Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

hibiskus

Hibiskus egzotyczny wygląd i smak

Kolorowe kwiaty stanowią fantastyczne urozmaicenie każdego ogrodu. Troskliwa opieka i pielęgnacja przyczyniają się do tego, że rośliny odwdzięczają się pięknym kolorem. Jednym z takich kwiatów jest hibiskus ogrodowy, czyli inaczej ketmia syryjska. Na rynku występuje bardzo dużo odmian. Przykładem jest hibiskus bagienny, czy też róża chińska. Dowiedz się więcej, na temat tej wyjątkowej rośliny, która wspaniale zdobi ogrody.

Co warto wiedzieć na temat hibiskusa?

Hibiskus jest niezwykle pięknym kwiatem. Wiele osób nazywa roślinę różą bez kolców. Dlatego w wielu sklepach występuje pod nazwą róża chińska. Hibiskus to roślina pochodząca z Azji. W naturalnym środowisku występuje w Tajwanie i w okolicach Chin. Prezentowany dar Matki Natury bardzo często nosi także miano kwiatu Korei Południowej. Do Europy hibiskus dotarł dopiero w XVI wieku i do tego momentu cieszy się dużą popularnością wśród ogrodników.

Jakie są najważniejsze cechy hibiskusa?

Hibiskus występuje pod różnymi kolorami. Charakterystyczne są dla niego na przykład odcienie fioletu, bieli, różu oraz niebieskiego. Jednak do najpopularniejszych należą hibiskusy z białymi kwiatami. Warto także kilka słów powiedzieć o liściach hibiskusa. Są mocno zielone, a do tego błyszczące. Co więcej, hibiskus przyciąga również uwagę liśćmi, które mają ząbkowato zakończone krawędzie i zmieniają kolor na żółty, gdy nadejdzie jesień. Cechą wyróżniającą jest to, że prezentowana roślina wolno rośnie i osiąga wysokość na poziomie 2 metrów.

Czy hibiskus ma szczególne wymagania co do miejsca?

Niezwykle istotne znaczenie dla hibiskusa ma odpowiednie stanowisko uprawowe. Kwiat przede wszystkim preferuje miejsca dobrze nasłonecznione. Kluczowe jest także to, aby wybierać stanowiska osłonięte od wiatru. W przypadku zbyt niskich temperatur należy zastosować mikrowłókninę lub posadzić kwiat w szklarni.

Podłoże, które sprawi, że twój hibiskus będzie zdrowy

Kolejną rzeczą jest zadbanie o to, aby roślina miała odpowiednie podłoże. Hibiskus najlepiej rośnie na ziemi żyznej i próchniczej. Co więcej, grunt dla tego daru Matki Natury musi mieć odpowiednią zawartość próchnicy. Odczyn powinien być lekko kwaśny lub zasadowy. Dlatego najlepiej, gdy pH będzie się kształtowało na poziomie od 5,7 do 6,8 pH.

Pielęgnowanie hibiskusa, czyli dbałość o przycinanie rośliny

Osoby, które zdecydują się na uprawę hibiskusa, muszą pamiętać o regularnym przycinaniu tej rośliny. Jest to zabieg, który odmłodzi pędy i skutecznie pobudzi je do wzrostu. Najlepszym momentem na przycinanie hibiskusa jest przełom marca i kwietnia. Rezultatem usunięcia starych pędów będzie brak kwitnienia, ale nastąpi to tylko przez chwilę, ponieważ później roślina znowu wyda przepiękne kwiaty.

Hibiskus

Co warto wiedzieć na temat nawożeniu i podlewania hibiskusa?

Każdy ogrodnik, który zdecyduje się na uprawę hibiskusa, musi pamiętać o odpowiednim nawożeniu i podlewaniu rośliny. W przypadku nawożenia zabieg warto przeprowadzić na początku. Specjaliści zalecają zastosowanie nawozu długo działającego. Z kolei, jeśli chodzi o podlewanie, to jest to roślina, która preferuje duże ilości wody. Z drugiej strony trzeba pamiętać o tym, aby jej nie przelać. Najlepszym rozwiązaniem będzie sytuacja, w której podlewanie obejmuje systematyczność dwóch razy w tygodniu. 

Jak zapewnić skuteczną ochronę przed szkodnikami?

Hibiskus jest niestety podatny na działanie wielu szkodników. Kwiat w szczególności atakują takie owady jak: mszyce, wełnowce, przędziorki, a także mączliki. Korzenie mogą być też zainfekowane przez pleśń. Dlatego koniecznie trzeba zmniejszyć podlewanie, aby nie przelać rośliny. Hibiskus nie lubi również zbyt dużej suszy.

Na czym polega rozmnażanie hibiskusa?

Hibiskus można w prosty sposób rozmnożyć. Najlepszym miesiącem na rozmnożenie jest maj. Wystarczy wtedy odciąć pędy i podzielić je na kilka części. Istotne jest to, aby przyciąć je na granicy przyrostu. Później młode sadzonki umieszcza się w glebie, która powinna być lekka i przepuszczalna. Koniecznie trzeba roślinkę intensywnie podlać. Warto także położyć na roślinę przykrycie i regularnie wietrzyć.

Hibiskus i inne rośliny 

Hibiskus ogrodowy bardzo dobrze prezentuje się samodzielnie. Jednakże warto posadzić roślinę z hortensjami, astrami i floksami. Wynika to z tego, że mają one zbliżone wymagania stanowiskowe. Niskie kwiaty przykryją gołe pędy ketmii syryjskiej. Dzięki temu można wspaniale uzupełnić całą aranżację.

Czy hibiskus może być rośliną doniczkową?

Hibiskus można także uprawiać, jako roślinę doniczkową. Prezentowana roślina świetnie wygląda na tarasie lub balkonie. W domu roślina musi znaleźć się w miejscu dobrze nasłonecznionym, ale nie można doprowadzić do przypalenia liści. Najlepszym rozwiązaniem będą okna zachodnie. Gdy kwiaty staną się wyblakłe to znak, że roślina ma za dużo słońca. Roślina może także zbierać kurz, dlatego należy dbać o regularne przecieranie wilgotną szmatką.

Hibiskus jest piękną rośliną, która stanowi ozdobę wielu ogrodów. Nadaje się również do spożycia, jako napar, gdyż ma wiele cennych właściwości.