Okres wiosenny to szczególnie intensywny czas wzrostu roślin i ich kwitnienia. Bardzo często, po przedłużającej się zimie, czekamy z utęsknieniem na ciepło, słońce i oczywiście na odpowiednią dawkę świeżej zieleni. To właśnie wtedy doświadczamy odrodzenia przyrody, które wszystkim nam jest tak bardzo potrzebne. Wtedy także możemy skorzystać z pięknych i pełnych uroku kwiatów sezonowych. Przykładem może być anturium kwiaty. Co warto na ich temat wiedzieć? W jaki sposób dbać o nie w uprawie domowej?
Spis treści:
Anturium – doskonałe kwiaty dla Twojego domu
Choć nazwa ta brzmi znajomo, mało kto jest w stanie od razu przyporządkować ją do konkretnej rośliny. Tymczasem widok samych kwiatów od razu naprowadzi nas na właściwe tory i skojarzenia. Roślina ta bowiem, składa się z niezwykle charakterystycznego kwiatostanu opartego na rozłożystym czerwonym liściu (rzadziej białym, żółtym lub różowym). Co ciekawe, ten kolorowy element często mylnie traktuje się jako część kwiatu, tymczasem w rzeczywistości jest on jedynie ciekawie wybarwionym liściem. Prawdziwy kwiat to tylko pręcik, który wystaje ponad nim. Nie zmienia to jednak faktu, że anturium należy do jednej z ciekawszych i bardziej strojnych roślin dostępnych w Polsce. Warto przy tym wiedzieć, że gatunek ten można uprawiać zarówno w warunkach domowych, we wnętrzach, jak i na kwiat cięty (na ogół w szklarniach dla osiągnięcia bardziej obfitych plonów).
Gatunek ten, oprócz ciekawego i nietuzinkowego wyglądu, charakteryzuje się także dość niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Przy minimalnym nakładzie sił i środków możemy cieszyć się wyjątkowymi efektami estetycznymi. Dzięki temu możemy również dopasować dany wariant do swoich potrzeb i możliwości. Warto przy tym mieć świadomość, że bez dodatkowego zaplecza lepszym rozwiązaniem będzie uprawa domowa, w formie doniczkowej. Pozwala ona uzyskać ciekawe rezultaty, bez stosowania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakie potrzeby ma anturium? Jak sprawić, aby pięknie i zdrowo rosła w naszym domu?
Jak dbać o kwiaty anturium w warunkach domowych?
Aby zapewnić odpowiednie środowisko do rozwoju dla anturium, należy wiedzieć, że oryginalnie roślina ta występuje w tropikach (głównie obszary Kostaryki i Gwatemali). Podobnie jak storczyk należy ona do epifitów, czyli roślin, które wykorzystują inne gatunki jako podporę. W tym celu służą im przede wszystkim drzewa i większe krzewy. O tej specyfice warto pamiętać także w uprawie domowej. Ma ona szczególne znaczenie podczas przygotowywania gleby dla anturium.
W pierwszej kolejności należy zadbać, aby była ona dobrze przepuszczalna. Korzenie muszą być luźno związane i mieć stały przewiew. Dzięki temu będą w dobrej kondycji i zapewnią roślinie prawidłowy wzrost. Warto jednak mieć świadomość, że podłoże dla anturium powinno być lekkie i mieć zapewniony właściwy drenaż. Najlepiej zaopatrzyć się w ziemię dla epifitów, która spełnia wszystkie te wymagania. Co więcej, dobrze jest umieścić roślinę w doniczce z otworami, aby woda po podlewaniu mogła swobodnie spływać na podstawkę. Tak przygotowane naczynie najlepiej ustawić w ciepłym miejscu, najlepiej z dostępem do rozproszonego światła. Nie należy ustawiać rośliny w pełnym słońcu, ponieważ promienie mogą poparzyć liście, zahamować kwitnienie, a nawet trwale uszkodzić anturium. Optymalną przestrzenią do uprawy będzie więc stanowisko półcieniste, zabezpieczone przed przeciągami. Dzięki temu roślina będzie mogła bez przeszkód skierować swoje siły ku prawidłowemu wzrostowi.
Anturium podlewanie
Bardzo istotną sprawą w domowej uprawie anturium jest również podlewanie. Jako roślina tropikalna potrzebuje ona stałych, ale rozsądnych, dawek wody. Zaleca się nawadnianie nawet dwa razy w tygodniu, ale wcześniej zawsze należy sprawdzić, w jakim stanie znajduje się aktualnie podłoże. Powinno być ono cały czas lekko wilgotne, ale nigdy mokre ani zbyt wysuszone. Bryła korzeniowa powinna mieć cały czas lekki przewiew. Nadmiar wody z kolei może przyczynić się do jej gnicia, a także do zwiększonego ryzyka występowania chorób grzybowych. Dodatkowo można anturium zraszać, ale dobrze jest po takim zabiegu usunąć zacieki z wody. Pozostawione na powierzchni mogą bowiem wpływać na estetykę rośliny. Warto jednak wiedzieć, że dzięki temu usuwamy z liści nagromadzony na nich kurz.
W czasie intensywnego wzrostu oraz w okresie kwitnienia zaleca się dodatkowo nawozić anturium. Warto bowiem wiedzieć, że przy sprzyjających warunkach wypuszcza ono nowe kwiatostany niemal przez cały rok. Najlepiej w tym celu użyć specjalistycznego preparatu dla epifitów. Co więcej, dobrze jest także na bieżąco usuwać przekwitłe lub uschnięte elementy rośliny, aby ją wzmocnić. Przydatnym zabiegiem będzie również przesadzanie. Należy jednak wiedzieć, że możemy zmienić doniczkę na większą tylko wówczas, kiedy anturium wyraźnie zwiększy objętość bryły korzeniowej. Zaleca się wykonać to zadanie nie częściej niż co drugi rok, a i wtedy należy zweryfikować realne potrzeby rośliny i, jeśli zajdzie taka konieczność, przesadzić ją do nieco większego pojemnika.
Jak ciekawie zaaranżować anturium kwiaty?
We współczesnej florystyce anturium uprawia się przede wszystkim na kwiat cięty. Cieszy się on niezwykłą popularnością od lat z uwagi na swój piękny i okazały wygląd, który doskonale sprawdza się w różnego rodzaju kompozycjach. Gatunek ten wykorzystuje się zarówno jako element florystycznej oprawy ważnych wydarzeń, na przykład ślubu czy wesela, ale również jako dekorację na co dzień. Oprócz walorów estetycznych ma bowiem anturium także inne zalety. Jedną z nich jest wysoka trwałość i wytrzymałość tej rośliny. Przyjmuje się, że przy odpowiedniej pielęgnacji, jest ona w stanie przetrwać w wazonie nawet do kilku tygodni. Wystarczy zmieniać jej regularnie wodę, a ona zachowa swoją doskonałą kondycję na dłużej.
Warto także pamiętać, że anturium doskonale sprawdzi się również w uprawie domowej. Mimo tego, iż jest to roślina o tropikalnym pochodzeniu, bez większych trudności możemy pielęgnować ją we wnętrzach. Wystarczy zapewnić jej niezbędne warunki do prawidłowego rozwoju, a odwdzięczy nam się pięknym wyglądem. Wbrew pozorom nie jest to zadanie karkołomne, ponieważ w polskich warunkach coraz częściej spotkać można takie gatunki jak storczyki, które mają podobne jak anturium potrzeby.
Anturium może być doskonałą ozdobą przestrzeni. Szczególnie jeśli poznamy jej specyficzne potrzeby, możemy cieszyć się jej pięknem przez większą część roku. Musimy jednak przy tym pamiętać, że należy ona do gatunków trujących. Zawiera ona bowiem w swoich sokach kryształki szczawianu wapnia, który może uczulać, na przykład powodując wysypkę. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów, zaleca się przeprowadzać niezbędne zabiegi pielęgnacyjne w rękawiczkach. Warto także zabezpieczyć anturium przed dostępem dzieci i zwierząt domowych. W tym celu najlepiej umieścić je w miejscach, do których się one nie dostaną.
Po więcej szczegółów na temat wykorzystania anturium w swojej przestrzeni zapraszamy do naszej pracowni florystycznej. Dowiecie się tam, czego ona potrzebuje i w jaki sposób możecie ją zaaranżować, aby ozdabiała Wasze domy i ogrody. Zawsze służymy fachową radą i pomocą.
0 Komentarze do “Anturium kwiaty”