Chryzantemy to wyjątkowe kwiaty, które do niedawna kojarzyły się wyłącznie z aranżacjami nagrobnymi. Na szczęście obecnie sytuacja się zmieniła i możemy wykorzystywać je w różnego rodzaju kompozycjach jesiennych. Warto bowiem wiedzieć, że oprócz świetnego wyglądu roślina ta ma również liczne zastosowania dekoracyjne. Co więcej, występuje ona w wielu odmianach kolorystycznych. Ma także różne formy i rozmiary. Przykładem może być chryzantema wielkokwiatowa – jedyna w swoim rodzaju ozdoba przestrzeni.
Spis treści:
Chryzantema wielkokwiatowa – wykorzystaj jej ogromną moc
Kwiaty te dotąd związane były głównie z dekoracjami cmentarzy. Ta funkcja była oczywiście bardzo ważna, bo dzięki niej mogliśmy nie tylko godnie pożegnać naszych bliskich zmarłych, ale również ukwiecić miejsce ich wiecznego spoczynku. Jest to jednak elegancka, a przy tym w pełni naturalna ozdoba, która ma także inne walory. Warto bowiem wiedzieć, że chryzantemy są bardzo wytrzymałe i z powodzeniem można je pozostawić na zewnątrz. Dzięki temu, że można je uprawiać również w donicach, doskonale sprawdzą się i w tej roli.
Chryzantemy należą do rodziny astrowatych. W Polsce znane są także jako złocień. Oryginalnie roślina ta pochodzi z dalekiej Azji, gdzie występuje w wielu różnych odmianach kolorystycznych i stylistycznych. Jest to bylina, która nie ma szczególnie dużych wymagań pielęgnacyjnych, a przy tym jest niezwykle odporna na zewnętrzne warunki pogodowe. Na ogół traktuje się ją jako roślinę sezonową, ale jeśli odpowiednio o nią zadbamy, może przetrwać do kolejnego sezonu. W jaki sposób to zrobić? Co należy wiedzieć o uprawie tych wyjątkowych kwiatów?
Chryzantema wielkokwiatowa uprawa
Zgodnie z nazwą, najbardziej charakterystyczną cechą tej odmiany są jej okazałe i piękne kwiatostany. Wyrasta ona nawet do 80 centymetrów wysokości i ma krzaczasty pokrój. Być może właśnie dlatego często kategoryzuje się tę chryzantemę jako rodzaj krzewu. Co więcej, tak też wykorzystuje się tę odmianę, jako uzupełnienie rabat kwiatowych. Często sadzi się ją również pod drzewkami, aby stworzyć jedyną w swoim rodzaju kompozycję.
Chryzantemy wielkokwiatowe mają ponadto charakterystyczne, dość duże, ciemnozielone liście, które swoim kształtem przypominają piórka. To, co również ciekawe i wyróżniające tę odmianę to to, że w tej kategorii występują różne warianty, które mają odmienne barwy, ale także formę kwiatów. Możemy spotkać więc kwiatostany pełne, półpełne i pojedyncze. Co więcej, możemy również dopasować barwę naszych chryzantem. Do wyboru mamy warianty białe, czerwone, pomarańczowe, a nawet różowe. Dzięki temu stworzymy z ich udziałem dokładnie taką aranżację, jaką będziemy chcieli.
Jak pielęgnować chryzantemę wielkokwiatową w warunkach domowych?
Bardzo istotny na początku jest wybór odpowiedniego stanowiska dla naszej rośliny. Warto więc wiedzieć, że chryzantema lubi słońce i żyzną glebę. Dobrze więc dopasować dla niej jasną przestrzeń i podłoże bogate w składniki odżywcze. Dobrze jest przy tym mieć świadomość, że ziemia pod tym gatunkiem powinna być właściwie przepuszczalna. Gromadzenie się zbyt dużej ilości wody może bowiem prowadzić do uszkodzenia bryły korzeniowej, a nawet do jej gnicia. W takich warunkach zwiększa się ponadto ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.
Ważnym aspektem dbania o naszą roślinę jest ponadto systematyczne podlewanie. Chryzantema lubi regularne nawadnianie. Nie znosi jednak przelewania. Zaleca się więc na bieżąco sprawdzać, jaki jest stan podłoża. Nadmiar wody nie służy korzeniom, ale ich przesuszenie z kolei wpłynie na kondycję liści oraz kwiatów. Ma to szczególne znaczenie w okresie kwitnienia, ponieważ brak odpowiednich warunków może doprowadzić do skrócenia lub zahamowania procesu wykształcania kwiatów. W ekstremalnych przypadkach nasza chryzantema może wcale nie zakwitnąć. Dodatkowym wsparciem będzie nawożenie podłoża specjalistycznym nawozem, bogatym w składniki odżywcze. Warto o tym pamiętać podczas samodzielnej uprawy tej rośliny.
Na koniec warto pamiętać o tym, aby wystawiać chryzantemę w donicach na zewnątrz dopiero wtedy, kiedy unormuje się pogoda. Zaleca się, aby zrobić to nie wcześniej niż w połowie maja. Jesienią z kolei, po przekwitnięciu kwiatostanów należy usunąć uschnięte elementy, a następnie przenieść donicę do chłodnego, ale za to jasnego wnętrza. Wtedy również musimy ograniczyć podlewanie do niezbędnego minimum.
Wykorzystanie walorów chryzantem w naszej przestrzeni
Nie da się ukryć, że jest to niezwykle urokliwa roślina o licznych zastosowaniach dekoracyjnych. Na początek warto wiedzieć, że można ją hodować zarówno bezpośrednio w gruncie (zimą należy zapewnić im dodatkową ochronę), ale również w donicach i w pojemnikach. Skrzynki z kwiatami musimy po sezonie przyciąć i umieścić w domu. Dzięki temu chryzantema będzie w sezonie doskonałą dekoracją, zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie.
Chryzantemy wciąż stanowią ważny element aranżacji nagrobnych. Jako roślina o dużej odporności na zewnętrzne warunki pogodowe dobrze radzi sobie ona w takich przestrzeniach. Warto jednak wiedzieć, że z powodzeniem można tę roślinę wykorzystać jako kwiat cięty. Aby poznać również inne zastosowania chryzantemy, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Poznacie tu tajniki pielęgnacji różnych gatunków kwiatów, a także możliwości ich aranżacji w domu i w ogrodzie.