Pierwszy rzut oka na tę wyjątkową roślinę wystarczy, aby uśmiechnąć się od ucha do ucha. Kwiat słonecznika ma w sobie bowiem niezwykłą moc, dzięki której nasz nastrój od razu się poprawia. Już sama nazwa wskazuje na jego ścisłe związki z nową, pozytywną energią, jaką gatunek ten wprowadza do każdego ogrodu lub innej przestrzeni zielonej. Wszystko to sprawia, że kwiaty te cieszą się od lat ogromną popularnością i co sezon kwitną, rozświetlając przestrzeń wokół nas. Co warto wiedzieć o ich uprawie? W jaki sposób wesprzeć je, aby zdrowo i pięknie rosły?
Spis treści:
Słoneczniki – roślina o słonecznym obliczu
Kto z nas nie lubi słoneczników? Nawet jeśli nie jesteśmy absolutnymi fanami tego gatunku, z pewnością jest on w stanie poprawić nasz nastrój na sam swój widok. Wszystko to zawdzięczamy pięknej i niezwykle pozytywnej barwie. Ciepło i słońce, to pierwsze skojarzenia, jakie przychodzą nam do głowy, kiedy patrzymy na słoneczniki. Co więcej, duża, pojedyncza i okazała tarcza kwiatu wygląda jakby cały czas pięła się do góry. Latem, w okresie kwitnienia odwraca się ona w kierunku promieni słonecznych, aby napawać się przyjemnym dniem.
Obecność słoneczników w naszych ogrodach i na kwiatowych rabatach od dawna jest czymś niezmiennym i stałym. Gatunek ten cieszy się ogromną popularnością, ponieważ nie należy on do szczególnie wymagających, a przy tym daje obfite plony, przy minimalnym nakładzie sił i środków. Dodatkowy atut stanowi fakt, że część odmian bez przeszkód można uprawiać w pojemnikach albo w innych ozdobnych naczyniach. Na tym jednak nie kończy się lista walorów tego wyjątkowego gatunku.
Dlaczego warto uprawiać słoneczniki w swoim ogrodzie? Kwiat słonecznika
Słoneczniki to jedne z bardziej tradycyjnych polskich kwiatów. Niejednokrotnie kojarzą się one z sielankowym klimatem małych miasteczek i wsi. Obecnie coraz częściej można je spotkać w przestrzeni miejskiej, jako że gatunek ten nadaje się również do uprawy w pojemnikach. Niektóre, nieco mniejsze odmiany, świetne się prezentują w takiej oprawie, a przy tym nie wymagają specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Są więc idealnym sposobem na ukwiecenie swojej najbliższej przestrzeni.
Te wyjątkowe kwiaty to nie tylko jedyna w swoim rodzaju naturalna dekoracja. Warto pamiętać, że słoneczniki pełnią jednocześnie ważną funkcję w ogrodowym ekosystemie. Jako rośliny miododajne przyciągają owady zapylające, nie tylko pszczoły, ale również trzmiele czy motyle. Jak doskonale wiadomo, ich praca jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania przyrody, a my, przy okazji, możemy cieszyć się pysznym i zdrowym miodem. Co więcej, ich obecność na kwiatowych rabatach tworzy przyjemny i sprzyjający relaksowi klimat. Przyglądając się współpracy tych pracowitych owadów, możemy zadbać o poczucie harmonii także w swoim życiu. Sama ich obserwacja ma walor terapeutyczny i może pomóc nam odzyskać wewnętrzny spokój.
Część odmian słoneczników wykorzystuje się ponadto w kosmetyce, ziołolecznictwie, a także w kuchni. Bez większego trudu, po przekwitnięciu kwiatostanów, możemy wykorzystać nasiona słonecznika jako zdrową i bardzo smaczną przekąskę. Wystarczy zerwać tarczę kwiatu i pozostawić ją na kilka dni w ciepłym miejscu do wyschnięcia. Pojedyncze nasiona można ususzyć i wykorzystać w kuchni, na przykład jako dodatek do pożywnej sałatki lub do makaronu.
Kwiat słonecznika z innymi – kompozycje z udziałem kwiatów słonecznika
Oprócz tego, że kwiat ten idealnie prezentuje się na rabatach, a nawet w pojemnikach na tarasie czy balkonie, bardzo często wykorzystuje się go we florystyce jako element ciekawych kompozycji. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę doskonale nadaje się na kwiat cięty. Większość odmian wyróżnia się bowiem długą, prostą łodygą, którą można dość łatwo zaaranżować. Co więcej, słoneczniki doskonale prezentują się zarówno jako samodzielna dekoracja, ale również jako część większej całości. Dodatkowy atut stanowi fakt, że roślina ta występuje w wielu różnych odmianach, które różnią się między sobą wielkością kwiatów, długością łodygi, ale przede wszystkim kolorystyką. Bez przeszkód możemy więc dopasować idealne rozwiązanie dla siebie. Do wyboru mamy między innymi klasyczny, słoneczny odcień żółtego, ale również różne warianty różu. Dzięki temu słoneczniki tak dobrze się prezentują i komponują na kwiatowych rabatach, zarówno samodzielnie, jak i z udziałem innych gatunków.
Jak pielęgnować słoneczniki?
Roślina ta nie ma szczególnie wysokich wymagań środowiskowych i pielęgnacyjnych. Należy jednak pamiętać, aby zapewnić jej ciepłe stanowisko, ze stałym dostępem do promieni słonecznych. Dobrze również, aby kwiaty były posadzone w taki sposób, aby miały one odpowiednią ilość przestrzeni. Dodatkowym wsparciem będzie ponadto zapewnienie osłony od wiatru. Dobrą przestrzenią do posadzenia rośliny może być ogrodowy płotek albo murek. Można je także umieścić wzdłuż ściany domu. Dzięki temu będzie ona miała zabezpieczenie, ale jednocześnie będzie świetną ozdobą przestrzeni. Warto wiedzieć, że gleba w tym miejscu powinna być lekka i dobrze przepuszczalna. Słoneczniki źle znoszą podmokłą i zbyt wilgotną ziemię. Poradzą sobie jednak w bezdeszczowych okresach.
Aby dowiedzieć się więcej na temat uprawy i możliwości wykorzystania słoneczników, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Znajdziecie tu nie tylko fachową poradę, ale również doskonałe rośliny, zarówno kwiaty cięte, jak i odmiany doniczkowe. Dzięki naszym kompozycjom Wasza przestrzeń zyska wyjątkowy charakter.
0 Comments for “Kwiat słonecznika”