Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Mikroklimat zamknięty w szkle, czyli las w słoiku

Mikroklimat zamknięty w szkle, czyli las w słoiku

Klimatyczne aranżacje umieszczone w estetycznym naczyniu to hit ostatnich lat. Nie tylko świetnie wyglądają, ale doskonale sprawdzą się też w miejscach, w których tradycyjne rozwiązania nie będą się dobrze czuły. Co więcej, aranżację typu las w słoiku można bez trudu wykonać samodzielnie. Wystarczy wybrać się do kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego i dopasować ciekawe gatunki roślin oraz dodatki dekoracyjne. Wyjątkowa ozdoba wnętrza będzie wówczas gwarantowana.

Mini ogrody w szkle — pomysł na wyjątkową dekorację

Od jakiegoś czasu naturalne ozdoby cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Zalety takiego rozwiązania można bowiem mnożyć. Nie kosztują wiele, są uniwersalne, a przy tym działają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Można je także niemal dowolnie aranżować. Zestawiać ze sobą różne gatunki roślin, a nawet tworzyć własne dekoracje, takie jak las w szkle.

Zielone kompozycje zamknięte w estetycznym naczyniu to doskonałe rozwiązanie dla każdego. Nie musimy być mistrzami florystyki, aby móc samodzielnie wykonać podobną ozdobę. Nie wymaga to od nas specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, ponieważ finalny efekt zależy w dużej mierze od indywidualnej inwencji. Co więcej, jeśli nie mamy ochoty bawić się w takie aktywności, możemy wybrać gotową kompozycję, którą znajdziemy na przykład w kwiaciarni. Warto przy tym wiedzieć, że tego rodzaju naturalna ozdoba może stanowić także wyjątkowe wsparcie naszego nastroju. W jaki sposób może ona działać na otoczenie?

las w słoiku1

Unikalny mikroklimat w naczyniu — jak to działa?

Niezaprzeczalną zaletą kompozycji w słoiku jest to, że doskonale się prezentują. Cały urok tkwi w prostocie i naturalnych dodatkach, które same w sobie, bez dodatkowych gadżetów, stanowią wyjątkową ozdobę. Warto jednak wiedzieć, że oprócz wysokiej estetyki mogą mieć korzystny wpływ na nasz organizm. Specyficzne środowisko, jakie wytwarza się w naczyniu, gwarantuje także odpowiedni poziom wilgotności we wnętrzu. Wszystko dzięki zamkniętemu obiegowi wody w środku, która nie tylko zapewnia nawodnienie umieszczonym tam roślinom, ale również wysokie natężenie tlenu w danym pomieszczeniu.

Aby zachować świetny wygląd naszej kompozycji, wystarczy pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach. Odpowiednio dobrana pielęgnacja gwarantuje bowiem świetne warunki do rozwoju roślinom zamkniętym w szkle.

W jaki sposób dbać o las w słoiku zamknięty?

Pielęgnacja kompozycji umieszczonych w szklanym naczyniu nie jest może szczególnie skomplikowana, ale wymaga pewnej podstawowej wiedzy. W pierwszej kolejności należy bowiem wziąć pod uwagę specyfikę takiej aranżacji. Polega ona na tym, że wewnątrz mamy do czynienia z zamkniętym obiegiem wody. Oznacza to, że, w większości przypadków, roślina w słoiku nie potrzebuje dodatkowego nawadniania. Tego rodzaju rozwiązanie charakteryzuje się tym, że jest niemal w 100% samowystarczalne i nie potrzebuje naszej zewnętrznej ingerencji. Rośliny mają zapewnione optymalne warunki i zwykle nie musimy robić wiele więcej.

Warto jednak pamiętać, aby bacznie obserwować swoją kompozycję, aby wychwycić wszystkie ewentualnie nieprawidłowości. Zbyt sucha gleba może być oznaką braku wody. Najlepiej wówczas delikatnie skropić wnętrze naczynia. Pozwoli to przywrócić równowagę w środku. Z kolei żółknące liście lub pleśń pojawiająca się na powierzchni mogą świadczyć o tym, że w naczyniu panuje za wysoka wilgotność. Wówczas należy otworzyć słój i pozostawić go tak na jakiś czas. Pozwoli to wyrównać temperaturę i przywrócić harmonię.

las w słoiku

Gdzie najlepiej ustawić las w słoiku zamknięty?

Optymalne miejsce to takie, gdzie jest jasno i panuje umiarkowana temperatura. Światło powinno być rozproszone, aby w pobliżu naczynia nie operowały bezpośrednie promienie słońca. Ważne jest również, aby pojemnik stał z dala od źródła ciepła, czyli od grzejników, kominków czy gorących garnków. Poleca się w tym celu ustawić naszą kompozycję przy oknie zachodnim lub północnym, ale raczej nie na parapecie, a w pewnym oddaleniu. Dzięki temu rośliny będą miały najlepsze warunki wzrostowe.

Jak pielęgnować las w słoiku? Jeśli chodzi o podlewanie, należy zachować szczególną ostrożność. Kluczowa jest oszczędność, ponieważ cały czas musimy mieć na uwadze fakt, że woda będzie krążyć w naczyniu. Jeśli więc zauważymy usychające liście lub suchą glebę, najlepiej zrosić wnętrze wodą lub, za pomocą strzykawki, wlać niewielką ilość wody bezpośrednio do podłoża. W tym celu najlepiej użyć wody miękkiej, czyli przefiltrowanej lub przegotowanej, utrzymanej w temperaturze pokojowej. Warto przy tym pamiętać, że lasy w słoiku możemy podlewać tylko w razie potrzeby. Nie należy tego robić systematycznie, a tylko wtedy, kiedy zauważymy oznaki braku wody. Może się również zdarzyć, że minie kilka tygodni, zanim będzie to konieczne.

Kompozycje w szkle — łatwy sposób na prezent DIY

Choć lasy w słoiku od pewnego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością i są łatwo dostępne w sklepach ogrodniczych i kwiaciarniach, to z łatwością możemy je wykonać samodzielnie.

Odpowiednie naczynia i akcesoria możemy zakupić w specjalistycznych sklepach, na przykład w naszej kwiaciarni. Podpowiemy również, jakie rośliny wybrać, aby pięknie się prezentowały i były trwałe. Dla większej żywotności kompozycji zaleca się ponadto systematyczną obserwację. Dzięki niej możemy na bieżąco wychwycić wszelkie ewentualne nieprawidłowości.

One Response

  1. Informacje o mikroklimacie w szkle i tworzeniu własnego „lasu” w słoiku to istna kopalnia wiedzy. Koncepcja mini ogrodu zamkniętego w szkle doskonale współgra z popularnymi trendami w aranżacji wnętrz, zwłaszcza w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy eko. Wszak te style charakteryzują się prostotą, naturalnością i harmonią, a co może lepiej wpisywać się w ten klimat, jeśli nie las zamknięty w słoiku? Podobnie jak aranżacja wnętrza, również stworzenie lasu w szkle wymaga od nas uważnego dobierania składników. W jednym i drugim przypadku chodzi o to, by osiągnąć harmonię i wyważenie. W aranżacji wnętrza dobieramy meble, kolory ścian, oświetlenie, a w przypadku lasu w szkle, odpowiednie gatunki roślin, podłoże i dodatki dekoracyjne. W obu sytuacjach musimy uwzględnić warunki, w jakich „składniki” naszej kompozycji będą funkcjonować – rodzaj światła, wilgotność, temperaturę. Podobnie jak w aranżacji wnętrz, także i w tworzeniu lasu w słoiku, można uwypuklić indywidualny styl i smak. Dzięki dobraniu roślin, ziemi, kamieni i innych elementów, które najbardziej nam odpowiadają, możemy wykreować unikalną kompozycję, która będzie nie tylko ładna dla oka, ale też odzwierciedlać będzie naszą osobowość, podobnie jak dobrze zaprojektowane wnętrze. Co więcej, zarówno wnętrza, jak i lasy w słoiku, mogą przynosić korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zieleń w naszym otoczeniu poprawia jakość powietrza, a także ma korzystny wpływ na nasze samopoczucie, co jest wspólne dla tych dwóch form aranżacji przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *