Słoneczniki należą do niezwykłych kwiatów, które wprowadzają słońce i radość wszędzie tam, gdzie się znajdą. Osoby, które marzą o takich kwiatach w swoim domu, powinny poznać kilka ważnych zasad dotyczących ich uprawy. Jak uprawiać słoneczniki na polu, a jak w doniczce? Jak siać nasiona słonecznika?
Spis treści:
Jakie są wymagania glebowe do uprawy słoneczników?
Słoneczniki bardzo dobrze rozwijają się na glebach czarnych, a także czarnoziemach. Co więcej, prezentowany dar Matki Natury świetnie rośnie również na glebach brunatnych i na glinach. Do uprawy pięknych słoneczników absolutnie nie nadają się gleby kwaśne oraz piaszczyste i suche. W takich warunkach sadzonki słonecznika obumierają. Niedobra będzie też wilgotna, a także łuszcząca się glina. Z kolei na glebach zawierających sporą ilość wapnia rozwiną się nasiona, które będą zawierały mniej tłuszczu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że słoneczniki doskonale rozwijają się na ziemiach obojętnych. Sprawdzi się również nawożenie obornikiem.
Jak wysiewać nasiona słonecznika?
Kolejną ważną rzeczą jest wysiew nasion słonecznika. Ziarna rośliny umieszcza się w rzędzie. Istotne jest też to, aby zachować właściwy rozstęp rzędów. W przypadku słoneczników powinien on kształtować się na poziomie od 50 do 60 cm. Natomiast, jeśli chodzi o rozstaw nasion w rzędach, wartość ta wynosi od 22 do 27 cm. Nie bez znaczenia jest także głębokość sadzenia nasion, która musi odpowiadać wielkości od 3 do 7 cm. Jednakże w tym przypadku ważne są przede wszystkim zalecenia producenta materiału siewnego. Słoneczniki najlepiej wysiewać w połowie kwietnia, ale nadaje się również do wysiania na początku maja.
Po zbiorze przedplonów praktycznie natychmiast przystępuje się do przygotowania ścierniska. W okresie zimowym wykonujemy orkę na głębokości od 22 do 25 cm. Z kolei w okresie wiosennym zaleca się wykonanie takich zabiegów agrotechnicznych jak: bronowanie, uprawa agregatami bądź też włókowanie. Słonecznik należy do roślin, które doskonale radzą sobie z suszą. Nie oznacza to, że słoneczników nie trzeba w ogóle podlewać. Istotne jest to, aby w glebie zostało sporo wilgoci. Dzięki temu skutecznie zabezpieczymy słoneczniki przed okresami, w których nie będzie za dużo opadów. Co więcej, dzięki wilgotności gleba będzie miała dobrą strukturę i wysoką zawartość próchnicy.
Jakie nawozy sprawdzą się w przypadku słoneczników?
Po pierwsze słoneczniki potrzebują sporą dawkę azotu. Jest to ważne, ponieważ niedobór tego pierwiastka odbija się negatywnie na wzroście rośliny. Ponadto dary Matki Natury, które uprawiamy przy niedoborze azotu, stają się bardziej podatne na mączniaka prawdziwego, a także inne choroby grzybowe roślin. Bardzo ważnym minerałem, jeśli chodzi o słoneczniki, jest fosfor. Niewystarczająca ilość tego minerału przyczynia się przede wszystkim do zmniejszenia efektywności azotu. Ponadto zmniejsza również skuteczność procesu fotosyntezy. W konsekwencji jest mniej chlorofilu w liściach. Słonecznik jest też rośliną, która uwielbia potas.
Jak należy uprawiać słonecznik w doniczce?
Wiele osób nie może pozwolić sobie na uprawę słonecznika na polu lub działce. Wtedy doskonałym rozwiązaniem będzie uprawa w doniczce. Nasiona w doniczce w podłożu sadzi się pod koniec kwietnia. Podłoże przygotowane dla tych roślin w doniczkach koniecznie musi być żyzne i przepuszczalne. Gdy doniczka znajduje się na tarasie lub balkonie w okresie wiosennych przymrozków, przenosimy ją do domu. Koniecznie trzeba zapewnić roślinie regularne nawadnianie. Istotne jest to, aby podlewać go praktycznie codziennie. Podłoże nie może być przesuszone. W tym przypadku ważne jest to, żeby było ono ciągle wilgotne. Jednakże ziemia nie może być za mokra, ponieważ to może przyczynić się do gnicia systemu korzeniowego. Ostatnią ważną rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku takich roślin jak słoneczniki, jest częste nawożenie. Sprawdzi się tutaj nawóz wieloskładnikowy.
Jaką odmianę słonecznika wybrać? Najpopularniejsze nasiona słonecznika
Na koniec przedstawiamy kilka zasad dotyczących odmian słonecznika. Można wybierać spośród odmian ozdobnych i oleistych. W rolnictwie dużą popularnością cieszą się słoneczniki uprawiane na kwiaty. Znacznie mniej popularne są słoneczniki na ziarno. W naszym kraju dużym uznaniem cieszy się tak zwany słonecznik zwyczajny. Warto zainwestować również w słonecznik olbrzymi, bulwiasty, a także dziesięciopłatkowy.
Słoneczniki są piękne i nie ma co do tego żadnej wątpliwości. Zdobią ogrody, pola i nasze tarasy. Fantastycznie wygląda także słonecznik w wazonie. Jednakże są to nie tylko piękne kwiaty ozdobne, ale także nasiona, które są niezwykle smacznie, a co ważniejsze zdrowe. Nasiona słonecznika nadają się do wielu cennych potraw, na przykład owsianki lub sałatki. Ponadto wiele osób nie wyobraża sobie chleba bez ziaren słonecznika. Co więcej, uprawa słoneczników jest to także ekologiczny sposób pozwalający na dostarczenie karmy dla ptaków w okresie zimowym. Nasiona słonecznika można też wykorzystać do uprawy kiełków lub mikrolistków w zaciszu własnego domu.