W sezonie wiosenno-letnim nie brakuje wspaniałych kwiatów wokół nas. Zachwycają one nie tylko swoją formą, urokiem i niejednokrotnie również delikatnością, ale także wyjątkową paletą barw. Dzięki tej różnorodności możemy w ciekawy sposób zaaranżować swój ogród, kwiatową rabatę albo taras. Warto wiedzieć, że wiele gatunków nadaje się do tego, aby uprawiać je w donicach czy w pojemnikach. To doskonała alternatywa dla tych, którzy kochają zieleń, ale nie mają na nią odpowiedniej przestrzeni. Jednym z wyjątkowych gatunków jest peonia – jedyne w swoim rodzaju kwiaty, które dodadzą charakteru każdemu ogrodowi. Jak o nie dbać, aby pięknie się prezentowały? Jakich warunków potrzebują do prawidłowego wzrostu?
Spis treści:
Peonia – królewskie kwiaty o szlachetnym rodowodzie
Tym mianem określa się te rośliny w Chinach. Nazwa ta nie jest przypadkowa, ponieważ w dawnych wiekach gatunek ten ukwiecał ważne uroczystości państwowe oraz podniosłe momenty w życiu. Uważano peonie za gatunek niezwykle szlachetny, stylowy i elegancki. Dzisiaj również, chociaż spotkać go możemy w sezonie kwitnienia niemal w każdym ogrodzie, towarzyszy nam w istotnych chwilach i ważnych wydarzeniach. Od lat przyszłe panny młode wybierają to rozwiązanie do swoich bukietów ślubnych, a także jako florystyczną oprawę dla ślubu i wesela. Warto jednak wiedzieć, że naturalny urok piwonii można wykorzystać również na co dzień. Nadają się one bowiem idealnie jako kwiat cięty do bukietu, ale także do ozdobienia kwiatowej rabaty. Różnorodność odmian sprawi, że dopasować możemy zarówno ich kolorystykę, jak i wielkość czy formę kwiatostanów. Dodatkowy atut stanowi fakt, że nie mają one szczególnych wymagań środowiskowych ani pielęgnacyjnych.
Peonie to kwiaty znane i cenione od lat. Warto jednak wiedzieć, że uprawiano je już w starożytnych Chinach około trzech tysięcy lat temu! Już wówczas ozdabiały ważne momenty w życiu państwa. W Europie zagościły w XIX wieku, na początku głównie we Francji, i od tej chwili powstało wiele wyjątkowych odmian. Szacuje się, że jest ich nawet kilka tysięcy! Poszczególne warianty różnią się między sobą barwami, ale również rozmiarami kwiatostanów.
Peonia – skąd wzięła się ich nazwa?
Być może nie każdy wie, że swoją nazwę peonie wzięły od imienia medyka Peona, który leczył bogów na Olimpie. To określenie może wiązać się z faktem, że gatunek ten uważa się za jeden z najstarszych, świadomie uprawianych przez człowieka. Są to byliny, które, w zależności od odmiany, mogą przyjmować formę małych krzewów lub niewielkich drzewek. Oryginalnie roślina ta pochodzi z terenów Azji (głównie Chin) oraz z ciepłych (głównie południowych) rejonów Europy. Niektóre warianty peonii mogą urosnąć nawet do dwóch metrów wysokości! Co więcej, występują w bardzo wielu odmianach stylistycznych, między innymi białym, czerwonym, bordowym, w różnych odcieniach różu, a nawet w wersach dwukolorowych. Dodatkowy atut stanowi fakt, że bez przeszkód można je łączyć nie tylko z poszczególnymi odmianami, ale również z innymi gatunkami, zapewniając tym samym różnorodność i niezwykły klimat w swoim ogrodzie.
Wśród odmian najchętniej wybieranych w Polsce największą popularnością cieszą się – peonia chińska oraz peonia lekarska. Warto bowiem wiedzieć, że roślina ta ma również walory lecznicze i często jest stosowana w kosmetyce i w medycynie opartej na korzystnych właściwościach ziół i kwiatów.
Właściwości lecznicze peonia
Starożytni Chińczycy doceniali walory piwonii już wieki temu. Wartościowy był jednak nie tylko wygląd i cudowny zapach rośliny, ale również jej prozdrowotne właściwości. Wierzono, że ma ona zdolności rozkurczowe i rozluźniające. Według naszych przodków działała ona łagodząco na stany zapalne skóry, ale również na takie dolegliwości jak hemoroidy, artretyzm i reumatyzm. Od lat ma ponadto szerokie zastosowanie w kosmetyce i w pielęgnacji ciała. Jej przyjemny i kojący aromat potrafi uspokoić nasze zmysły i wyciszyć skołatane nerwy. Może także poprawiać kondycję naszej cery. Nie da się więc zaprzeczyć, że peonia jest rośliną niemal idealną i doskonale nadaje się do każdej przestrzeni. Co więcej, nie jest ona szczególnie trudna w uprawie i nie ma dużych wymagań środowiskowych. Wystarczy poznać kilka przydatnych zasad na temat jej pielęgnacji, aby na stałe zagościła w naszej przestrzeni.
Co warto wiedzieć na temat uprawy peoni w swoim ogrodzie?
Decydując się na uprawę peonii w warunkach domowych, musimy wiedzieć, że choć nie jest ona szczególnie kapryśna, ma swoje potrzeby. Warto jednak mieć świadomość, że jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu, odwdzięczy się nam pięknym wyglądem na długie lata.
Peonie należą do rodziny roślin bylinowych i jako takie mogą rosnąć na tym samym stanowisku przez wiele lat. Dla zapewnienia lepszego wzrostu i kwitnienia zaleca się, raz na dwa-trzy sezony, na jesieni sprawdzić stan byliny i umieścić ją bliżej powierzchni ziemi. Z czasem bowiem roślina zapada się bardziej w grunt, co może skutkować słabszym wzrostem kwiatów.
Zaleca się umieścić piwonię na stanowisku ciepłym i słonecznym. Choć dobrze komponuje się ona również z innymi gatunkami kwiatów, sadząc kilka bylin obok siebie (z zachowaniem odpowiedniego odstępu), uzyskamy wyjątkowy efekt estetyczny. Podczas uprawy tego gatunku bardzo istotne jest zapewnienie mu właściwego drenażu. Peonie mogą przetrwać mrozy, ale zdecydowanie źle znoszą nadmiar wilgoci w glebie. Dlatego właśnie podłoże powinno być przepuszczalne i raczej lekkie. Dla większego wsparcia zaleca się ponadto stosowanie dodatkowych preparatów bogatych w składniki odżywcze. Ma to szczególne znaczenie w okresie wzmożonego wzrostu rośliny, czyli od marca do września. Co więcej, w czasie suszy należy peonię podlewać, aby na bieżąco miała ona dostęp do wody. Specjaliści sugerują ponadto, aby zwrócić uwagę na zapewnienie jej odpowiedniej ilości miejsca. Warto wziąć to pod uwagę, planując swoją rabatę kwiatową.
Kiedy najlepiej sadzić peonię?
Najbardziej optymalnym do tego okresem będzie wczesna jesień, aby roślina zdążyła się ukorzenić i odpowiednio wzmocnić przed zimą. Zaleca się wybrać do tego celu stanowisko słoneczne, ale, w miarę możliwości, osłonięte od wiatru. Jeśli dysponujemy gotową sadzonką, a nie byliną, wówczas możemy wysadzić ją do gruntu wczesną wiosną.
Podczas domowej uprawy musimy mieć świadomość, że piwonie potrzebują dodatkowego wsparcia w czasie wzrostu. Zaleca się stosować nawozy wieloskładnikowe, aby zapewnić im lepszy i bardziej obfity rozwój. Dobrym rozwiązaniem może być, jeszcze przed wysadzeniem, wymieszanie zastanego podłoża z obornikiem dżdżownicowym lub granulowanym. W przypadku bylin istotne jest ponadto, aby umieszczać je dość płytko w ziemi, na około trzy do pięciu centymetrów.
Pierwsze efekty naszej pracy powinniśmy zauważyć po dwóch-trzech latach od wysiewu. Wówczas możemy spodziewać się obfitego kwitnienia. Pierwsze kwiatostany mogą pojawić się już na początku czerwca, jeśli wiosna jest ciepła. Najwięcej kwiatostanów roślina wykształca jednak dopiero w lipcu. Wtedy możemy cieszyć się kwiatami peonii w pełnej okazałości. Po okresie kwitnienia rozwój piwonii stopniowo zamiera, aby odrodzić się na nowo na wiosnę.
Przygotowanie peoni do zimy
Podczas pielęgnacji peonii w naszym ogrodzie bardzo istotne jest odpowiednie przygotowanie jej do okresu zimowego. W ramach tych zabiegów podstawową sprawą jest jej przycinanie. Warto wiedzieć, że równolegle funkcjonują dwie szkoły cięcia. Pierwsza z nich zakłada, że należy usunąć jedynie przekwitnięte kwiatostany. Według drugiej techniki zaleca się przycięcie całej rośliny nisko nad ziemią. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Pierwsze uważa się za bezpieczniejsze, ale dające mniej obfite plony w kolejnym sezonie. Drugie z kolei stwarza ryzyko tego, że łodygi nie zdążą zdrewnieć przed zimą, przez co będą bardziej narażone na przemarznięcie. Plusem jest jednak to, że peonia będzie miała wówczas szansę na lepszy i szybszy start wiosną. Bez względu na obraną metodę bardzo istotne jest, aby nie przeprowadzać zabiegu cięcia zbyt wcześnie. Optymalnym do tego okresem jest początek września, jednak nie później niż do połowy miesiąca.
Jeśli wybierzemy wariant minimalnego cięcia, musimy pamiętać, aby usunąć wszystkie uschnięte kwiatostany oraz liście. Dzięki temu roślina lepiej przygotuje się do zimy i niskich temperatur. Z kolei na wiosnę odrodzi się z nową energią i siłą.
Aranżacje i kompozycje z udziałem peonii
Kwiaty peonii to kompozycyjny strzał w dziesiątki. Nie tylko uważa się je bowiem za roślinę o wyjątkowej mocy wyrazu. Choć wydaje się tak delikatna i ulotna, w rzeczywistości symbolizuje takie uczucia jak miłość, oddanie i przyjaźń. Być może właśnie z tych powodów gatunek od lat cieszy się niesłabnącą popularnością w estetyce ślubnej.
Piwonie to niemal stały element oprawy florystycznej ślubu i wesela. Przyszłe panny młode wybierają je jako składnik bukietów ślubnych, ale również jako część innych dekoracji, na przykład sali weselnej czy kościoła. Różnorodność dostępnych odmian sprawia, że kwiaty te doskonale się prezentują, a przy tym roztaczają wokół wyjątkową aurę.
Pięknem peonii chcemy się cieszyć również na co dzień. Dlatego w sezonie kwitnienia gatunek ten jest stale obecny wokół nas, na przykład w formie estetycznych bukietów. Warto bowiem wiedzieć, że doskonale nadaje się on jako kwiat cięty. Długie łodygi zakończone okazałym kwiatostanem zachwycają nasze zmysły, a przy tym tworzą wokół wyjątkową atmosferę. Co więcej, można je wykorzystać zarówno do stworzenia jednolitej kompozycji, ale także jako część bardziej zróżnicowanej całości. Szeroka dostępność różnych odmian kolorystycznych sprawia, że dopasujemy je do każdej przestrzeni, jak również do naszych indywidualnych preferencji.
Dbając o nie w odpowiedni sposób, możemy co roku cieszyć się pięknem piwonii. Możliwości zastosowania i aranżacji jest naprawdę wiele i tylko od nas zależy, którą z nich wybierzemy. Co więcej, jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki rozwoju, będzie ona pięknie kwitła za każdym razem. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie w samodzielnej uprawie peonii we własnym ogrodzie, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W oparciu o Wasze wytyczne stworzymy wyjątkowe kompozycje z ich udziałem. Podpowiemy także, w jaki sposób wspierać je w prawidłowym rozwoju i wzroście dzień po dniu. Już dziś zapraszamy do odwiedzenia naszej kwiaciarni.
0 Comments for “Peonia – uprawa, podlewanie, znaczenie”