Nawet prawdziwi fani okresu zimowego, w okolicach lutego marzą już o tym, aby przyroda w końcu obudziła się do życia. Brak zieleni i słońca odczuwa w tym okresie większość z nas. Na szczęście w marcu i w kwietniu pojawiają się już pierwsze rośliny cebulowe. Te piękne okazy, takie jak szafirki kolory, mogą sprawić, że poczujemy się lepiej i poczujemy nadzieję, że w końcu wróci ciepło i barwy. Warto przy tym wiedzieć, że wystarczy minimalna pielęgnacja, aby kwiaty cebulowe ożywiły przestrzeń wokół nas.
Spis treści:
Szafirki – kwiatowy kolorowy zawrót głowy
Kwiaty towarzyszą nam przez całe życie. Nawet jeśli sami nie jesteśmy fanami ogrodnictwa i nie poświęcamy na takie aktywności zbyt wiele czasu, cenimy walory otaczania się roślinami. Szczególnie wczesną wiosną, kiedy wszechobecna szarość zaczyna dawać nam się we znaki, tęsknimy już za zielenią i pięknem kolorowych kwiatów. Jako pierwsze z pomocą przychodzą nam przede wszystkim odmiany cebulowe. W większości przypadków to one wschodzą jako pierwsze, dlatego warto zaprosić je do swoich mieszkań i ogrodów.
Szafirki to jeden z gatunków, które na przełomie marca i kwietnia szturmem zdobywają naszą przestrzeń. Ich urocze drobne kwiatostany nie tylko przyjemnie pachną, ale również roztaczają wokół wyjątkową atmosferę. Co więcej, ich wspaniałe kolory mogą z powodzeniem uzupełnić ozdobny charakter wnętrza. Warto przy tym wiedzieć, że roślina ta występuje w bardzo wielu odmianach, także różniących się między sobą odcieniami i nasyceniem barw. Dzięki temu możemy dopasować dany wariant do indywidualnych potrzeb. Bez względu jednak na wybraną opcję będzie to doskonała ozdoba.
Szafirki kolory w domu i w ogrodzie
Warto wiedzieć, że ta popularna wczesną wiosną roślina to wszechstronne rozwiązanie, które możemy zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Swoje korzenie gatunek ten wziął z dalekich, ciepłych krajów. Co więcej, jest on jednak na tyle wytrzymały, że poradzi sobie nawet w naszym wymagającym klimacie. Szafirki całkiem nieźle znoszą więc niskie temperatury czy przymrozki, a także wszystko to, co związane z nadejściem wczesnej wiosny. Dzięki temu można je sadzić bezpośrednio do gruntu, na rabatę kwiatową albo do donic czy pojemników na tarasy i balkony. Są to jedne z pierwszych odmian, które już na początku sezonu ukwiecą naszą przestrzeń. Można je zestawić z innymi roślinami cebulowymi albo połączyć różne warianty kolorystyczne. Dzięki temu wokół nas będzie jeszcze piękniej i weselej.
Szafirki można uprawiać także we wnętrzach. Tu możliwości również mamy sporo. Najciekawszym, a przy tym również prostym, sposobem jest umieszczenie ich w ozdobnym naczyniu, na przykład w kamionkowej doniczce albo w szklanym pojemniku. Wybór konkretnej opcji będzie zależny od naszych preferencji. W każdej z nich jednak kwiaty te będą się doskonale prezentować. Warto ponadto wiedzieć, że gatunek ten nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy odrobinie troski kwiaty utrzymają się przez dłuższy czas. Dzięki nim przestrzeń będzie ozdobiona w naturalny sposób, a my poczujemy się w niej znacznie lepiej.
Szafirki kolory, czyli odmiany kolorystyczne szafirków
Szafirki, jako roślina cebulowa, występują w różnych odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim pokrojem kwiatostanów oraz kolorystyką. To bogactwo możliwości sprawia, że każdy może sobie wybrać wariant odpowiedni dla siebie. Co więcej, możemy dopasować także barwy, które przecież najsilniej decydują o tym, jak się czujemy z daną opcją. Mogą one również wpływać na klimat wnętrza oraz na ogólną stylistykę. Jakie możliwości mamy w tym względzie do wyboru?
Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej znane szafirki mają odcień fioletowo-niebieski. Warto przy tym mieć świadomość, że w ramach poszczególnych odmian możemy wyróżnić różne grupy barw. Na przykład w odcieniach fioletu i niebieskiego mamy wersję Big Smile lub Blue Spike. Z kolei warianty Siberian Tiger oraz White Magic kwitną na biało. W sklepach ogrodniczych można także spotkać szafirki intensywnie fioletowe oraz różowe. Często występują także miksy poszczególnych odmian kolorystycznych.
Należy mieć przy tym świadomość, że różne odmiany będą miały także inny pokrój. Wielkość kwiatostanów może być inna. Inne mogą być również rozmiary pąków, a także ich natężenie na łodydze. Wszystko to sprawia, że szafirki to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych. Dodatkowym walorem jest jej niezwykle przyjemny zapach, który roztacza wokół przyjemną atmosferę.
Kolorowe szafirki – jak je pielęgnować?
Uprawa szafirków w domowych warunkach jest dość prosta. Wystarczy zadbać o systematyczne, ale umiarkowane nawadnianie w okresie kwitnienia oraz o odpowiednią dawkę słońca. Warto bowiem wiedzieć, że gatunek ten lubi ciepło. Posadzony w gruncie poradzi sobie jednak nawet z przymrozkami.
Pielęgnując szafirki, warto pamiętać o tym, aby w czasie intensywnego rozwoju i kwitnienia na bieżąco usuwać uschnięte elementy. Specjaliści wskazują, że pozostawienie przekwitłych kwiatostanów może doprowadzić do wykształcenia się gniazd nasiennych, a co za tym idzie do osłabienia rośliny. Po sezonie najlepiej szafirki oczyścić, a cebulku przenieść w ciemne i przewiewne miejsce. Jest wówczas duża szansa, że będą one kwitnąć w kolejnym roku. Do gruntu należy wysadzić je jesienią, aby mogły wzmocnić się w glebie przed zimą.
Szafirki kolory tęczy w kwiaciarni Dzika Orchidea
Jeśli lubisz wiosenne kwiaty cebulowe, koniecznie zajrzyj do naszej kwiaciarni. Znajdziesz tu nie tylko piękne rośliny, ale również fachową poradę w zakresie pielęgnacji i doboru poszczególnych rozwiązań.