Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Podłoże do storczyków 2

Podłoże do storczyków

Storczyki należą do bardzo popularnych roślin uprawianych w domu. Wiele osób zastanawia się nad tym, jakie podłoże do storczyków będzie najlepszy dla tych kwiatów.

Jakie podłoże do storczyków będzie najlepsze?

W naturalnym środowisku storczyki rozwijają się na drzewach. Korzenie tych wyjątkowych darów Matki Natury mają zatem stały dostęp do światła, powietrza i wody. Dlatego z pewnością nie należy sadzić storczyków do doniczek zawierających zwykłą ziemię do kwiatów. Osoby, które zdecydują się na hodowanie tych kwiatów, muszą zadbać o przeźroczystą lub półprzeźroczystą osłonkę. Dzięki temu kwiaty zyskają odpowiedni dostęp do dziennego światła. Podłoże dla storczyków należy wsypać do doniczki, która ma otwory. W efekcie nadmiar wody będzie ściekać tymi właśnie otworami i dzięki temu gleba nie będzie zbyt wilgotna. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że orchidee nie lubią nadmiaru wilgoci.

Najlepszą glebą dla storczyków będzie mieszanka kory sosnowej, torfu włóknistego wysokiego, chipsów kokosowych i keramzytu. Gdy zapewnimy odpowiednie proporcje podłoża, wówczas zadbamy o właściwą cyrkulację powietrza oraz odpowiednią wilgotność.

Jak sadzić i przesadzać storczyki?

Osoby decydujące się na uprawę storczyków we własnym domu powinny pamiętać o kilku ważnych zasadach z tym związanych. Ważną rzeczą jest osłonka i dobre podłoże do storczyków. Cała bryła korzeniowa nie może być przykryta podłożem. Istotne jest to, aby sadzić ją dość płytko. Gdy posadzimy storczyka, należy roślinę obficie podlać i ustawić w bezwietrznym miejscu. Storczyki przesadza się co rok bądź dwa lata od wiosny do czerwca lub lipca.

Podłoże do storczyków

Jakie wyróżnia się odmiany storczyków?

Storczyki w naturalnym środowisku występują w strefie tropikalnej. Zdecydowana większość roślin z tego gatunku wykorzystuje powietrzne korzenie do tego, aby przyczepiać się do drzew. Co więcej, oprócz drzew często są to również skały i inne rośliny. Wyróżnia się dwie zasadnicze odmiany: storczyki epifityczne i storczyki pół-lądowe. Do pierwszych należy zaliczyć odmianę Phalaenopsis, Cattleya i Oncidium. Warto także wspomnieć o orchidei Vanda. Jest to roślina, która ma duże kwiaty i często sprzedaję się ją na gołym korzeniu. Z koli storczyki pół-lądowe to inne tropikalne orchidee, na przykład Paphiopedilum bądź Slipper Orchid. Ich korzenie wrastają w ziemię.

Jakie narzędzia potrzebne są do uprawy storczyków?

Do uprawy storczyków potrzeba kilka narzędzi, a mianowicie: pokarm dla kwiatów, urządzenie do podlewania, sadzonki, spryskiwacz, nawóz do orchidei, sekator i dekoracyjna osłonka na doniczkę. Do codziennej pielęgnacji tych pięknych darów Matki Natury potrzebujemy niewielkiego urządzenia do polewania i specjalistycznego pokarmu dla storczyków. Zbilansowany nawóz do storczyków będzie wspaniałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o regularne karmienie tych kwiatów. Gdy otoczenie storczyków jest bardzo suche, warto zaopatrzyć się w spryskiwacz, który pomoże wytworzyć mgiełkę, która zapewni właściwy poziom wilgotności.

Pielęgnacja storczyków

Bardzo istotną kwestią jest wiedza na temat pielęgnacji storczyków. Dla przykładu odmiany takie jak: Phalaenopsis i Oncidium lubią jasne światło. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że nie należy narażać roślin na bezpośrednią ekspozycję słońca. Istotne jest to, że liście mogą palić się podczas upałów. Z kolei odmiany takie jak: Cattleyas, Vandas, czy też Dendrobiums lubią i światło i ciepło jednocześnie. Przed mocniejszym światłem rośliny należy ochronić roletą lub firanką. Ważne jest także to, że orchidee rozwijają się w temperaturze od 18 do 25 stopni Celsjusza. Niektóre gatunki w niższych temperaturach nie zakwitają.

Podlewanie storczyków a podłoże do storczyków

Storczyki muszą być systematycznie podlewane, jednak rośliny te nie lubią zbyt dużej wilgotności. Najlepszym rozwiązaniem jest namoczenie doniczki z orchideą w większym naczyniu oraz pozostawienie jej w takiej formie przez 5 do 10 minut. Potem wyciągamy roślinę z wody i odstawiamy do zlewu, aby woda mogła całkowicie spłynąć. Przed odstawieniem na miejsce warto przetrzeć spód doniczki suchą szmatką i dzięki temu usunąć resztę wody. Specjaliści zalecają nawadnianie storczyków rano i to najlepiej letnią wodą.

Jak podlewać storczyka 2

Kiedy kwitną orchidee?

Orchidee kwitną przepięknie. Kwiaty pojawiają się raz w roku i ozdabiają nasze wnętrza przez około 4 miesiące. Gdy rośliny są dobrze rozrośnięte, kwiaty mogą wystąpić nawet 2 lub 3 razy w roku.

Jakie szkodniki atakują storczyki?

Storczyki uprawiane w warunkach domowych mogą być narażone na ataki wełnowców i przędziorków. Z kolei najczęstszą chorobą tych roślin jest mokra zgnilizna bakteryjna, szara pleśń i wiroza liści. Może to być także choroba grzybicza, czyli fuzarioza.

Odpowiednie podłoże do storczyków kluczem do sukcesu

Storczyki należą do niezwykłych kwiatów, które cieszą się ogromną popularnością. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z uprawą tych kwiatów. Dzięki temu można cieszyć się tymi cudownymi roślinami we własnym domu.