Monstera to prawdziwa królowa wśród kwiatów doniczkowych. Osiąga ona duże rozmiary, ma okazałe liście i pięknie prezentuje się w każdym wnętrzu, bez względu na jego stylistykę. Warto przy tym wiedzieć, że roślina ta nie ma szczególnie wysokich wymagań i wystarczy jej prosta, choć systematyczna, pielęgnacja. Monstera uprawa nie jest skomplikowana, dzięki czemu bez obaw możemy wybrać ten gatunek do własnych czterech kątów. Co jeszcze warto o niej wiedzieć, aby zapewnić jej zdrowy i zrównoważony rozwój?
Spis treści:
Monstera uprawa — naturalne występowanie
Choć nie wszyscy o tym wiedzą, monstera uprawa pochodzi z dalekiego Meksyku i jest rośliną pnącą. Występuje w wielu odmianach, które różnią się między sobą przede wszystkim kształtem, wielkością oraz barwą liści. Swoją popularność roślina ta zawdzięcza okazałej i charakterystycznej formie. Dzięki niej na stałe zagościła w kanonie kwiatów doniczkowych, które można uprawiać w Polsce. Warto przy tym wiedzieć, że nie potrzeba wiele, aby zachowała ona swoją formę przez długi czas.
Doskonały wygląd monstery to jednocześnie świetny sposób na ożywienie swojego wnętrza. Idealnie nadaje się ona, aby stworzyć swoją własną domową dżunglę. Pasuje zarówno do klimatu boho, jak i do bardziej nowoczesnej estetyki. Co więcej, jej uprawa jest stosunkowo prosta i nawet początkująca osoba będzie w stanie sobie z tym zadaniem poradzić. Jakich warunków potrzebuje ta roślina, aby prawidłowo się rozwijała?
Monstera uprawa — roślina wielozadaniowa
Przyzwyczailiśmy się do tego, że w naszym klimacie jest to roślina typowo domowa, ponieważ tylko wewnątrz jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. W naturze jednak rośnie ona głównie w lasach tropikalnych. W tamtejszych warunkach wyróżniają ją nie tylko elementy dekoracyjne, ale również wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, na przykład na ataki szkodników. Monsterę ceni się jednak także za smaczne i pożywne owoce (smakowe połączenie ananasa i banana) oraz za walory użytkowe (z powietrznych korzeni wyplata się różnego typu akcesoria, na przykład kosze do przechowywania).
W naszych domach najczęściej możemy spotkać monsterę dziurawą, która swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym „przerywanym” liściom. Jest to naturalny proces, który wynika z konieczności dopasowania się do naturalnych warunków otoczenia. W naturze roślina ta musi bowiem walczyć o niezbędną dawkę słońca oraz wody. Odmiany dostępne w Polsce również zachowały ten charakterystyczny, piękny wygląd.
Wymagania monstery — co warto wiedzieć na początek?
Znawcy tematu twierdzą, że roślina ta ma ogromne zdolności adaptacyjne. W praktyce oznacza to, że przystosuje się nawet do mało sprzyjającego otoczenia. Dobrze zniesie także czasowe zaniedbania, takie jak brak systematycznego podlewania czy dostęp do mniejszej ilości światła. Jest również odporna na ataki pasożytów. Cechy te zawdzięcza temu, że w naturalnych warunkach na co dzień musi mierzyć się z mało sprzyjającymi czynnikami. Dzięki temu w naszych domach także radzi sobie doskonale.
Monsterę w domu najlepiej ustawić w miejscu jasnym, ale nie w bezpośrednio nasłonecznionym. Najlepsze będą dla niej jasne stanowiska, o rozproszonym świetle. Optymalna temperatura to około 20 stopni Celsjusza, ale w rzeczywistości poradzi sobie także w nieco niższej oraz w nieco wyższej temperaturze.
Roślinę tę należy podlewać dość systematycznie, ale nie zaszkodzi jej nawet chwila zapomnienia z naszej strony. Ważne jest jednak to, aby regularnie ją przesadzać do większej doniczki. Ta potrzeba wynika z faktu, że monstera ma rozbudowany system korzeniowy oraz korzenie powietrzne, które często umocowują się w podłożu. W pierwszych latach należy przeprowadzać ten proces raz w roku na wiosnę. W kolejnych wystarczy przesadzać ją raz na dwa — trzy lata. Należy przy tym pamiętać, że za każdym razem donica musi być o kilka centymetrów większa, aby zapewnić roślinie optymalne warunki rozwoju. Dodatkowo do naczynia trzeba wysypać na spód warstwę drenażu, który zapewni jej odpowiedni przepływ wody. Co więcej, starsze i większe okazy monstery potrzebują podpory. W tym celu dobrze jest kupić palik bambusowy lub kratkę do kwiatów, które pozwolą roślinie jeszcze piękniej się prezentować.
Pozostałe wskazówki pielęgnacyjne
Wybierając monsterę do swojego domu, dobrze jest zapewnić jej również odpowiednie podłoże. Ważne jest, aby było ono przepuszczalne. Przy przesadzaniu należy pamiętać, aby na dnie donicy umieścić warstwę drenażu, na przykład keramzytu. Pozostałą ziemię można wymieszać z odrobiną torfu lub kompostu. Monstera minima, dziurawa czy deliciosa uprawa nie lubi nadmiaru wilgoci, dlatego korzenie nie mogą stać w wodzie. Warto pamiętać również o tym, aby nasza roślina nie stała w pełnym słońcu. Może to bowiem doprowadzić do poparzenia liści. Najlepiej poradzi sobie na stanowisku skierowanym na zachód lub na wschód. Dobrze jest także wspomóc nasz egzemplarz o dodatkowy nawóz. W czasie przesadzania można wymieszać z ziemią specjalistyczne granulki, które wesprą prawidłowy rozwój monstery. Większość preparatów tego rodzaju działa przez cały sezon wiosenno-letni, uwalniając stopniowo składniki odżywcze. Alternatywą są nawozy w formie płynnej, które dodaje się do wody w czasie podlewania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji monstery, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Pomożemy Wam wybrać odpowiednią odmianę do Waszego domu i podpowiemy, w jaki sposób o nią dbać. W naszym sklepie znajdziecie także szeroki wybór innych kwiatów doniczkowych, z pomocą których ożywicie swoje wnętrze.