Iglaki są bardzo atrakcyjnymi roślinami, które zwracają uwagę swoim wyglądem. Wiele gatunków jest mrozoodpornych. Cechą charakterystyczną jest także to, że nie mają one zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych. Warto zatem wejść do ich świata i poznać najatrakcyjniejsze iglaki naszych ogrodów. Zapraszamy do lektury artykułu!
Spis treści:
Jodła szlachetna, czyli co warto wiedzieć o tym gatunku?
Jodła szlachetna bez wątpienia jest botanicznym rarytasem. Cechą wyróżniającą jest obecność uroczych srebrzystobłękitnych igieł. Pień drzewa tworzy nieregularną koronę. W tym przypadku pędy boczne są nierówno ułożone. Stanowisko dla tej rośliny powinno być słoneczne. Ważny jest też odczyn gleby, który powinien kształtować się na poziomie pH od naturalnego do lekko kwaśnego. Dobrze, aby ziemia była przepuszczalna.
Co warto wiedzieć na temat cedru atlaskiego?
Kolejnym gatunkiem godnym uwagi jest cedr atlaski. Jest to drzewo, które osiąga wysokość około 4 do 6 metrów. W tym przypadku cechą wyróżniającą są również srebrzystoniebieskie igły. Prezentowany dar Matki Natury preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione.
Istotne informacje na temat sosny drobnokwiatowej
Kolejnym iglakiem godnym uwagi jest sosna drobnokwiatowa. Jest to gatunek, który dorasta do wysokości od 5 do 8 metrów. W przypadku tej rośliny igły są niebieskozielone, a nawet srebrzystoniebieskie. Natomiast szyszki są grube i jajowate. Jest to dar Matki Natury, który praktycznie nie ma większych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Jednakże nie są w tym przypadku wskazane gleby ciężkie i nieprzepuszczalne.
Jakie iglaki ogrodowe sprawdzą się w przypadku większych ogrodów?
W większych ogrodach warto zdecydować się na różne iglaki, na przykład jodłę pospolitą, kalifornijską, świerk serbski, kłujący, sosnę czarną, czy też modrzew europejski.
Jakie rośliny ogrodowe iglaki sprawdzą się w niewielkich ogrodach?
Z kolei w niewielkich ogrodach sprawdzą się następujące gatunki iglaków: cisy, jałowce, cyprysiki, jodła koreańska, sosna limba, tuje, czyli żywotniki zachodnie i wiele, wiele więcej.
Jak należy sadzić iglaki ogrodowe w ogrodach, aby zapewnić im odpowiednie warunki do rozwoju?
Na początku warto dobrze przekopać glebę. Istotne jest to, aby dół był dwa razy większy od bryły korzeniowej. Gdy gleba jest słabej jakości, warto dodać specjalnej ziemi przeznaczonej do uprawy roślin iglastych. Przed posadzeniem daru Matki Natury pojemnik z rośliną należy na krótko zanurzyć w wodzie. Istotne jest to, aby nie doprowadzić do uszkodzenia bryły korzeniowej. Roślinę należy umieścić w dołku i przysypać ziemią. Ważne jest to, aby górna krawędź znajdowała się na poziomie gruntu. Ziemia powinna być też dobrze uklepana. W dalszej kolejności roślinę należy podlać. Praktyka jest także ściółkowanie rozdrobnioną korą sosnową. Większe iglaki muszą być przymocowane do palika. Dzięki temu zagwarantuje się ochronę przed wiatrem. Rośliny się nie połamią i będą prezentowały się doskonale.
Na, co należy zwracać uwagę przy zakupie iglaków do ogrodu?
Istotne jest to, aby przed zakupem iglaków przemyśleć, jak pragniemy wkomponować nowe rośliny w ogród. Trzeba także pozyskać wiedzę na temat tego, jak szybko te rośliny się rozrosną. Należy też się też pozbyć zbyt wybujałych drzew. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w sadzonki w pojemnikach. Trzeba sprawdzić, czy ich system korzeniowy nie jest uszkodzony.
Jak wykorzystać i wkomponować rośliny ogrodowe iglaki, aby zapewnić wspaniały wygląd dla ogrodu?
Iglaki są piękne, jednak trzeba wiedzieć, jak je wykorzystać i wkomponować, aby zapewnić wspaniały wygląd dla naszego ogrodu. Latem stanową one fantastyczne towarzystwo dla kolorowych kwiatów. Iglaki stanowią także świetne uzupełnienie skalniaka. Mogą one być centralnym punktem całej kompozycji.
Jakie są najważniejsze zalety roślin iglastych, czyli dlaczego warto mieć je w ogrodzie?
Iglaki są to rośliny dekoracyjne przez cały rok. Dzięki temu stanowią wspaniałą dekorację ogrodów również w okresie zimowym. Niektóre gatunki nie osiągają dużych rozmiarów, dlatego nadają się też świetnie do małych działek. Są one różnorodne, różnią się pokrojem, kolorem, na nawet wyglądem szyszek. Nie mają one dużych wymagań, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Nie trzeba ich przycinać i nie zaśmiecają one otoczenia. Cechą charakterystyczną igieł jest to, że są one wieloletnie.
Jakie jest najważniejsze zastosowanie iglaków w ogrodzie?
Iglaki stanowią ciekawy punkt wokół, którego tworzona jest kompozycja. Towarzyszą one także roślinom sezonowym latem. Są one ich uzupełnieniem kolorystycznym. Iglaki mogą też podzielić ogród na ciekawe wnętrza. Zimą stanowią najważniejszą część ogrodu, ponieważ większość darów Matki Natury zamiera na okres zimowy. Bardzo efektowne w ogrodzie są gatunki iglaków o płaczącym pokroju, na przykład modrzew europejski. Wśród iglaków o barwnych pędach warto wymienić świerk kłujący. Odmiany karłowate świetnie nadają się do skalniaków, a także uprawy w donicach. Dlatego iglaków nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Stanowią one ciekawą odmianę i wprowadzają cudowny nastrój na działce.
0 Comments for “Iglaki – różnorodne odmiany”