Kwiaty – któż ich nie kocha? Z pewnością mało znajdziemy takich osób, które byłyby na ich urok całkowicie obojętne. Nie każdy co prawda musi się znać na ich uprawie, ale niemal każdy lubi się nimi otaczać. Fakt ten nie jest wcale dziwny. Rośliny mają bowiem wiele zalet, a ich bliskość sprawia, że czujemy się lepiej i mamy lepszy humor. Co więcej, stanowią one doskonałą, w pełni naturalną dekorację, która doda charakteru każdej naszej przestrzeni. Warto przy tym wiedzieć, że w sezonie wiosenno-letnim mamy do wyboru niezliczoną ilość możliwości. Bez trudu możemy dobrać ulubioną kolorystykę, formę i kształt kwiatów. Niektóre możemy nawet uprawiać w pojemnikach na balkonie czy tarasie. Przykładem mogą być frezje w doniczce. W jaki sposób o nie dbać, aby dawały obfite i piękne plony?
Spis treści:
Frezje – klasyka w najlepszym wydaniu
Tych wyjątkowych kwiatów nie trzeba nikomu przedstawiać. Frezje znane są we florystyce od bardzo dawna. Choć jest to roślina egzotyczna, na dobre zagościła już w naszych polskich warunkach. Do tej pory uprawiano ją głównie w ogrodach jako ozdoba kwiatowych rabat, ale również w profesjonalnych szkółkach, głównie na kwiat cięty. Warto jednak wiedzieć, że coraz częściej można spotkać je również w formie uprawy doniczkowej. Dzięki temu ich prawdziwym urokiem mogą cieszyć się także osoby, które nie posiadają własnego ogrodu. Mimo tego mogą bez przeszkód pielęgnować różne odmiany roślin w formie doniczkowej. Podobnie jest w przypadku frezji.
Ten jedyny w swoim rodzaju gatunek oryginalnie rośnie na terenach Afryki. To właśnie tam, na Przylądku Dobrej Nadziei odkrył go Christian Ecklon – niemiecki botanik. Co więcej, jego nazwa nie jest przypadkowa. Pochodzi bowiem od nazwiska przyjaciela odkrywcy (Freese). Był to wówczas gest oznaczający oddanie, a także głęboką i prawdziwą przyjaźń. Z czasem nadano taką symbolikę samym kwiatom, które we florystycznym słowniku po dziś dzień oznaczają również wdzięczność i zaufanie. Co więcej, rośliny te doskonale się prezentują, a dzięki temu, że występują w wielu wariantach kolorystycznych, można je idealnie dopasować do różnych okazji i uroczystości. Warto wiedzieć, że będą świetnym tłem dla ważnych wydarzeń, na przykład ślubu czy wesela. Można ponadto podarować je bliskiej osobie, aby także ona mogła cieszyć się ich pięknem.
Frezje w doniczce – aromatyczny zapach w całym domu
Frezje należą do rodziny kosaćcowatych, wieloletnich bylin. Wyrastają nawet do pół metra wysokości. Wytwarzają one charakterystyczne, kielichowate kwiatostany. Znajduje się w nich nawet kilkanaście pojedynczych kwiatów. Ważnym wyróżnikiem frezji jest także ich wyjątkowy zapach. Ten jedyny w swoim rodzaju aromat znajduje zastosowanie w kosmetyce, perfumiarstwie czy w aromaterapii. Co więcej, gatunek ten doskonale sprawdza się jako element kwiatowych rabat. Z jego udziałem tworzymy również doskonałe bukiety oraz inne ciekawe kompozycje. Warto przy tym mieć świadomość, że frezje z powodzeniem możemy uprawiać w warunkach domowych, na przykład w skrzyni czy w innym ozdobnym pojemniku. Takie rozwiązanie poleca się nie tylko osobom, które nie mają własnego ogrodu, ale także tym, które nie dysponują czasem ani możliwościami, aby zajmować się tradycyjną uprawa tego gatunku.
Jak pielęgnować frezje w doniczce?
Jeśli zależy nam na samodzielnej uprawie tych pięknych kwiatów, sadzenie ich w pojemnikach wydaje się lepszym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że frezje są dość kapryśne, a ich uprawa w doniczce może sprawić, że zapewnimy im bardziej kontrolowane warunki. Łatwo można je również dopasować do bieżących potrzeb rośliny.
Wybierając takie rozwiązanie, warto na początek przygotować przydatne narzędzia i akcesoria. Oczywiście najważniejsze są bulwy frezji. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub w szkółkach roślin. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na to, czy nie są one uszkodzone. Zaleca się wybierać jędrne bulwy, o nienaruszonej powierzchni. Co więcej, na etapie sadzenia bardzo istotne jest zapewnienie roślinie odpowiedniego drenażu. W tym celu musimy dopasować naczynie z otworami, przez które woda będzie swobodnie przepływać. Przyda się także mieszanka podłoża uniwersalnego, a także keramzyt lub perlit, które z kolei zapewnią właściwy drenaż dla frezji. Warto bowiem wiedzieć, że gatunek ten nie toleruje przelewania. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej lub do większej podatności na występowanie chorób grzybowych.
Niewielką ilość żwirku należy umieścić na dnie doniczki. Resztę możemy wymieszać z ziemią. W średniej wielkości pojemniku możemy zasadzić od 5 do 10 cebulek. Zaleca się, aby umieścić je na głębokości około 5 centymetrów. Zabieg ten możemy przeprowadzić albo na początku jesieni, albo wczesną wiosną. W obu przypadkach roślina będzie miała więcej czasu, aby wzmocnić się przed kwitnieniem.
Jak dbać o frezję w doniczce?
Na początek warto pamiętać o tym, że kluczową sprawą jest dostęp do światła oraz odpowiednia temperatura. W fazie wzrostu powinna ona wynosić około 10 stopni Celsjusza. W czasie zawiązywania pąków musi już być wyższa i oscylować wokół 15 stopni. Z kolei w czasie kwitnienia potrzebuje najwyższej temperatury. Nie powinna ona jednak przekraczać 20 stopni Celsjusza. Co więcej, na wszystkich etapach wzrostu roślina powinna mieć stały dostęp do światła słonecznego.
Aby utrzymać optymalną dla frezji temperaturę, warto na bieżąco monitorować aktualne warunki pogodowe. Jeśli zauważymy nagłe ochłodzenie albo utrzymujące się upały, powinniśmy zabrać naszą sadzonkę do wnętrza. Dzięki temu możemy lepiej odpowiedzieć na potrzeby frezji. Warto przy tym zadbać o to, aby miała ona właściwą wilgotność obok siebie. Wymóg ten wynika z faktu, że w naturze roślina ta porasta tereny o wysokiej wilgotności.
Pielęgnując frezje w warunkach domowych, musimy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Zaleca się regularne podlewanie, tak aby podłoże było cały czas lekko wilgotne. Należy jednak pamiętać, aby nie przelewać korzeni, ale i nie przesuszać ich. W obu przypadkach może dojść bowiem do zahamowania wzrostu rośliny, a nawet do jej trwałego uszkodzenia. Dodatkowym wsparciem może być stosowanie nawozu z dużą ilością potasu. Zaleca się jego stosowanie szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia. W okresie zimowym należy frezje przenieść w chłodne, ale jasne miejsce, unikając jednocześnie bezpośredniego nasłonecznienia. Nie zaleca się jej w tym okresie podlewać. Na wiosnę, gdy pogoda się unormuje, możemy wynieść ją na zewnątrz, aby cały cykl wzrostowy mógł się powtórzyć.
Aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy frezji w doniczce, zapraszamy do naszej pracowni florystycznej. Znajdziecie tu najpiękniejsze kompozycje z sezonowych roślin. Dowiecie się również, jak je pielęgnować, aby pięknie rosły.
0 Komentarze do “Frezje w doniczce”