Chryzantemy to kwiaty, których zdecydowanie nie trzeba nikomu przedstawiać. Wszyscy, nawet totalni amatorzy, kojarzą je z okresu przed i po dniu Wszystkich Świętych. Gatunek ten bowiem jest bardzo ściśle związany nie tylko z tym momentem w roku, ale także z obchodami tych uroczystości. Warto jednak mieć świadomość, że roślina ta nie musi odwoływać się wyłącznie do zadumy związanej z przemijaniem i z żałobą. Doskonale sprawdzi się również jako ozdoba naszych domów i mieszkań w okresie jesienno-zimowym. Dobrze jest ponadto wiedzieć, że występuje ona w licznych odmianach stylistycznych. Przykładem może być chryzantema tęczowa. Czym się tej wariant charakteryzuje? W jaki sposób prawidłowo go pielęgnować?
Spis treści:
Chryzantema tęczowa – kwiaty nie tylko na czas żałoby
W naszej kulturze roślina ta znalazła swoje stałe miejsce, z którego z pewnością trudno byłoby ją usunąć. Nie chodzi jednak o to, by próbować, ale by uświadomić sobie, że gatunek ten doskonale sprawdzi się także w nieco innych rolach.
Z uwagi na okres, w którym kwitnie, chryzantema w naturalny sposób kojarzy nam się z przemijaniem i swego rodzaju końcem. W okresie jesiennym przygotowujemy się bowiem do zimowego wyciszenia. Zbieramy siły na nowe rozdanie, ale przy okazji bardzo często zastanawiamy się nad minionym czasem oraz nad wydarzeniami, które go dotyczyły. Być może właśnie dlatego chryzantemy mają tak silne konotacje z tego rodzaju emocjami. Nie da się jednak przy tym ukryć, że są jednocześnie bardzo piękne i mogą być świetną dekoracją przestrzeni w tym okresie. Warto przy tym wiedzieć, że występują one w licznych wariantach kolorystycznych, które różnią się między sobą rozmiarem, barwą oraz innymi detalami wizualnymi, ale także potrzebami pielęgnacyjnymi. Jedną z niezwykle ciekawych odmian jest chryzantema tęczowa. Co warto na jej temat wiedzieć i w jaki sposób dbać o nią, aby rosła bez przeszkód?
Chryzantema tęczowa – warto ją bliżej poznać!
Choć słysząc słowo chryzantema, od razu pojawia się nam przed oczami okazały w formie, ale niewielkich rozmiarów, krzew, dostępny w niezliczonych wariantach kolorystycznych. Warto jednak wiedzieć, że rzeczywiście występuje on w wielu odmianach stylistycznych. Różnią się one między sobą nie tylko wielkością, ale również formą kwiatów, jakie wykształca roślina. Dzięki temu nie tylko możemy dopasować dane rozwiązanie do swoich potrzeb, ale także stworzyć z jego udziałem jedyną w swoim rodzaju kompozycję.
Chryzantema tęczowa, jak sama nazwa wskazuje, wyróżnia się przede wszystką swoją kolorystyką. Jej kwiatostany są duże i bardzo często składają się z wielobarwnych płatków. Co więcej, ich ogromną zaletą jest fakt, że są one w stanie przezimować bez przeszkód w naszym ogrodzie. Jakie mają jednak wymagania i jak sprawić, aby zdrowo i okazale rosły?
W przypadku tej odmiany, a także innych bylin zimujących, bardzo istotne jest zrozumienie ich specyfiki. Są to na ogół gatunki bardzo odporne, które są w stanie poradzić sobie z mało sprzyjającą aurą w okresie jesienno-zimowym. Dzięki chryzantemom możemy mieć w swoim ogrodzie rośliny, które zachwycają swoim wyglądem u schyłku roku. Czyli dokładnie wtedy, kiedy większość innych odmian i gatunków przygotowuje się już do zimowego snu. Mimo tej wyjątkowej trwałości dobrze jednak wiedzieć, że należy zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju i wsparcie, niezbędne, aby roślina cały czas dobrze się prezentowała i radziła sobie z ewentualnymi trudnościami.
Jak dbać o chryzantemy tęczowe w swoim ogrodzie?
Sadząc chryzantemy w ogrodzie, musimy pamiętać o tym, aby wybrać dla nich odpowiednie stanowisko. To pierwsza i niezwykle kluczowa sprawa dla prawidłowego rozwoju rośliny. Należy zadbać więc o glebę żyzną i dobrze przepuszczalną. W tym celu można na wybranym stanowisku wymieszać ją z kompostem lub torfem. Wraz z rozwojem można także wspierać roślinę dodatkowym nawozem.
Wybierając dla chryzantem stanowisko, należy zapewnić im miejsce słoneczne, ale osłonięte od wiatru. Najlepiej, aby na danej przestrzeni miała ona dostęp do słońca przynajmniej przez sześć godzin dziennie. Ważne jest także, aby poszczególne sadzonki miały między sobą odpowiedni odstęp. Warto mieć świadomość, że wraz ze wzrostem zwiększają one swoją objętość i potrzebują więcej miejsca. Przyjmuje się, że optymalną ilością jest około pół metra pomiędzy roślinami.
Ogromną zaletą chryzantem tęczowych jest ich wyjątkowa estetyka. Warto przy tym wiedzieć, że można je niemal dowolnie aranżować na kwiatowych rabatach. Można je bez przeszkód zestawiać z innymi gatunkami, na przykład z rudbekią, ale świetnie prezentują się one również jako samodzielna kompozycja. Aby jednak zapewnić sobie piękną przestrzeń przez cały sezon wiosenno-letni, najlepiej dobierać różne gatunki, kwitnące w różnych momentach. Dzięki temu nasz ogród będzie ciągle żywy i pełen uroku.
Uprawa chryzantem – co jeszcze należy wiedzieć?
W przypadku roślin zimujących w ogrodzie bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie ich do tego wymagającego okresu. Wśród ważnych aspektów dotyczących pielęgnacji jest zaprzestanie nawożenia i regularnego podlewania przed momentem przejścia chryzantem w stan spoczynku. Stosowanie dodatkowych preparatów wspierających mogłoby bowiem doprowadzić do kształtowania się świeżych pędów, które mogłyby nie zdążyć wzmocnić się przed zimą. Co więcej, jeśli mamy obawy co do bezpieczeństwa naszej byliny, możemy osłonić glebę w miejscu zimowania, aby nie przemarzła ona, jeśli pojawią się niskie temperatury.
W razie pytań lub wątpliwości zachęcamy również do odwiedzenia naszej kwiaciarni. Dowiedz się więcej na temat prawidłowej uprawy chryzantemy tęczowej w naszym ogrodzie. Dzięki temu nasza przestrzeń zielona będzie zadbana i przyjemna dla oka przez cały rok.
0 Komentarze do “Chryzantema tęczowa”