O tym, że kwiaty mają swoją symbolikę, wie chyba każdy. Znaczenie ma nie tylko gatunek, ale nawet kolor rośliny. Przez lata poszczególne ich rodzaje uświetniają różne okazje, na przykład czerwone róże towarzyszą pierwszej randce, a białe są chętnie wybierane na ślub. Z kolei na dzień Wszystkich Świętych od lat kupujemy chryzantemy. Czemu akurat one cieszą się tak dużą popularnością? Jakie jest znaczenie chryzantem w polskim obchodzeniu uroczystości Święta Zmarłych?
Spis treści:
Zdobienie grobów na Wszystkich Świętych – jakie ma znaczenie?
Umieszczanie kwiatów na grobach to zwyczaj stosunkowo nowy. Nie zawsze bowiem tego rodzaju ozdoby pojawiały się na cmentarzach. Tradycja ta przyszła do nas z Zachodu w latach 60. XX wieku. Wcześniej nie było takich możliwości. Na nagrobkach kładziono gałązki jodłowe i zapalano świece. Przez lata jednak Święto Zmarłych mocno obrosło w liczne „gadżety”, bez których dziś nie wyobrażamy sobie wizyty na cmentarzu. Strojne znicze, ogromne wiązanki, a nawet figurki aniołów, to tylko niektóre z akcesoriów, których używamy do ozdobienia grobów, chcąc tym sposobem uwypuklić naszą pamięć i oddanie zmarłym.
Pierwotny zwyczaj zapalania świec na cmentarzach przerodził się w wyścig o najbardziej wyróżniający się nagrobek. Największą zaletą zmian jest jednak to, że coraz częściej zanosimy swoim bliskim zmarłym piękne kwiaty, głównie chryzantemy, które od lat kojarzą się z tym świętem.
Znaczenie chryzantem – skąd się wzięły?
Jeśli chodzi o wiązanki na Wszystkich Świętych, dominują w nich klasyczne róże, ale w bukietach czy w formie doniczkowej od lat triumfy święcą chryzantemy. Jak to się stało, że właśnie ten gatunek stał się tak popularny? Jaka jest jego symbolika?
Historia chryzantem, znanych także jako złocienie, sięga zamierzchłych czasów przed naszą erą. Pierwsza wzmianka o nich pojawiła się około roku 500 p.n.e. Pisał o nich Konfucjusz, znany chiński myśliciel. Nic dziwnego, roślina zajmuje tam ważne miejsce, wykorzystuje się ją między innymi do przyrządzania sałatek oraz dań mięsnych.
Z początku obowiązywał zakaz wywozu sadzonek poza terytorium Chin. Z czasem jednak, w związku z dużym zainteresowaniem tą rośliną, zaczęto ją przemycać do Korei, skąd następnie trafiła do Japonii. Do dziś cieszy się w tym kraju ogromną popularnością. Znajdziemy ją w herbie Cesarstwa, a niekiedy nawet w sake. Alkohol ten, wraz z liściem chryzantemy, wypija się, aby zapewnić sobie wieczną młodość. 9 września obchodzi się w Japonii Święto Chryzantem.
Kiedy chryzantemy pojawiły się w Polsce?
Do Europy chryzantemy zawitały w XVII wieku. Do Polski natomiast dużo później, bo dopiero w XIX wieku. Jednak swoją pozycję ugruntowały w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Wtedy to na stałe wpisały się w krajobraz polskiej jesieni oraz florystycznej oprawy uroczystości Wszystkich Świętych.
Na naszym gruncie najpopularniejsze są dąbki, czyli odmiana gruntowa chryzantem, sprzedawana w doniczkach. Z czasem do głosu doszły także chryzantemy drobnokwiatowe, gwarantujące większą trwałość i wytrzymałość na warunki pogodowe.
Chryzantemy – źródłosłów
Słowo „chryzantema” pochodzi z języka greckiego i oznacza „złoty kwiat” (to połączenie słów chrysos-złoty i anthemon-kwiat). W Polsce nosi również nazwę złocień. Należy do rodziny astrowatych, stąd jej podobieństwo do dalii oraz astrów. Rozpoznać można ją po charakterystycznych kwiatostanach, przyjmujących formę koszyczków. Występuje w wielu ciepłych odmianach kolorystycznych – żółtym, czerwonym, różowym oraz białym.
Popularność chryzantem w Polsce
Skąd bierze się ta niezwykła popularność tej rośliny w Polsce? W dużej mierze stąd, że jest to kwiat, o którym mówi się, że można go wyhodować na zawołanie. Co to oznacza?
Idealne dla nich warunki do rozwoju to okres od późnego lata aż do wczesnej zimy. Najlepiej radzą sobie, gdy dzień staje się krótszy. Pierwsze odmiany kwitną już pod koniec sierpnia i we wrześniu, a późnych możemy spodziewać się jeszcze w listopadzie i grudniu. Warto przy tym wiedzieć, że w przypadku tego gatunku można stosować uprawę sterowaną, która poprzez kontrolowanie długości dnia i nocy, pozwala wywołać kwitnienie w dowolnym momencie roku. To doskonała wiadomość dla hodowców, którzy mogą zaplanować kwitnienie swoich roślin w dogodnym dla siebie momencie.
Znaczenie chryzantem w kulturze
W naszej kulturze chryzantemy kojarzą się z jesienią. Z uwagi na obchodzone w listopadzie Święto Zmarłych związane są także z refleksją nad przemijaniem i śmiercią. Nie można jednak o nich jednoznacznie powiedzieć, że to „smutne” kwiaty. Tak naprawdę bowiem, dzięki swojej różnorodności kolorystycznej, wnoszą wszędzie pozytywny nastrój. Stanowią one również piękny symbol naszej pamięci wobec tych bliskich, którzy odeszli na zawsze.
Potwierdza to tradycja azjatycka, z której wywodzą się chryzantemy. W tamtej części świata roślina ta jest pełna optymizmu. Symbolizuje bowiem szczęście i długowieczność. Być może właśnie dlatego chryzantema nie ma jednoznacznie smutnych konotacji. Choć zanosimy ją na groby zmarłych, niesie ona w sobie jednocześnie atmosferę nadziei. Wiąże się z okresem jesieni, ale jednocześnie jest pełna wesołych barw, które od razu wprawiają nas w dobry nastrój. W Stanach Zjednoczonych dekoruje się z jej pomocą domy i ogrody na Halloween. Wyglądają pięknie w towarzystwie dyń albo posadzone w wiklinowych koszykach.
Znaczenie chryzantem na Wszystkich Świętych
W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wybór kwiatowych kompozycji na Wszystkich Świętych. Proponujemy chryzantemy w doniczkach, ale również jako element różnych aranżacji. Mogą one stanowić wyraz naszej pamięci o zmarłych, zdobiąc groby naszych bliskich. Można je również wykorzystać jako dekorację naszych domów, mieszkań i ogrodów. Będzie to piękny symbol jesieni.