Chryzantemy złociste to niezwykłe kwiaty, które stanowią piękną ozdobę jesieni. Dostępne są w przeróżnych wersjach kolorystycznych. Są to kwiaty, które bardzo często uprawia się w rabatach, w pojemnikach, na tarasach. Stanowią również doskonałą ozdobę balkonów. Pojawiają się w październiku i listopadzie, dlatego bardzo często znajdują się w bukietach na Wszystkich Świętych. Co warto o nich wiedzieć? Czym wyróżniają się chryzantemy złociste?
Spis treści:
Jak uprawia się chryzantemy złociste w ogrodzie?
Chryzantemy preferują miejsce nasłonecznione. Co więcej, istotne znaczenie ma również gleba, która powinna być żyzna i przepuszczalna. Sadzonki należy sadzić w okresie późnej wiosny, wtedy gdy niebezpieczeństwo pojawienia się przymrozków jest niewielkie. Ważne jest także to, aby stanowisko pod uprawę tych roślin przygotować jesienią roku poprzedniego. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku chryzantem jest nawożenie. Należy to przeprowadzać w okresie rozwoju pędów kwiatowych. Chryzantemy należy zasilać nawozem raz na dwa tygodnie. Do nawożenia stosuje się rozcieńczony nawóz płynny. Nawożenie przerywamy tuż przed wybarwianiem się pąków. Jest to ważne, ponieważ gdy tego nie zrobimy, zwiększymy prawdopodobieństwo pojawienia się chorób. Chryzantemom należy też przycinać wierzchołki pędów, dzięki temu zadbamy o lepsze rozkrzewianie się roślin.
Co warto wiedzieć na temat zimowania złocieni?
Chryzantemy są to rośliny, które mogą także zimować na rabatach. W tym celu należy przede wszystkim wybrać odmiany, które charakteryzują się właściwym stopniem mrozoodporności. Przykładem odmian, które są dość mrozoodporne, są odmiany chryzantemy czerwonej. Co więcej, doskonale z niskimi temperaturami radzą się także chryzantemy złociste, czyli złocień ogrodowy. Należy pamiętać o tym, aby przyciąć roślinom pędy na wysokości 15 cm nad powierzchnią gleby. Wtedy zmniejszymy prawdopodobieństwo gnicia roślin, a także wystąpienia chorób grzybowych.
Istotne jest to, że chryzantemy należą do roślin, które nie za dobrze znoszą nadmierną wilgoć. Zatem do okrywania roślin należy wybierać gałązki świerkowe. Natomiast do okrywania nie sprawdzą się liście i kompost. W przypadku wilgotnej gleby na rabacie należy wykopać karpy chryzantem i przenieść je na okres zimowy do chłodnego i jasnego pomieszczenia dobrze zabezpieczonego przed niskimi temperaturami.
Przed mrozem trzeba także dobrze zabezpieczyć chryzantemy, które uprawiamy w doniczkach.
Jak należy rozmnażać chryzantemy?
Warto także kilka słów powiedzieć o rozmnażaniu tych pięknych, jesiennych kwiatów. Pędy prezentowanych darów Matki Natury, które zostały przycięte jesienią, wypuszczają pędy. Zatem pędy te można przyciąć u nasady pędu głównego i uzyskać sadzonki nowej rośliny. Proces najlepiej jest przeprowadzać wczesną wiosną. W dalszych krokach dolny koniec sadzonki zanurzamy w ukorzeniaczu. Następnie sadzonki sadzimy do doniczki, która jest wypełniona mieszanką torfu i piasku. Zachowujemy także stosunek 1:1. Istotne jest to, aby podczas procesu rozwoju sadzonki regularnie nawadniać, dzięki temu dobrze się ukorzenią. Co więcej, nowe rośliny chronimy też przed spadkami temperatury poniżej 15 stopni Celsjusza. Są to warunki, które najłatwiej jest zapewnić prezentowanym darom Matki Natury, gdy uprawiamy je pod osłonami.
Ukorzenienie powinno nastąpić w ciągu 3 najbliższych tygodni. W kolejnych krokach przychodzi czas na hartowanie rośliny. Można tego dokonać przez częste wietrzenie szklarni. Sadzonki do gruntu można bez problemu przesadzać pod koniec wiosny, gdy będziemy mieć pewność, że przymrozki już się nie pojawią.
Jakie wyróżnia się rodzaje złocieni?
Wyróżnia się różne rodzaje złocieni. Największą popularnością cieszy się złocień właściwy, który ma ciemnożółtą tarczę i białe płatki. Co więcej, w naszych ogrodach bardzo często można znaleźć złocień różowy. Niejednokrotnie występują też odmiany pomarańczowe, a w szczególności żółte. Odmiany złocieni różnią się nie tylko kolorystyką, ale i wysokością. Doskonałym przykładem jest złocień wielki, który osiąga wysokość na poziomie 100 cm. Natomiast złocień karłowaty rośnie tylko do wysokości 40 cm.
Wśród innych gatunków złocieni warto wymienić: złocień pospolity, wielki, krzewiasty, dalmatyński, maruna i wieńcowy.
Złocienie krzewiaste
Warto też kilka słów powiedzieć na temat złocieni krzewiastych. Są to rośliny, które lubią gleby przepuszczalne, żyzne i próchnicze. Co więcej, najlepszym rozwiązaniem będzie stanowisko słoneczne. Złocień krzewiasty nie lubi gleb gliniastych. Jest to dar Matki Natury, który kwitnie od czerwca, aż do momentu, w którym pojawią się pierwsze przymrozki. Kwiatki są troszeczkę podobne do stokrotek, z tym wyjątkiem, że są od nich odrobinę większe. W przypadku uprawy tej rośliny koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni nawóz, czyli taki, który jest przeznaczony dla roślin kwitnących. Złocienie krzewiaste nadają się do rozmnażania przez podział sadzonek pędowych.
Jakie odmiany złocienia ogrodowego nadają się na rabaty?
Chryzantemy złociste, czyli złocienie bardzo dobrze prezentują się na rabatach. Są to dary Matki Natury, które stanowią cudowne tło dla innych roślin. Dzięki temu inne kwiaty prezentują się jeszcze piękniej.
Jakie kwiaty pasują do chryzantem złocistych w stroikach?
Do chryzantem złocistych w stroikach pasuje wiele różnych kwiatów. Dzięki temu można stworzyć naprawdę cudowne kompozycje, obok których nikt nie przejdzie obojętnie. Do chryzantem pasują między innymi: goździki, róże, astry i eustoma. Pierwsze kwiaty są wspaniałe do eleganckich kompozycji. Klasycznym wyborem mogą okazać się też róże, które nadają pięknym bukietom wiele gracji. Astry z kolei wprowadzają do każdej kompozycji wiele lekkości i delikatności. Natomiast eustoma jest bardzo subtelna i sprawia, że kompozycja kwiatowa wygląda na bardziej luksusową.
Jakie kwiaty pasują do stroików na cmentarz?
Do stroików na cmentarz do chryzantem pasują inne kwiaty niż do zwykłych jesiennych stroików. W takich zestawach dobrze będą się prezentowały między innymi takie rośliny jak: wrzosy, hortensje, a także ostrokrzew. Małe, fioletowe wrzosy wspaniale będą wyglądały w stroikach na cmentarz. Takie kompozycje zyskają wiele subtelności. Z kolei hortensje będą wspaniałym uzupełnieniem dla większych kwiatów chryzantem. Ostrokrzew natomiast zadba o uzyskanie cudownego kontrastu, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.
Chryzantemy w bukietach, czyli jakie towarzystwo będzie dobre dla chryzantem w takich kompozycjach?
Chryzantemy bardzo ładnie wyglądają też w bukietach. Do takich kompozycji warto przede wszystkim dołożyć róże, dalie i mieczyki. Taki bukiet z pewnością będzie bardziej dynamiczny, a także różnorodny. Co więcej, istotne jest także to, aby do chryzantem dobrać kwiaty, które będą miały podobną trwałość. Ważne jest też to, aby bukiet prezentował się świeżo i przyciągał uwagę. Floryści zalecają również, aby łączyć chryzantemy złociste z frezjami, co tworzy bardzo romantyczne połączenie.
Jakie towarzystwo będzie dobre dla chryzantem w dekoracjach nagrobnych?
Chryzantemy często występują też w dekoracjach nagrobnych. W takim zestawie świetnie wyglądają z iglakami, liśćmi eukaliptusa, bądź suszonymi gałązkami. Mogą to być też gałązki z czerwonymi owocami, białymi różami lub kaliami. Dzięki temu stroik zyska trochę ciepła i koloru. Z kolei różne i kalie sprawią, że bukiet będzie bardziej elegancki.
Z jakimi kwiatami najlepiej sadzić chryzantemy złociste w ogrodzie?
Warto także dowiedzieć się, jakie towarzystwo będzie dobre dla chryzantem w ogrodzie. Istotne jest to, że złocienie wspaniale wyglądają razem z innymi jesiennymi roślinami. Mogą to być między innymi astry, czy też jeżówki. Dzięki temu można z pewnością uzyskać spójną kompozycję. Co więcej, obok złocieni można posadzić rośliny, które mają podobne liście. Przykładem są trawy ozdobne, a także żurawki. Chryzantemy możemy też sadzić blisko wrzosów.
Istotne jest to, że chryzantemy bez problemu można łączyć z różnymi darami Matki Natury. Dzięki temu uda się stworzyć naprawdę efektowne kompozycje. Najlepiej wybierać rośliny o podobnej co chryzantemy kolorystyce. Wtedy inne rośliny nie przytłoczą chryzantem, a podkreślą ich piękno. Nie ma znaczenia, czy chcemy chryzantemy umieścić w bukiecie, postawić na cmentarz, czy ozdobić mieszkanie na jesień. Istotne jest to, aby przede wszystkim uzyskać spójną kompozycję.
Chryzantemy złociste – ciekawostka popkulturowa
„Chryzantemy złociste” to także tytuł tanga z 1939 roku, którego autorem muzyki i słów był Zbigniew Maciejowski. Utwór ten wykonywał między innymi Janusz Popławski, a nagrany został zaledwie kilka dni przed wybuchem II wojny światowej w wytwórni Odeon, co symbolicznie zakończyło złoty okres polskiego tanga. Piosenka wielokrotnie pojawiała się w polskiej kulturze – można ją usłyszeć w filmach takich jak Ogniomistrz Kaleń (1961), Haracz szarego dnia, Książę nocy (2004) czy Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy. Ponadto, utwór znalazł się także w popularnym serialu Stawka większa niż życie. Warto dodać, że istnieje wulgarny pastisz tej piosenki, który przez lata błędnie przypisywano różnym wykonawcom, między innymi zespołowi Kury – co lider grupy Tymon Tymański oficjalnie zdementował. To dowód na to, jak silny i trwały jest wpływ tego tanga na polską kulturę muzyczną i filmową.
Chryzantemy złociste – podsumowanie najważniejszych informacji
Chryzantemy złociste są to rośliny, które nadają się do sadzania wiosną, a także wczesnym latem. Dzięki temu dobrze ukorzenią się w okresie zimowym. Kwiaty te potrzebują również odpowiedniego stanowiska. Powinno być one słoneczne lub półcieniste. Co więcej, chryzantemy trzeba też dobrze osłonić od wiatru. Istotne jest to, że nie za dobrze znoszą one zbyt wysoką temperaturę. Z kolei gleba powinna być żyzna i przepuszczalna. Nie lubią też zbyt dużej wilgotności, a także zastoju wody. Gdy posadzimy chryzantemę, trzeba ją bardzo obficie podlać wodą.
Gdy mamy do czynienia z wysokimi odmianami koniecznie trzeba im zapewnić właściwą podporę. Zaleca się także osłonięcie chryzantem na zimę, w tym celu sprawdzą się gałązki roślin iglastych. Podstawą pielęgnacji chryzantem jest systematyczne podlewanie. W lecie nie zapominamy też o właściwym nawożeniu. Do tego zadania doskonale nadaje się płynny nawóz. Ponadto specjaliści zalecają, aby nawozić roślinę mniej więcej co dwa tygodnie. Chryzantemy sprawdzą się w rabatach ogrodowych. Świetnym pomysłem będzie hodowanie chryzantem w drewnianych skrzynkach.
Chryzantemy są to niezwykle piękne kwiaty, które zdobią nasze jesienne ogrody. Nie są to rośliny, które nadają się wyłącznie na cmentarz. Chryzantemy pięknie wyglądają na rabatach, w bukietach, a także innych kompozycjach. Co więcej, bardzo dobrze też wyglądają w towarzystwie innych kwiatów. Chryzantemy złociste są to dary Matki Natury, obok których nikt nie przejdzie obojętnie!
0 Komentarze do “Chryzantemy złociste”