Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Blossfeldiana kalanchoe

Blossfeldiana kalanchoe

Chociaż każda, znana roślina na świecie posiada swoją łacińską nazwę, większość z nich doczekała się swoich potocznych odpowiedników. Co więcej, w różnych środowiskach mówi się inaczej na poszczególne gatunki, aby wygodniej i szybciej było przywołać określone skojarzenia. Przykładem tego może być blossfeldiana kalanchoe – lepiej znana po prostu jako kalanchoe lub żyworódka. To niezwykła roślina o ogromnych walorach estetycznych, która na stałe zagościła w polskich domach. Co warto o niej wiedzieć i w jaki sposób ją pielęgnować, aby zdrowo i pięknie rosła?

Kalanchoe – powiew egzotyki w Twoim domu

Trudno zaprzeczyć, że jej pełna łacińska nazwa brzmi odrobinę obco, a przy tym bardzo egzotycznie. Niewiele osób z niej korzysta, dlatego może się wydawać, że dotyczy ona jakiejś inne rośliny. Tymczasem kalanchoe to niezwykle popularne rozwiązanie, które od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego! Gatunek ten nie tylko świetnie się prezentuje, ale może mieć również szerokie zastosowanie dekoracyjne. Co więcej, nie ma szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, przez co jego uprawą mogą zająć się nawet początkujący ogrodnicy.

Kalanchoe – w Polsce zwana także żyworódką – to ciekawa bylina, która oprócz oryginalnego wyglądu, ma również liczne walory prozdrowotne. Warto poznać jej możliwości, ale i wymagania, aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostowe. W ten sposób będziemy cieszyć się jej pięknem wszędzie tam, gdzie ją umieścimy.

Żyworódka – pielęgnacja i uprawa w warunkach domowych

W Polsce roślinę tę znamy również pod nazwą kalanchoe. Warto jednak wiedzieć, że w rzeczywistości jest to określenie dla całego gatunku, który dzieli się na prawie 200 różnych odmian. Należą one do rodziny gruboszowatych, co oznacza, że mają one zdolność magazynowania wody w liściach, dzięki czemu są w stanie przetrwać nawet długotrwałe okresy suszy. Podobne cechy wykazują warianty doniczkowe, uprawiane we wnętrzach. Zdecydowanie lepiej radzą one sobie z przesuszeniem niż z przelaniem. Warto o tym pamiętać, kiedy zdecydujemy się na samodzielną pielęgnację domową.

Rośliny z gatunku kalanchoe oryginalnie rosną w ciepłym klimacie Azji i Afryki. Muszą tam dopasować się do niejednokrotnie trudnych warunków pogodowych. Aby w nich przetrwać, natura wyposażyła je w kilka przydatnych narzędzi. Jednym z nich jest umiejętność zbierania wody w liściach. Dzięki takiemu rozwiązaniu żyworódka może wytrzymać bez deszczu nawet przez wiele tygodni.

Ten sam mechanizm możemy zaobserwować podczas uprawy domowej. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla zapominalskich. Warto przy tym wiedzieć, że kalanchoe poradzi sobie z przesuszeniem, ale kiepsko znosi ewentualne przelanie. W takim przypadku bowiem może dojść do zalania bryły korzeniowej, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia rośliny. Dlatego tak istotne jest, aby podlewać ją systematycznie, ale w dłuższych odstępach czasu. W razie konieczności będzie ona korzystać ze zgromadzonej w liściach i w łodygach wody.

Blossfeldiana kalanchoe

Blossfeldiana kalanchoe rozmnażanie

Równie istotnym narzędziem służącym przetrwaniu w trudnych warunkach jest ciekawy sposób rozmnażania gatunku kalanchoe. Na końcach łodyg wykształca ona bowiem tak zwane rozmnóżki wraz z korzeniami, które kiedy upadną na podatny grunt, osadzają się tam, tworząc nową sadzonkę. W ten sposób może powstać w krótkim czasie wiele nowych roślin. Ma to ogromne znaczenie w warunkach naturalnych. W uprawie domowej ten aspekt uważa się za bardziej negatywny, ponieważ może się zdarzyć, że będzie ona zbyt inwazyjna i trudna do okiełznania.

Blossfeldiana kalanchoe stanowisko i podłoże

Jeśli chodzi o inne potrzeby tej rośliny, zaleca się, aby ustawić donicę w ciepłym i dość słonecznym miejscu. Należy jednak pamiętać, aby światło było mocniej rozproszone. Bardzo istotne jest również, aby miała ono dobrze przepuszczalne podłoże. Aby zwiększyć drenaż, możemy wymieszać ziemię z niewielką ilością drobnego żwirku lub keramzytu. Dzięki temu woda będzie swobodnie spływać i nie uszkodzi bryły korzeniowej. Dodatkowym wsparciem będzie również zastosowanie specjalnego podłoża do sukulentów. W trakcie kwitnienia możemy ponadto użyć specjalistycznej odżywki lub preparatu, który wzmocni roślinę.

Blossfeldiana kalanchoe – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Jest to jeden z najchętniej wybieranych gatunków z uwagi na swój oryginalny wygląd oraz na minimalne wymagania środowiskowe. Nadaje się on do każdego wnętrza i właściwie każdy może się zająć jego pielęgnacją. Co więcej, efekty dekoracyjne tej rośliny są niezaprzeczalne i z pewnością warto wykorzystać ten potencjał w swojej przestrzeni.

Odmiana ta ma w sobie wiele naturalnego uroku. Choć wyrasta maksymalnie do 30 centymetrów wysokości, posiada charakterystyczne, ciekawie skrojone liście, które same w sobie mogą być doskonałą ozdobą. Co więcej, kwitnie, można by powiedzieć, w niestandardowym jak na nasz klimat okresie. Pierwsze kwiaty pojawiają się bowiem w listopadzie i utrzymują się nawet do lutego. Dzięki temu będą one doskonałym urozmaiceniem i ozdobą przestrzeni, kiedy na zewnątrz króluje wszechobecna plucha i słota.

Blossfeldiana kalanchoe – wieloletnia i kolorowa

Warto przy tym wiedzieć, że odmiana ta występuje w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu można ją dopasować do danego wnętrza. Co więcej, jest to roślina wieloletnia. Zapewniając jej więc odpowiednie warunki rozwoju, będziemy cieszyć się jej urokiem przez długie lata. Ponadto, aby kalanchoe kwitła co roku, dobrze jest pamiętać, żeby systematycznie usuwać przekwitłe elementy, a po ustaniu kwitnienia, o przycięciu łodyg mniej więcej do połowy długości.

Aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy sukulentów takich jak kalanchoe, zapraszamy do odwiedzenia naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu nie tylko piękne okazy roślin, ale również fachową poradę, w jaki sposób pielęgnować je w warunkach domowych.