Kalanchoe Thyrsiflora jest to roślina doniczkowa, która cieszy się coraz większą popularnością. Cechą charakterystyczną są pięknie odbarwione kwiaty. Gdy odpowiednio o nią zadbamy, swoją urodą może cieszyć bardzo długo. Warto więcej dowiedzieć się na temat uprawy tego wyjątkowego daru Matki Natury. Dzięki temu nasza roślinka pięknie się rozrośnie i obficie zakwitnie.
Spis treści:
Kalanchoe Thyrsiflora, czyli co warto wiedzieć na temat uprawy tej rośliny w domu?
Kalanchoe Thyrsiflora pochodzi z Madagaskaru. Uprawa tej rośliny w warunkach domowych wcale nie jest trudna, ponieważ roślina rozwinęła konkretne cechy adaptacyjne, które są charakterystyczne dla sukulentów. Najistotniejszym elementem jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła słonecznego. Dobrym stanowiskiem do uprawy kalanchoe jest parapet południowy lub południowo-zachodnie okno. Zapewnienie sporej ilości światła, szczególnie w okresie zimowym sprawi, że kwitnienie rośliny będzie znacznie lepsze. Trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że brak odpowiedniej ilości światła sprawi, że kalanchoe ponownie nie zakwitnie.
Nie należy kalanchoe także zbyt intensywnie podlewać. Istotne jest to, że ta roślina nie potrzebuje dużo wody, ponieważ magazynuje ją w liściach, a także mięsistych łodygach. Kalanchoe Thyrsiflora podlewa się wtedy, gdy ziemia w doniczce porządnie wyschnie. Roślinę najlepiej podlewać od 10 do 14 dni w okresie zimowym. Z kolei latem dobrze będzie, gdy będziemy podlewać roślinę co 6 dzień. Kalanchoe powinna mieć stałą temperaturę powietrza, która powinna utrzymywać się w granicach od 18 do 22 stopni Celsjusza. Trzeba też pamiętać o tym, że w okresie zimowym temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się kalanchoe, powinna być niższa, a mianowicie około 16 stopni Celsjusza. Gdy temperatura będzie zbyt niska może dojść do gnicia korzeni.
Jakie są najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne w przypadku kalanchoe Thyrsiflora?
Istotne znaczenie mają zabiegi pielęgnacyjne stosowane w przypadku kalanchoe. Niezwykle istotnym elementem jest uszczykiwanie wierzchołków pędów. Jest to zabieg, który należy wykonywać w maju. Dzięki temu zapewnimy roślinie dużo gęstsze krzewienie. Co więcej, możemy też liczyć na lepsze kwitnienie w okresie następnym. Należy też przycinać kwiatostany po kwitnieniu tuż nad najwyższą parą liści. W okresie marzec-kwiecień można przesadzić do większych doniczek.
Rozmnażanie kalanchoe Thyrsiflora
Kolejną ważną rzeczą, jeśli chodzi o uprawę kalanchoe, jest kwestia dotycząca rozmnażania rośliny. Proces ten przeprowadza się bardzo łatwo i szybko. Należy wybrać sadzonki, które mają przynajmniej dwie pary liści i długość od 5 do 7 cm. W pierwszym etapie należy usunąć dolną parę liści. Natomiast końce sadzonek podcina się na ukos przy wykorzystaniu ostrego nożyka. Takie sadzonki powinny znaleźć się w pojemnikach lub doniczkach, które zawierają podłoże przeznaczone do kaktusów.
Co więcej, uprawa rośliny świetnie sprawdzi się też w mieszance zwykłej ziemi ogrodniczej z torfem i piaskiem. Warto także zastosować właściwe proporcje, które powinny wynosić 3:1:1. Kolejną czynnością, z którą trzeba się w dalszej kolejności zmierzyć, jest podlewanie posadzonych sadzonek i ustawienie doniczek w ciepłym miejscu, czyli w pomieszczeniu, w którym temperatura kształtuje się na poziomie od 21 do 22 stopni Celsjusza. Istotne jest to, że korzonki w tym przypadku pojawiają się bardzo szybko, bo po upływie około 3 tygodni. Rośliny zakwitną w lutym lub w marcu następnego roku. Kalanchoe można rozmnażać również z nasion.
Jakie są najciekawsze i najpiękniejsze odmiany kalanchoe Thyrsiflora?
Na koniec warto powiedzieć o najciekawszych i najpiękniejszych odmianach kalanchoe. Wyjątkową ciekawą odmianą jest Kalanchoe Bisset, która kwitnie na kolor łososiowy, natomiast Cher ma kwiaty karminowe. Wiele osób docenia odmianę Casablanka. Jest to kalanchoe o miniaturowych kwiatach. Don Juan ma kwiaty czerwone o aksamitnych kwiatkach.
Dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany kalanchoe, które mają pojedyncze kwiaty. Na fioletowo kwitnie odmiana Monaro i Lican. Kwiaty pomarańczowe z żółtą podstawą ma odmiana Kalanchoe Klabat. Z kolei odmiany botaniczne Kalanchoe wyróżniają się kwiatami, które mają kształt zwisających dzwonków. Cechą wyróżniającą się także strzelisty pokrój oraz wąskie ząbkowate liście.
Dużym zainteresowaniem cieszą się także gatunki, które mają właściwości lecznicze. Przykładem jest żyworódka pierzasta, czyli Kalanchoe Pinnata. Warto także zwrócić uwagę na żyworódkę daigremontę.
Kalanchoe jest niezwykle piękną rośliną, którą warto uprawiać w warunkach domowych. Uprawa nie jest trudna. Co więcej, uroda kwiatów zrekompensuje nam wszystko. Nikt obok niej nie przejdzie obojętnie. Występuje wiele ciekawych odmian, a wśród nich są nawet odmiany lecznicze. Stosowanie zasad przedstawionych w powyższej treści przyczyni się do tego, że kalanchoe będzie nie tylko zdrowo rosło, ale także kwitło obficie przez dłuższy okres.
0 Comments for “Kalanchoe Thyrsiflora”