Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Anturium Andrego

Anturium Andrego

Fani roślin doniczkowych mają obecnie szerokie pole do popisu, aby nieustannie poszerzać swoją kolekcję naturalnych dekoracji. Wszystko dzięki temu, że, niczym grzyby po deszczu, pojawiają się nowe sklepy oraz szkółki, w których można zaopatrzyć się w wyjątkowe okazy. Można tam znaleźć zarówno znane i lubiane gatunki, jak i bardziej egzotyczne warianty. Co więcej, do kanonu powracają również stare rozwiązania w odświeżonej formie. Przykładem może być anturium Andrego – jedyna w swoim rodzaju roślina o wyjątkowych walorach estetycznych. Co jeszcze warto na jej temat wiedzieć i w jaki sposób o nią dbać, aby prawidłowo się rozwijała.

Anturium Andrego – nietuzinkowa ozdoba Twojego wnętrza

Ta popularna roślina doniczkowa znana jest w naszym kraju już od bardzo dawna. Ta niesłabnąca atrakcyjność tego gatunku bierze się stąd, że ma on w sobie wiele uroku, dając jednocześnie ogromne możliwości kompozycyjne. Z jego pomocą możemy zaaranżować piękną i w pełni naturalną przestrzeń wokół siebie. Co więcej, anturium nie ma szczególnie wysokich wymagań pielęgnacyjnych (choć potrzebuje odpowiednich warunków do prawidłowego rozwoju), dlatego zdecydowanie warto wybrać je do swojego domu.

Swoją nazwę roślina ta wzięła od Edouarda Andrego. Był on XIX wiecznym francuskim architektem krajobrazu i znawcą roślin ogrodowych. Odkrył tę odmianę w roku 1876 i to właśnie na jego cześć nosi ona jego miano. Warto jednak wiedzieć, że znana jest także jako kwiat ogoniasty czy kwiat flamingów. Wyróżnia ją niezwykle charakterystyczny pokrój – duże i okazałe kwiaty (które w rzeczywistości stanowią pochwy kwiatostanowe). Nie da się jednak ukryć, że świetnie się prezentują i mogą być idealną ozdobą każdego wnętrza. Potrafią one wyrastać do 12 centymetrów, a w środku znajduje się biało-żółta kolba, składająca się z drobnych kwiatów przypominających jagody.

W naturze możemy spotkać to anturium na terenach lasów równikowych w Ekwadorze, a także na niektórych obszarach Kolumbii. Warto przy tym wiedzieć, że w dzikich warunkach roślina ta należy do odmian pnących. Zapewniając jej jednak odpowiednie warunki rozwoju, możemy cieszyć się jej pięknem również we własnym domu. Czego potrzebuje anturium Andrego, by zdrowo rosnąć?

Uprawa anturium Andrego we własnym domu

Na samym początku należy zaplanować, gdzie umieścić naszą roślinę. Właściwe warunki to podstawa do tego, aby zapewnić jej dobry i zdrowy wzrost. Warto więc wiedzieć, że najlepiej będzie jej na stanowisku słonecznym, ale bez ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Anturium źle znosi zbyt intensywne światło, ale też nie poradzi sobie w cieniu. Co więcej, zaleca się, aby w pomieszczeniu było dosyć ciepło. Optymalna temperatura to około 20 stopni Celsjusza. Zimą z kolei, dobrze, aby roślina miała nieco chłodniej. Brak komfortu termicznego może skutkować zahamowaniem wzrostu, a nawet ograniczeniem kwitnienia.

Istotną sprawą w uprawie anturium jest również dobór odpowiedniego podłoża. Najlepszym rozwiązaniem będzie ziemia dobrze przepuszczalna, żyzna i lekko próchnicza. Zaleca się ponadto, aby miała ona odczyn kwaśny. Dzięki temu nasza roślina będzie lepiej rosła, a w odpowiednim momencie wykształci piękne kwiaty.

Anturium Andrego

Anturium Andrego – kwitnienie

Choć może się to wydawać z pozoru dziwne, faktyczną ozdobą tej rośliny jest tak zwana pochwa kwiatowa. Jej intensywnie czerwony kolor sam w sobie jest oryginalną dekoracją. Warto jednak wiedzieć, że anturium kwitnie niemal przez cały rok. Charakterystyczne kolby kwiatowe pojawiają się mniej więcej w lutym i utrzymują się nawet do września. Aby jednak maksymalnie wydłużyć ten okres, zaleca się spełnienie kilku ważnych warunków.

W czasie najbardziej intensywnego wzrostu, a także kwitnienia dobrze jest wesprzeć roślinę za sprawą specjalistycznego nawozu. Powinien on zawierać potas i azot, aby zapewnić anturium właściwą porcję składników odżywczych. Drugą istotną kwestią jest podlewanie. Jest ono bardzo ważne w czasie kwitnienia rośliny. W tym okresie nawadnianie powinno być regularne i odbywać się co kilka dni. Należy jednak zwrócić uwagę, aby podłoże było już lekko wysuszone, zanim ponownie je nawodnimy. Co więcej, woda powinna być odstana i przefiltrowana. Najlepiej, aby miała temperaturę pokojową. Dodatkowym wsparciem będzie również zraszanie liści. Dzięki temu utrzymamy naszą sadzonkę w doskonałej kondycji.

Wśród przydatnych porad na temat pielęgnacji anturium znajdziemy również i tę, aby systematycznie usuwać przekwitnięte lub wyschnięte elementy. Zabieg ten widocznie wzmocni roślinę i pozwoli jej na dłuższe kwitnienie. Co więcej, dla odświeżenia naszej sadzonki możemy usunąć liście z głównej łodygi i umieścić je w wodzie do ukorzenienia. W ten sposób uzyskamy nowe okazy anturium Andrego.

Zastosowanie anturium Andrego na co dzień

Podstawową funkcją, w jakiej możemy wykorzystać anturium, jest oczywiście dekorowanie przestrzeni. Te wyjątkowe kwiaty nikogo nie pozostawią obojętnym, dlatego tak świetnie sprawdzają się w roli ozdoby. Co więcej, można je umieszczać jako samodzielne elementy, ale mogą one stanowić także część większej całości. Dodatkowym walorem będzie dopasowanie estetycznych donic lub naczyń czy skrzynek, dzięki którym każde wnętrze nabierze zupełnie nowego charakteru.

Warto wiedzieć, że we współczesnej florystyce bardzo często stosuje się anturium w roli kwiatów ciętych. Można z nich tworzyć wyjątkowe bukiety, które urozmaicą naszą przestrzeń. Co więcej, doskonale prezentują się one jako uzupełnienie różnego rodzaju kompozycji, na przykład aranżacji ślubnych lub jako część upominku dla bliskiej osoby. Aby dowiedzieć się więcej, na temat zastosowania anturium Andrego, zapraszamy do odwiedzenia naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu wszystko to, co potrzebne, aby ożywić i ozdobić swoją przestrzeń w naturalny sposób.