W kanonie najpopularniejszych roślin doniczkowych znajdziemy takie, które od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców. Trudno powiedzieć, skąd dokładnie bierze się taki, a nie inny wybór. Jedno jest jednak pewne, najatrakcyjniejsze gatunki to takie, które doskonale się prezentują, a przy tym nie mają wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Cecha ta należy do szczególnie istotnych w tym zabieganym świecie, w którym większość z nas oczekuje niemal natychmiastowych rezultatów przy minimalnym nakładzie sił i środków. Większość z nas nie ma również tyle cierpliwości, aby samodzielnie zajmować się uprawą domowej dżungli. Chętniej sięgamy więc po odmiany, które mają większą tolerancję na ewentualne zaniedbania. Przykładem umiarkowanych oczekiwań jest anturium w doniczce. Co warto wiedzieć o tej roślinie? W jaki sposób prawidłowo o nią dbać?
Spis treści:
Anturium w doniczce – ciekawa roślina o wyjątkowym wyglądzie
Sama nazwa być może nie od razu nam coś powie. Jeśli jednak połączymy ją z obrazem tego gatunku, szybko skojarzymy ją ze znaną od lat rośliną. Jeszcze w czasach PRL spotkać można ją było w polskich domach, kiedy wybór kwiatów doniczkowych nie był jeszcze tak duży. Warto jednak wiedzieć, że jej popularność bierze się przede wszystkim z oryginalnego i bardzo dekoracyjnego wyglądu.
Anturium znane jest w Polsce także pod innymi nietuzinkowymi nazwami, na przykład jako kwiat flaminga, świński ogon czy język teściowej. Te oryginalne skojarzenia wzięły się prawdopodobnie z wyjątkowego i wymykającego się schematom wyglądu tej rośliny. W okresie kwitnienia wykształca ona bowiem niezwykle charakterystyczne kwiatostany – duże, czerwone, sercowate – zwieńczone swego rodzaju ogonkiem, od którego swoje potoczne nazwy wzięło anturium. Jest to jednak swego rodzaju botaniczne oszustwo – w rzeczywistości bowiem czerwona część to tylko oryginalnie wybarwiony liść, a rzeczywistym kwiatem jest jedynie wystający ponad nim pręcik. Ten sprytny zabieg ma za zadanie przyciągać uwagę pożytecznych zapylaczy.
Roślina ta pochodzi z tropikalnych rejonów świata, dziko rośnie głównie na obszarach Gwatemali i Kostaryki. Pochodzi z rodziny obrazkowatych i w prostej linii spokrewniona jest ze skrzydłokwiatem i zamiokulkasem. Warto także wiedzieć, że anturium należy do epifitów (tak samo jak storczyki), czyli roślin, które wykorzystują inne rośliny (głównie drzewa i większe krzewy), aby piąć się po nich i utrzymywać na nich. Ma to szczególne znaczenie na terenach tropikalnych, gdzie każdy kawałek przestrzeni z dostępem do światła jest na wagę złota. Jeszcze do niedawna gatunek ten uprawiano głównie na kwiat cięty, ale z każdym rokiem przybywa domów, w których można spotkać tę niezwykłą roślinę jako naturalną ozdobę przestrzeni.
Co warto wiedzieć o anturium w doniczce?
Uprawa tego gatunku w warunkach domowych nie należy do szczególnie skomplikowanych, ale należy na początku poznać kilka przydatnych informacji na jego temat, aby odpowiednio o niego zadbać.
Podstawową sprawą jest to, że anturium to roślina, którą oryginalnie można spotkać w gęstych lasach tropikalnych. Podobnie jak storczyki, musi ona walczyć o dostęp do słońca i wystarczającą ilość promieni słonecznych. Uprawiając ją w swoim domu, musimy o tym pamiętać, aby w miarę możliwości odtworzyć podobne warunki.
Przygotowując przestrzeń dla anturium do uprawy, musimy zacząć od właściwego podłoża. W tym celu najlepiej sprawdzi się gleba lekka i dobrze przepuszczalna. Bardzo istotne jest, aby korzenie rośliny miały przewiew, aby wokół nich nie gromadził się nadmiar wilgoci, a woda swobodnie spływała na podstawkę. W sklepach ogrodniczych znajdziemy gotowe mieszanki dedykowane epifitom. Możemy także wykonać takie podłoże samodzielnie, mieszając uniwersalną ziemię z niewielką ilością drenażu, na przykład drobnego żwirku. Gotową doniczkę z anturium należy ustawić w miejscu wolnym od przeciągów i nie mocno nasłonecznionym. Roślina ta nie lubi bowiem bezpośredniej ekspozycji na światło. Znacznie lepiej sprawdzi się ciepłe i półcieniste miejsce. Zignorowanie tych zasad może doprowadzić do żółknięcia liści, do zahamowania kwitnienia, a nawet do całkowitego uszkodzenia naszej sadzonki.
Anturium w doniczce – podlewanie
Kolejnym bardzo istotnym wymogiem pielęgnacyjnym jest oczywiście podlewanie. Należy pamiętać o tym, że należy zabieg ten przeprowadzać w określony sposób. Anturium potrzebuje bowiem regularnego, ale umiarkowanego nawadniania. Należy robić to co dwa-trzy dni, ale ilość wody powinna być taka, aby nie gromadziła się ona wokół bryły korzeniowej. Ziemia w doniczce cały czas powinna być lekko wilgotna. Jej nadmiar mógłby bowiem uszkodzić strukturę rośliny. Dodatkowym wsparciem, niezbędnym w przypadku odmian kwitnących cały rok, będzie stosowanie specjalistycznych odżywek. Najlepiej sprawdzą się preparaty dla epifitów, dzięki którym anturium wzmocni się i zyska dodatkowe składniki odżywcze.
Aby nasze anturium pięknie i zdrowo się prezentowało, warto stosować dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Zaleca się więc na bieżąco usuwać uschnięte liście i kwiaty, dzięki czemu roślina skupi się na wypuszczaniu nowych gałązek. Co więcej, dla zapewnienia większej wilgotności w otoczeniu, możemy ją dodatkowo zraszać, pamiętając jednocześnie, aby wycierać liście szmatką, by krople wody i kurz nie osadzały się na ich powierzchni.
Wykorzystanie anturium we florystyce
Najczęściej anturium stosuje się jako kwiat cięty do bukietów i wiązanek. Gatunek ten cieszy się popularnością nie tylko z uwagi na swój oryginalny wygląd, ale także na wysoką trwałość. Warto wiedzieć, że w tej formie, przy zastosowaniu minimalnej pielęgnacji, roślina jest w stanie przetrwać nawet do kilku tygodni w doskonałej kondycji. Co więcej, coraz częściej uprawia się ją w wersji doniczkowej, ponieważ może być świetną i w pełni naturalną dekoracją przestrzeni. A przy tym nie ma zbyt wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Aspekty te czynią gatunek ten niezwykle atrakcyjnym do uprawy domowej. Mimo tego należy jednak pamiętać, że należy ona do roślin trujących. Zaleca się więc usunięcie jej z zasięgu dzieci i zwierząt domowych, aby zminimalizować ryzyko zatrucia. Co więcej, dobrą praktyką będzie ponadto zakładanie rękawiczek podczas wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych.
Po więcej szczegółów na temat domowej uprawy anturium zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu nie tylko gotowe sadzonki rośli, ale również różnego rodzaju florystyczne dekoracje. Zapewniamy także fachową wiedzę w zakresie uprawy i pielęgnacji roślin.
0 Komentarze do “Anturium w doniczce”