Storczyki należą do kwiatów, które ceni wiele osób. Są to rośliny wyróżniające się doskonałą urodą. Istotne jest to, aby w odpowiedni sposób dbać o te kwiaty. Trzeba przede wszystkim dostarczać właściwą ilość wody i podlewać rośliny o właściwej porze. W takim razie: jak podlewać storczyka?
Spis treści:
- Jak często podlewać storczyki?
- Jak podlewać storczyka? Techniki podlewania
- Czy storczyk ma odpowiednią ilość wody – jak to sprawdzić?
- Jak podlewać storczyka? Warstwa drenująca przy przesadzaniu storczyków
- Czy podlewanie storczyków z wodą z czosnkiem stanowi dobre rozwiązanie?
- Podlewanie storczyków w okresie zimowym
Jak często podlewać storczyki?
Częstotliwość podlewania storczyków uzależniona jest przede wszystkim takich czynników jak: wiek kwiatów, rodzaj doniczki, czy też podłoża. Storczyki warto podlewać przez 3 do nawet 16 dni w zależności od gatunku. Dla przykładu orchidee należące do gatunku Phalaenopsis doskonale poradzą sobie bez podlewania przez kilkanaście dni. Istotne jet to, że warto podlewać orchidee wczesnym rankiem. Wynika to z tego, że wówczas storczyk zyskuje najwięcej czasu na osuszenie, zanim dojdzie do obniżenia temperatury.
Jak podlewać storczyka? Techniki podlewania
Istotne znaczenie ma również sama technika podlewania orchidea. Niezwykle korzystną metodą jest technika głębokiego zanurzania, którą określa się także mianem kąpieli wodnej. W tym przypadku wewnętrzną doniczkę umieszcza się w pojemniku z wodą. Może to być wanna lub umywalka. Następnie pozostawiamy roślinę w takim środowisku przez około 20 do 30 minut. Gdy minie ten czas nie przekładamy rośliny zaraz do osłonki. Pozostawienie storczyka na zewnątrz, na przykład na parapecie przyczyni się do tego, że z łatwością pozbędziemy się nadmiaru wody. Nie trzeba czekać długo, 15 minut z pewnością wystarczy. Oczywiście można też roślinę podlewać w sposób tradycyjny.
Czy storczyk ma odpowiednią ilość wody – jak to sprawdzić?
Koniecznie trzeba sprawdzić także to, czy storczyk ma odpowiednią ilość wody. W tym przypadku wystarczy włożyć palec do gleby i sprawdzić, czy podłoże jest wystarczająco wilgotne. Gdy ziemia będzie sucha, wówczas należy podlać storczyka. Można także sprawdzić kolor korzeni rośliny. Przy odpowiednim nawilżeniu korzenie orchidei są jasnozielone, natomiast biały kolor oznacza przesuszenie. Z kolei ciemnozielona barwa jest przejawem zbyt obfitego podlewania rośliny. Wówczas storczyka należy przesuszyć, ale nie dłużej niż dwa tygodnie.
Co warto wiedzieć na temat jakości wody do storczyków? Duże znaczenie ma nie tylko samo podlewanie, ale także jakość wody przeznaczona do nawadniania rośliny. W przypadku storczyków warto raczej wykorzystać przygotowaną wodę, która odczekała kilka dni. Co więcej, świetnie nada się do podlewania też woda oczyszczona przez filtr z odwróconą osmozą. Można użyć też deszczówki, wody mineralnej niegazowanej z butelek, a także wody destylowanej. Do podlewania storczyków nie nadaje się zwykła woda z kranu.
Jak podlewać storczyka? Warstwa drenująca przy przesadzaniu storczyków
Storczyki w warunkach naturalnych nie rosną w glebie, dlatego gdy posadzimy je w ziemi, może dojść do obumarcia. Storczyki to inaczej epifity, a więc występują na gałęziach, a także pniach drzew. Połączenie wilgoci i nasłonecznienia przyczynia się do tego, że storczyki przechodzą proces fotosyntezy. Istotne jest to, aby przygotować dla tych wyjątkowych darów Matki Natury właściwe stanowisko uprawowe.
Dla dobrego rozwoju trzeba zapewnić roślinie odpowiednią warstwę drenującą. Dzięki temu zbyt duża ilość wody będzie spływała dużo szybciej. Co więcej, korzenie zyskują lepszy dostęp do tlenu. Taką warstwę można z powodzeniem wykonać samodzielnie. Do zrealizowania tego zadania potrzebna będzie między innymi: kora sosny, keramzyt, drobne kamienie, węgiel drzewny, mech torfowy, styropian, a także korek. Te składniki trzeba ze sobą wymieszać z zachowaniem dowolnych proporcji i umieścić w doniczce razem ze storczykiem. Dzięki temu zapewnimy roślinie właściwe odprowadzanie wody, a w rezultacie będzie wspaniale się rozwijać.
Czy podlewanie storczyków z wodą z czosnkiem stanowi dobre rozwiązanie?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy podlewanie storczyków wodą z czosnkiem jet dobrą opcją. Jest to mieszanka, która bardzo dobrze wzmocni roślinę. W celu przyrządzenia takiej mikstury trzeba przygotować około 3 ząbków czosnku i jeden litr wody. Rozdrobniony czosnek dodajemy do wody i czekamy około dobę. W następnym kroku wykonujemy kąpiel rośliny. Czosnek jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które pragną ochronić orchideę przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Co więcej, zapach jest też dobrym odstraszaczem na różne szkodniki.
Podlewanie storczyków w okresie zimowym
Na koniec powiemy kilka słów o podlewaniu storczyków w okresie zimowym. W tym czasie rośliny nie potrzebują zbyt dużej ilości wody. Zimą można stosować technikę tak zwanego suchego podłoża, o której pisaliśmy we wcześniejszych akapitach. Wystarczy włożyć palce w glebę i sprawdzić, czy ziemia jest wilgotna. Gdy jest sucha, podlewamy roślinę wodą.
Storczyki należą do przepięknych kwiatów, które wspaniale zdobią nasze mieszkania. Wystarczy poznać kilka zasad uprawy i pielęgnacji, aby cieszyć oko tymi cudownymi darami Matki Natury.