Istnieją dwa sposoby rozmnażania roślin: generatywny i wegetatywny. Pierwszy polega na wysiewie nasion, z kolei druga metoda uwzględnia oddzielenie części rośliny i stworzenie osobnemu fragmentowi odpowiednich warunków do rozwoju. W dzisiejszym artykule zajmiemy się ostatnią z wymienionych technik. Dowiedz się zatem, jak rozsadzać rośliny, aby z jednego kwiatu powstały dwa.
Spis treści:
- Jak rozsadzać rośliny, czyli w jaki sposób właściwie przygotować się do zadania?
- Jakie wyróżnia się najpopularniejsze sposoby rozmnażania wegetatywnego u roślin?
- Jak rozsadzać rośliny, czyli odcinanie pędów z rośliny macierzystej i ukorzenianie ich w wodzie?
- Jak rozsadzać rośliny przez tworzenie sadzonek
- Wyodrębnienie młodziutkich odrostów, czyli rozmnażanie przez oddzielenie
- Jak rozsadzić rośliny, czyli rozmnażanie przez podział?
- Rozmnażanie roślin przez odcięcie liści łącznie z ogonkami
Jak rozsadzać rośliny, czyli w jaki sposób właściwie przygotować się do zadania?
Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań musisz zdobyć wiedzę o konkretnym gatunku rośliny i sposobie jej rozmnażania. Pamiętaj o tym, że nie każdą metodą można zastosować w przypadku każdego daru Matki Natury. Niektóre się sprawdzają, a niektóre wręcz przeciwnie. Dlatego musisz wiedzieć, co jest wymagane przy przesadzanym kwiecie. Co więcej, nie obędzie się również bez odpowiedniego wyposażenia. Proces ten najczęściej wymaga użycia zestawu do sadzenia roślin: doniczki, podstawki, gleby, piasku, łopatki, nożyka, rękawiczek, kamyków, folii, drucików i konewki. Czasami niezbędny okazuje się również specjalny ukorzeniacz.
Jakie wyróżnia się najpopularniejsze sposoby rozmnażania wegetatywnego u roślin?
Wśród najpopularniejszych technik rozmnażania roślin wymienia się metodę polegającą na obcinaniu pędów z rośliny macierzystej. Innym popularnym sposobem jest sadzenie roślin. Co więcej, można też wyodrębnić młodziutkie odrosty znajdujące się przy pędzie rośliny macierzystej. Praktykuje się również rozmnażanie przez podział. Ciekawą techniką jest też odcięcie liści wraz z ogonkami.
Jak rozsadzać rośliny, czyli odcinanie pędów z rośliny macierzystej i ukorzenianie ich w wodzie?
W tym przypadku należy odciąć pędy z rośliny macierzystej, a następnie umieścić otrzymane fragmenty w naczyniu z wodą. Istotne jest również to, że uzyskane części nie mogą być zanurzone bardziej niż na poziomie do 3 cm. Dlatego na naczynie przeznaczone do ukorzeniania nałóż teksturę z wyciętymi otworami, które utrzymają roślinę na właściwej wysokości. Pamiętaj również o systematycznym zmienianiu wody znajdującej się w pojemniku. W zależności od gatunku i warunków dary Matki Natury rozmnażane z uwzględnieniem tej metody ukorzeniają się po kilku dniach lub kilku tygodniach. Gdy wytworzą się tak zwane pędy przyrostowe, kwiat należy przesadzić do doniczek napełnionych żyzną, a także przepuszczalną glebą. Sposób sprawdza się w przypadku: fikusa, fiołka afrykańskiego czy pelargonii.
Jak rozsadzać rośliny przez tworzenie sadzonek
Świetnym sposobem, który przyczyni się do rozmnożenia rośliny, jest tworzenie sadzonek i sadzenie roślin. Do ich uzyskania odcinasz duży i oczywiście zdrowy liść. W dalszym kroku uzyskany fragment nacinasz w niektórych miejscach. Istotne jest także metoda nacinania, ponieważ ona pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu. Robisz to od spodu i w poprzek najgrubszych nerwów. Następnie liść przymocowujesz do podłoża. Możesz wykorzystać tutaj kamyki, druciki lub wykałaczki. Zwróć uwagę także na ziemię, która powinna być lekka, przepuszczalna i zawierać odrobinę piasku. Okryj również doniczkę folią i przestaw roślinę w jasne miejsce, ale nie zbyt mocno nasłonecznione. Wystarczy miesiąc, aby coś zaczęło się dziać. Po upływie tego czasu zobaczysz, jak z nerwów wyrastają sadzonki. Po następnych dwóch miesiącach przenosisz je do doniczek.
Wyodrębnienie młodziutkich odrostów, czyli rozmnażanie przez oddzielenie
Niezwykle prostym sposobem prowadzącym do uzyskaniach dwóch kwiatów z jednego jest wyodrębnienie młodziutkich odrostów znajdujących się wokół podstawy u rośliny macierzystej. Należy je oddzielić w taki sposób, aby zachować dużą liczbę korzeni. Do takich gatunków należy bromelia, a także kaktusy. Z kolei dary Matki Natury produkujące sadzonki na pędach należy odciąć i umieścić w nowej doniczkę. Przykładem rośliny, którą można rozmnożyć z wykorzystaniem tej metody, jest zielistka.
Jak rozsadzić rośliny, czyli rozmnażanie przez podział?
Bardzo skutecznym i do tego niezwykle łatwym sposobem rozmnażania roślin jest podział. W tym przypadku należy konkretny gatunek wyjąć z doniczki, a następnie korzeń rozdzielić na mniejsze fragmenty. Najlepiej to zrobić palcami, ale można także pomóc sobie nożem. Gdy uda się uzyskać osobną sadzonkę należy ją umieścić w doniczkach, które zawierają glebę spełniającą warunki do rozwoju konkretnej rośliny.
Rozmnażanie roślin przez odcięcie liści łącznie z ogonkami
Na końcu chcielibyśmy opowiedzieć Ci o technice polegającej na odcięciu liścia wraz z ogonkiem. W tym przypadku otrzymane części rośliny umieszcza się na przepuszczalnej glebie zawierającej odrobinę piasku. Ogonki należy wsadzić do ziemi aż do poziomu blaszki liściowej. Co więcej, podłoże wokół rośliny należy delikatnie ugnieść i podlać. Przygotuj również kapturek z folii i przykryj nim doniczkę. Po około 2 miesiącach zobaczysz drobne listki, które należy przesadzić do osobnych doniczek. Technikę stosuje się w stosunku do takich gatunków jak: fiołek afrykański, papirus, begonia królewska, kalanchoe, grubosza czy peperomia.