Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Kwiaty kalanchoe

Kwiaty kalanchoe

Kalanchoe jest to roślina, która należy do rodziny gruboszowatych. W naturalnych warunkach rośnie w klimacie tropikalnym. Jej cechą charakterystyczną są mięsiste liście, a także kwiaty kalanchoe w kolorach białym, pomarańczowym, czerwonym i różowym. Warto więcej dowiedzieć się na temat tej wspaniałej rośliny.

Podstawowe informacje na temat kwiaty kalanchoe

Kalanchoe jest to roślina, która rozwija w gorącym klimacie. Do Europy przybyła ona z Madagaskaru. W stanie naturalnym  porasta górskie lasy deszczowe. Roślina przystosowała się do życia w trudnych warunkach. Dlatego potrafi radzić sobie z upałami, brakiem wody, a także suszą. Kalanchoe radzi sobie z takimi problemami, ponieważ potrafi magazynować wodę w swoich tkankach. Warto także powiedzieć o interesującym sposobie rozmnażania tych kwiatów. Istotne jest to, że u tej rośliny na końcach liści pojawiają się rozmnóżki z korzeniami. Cechą wyróżniającą rozmnóżek jest to, że one bardzo szybko się ukorzeniają. Jest to inaczej rozmnażanie wegetatywne, a więc inaczej bezpłciowe.

Co warto wiedzieć na temat uprawy kalanchoe?

Kalanchoe radzi sobie z rozwojem w trudnych warunkach, zatem jej wymagania uprawowe wcale nie są duże. Istotne jest to, że doskonale radzi sobie z suchym powietrzem. Najlepsza temperatura dla kalanchoe powinna kształtować się w granicach od 12 do 15 stopni Celsjusza w okresie zimowym. Z kolei w okresie letnim optymalną temperaturą do uprawy jest temperatura na poziomie blisko 27 stopni Celsjusza. Kalanchoe podlewamy wtedy, gdy ziemia w doniczce będzie wyraźnie sucha. Co więcej, zbyt duża ilość wody może doprowadzić do przelania rośliny i tym samym gnicia korzeni.

Jakie stanowisko uprawowe będzie dobre dla kwiaty kalanchoe?

Kalanchoe jest to roślina, która nie wymaga do swojego rozwoju dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć w półcieniu. Oczywiście, gdy słońca będzie więcej, nie zaszkodzi jej to i będzie wówczas rosła dużo lepiej oraz obficiej. Zbyt gorące stanowisko, na przykład przy grzejniku lub piecyku nie jest wskazane, ponieważ wtedy roślina będzie miała za gorąco. Gleba dla kalanchoe powinna mieć odczyn od 6 do 6,5 pH. Dla najlepszych efektów dobrze jest, gdy glebę wymieszamy z piaskiem gruboziarnistym z zachowaniem proporcji na poziomie 1:1.

Kwiaty kalanchoe

Nawożenie kalanchoe

Istotne znaczenie w przypadku kalanchoe ma odpowiednie nawożenie. Ziemię użyźniamy w okresie od maja do sierpnia. Dobrze jest stosować zabieg mniej więcej dwa razy w miesiącu. Dobrze w tym przypadku sprawdzi się specjalny nawóz przeznaczony do sukulentów.

Najważniejsze informacje dotyczące zabiegów pielęgnacyjnych kalanchoe

Kalanchoe wymaga też kilka istotnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jedną z takich czynności jest przycinanie nad pierwszą parą liści, gdy dojdzie do przekwitnięcia rośliny. Suche kwiaty przycina się łącznie z łodygami. Roślina powinna także znajdować się w dość chłodnym wnętrzu, gdzie jest temperatura około 10 stopni Celsjusza. Jednakże temperatura nie może być niższa od podanej. Ważne są też warunki panujące w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest to, aby miejsce przeznaczone dla kalanchoe było jasne, jednak nie może być bezpośrednio na słońcu. Gdy kalanchoe znajduje się w spoczynku, należy roślinę podlewać bardzo rzadko. Ziemia w doniczce musi być konicznie sucha.

Jakie szkodniki i choroby pojawiają się w przypadku kalanchoe?

Nieodpowiednia uprawa i pielęgnacja mogą przyczynić się do tego, że roślina zostanie zaatakowana przez choroby i szkodniki. Gdy będzie miała za ciemno, liście będą blade i staną się żółte. Wówczas kalanchoe koniecznie przenosimy do wnętrza, w którym jest jaśniej. Musi ona mieć więcej światła. Występowanie na liściach plam i pleśni oznacza, że roślina ma chorobę grzybową. Jest to również znak, że w konkretnym wnętrzu jest zdecydowania za duża wilgoć, jeśli chodzi o powietrze. Dlatego sprawdzi się zastosowanie środka grzybobójczego. Co więcej, kalanchoe przenosimy też w miejsce suche i dość przewiewne. Nie lubi także częstego i dużego zraszania. W sytuacji, w której liście kalanchoe opadają, a łodygi stają się czarne, to wówczas świadczy, że roślina ma za zimno i za wilgotno.

Szkodnikami, które najczęściej atakują kalanchoe, są wełnowce lub opuchlaki. O bytowaniu wełnowców świadczy występowanie na liściach charakterystycznej waty. W takich okolicznościach szkodnik powinien być usunięty w sposób mechaniczny. Co więcej, sprawdzi się także specjalny środek przeznaczony do ochrony roślin. Do usuwania szkodników doskonałe będą pałeczki, które umieszcza się w ziemi w doniczce.

Kwiaty kalanchoe z pewnością należą do niezwykłych roślin, które wspaniale zdobią nasze mieszkania i tarasy. Nie ma dużych wymagań uprawowych, dlatego poradzi sobie z tą rośliną nawet słabo doświadczony ogrodnik. Z pewnością praca się opłaci, ponieważ obok tego kwiatu nikt nie przejdzie w sposób obojętny.