Storczyki, choć cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością, należą do egzotycznych gatunków. Warto więc wiedzieć, że jako takie, mają one specjalne potrzeby i wymagania. Uprawiając je w warunkach domowych, należy, w miarę możliwości, zapewnić im podobne okoliczności, jakie mają w naturze. W przypadku tej rośliny ma to szczególne znaczenie, ponieważ odpowiednia przestrzeń daje nam gwarancję, że będzie ona pięknie i zdrowo rosła. Jednym z kluczowych elementów pielęgnacyjnych jest nawadnianie. Jak często podlewać storczyka, aby zapewnić mu prawidłowy wzrost?
Spis treści:
Storczyki – piękne, choć wymagające
Roślina ta od lat cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Bierze się ona przede wszystkim z faktu, że storczyki doskonale się prezentują. Ich niezaprzeczalny urok sprawia, że chętnie wybieramy je jako naturalną dekorację niemal każdej przestrzeni. Dobrze sprawdzą się więc zarówno jako ozdoba domu czy mieszkania, a nawet jako uzupełnienie wyposażenia biura czy punktu usługowego. Co więcej, roślinę tę możemy wykorzystać również jako sposób na miły i niezobowiązujący upominek dla kogoś bliskiego. Kwiat doniczkowy może być bowiem idealnym uzupełnieniem prezentu na imieniny czy urodziny. Sam storczyk z kolei nadaje się do tego celu jak żaden inny gatunek.
Mimo tej ogromnej popularności, a także licznych walorów dekoracyjnych, roślina ta należy do dość kapryśnych i raczej wymagających. Warto bowiem wiedzieć, że w naturze rośnie ona w ciepłym klimacie, gdzie panują określone warunki. Aby zapewnić jej więc prawidłowy wzrost, zaleca się zapewnienie jej podobnych okoliczności. Dzięki czemu poczuje się “jak w domu” i odwdzięczy się nam pięknym i okazałym wyglądem.
System korzeniowy storczyków – zadbaj o niego prawidłowo
Wybierając storczyki do swojej przestrzeni, należy mieć świadomość, że są to rośliny szczególnie czułe na zmieniające się warunki. Aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację, dobrze jest zwrócić uwagę na to, w jakim miejscu je umieszczamy, a także, jakie zabiegi stosujemy. W przypadku tego gatunku kluczową sprawą jest podlewanie. To może wydawać się oczywiste – przecież każdą roślinę musimy systematycznie nawadniać. Tutaj jednak chodzi również o specyfikę systemu korzeniowego, od kondycji którego zależy zdrowy wzrost całego kwiatu.
Pozornie storczyk jest zbudowany dokładnie tak samo jak wszystkie inne rośliny doniczkowe. Jeśli przyjrzymy się jednak bliżej, zauważymy charakterystyczne korzenie podniebne, które wyrastają na podobieństwo łodyg. Pojawiają się one, ponieważ w warunkach naturalnych, za ich pomocą, storczyk może pobierać wilgoć i składniki odżywcze z otoczenia. Co więcej, dzięki nim roślina może “chwytać się” pni i gałęzi drzew. Jest to więc integralny element całości.
Uprawiając storczyki w domu, musimy pamiętać o tych specyficznych warunkach. Z uwagi na nie zaleca się szczególną ostrożność w pielęgnacji tego gatunku. Co to oznacza w praktyce?
Pielęgnacja i podlewanie storczyków – jak często podlewać storczyka?
W naturze storczyki muszą dopasować się do panujących wokół warunków. Choć roślina ta lubi ciepło, źle znosi nadmiar wilgoci. Jest to ogólna zasada, o której, w przypadku tego gatunku, powinniśmy nieustannie pamiętać. Dobrą praktyką może być ponadto systematyczna obserwacja naszego okazu. Monitorowanie jego wzrostu na bieżąco będzie gwarancją sukcesu w uprawie.
Bardzo ważną sprawą jest uświadomienie sobie również, że na pielęgnację storczyków składa się kilka elementów. Warto zacząć od zapewnienia im odpowiedniego stanowiska. Powinno być ono jasne i ciepłe, ale nie nadmiernie wilgotne. Zaleca się także regularną obserwację rośliny pod kątem jej kondycji. Ma ona bowiem zdolność zbierania wody nie tylko poprzez korzenie, ale również może magazynować ją w liściach. Dzięki temu nie potrzebuje ona nadmiernego podlewania. Przyjmuje się, że jeśli ogólna forma nie budzi wątpliwości, wystarczy nawadniać storczyka raz w tygodniu – optymalny okres to powtórka zabiegu raz na 7 – 10 dni. Działa to oczywiście przy założeniu, że w międzyczasie nie zauważymy niczego niepokojącego. Groźnym, choć odwracalnym objawem może być marszczenie się powierzchni liści. Wówczas należy niezwłocznie podlać storczyka niewielką ilością wody. Wczesną wiosną i zimą z kolei, możemy nawadniać go rzadziej – mniej więcej raz na dwa tygodnie.
Specjaliści zalecają ponadto, aby regularnie zraszać storczyka. Warto jednak przy tym pamiętać, że zabieg ten należy zaliczyć jako podlewanie. Stosując tę metodę, należy potraktować ją jako część zapewniania odpowiedniej wilgotności i wydłużyć nieco przerwy pomiędzy poszczególnymi procesami nawadniania.
Jak często podlewać storczyka?
Zazwyczaj podlewamy tę roślinę w tradycyjny sposób, czyli wlewając niewielką ilość wody do doniczki. Należy przy tym pilnować, aby nie przelać korzeni. Bardzo ważna jest również przepuszczalność podłoża. Nadmiar wody powinien swobodnie spłynąć na podstawkę. Innym rozwiązaniem jest zanurzenie naczynia ze storczykiem w wodzie (mniej więcej do połowy wysokości). Zabieg ten powinien potrwać około 20 minut. Po tym czasie należy przenieść roślinę na właściwe dla niej stanowisko. Woda powinna spłynąć na podstawkę i odparować. Nadmiar wilgoci wokół korzeni może przyczynić się do gnicia bryły, a nawet do zwiększonej podatności na występowanie chorób grzybowych.
Aby zapewnić naszej roślinie prawidłowy wzrost, zaleca się ponadto używanie do podlewania przegotowanej wody. Należy ją wcześniej wystudzić tak, aby miała ona temperaturę pokojową. Specjaliści sugerują unikanie stosowania zimnej wody z kranu, ponieważ może ona osłabić storczyka. Dodatkowym wsparciem może być używanie preparatów odżywczych, przeznaczonych dla tego gatunku.
Po więcej szczegółów na temat pielęgnacji storczyków zapraszamy do kontaktu. W naszej kwiaciarni znajdziecie nie tylko gotowe kompozycje i rośliny doniczkowe, ale wykonacie za naszym pośrednictwem również wspaniałe florystyczne aranżacje.
0 Comments for “Jak często podlewać storczyka?”