trochę torfu. Rajski ptak najlepiej umieścić w dużej doniczce z grubą warstwą drenażu na dnie. Należy też zadbać o obecność otworów, które ułatwią odpływ zbyt dużej ilości wody.
Jak często należy podlewać strelicję królewską?
Osoby, które pragną uprawiać rajski kwiat, muszą przygotować się na częste i do tego obfite podlewanie. Duże zapotrzebowanie na wodę pojawia się w okresie od kwietnia do sierpnia. Wynika to z tego, że w tym okresie strelicja uprawa rozwija się intensywnie i wytwarza pąki kwiatowe. W okresie upałów nie można doprowadzić do nadmiernego wysychania podłoża. Dlatego wówczas koniecznością może stać się codzienne podlewanie. Od września zmniejsza się ilość podlewania.
Strelicja królewska uprawa z nasion, czyli co warto wiedzieć na temat nawożenia?
Warto również zadbać o właściwy poziom nawożenia. Rajski kwiat wymaga dość dużej ilości składników pokarmowych w podłożu. Należy o to zadbać od marca do września. W przypadku tej rośliny sprawdzi się nawóz o niskiej zawartości azotu. Strelicję należy nawozić co 2 tygodnie. Warto także zadbać o nawóz zawierający duże ilości potasu.
Jak rozmnażać strelicję królewską?
Kolejną istotną sprawą jest rozmnażanie strelicji królewskiej. Tego zabiegu dokonuje się przez podział kłączy. Najlepszy czas do tego zabiegu to wczesna wiosna bądź też zaraz po zakończeniu kwitnienia. Gdy dokona się podziału, nowe rośliny nie kwitną w danym roku. Kwiaty pojawią się dopiero w następnym okresie wegetacyjnym.
Inny sposób rozmnażania prezentowanej rośliny to podział przez nasiona. Rajski kwiat wytwarza owoce, które mają wielkość ziarna grochu. Cechą charakterystyczną jest też obecność czarnej, skórzastej łuski przyozdobionej pękiem pomarańczowych włosków. W środku są nasiona. Owoce należy oczyścić z włosków, umyć mydłem, a następnie delikatnie przetrzeć papierem ściernym. Później umieszcza się je w naczyniu z ciepłą wodą, najlepiej w termosie na 12 godzin. W tym czasie one napęcznieją. Owoce mogą przebywać w wodzie do 48 godzin. Później przenosi się je do wilgotnego podłoża torfowego. Należy je też ustawić w ciepłym i jasnym miejscu. Młode siewki wymagają pikowania. Tak przygotowane rośliny najczęściej zakwitają po 4 latach.
Strelicja królewska, czyli jakie owady żerują na roślinie?
Owady najczęściej żerujące na strelicji królewskiej to tarczniki. Atakują one najczęściej dolną stronę liści. Są dostrzegalne w postaci owalnych, szarych tarczek. Liście zasychają i żółkną, ponieważ owady wysysają soki z rośliny. Tarczki delikatnie usuwa się za pomocą pędzelka lub wacika do uszu. Później liście należy przetrzeć szmatką nasączoną rozcieńczonym denaturatem. Skuteczną ochroną przed szkodnikami jest dbałość o utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Pomieszczenie musi być też skutecznie wietrzone.