Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Szafirki kwiaty

Szafirki kwiaty

Szafirki kwiaty są niezwykle popularnymi ozdobami w ogrodach. Wyróżniają się uroczymi kwiatkami zebranymi w gęste grona. Warto dowiedzieć się więcej na temat tych wspaniałych darów Matki Natury.

Jak wyglądają szafirki i w jakich miesiącach kwitną szafirki?

Szafirki są roślinami cebulowymi, które należą do rodziny szparagowatych Aspargaceae. Kwiaty są małe i mają wysokość na poziomie od 15 do 25 cm. Cechą wyróżniającą jest występowanie od dwóch do siedmiu mięsistych liści i pędu kwiatowego, na którego końcu można dostrzec grono zbudowane z pojedynczych obupłuciowych kwiatów. Szafirki kwitną od marca do maja. Kwiaty mają kolor niebieski, ale występują również rośliny o płatkach liliowych, białych czy dwukolorowych. Dużą uwagę przyciąga odmiana Muscari macrocarpum, która ma kwiaty kwitnące na żółto. Gdy szafirki przekwitną, część nadziemna wyschnie, natomiast z cebul pozostawionych w gruncie w kolejnych latach wyrośnie następna rodzina pięknych szafirków.

Szafirki kwiaty, czyli jakie powinny mieć warunki uprawy?

Kwiaty szafirki w naturalnych warunkach występują na terenie południowo-wschodniej Europy, a także północnej Afryki i Azji. Można znaleźć je przede wszystkim na słonecznych zboczach, a także na łąkach i polanach. Zatem w ogrodzie należy posadzić je w miejsca nasłonecznione. Dzięki temu będą one naprawdę kwitły obficie. Nie sprawi im problemu również półcień. Cechą charakterystyczną jest to, że każdego roku rozrastają się one coraz bardziej obficie. Dlatego koniecznie trzeba dla nich wybrać słoneczne stanowisko.

Szafirki kwiaty

Szafirki kwiatki, czyli jaka powinna być odpowiednia gleba do ich uprawy?

Szafirki najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych, próchniczych i piaszczysto-gliniastych. Ponadto podłoże powinno być delikatnie wilgotne, a odczyn lekko-zasadowy.

Jak należy sadzić, pielęgnować szafirki i szafirek kiedy kwitnie?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że uprawa szafirków wcale nie jest skomplikowana. Muszą mieć słoneczne stanowisko i przepuszczalne podłoże. Szafirki można posadzić bezpośrednio do podłoża lub trzymać w donicach. Istotne jest to, aby prezentowane dary Matki Natury najpóźniej posadzić w listopadzie, ponieważ dzięki temu będzie można cieszyć się pięknem tych kwiatów już na wiosnę. Odległość między cebulami powinna kształtować się na poziomie co najmniej 5 cm. Co więcej, istotna jest również głębokość, która w tym przypadku wynosi od 5 do 8 cm. Jest także druga opcja dla osób, które przeoczą termin sadzenia. Wówczas można wiosną kupić rośliny, które już zakwitły w doniczkach i przesadzić do gruntu. Trzeba jednak poczekać do połowy kwietnia, ponieważ wcześniejsze sadzenie może uszkodzić rośliny.

Podlewanie i nawożenie uroczych szafirków

Szafirki należą do kwiatów, które nie potrzebują częstego podlewania. Zbyt obfite podlewanie przyczyni się do tego, że prezentowane dary Matki Natury po prostu zgniją. Zatem należy podlewać tylko wtedy, gdy wiosna jest naprawdę sucha. Natomiast rośliny uprawiane w skrzyniach balkonowych wymagają częstszego podlewania, ponieważ tutaj podłoże znacznie szybciej wysycha. Sprawdzi się natomiast jednorazowe zasilenie nawozem naturalnym w postaci biohumusu lub kompostu.

Przycinanie szafirka

Kolejną rzeczą, którą warto wiedzieć na temat szafirków, jest wiedza dotycząca ich przycinania. Prezentowane rośliny wymagają wyłącznie ścięcia ich kwiatostanów po kwitnieniu, aby nie doszło do zawiązywania nasion. Natomiast liście szafirków koniecznie zostawia się do samodzielnego zaschnięcia. To sprawi, że do cebul dłużej będą dostarczane potrzebne substancje odżywcze.

Szafirki kwiaty

Jak należy zabezpieczać szafirki kwiaty przed chorobami, a także szkodnikami?

Szafirki należą do roślin, które niezwykle rzadko chorują. Co więcej, raczej nie są atakowane przez szkodniki. Jednakże niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do wytworzenia się zgnilizny twardzikowej. Chodzi przede wszystkim o stworzenie prezentowanym darom Matki Natury zbyt wilgotnych warunków. Cechą charakterystyczną tej choroby jest obecność zwiędniętych i pożółkłych liści na wierzchołkach. Ponadto, na cebulach można z pewnością zauważyć czarne skupiska zarodników. Wówczas rośliny dotknięte zgnilizną trzeba koniecznie wykopać, a do gruntu posadzić wyłącznie zdrowe cebule. Może pojawić się również zgnilizna pędzalkowa. Wtedy twardnieją cebule, a miąższ jest gąbczasty. Do choroby przyczynia się żerowanie gryzoni.

Szafirki kwiaty w kwiaciarni Dzika Orchidea

Szafirki są niezwykle pięknymi kwiatami, które nie tylko zdobią łąki i zbocza, ale również nasze ogrody i balkony. Warto podkreślić, że są to dary Matki Natury o dużej wytrzymałości i niskich wymaganiach pielęgnacyjnych. Nie oznacza to, że nie można im zaszkodzić. Istotne jest to, aby nie sadzić roślin zbyt blisko siebie i oczywiście nie przesadzić z podlewaniem. Niedobrze jest także, gdy gleba jest za bardzo zbita. Wówczas przed posadzeniem warto wymieszać ją z piaskiem, wtedy jest szansa, że nawet na takiej glebie pięknie zakwitną i z pewnością ozdobią ogród.