Gerbery kwiaty, które może być uprawiany zarówno w doniczkach, jak i w ogrodach. Jest to piękna roślina, która ponownie odzyskuje swoją świetność. Warto więcej dowiedzieć się na ten temat.
Spis treści:
- Gerbery kwiaty, czyli podstawowe informacje na temat tych pięknych roślin
- Gerbery kwiaty, czyli co warto wiedzieć na temat uprawy i pielęgnacji tych wyjątkowych roślin?
- Jakie warunki należy spełnić, aby prawidłowo posadzić gerbery w ogrodzie?
- Uprawa gerbery w doniczce na parapecie
- Jak podlewać gerbery doniczkowe, aby odwdzięczyły się pięknym wyglądem?
- Czy gerbery doniczkowe zimują w doniczkach?
- Gerbery doniczkowe, czyli przesadzanie rośliny na wiosnę
- Kwiaty gerbery, czyli jaka jest ich symbolika
Gerbery kwiaty, czyli podstawowe informacje na temat tych pięknych roślin
Gerbera jest to bylina zaliczana do rodziny astrowatych. Dostępnych jest aż 29 gatunków. Nazwa prezentowanego daru Matki Natury pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Traugotta Gerbera. Co więcej, nazwę nadał Jan Frederik Gronovius w 1735 roku. Łodyga może osiągnąć wysokość około 45 cm. Warto także zwrócić uwagę na szczegóły dotyczące wyglądu liści. Są one bowiem owłosione, ogonkowe, równowąskie lub pierzastoklapowane. W naszym kraju gerbera znana jest jako kwiat cięty.
Gerbery kwiaty, czyli co warto wiedzieć na temat uprawy i pielęgnacji tych wyjątkowych roślin?
Gerbery należą do kwiatów, które bez wątpienia zdobią ogrody i rabaty. Kwiaty uprawiane na działkach mają większą odporność, jeśli chodzi o niekorzystne warunki atmosferyczne niż gerbery hodowane na parapetach. Gerbera ogrodowa preferuje stanowisko dobrze nasłonecznione. Co więcej, gleba przeznaczona dla tych roślin musi być wilgotna. Ponadto dobrze, gdy ziemia jest lekko kwaśna. Prezentowany dar matki Natury będzie świetnie się rozwijał w miejscu, które do południa będzie doświetlane światłem słonecznym, natomiast po południu będzie skryte w półcieniu. Gerbery wczesnym rankiem należy dobrze zraszać wodą. Gdy są obfite opady, rośliny nie należy już podlewać, aby jej nie przelać. Wynika to z tego, że gerbery podatne są na choroby grzybowe, na przykład bryłę korzeniową.
Jakie warunki należy spełnić, aby prawidłowo posadzić gerbery w ogrodzie?
Gerbery nie należy sadzić, gdy temperatura jest niższa niż 5 stopni Celsjusza. Jest to ważne, ponieważ można tym działaniem zaszkodzić roślinie. Przy sadzeniu należy pamiętać o odstępie od 40 do 50 cm. Można też rozłożyć wokół korzeni warstwę mulczującej kory. Dzięki temu zapewnimy właściwą wilgotność, a także zabezpieczymy przed wystąpieniem chwastów.
Uprawa gerbery w doniczce na parapecie
Gerbery można też uprawiać w doniczkach na domowych parapetach. Gerbera doniczkowa lubi światło, ale nie znosi dobrze nadmiernych upałów. Dlatego nie należy jej absolutnie narażać na całodzienne promieniowanie słońca. Trzeba o to zadbać, ponieważ nadmierne promieniowanie może przyczynić się do poparzeń słonecznych. Najlepszym miejscem na parapecie będzie takie, gdzie do rośliny będzie docierać przedpołudniowe i popołudniowe słońce. Ogrodnik musi także pamiętać o systematycznym wietrzeniu pomieszczenia, w którym znajduje się gerbera. Latem można przenieść roślinę na balkon lub taras.
Jak podlewać gerbery doniczkowe, aby odwdzięczyły się pięknym wyglądem?
Gerbery uprawiane w doniczkach wymagają systematycznego podlewania. Ziemia znajdująca się w doniczkach powinna być cały czas wilgotna. Jednakże nie można doprowadzać do zastoju wody. W okresie letnim do ziemi należy dodać płynny nawóz. Dzięki temu roślina zakwitnie od kwietnia do września. Regularne opryskiwanie chroni gerberę przed nadmiernym wysychaniem. Co więcej, jest to zabieg, który ją ochroni przed upałami.
Czy gerbery doniczkowe zimują w doniczkach?
Gerberę należy przenieść do odpowiedniego miejsca na zimowanie. Wtedy roślina zapadnie w stan spoczynku. Temperatura powinna kształtować się w granicach 10 stopni Celsjusza. Od października do marca gerberę podlewa się co dwa tygodnie. Należy ją podlewać delikatnie.
Gerbery doniczkowe, czyli przesadzanie rośliny na wiosnę
Gerberę należy przesadzić na wiosnę wtedy, gdy bryła korzeniowa wypełni całą doniczkę. Podłoże dla niej powinno pulchne, przepuszczalne i dobrze napowietrzone. Dzięki temu roślina będzie miała zapewniony dobry dostęp do składników pokarmowych. Warto także zadbać o właściwy odczyn gleby, który powinien kształtować się na poziomie od 5,5 do 6,5 pH.
Kwiaty gerbery, czyli jaka jest ich symbolika
Gerbery tak jak inne kwiaty również mają pewną symbolikę. Są one związane z radością, dlatego należy je wręczyć konkretnej osobie, aby ukoiła smutki. Co więcej, gerbery wiążą się z wielką miłością i namiętnością. Nie chodzi tu tylko o uczucie między kobietą a mężczyzną, ale również w stosunku do mamy, brata, siostry lub innej bliskiej osoby. Ponadto są to uniwersalne kwiaty na różne okazje. Sprawdzą się na urodziny, imieniny, rocznicę lub inne wydarzenie.
Gerbery z pewnością należą do pięknych, uroczych i zachwycających roślin. Kiedyś były bardzo popularne, a obecnie znowu przezywają swój renesans. Stanowią wspaniałą alternatywę dla roślin takich jak pelargonia czy róża. Gerbera nie jest trudna w uprawie, ale trochę kapryśna. Dlatego należy mieć do niej nieco cierpliwości. Jednakże praca przyniesie pożądany rezultat, a nawet da więcej, niż się tego spodziewaliśmy. Gerbery pięknie zdobią ogrody, działki, tarasy, czy balkony. Świetnie czują się też w towarzystwie innych roślin. Są to dary Matki Natury, obok których nikt nie przejdzie obojętnie.