Kaktusy bardzo często są wybierane jako kwiaty doniczkowe do naszych domów. Wynika to z tego, że nie mają one dużych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację i hodowlę. Tak naprawdę to wystarczy trochę wody, światła i powietrza, aby rozwijały się bardzo dobrze. Pamiętaj o tym, że aby stworzyć odpowiednie warunki potrzeba właściwej doniczki na kaktusy. Dowiedz się zatem, jak ją dobrać.
Spis treści:
- Jakie są wymagania kaktusów? Czy kluczem są odpowiednie doniczki na kaktusy?
- Jaka powinna być odpowiednia ziemia? Jakie doniczki na kaktusy sprawdza się najlepiej?
- Jakie zasady powinna spełniać doniczka do kaktusów?
- Odpowiednie doniczki na kaktusy – czyli jaka powinna być jej wielkość?
- Jak należy pielęgnować kaktusy?
Jakie są wymagania kaktusów? Czy kluczem są odpowiednie doniczki na kaktusy?
Kaktusy to nie tylko piękne, ale także bardzo dziwne rośliny. Dlatego mają tak wielu zwolenników. W naturalnych warunkach rosną na obszarze kontynentu amerykańskiego. W Polsce można kupić wiele gatunków, które różnią się kształtem, wyglądem, rozmiarem, a także formą. Warto podkreślić, że mają one jednak podobne wymagania, jeśli chodzi o uprawę. W tym przypadku gleba powinna być przewiewna i przepuszczalna. Co więcej, istotne znaczenie ma także właściwa zawartość próchnicy. Odczyn gleby musi być lekko kwaśny, a więc mieć pH na poziomie 6. Ważna jest też sama doniczka, która powinna zapewniać dobry rozwój dla systemu korzeniowego. Na dnie przeprowadza się też drenaż. Nie należy zapominać też o kwestii związanej z rozmnażaniem. Dokonuje się tego przez sadzonki lub przez wysiew nasion. Stosuje się również inną technikę, a więc szczepienie.
Jaka powinna być odpowiednia ziemia? Jakie doniczki na kaktusy sprawdza się najlepiej?
Warto zatrzymać się dłużej przy kwestii związanej z odpowiednią ziemią do kaktusów. Dobrze będzie, gdy gleba nie będzie za kwaśna, ani za bardzo zasadowa. U zdecydowanej większości roślin tego typu sprawdzi się odczyn delikatnie kwaśny, czyli z pH 6. Poleca się ziemię torfową z mieszanką piasku. Istotne jest także to, aby zawierała ona także cenne dla kaktusów składniki odżywcze.
Jakie zasady powinna spełniać doniczka do kaktusów?
Kaktusy zakupione w sklepie najczęściej znajdują się w nieodpowiednich doniczkach, dlatego po przywiezieniu do domu należy bezwzględnie roślinie zapewnić dobre warunki do rozwoju. Zatem pierwszą Twoją czynnością powinno być przesadzenie kaktusa do większej doniczki. Co więcej, naczynie musi uwzględniać otwory. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne odprowadzanie zbyt dużej ilości wody. Jest to rozwiązanie, które ochroni też przed gniciem korzeni. Inwestując w odpowiednią doniczkę, sprawdź również, z jakiego tworzywa ona powstała. Zrezygnuj z pojemników z gliny, które mają porowatą strukturę. W przeciwnym przypadku składniki mineralne będą za szybko wyparowywały. Konsekwencje będą takie, że dar Matki Natury będzie za słabo odżywiony, a więc nie będzie rozwijał się tak, jak powinien. Specjaliści podkreślają, że nie wskazane są tutaj też doniczki drewniane, które mają strukturę podobną do niemalowanej gliny.
Osoby, które marzą o uprawie kaktusów lub sukulentów w swoim domu powinni zwrócić swoje kroki ku doniczkom plastikowym bądź blaszanym. Dobre będzie też naczynie szkliwione ceramiczne. Dzięki temu wilgoć będzie znacznie dłużej utrzymana. Ponadto możesz pokusić się również o doniczkę betonową. Dodatkowo będzie ona też bardzo ciekawą ozdobą, która świetnie ożywi Twoje wnętrze.
Odpowiednie doniczki na kaktusy – czyli jaka powinna być jej wielkość?
Doniczki do kaktusów nie powinny być ani zbyt małe, ani za duże. Niewystarczająca ilość miejsca sprawi, że system korzeniowy nie rozwinie się lub będzie się to odbywało dużo wolniej. Dlatego optymalną opcją jest umieszczenie rośliny w nieco większej doniczce, która ma oczywiście otwory w dnie.
Jak należy pielęgnować kaktusy?
Kaktusy nie wymagają wielu czynności, jeśli chodzi o pielęgnacje. Praktycznie zdecydowana większość gatunków nie potrzebuje podlewania w okresie zimowym. Oczywiście nie wszystkie rośliny zaliczane do tej kategorii mają tak samo. Wśród wyjątków warto wymienić: Setiechinopsis mirabilis i Frailea. Tutaj potrzebne jest zwilżanie podłoża. Najlepsza temperatura dla tych roślin kształtuje się na poziomie od 10 do 12 stopni Celsjusza. Zatem w okresie zimowym nie należy stawiać tych roślin na parapecie nad grzejnikiem. Z kolei dla takich gatunków jak: Melocactus, Discocactus, Ferrocactus i Echinocactus może to być doskonała lokalizacja, ponieważ rośliny te należą do gatunków ciepłolubnych. Cechą charakterystyczną kaktusów jest to, że nie trzeba w tym przypadku stosować nawozów.
Kaktusy to świetne rośliny. Z pewnością wprowadzą do Twojego domu nieco egzotyki. Co więcej, ich atutem jest to, że nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych. Ciekawostką jest też to, że prezentowane dary Matki Natury lubią towarzystwo innych kaktusów, a także roślin. Jednakże pamiętaj o tym, aby zestawiać kwiaty w kompozycje wyróżniające się podobnymi wymaganiami. W efekcie łatwiej zadbasz o te rośliny. Koniecznie kup także dobrą donicę. Najlepiej, gdy będzie ona z plastiku, metalu czy też ceramiki szkliwionej. W ten sposób zapewnisz tym gatunkom odpowiednie warunki. Koniecznym elementem jest także właściwe podłoże i drenaż. Jest to niezbędne do swobodnego odprowadzania wody. W efekcie nie będzie ona zbyt długo zalegać w systemie korzeniowym. Piękne kaktusy będą z pewnością ozdobą każdego wnętrza i doskonale wpasują się w pozostałe elementy wyposażenia.