Storczyk jest naprawdę piękną rośliną, która ożywi każde wnętrze. Jednakże czasami mogą przytrafić się problemy i dolegliwości, które sprawią, że roślina przygaśnie. Dowiedz się zatem, co trzeba robić w takich sytuacjach. Jak uratować storczyka?
Spis treści:
- Jak uratować storczyka?
- Co zrobić, gdy dojdzie do poważnego przelania lub przesuszenia systemu korzeniowego storczyka?
- Co zrobić, gdy storczyk nie ma liści?
- Jak uratować storczyka po przesuszeniu?
- Jak poradzić sobie ze złamanym storczykiem i czy uda się go odratować?
- Jak uratować storczyka, gdy choruje?
- Czy warto zainwestować w storczyka?
Jak uratować storczyka?
Storczyk jest rośliną, która nie ma dużych wymagań uprawowych. Jednakże mimo wszystko pewne zaniedbania mogą prowadzić do chorób. Po pierwsze trzeba trzymać ją w odpowiednim świetle. W okresie zimowym najlepszą temperaturą dla tej rośliny jest temperatura około 18 stopni Celsjusza. Z kolei w okresie letnim należy trzymać orchidee w temperaturze około 24 stopni Celsjusza. Roślina kwitnie zbyt słabo, gdy nasłonecznienie jest zbyt niewielkie. Nie należy też zapominać o właściwym nawadnianiu storczyka. Ludzie bardzo często pozostawiają storczyka z nadmiarem wody i jest to ogromny błąd. Orchidea koniecznie musi obeschnąć, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do zgnilizny korzeni. Storczyk dobrze się rozwija, gdy jest nawadniany co 10 do 14 dni we wczesnych godzinach porannych.
Co zrobić, gdy dojdzie do poważnego przelania lub przesuszenia systemu korzeniowego storczyka?
Wiele osób zastanawia się nad tym, co zrobić, gdy dojdzie do poważnego przesuszenia lub przelania systemu korzeniowego storczyka. W przypadku, gdy liście powietrzne lub korzenie pozostały żywe, można spróbować odratować orchidee. Na początku koniecznie usuwamy wszystkie resztki obumarłych korzeni. Później trzon obsypujmy węglem drzewnym. Jest to proces, który skutecznie pomoże w zabliźnianiu ran. W kolejnych krokach storczyka umieszczamy w pojemniku z keramzytem, a z kolei ten do wody. Istotne jest to, że odrodzenie rośliny nie nastąpi za szybko. Proces ten trwa około 6 miesięcy, dlatego przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Należy zdawać sobie sprawę z tego, że żywe korzenie powietrzne także nadają się do zasadzenia. Roślina musi mieć także właściwą, a w zasadzie podwyższoną wilgotność. Zalążki nowych roślin powinny pojawić się po około miesiącu.
Co zrobić, gdy storczyk nie ma liści?
Innym problemem może być sytuacja, w której storczyk nie ma liści. Jednakże, gdy system korzeniowy jest w porządku, szansa na uratowanie storczyka jest dużo większa. W tym przypadku wykonujemy czynności podobne, jak w poprzednim przykładzie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie pozostały żadne żywe zielone elementy, wszystko wskazuje na to, że orchidea jest martwa i nie da się już nic zrobić.
Jak uratować storczyka po przesuszeniu?
Czasami może zdarzyć się, że storczyk staje się za bardzo przesuszony. W tym przypadku problem najczęściej tkwi w korzeniu. Koniecznie trzeba jak najszybciej starać się rozwiązać sytuację, ponieważ wysuszony system korzeniowy storczyka, może przyczynić się do tego, że nie może on skutecznie pobierać tlenu, a także innych substancji odżywczych. W konsekwencji może dojść do obumarcia. Korzenie, które są całkowicie obumarłe, koniecznie trzeba usunąć. Istotne znaczenie ma także odpowiednie nawodnienie rośliny. Można wlać wodę bezpośrednio do podłoża, bądź też włożyć ją bezpośrednio do wody. Istotne jest to, aby doniczka miała otwory, dzięki temu nadmiar wody bez problemu spłynie.
Jak poradzić sobie ze złamanym storczykiem i czy uda się go odratować?
Kolejną istotną kwestią do rozstrzygnięcia jest sytuacja związana ze złamanym storczykiem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że absolutnie nie jest to wskazanie do tego, aby wyrzucić roślinę na śmietnik. Można ją jeszcze skutecznie odratować. Gdy do złamania doszło niedawno, a soki w roślinie cały czas krążą, można użyć plastra do połączenia rośliny. Co więcej, gdy niżej od złamania znajduje się węzeł łodygi, może dojść do wydania następnego pędu.
Jak uratować storczyka, gdy choruje?
Warto trochę dowiedzieć się na temat chorób storczyków. Orchidea może zachorować przez niewłaściwą pielęgnację, a także uprawę. Przelanie roślin może doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Wówczas może pojawić się pleśń, którą widać po korzeniach lub wyglądzie podłoża. Natomiast, gdy liście są zwiędłe może, to oznaczać, że storczyk jest trochę przesuszony. Gdy roślina jest za bardzo wystawiana na słońce, na liściach mogą pojawić się brązowe plamy. Storczyk może być też atakowany przez różne szkodniki, na przykład przędziorki, wełnowce, czy też tarczniki i wciornastki.
Czy warto zainwestować w storczyka?
Storczyk jest piękną rośliną i dzięki temu można wnieść do domu trochę tropikalnego klimatu. Co więcej, roślina nie ma dużych wymagań uprawowych, ale oczywiście koniecznie trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z uprawą tych roślin. Oczywiście można napotkać pewne problemy związane z uprawą tych wspaniałych darów Matki Natury. Jednakże cierpliwość i dbałość o roślinę, sprawi, że ona wszystko zrekompensuje. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że orchidee kwitną naprawdę cudownie i wprowadzają piękny klimat do każdego wnętrza.