Rodzaje goździków – ile ich jest? Goździki są roślinami należącymi do rodziny goździkowatych. Rodzaj ten Dianthus liczy około 300 gatunków zasiedlających głównie Europę i Azję oraz Afrykę Północną. W większości są to byliny, ale są także gatunki jednoroczne (np. Diathus chinensis, czyli goździk chiński), dwuletnie (np. Diathus armeria, czyli goździk kosmaty) i wieloletnie (np. Dianthus barbatus, czyli goździk brodaty). Ponadto liczbę różnych odmian szacuje się na ponad 27 tysięcy.
Spis treści:
Rodzaje goździków – skąd wzięła się nazwa kwiatów?
Nazwa ich pochodzi zaś od greckich słów Dios – Zeus, i Athos – kwiatek, co można przetłumaczyć jako kwiatek Zeusa lub boski kwiat. Według starogreckiego przekazu goździki zawdzięczają swoje pochodzenie Artemidzie, bogini łowów, która wracając z nieudanego polowania spotkała pastucha, którego oskarżyła o to, że swoją muzyką spłoszył zwierzęta i w gniewie wyrwała mu oczy. Później nie mogąc wytrzymać smutnego spojrzenia tych oczu, bogini wyniosła je na ścieżkę i wyrosły z nich dwa piękne goździki przypominające kolorem niewinnie przelaną krew. We Francji i Anglii goździki były kwiatem wyższych sfer, kochali go królowie, w Belgii został kwiatem prostych ludzi, był symbolem domowego ogniska. W Niemczech symbolizował wytrwałość i wierność. I właśnie Niemcy nadali temu kwiatu nazwę goździk – za podobieństwo jego aromatu do korzennego zapachu zasuszonych pęków, i ta właśnie nazwa przyjęła się w Polsce.
Rodzaje goździków, gatunki i odmiany oraz kolory
Goździki są pięknymi roślinami, które zdobią ogrody, działki, polanki, rabatki, balkony, skalniaki, a także wnętrza mieszkań w domowych wazonach lub doniczkach. Wszystko to dzięki swojej wielobarwności i często pięknym zapachom. Charakteryzują się one nade wszystko dekoracyjnością i finezyjnymi, barwnymi płatkami kwiatów. Kwiaty te są znane i uprawiane już od czasów starożytnych i pochodzą z rejonów Chorwacji. Starsze osoby pamiętają czasy, gdy goździki cięte były w Polsce niedoceniane, a to wszystko przez dość silne konotacje z epoką PRL. Wtedy to bowiem stanowiły podstawowy prezent wręczany na przeróżne okazje, zarówno kobietom jak i mężczyznom. Wówczas kojarzyły się one z tandetą. Takie przekonanie aktualnie należy już do przeszłości, a goździki znów cieszą się społecznym uznaniem i popularnością.
Łacińska nazwa tych wyjątkowych kwiatów ogrodowych jest dość pretensjonalna, bo oznacza kwiat Zeusa zatem symbolicznie odnosi się do boskości. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu goździki uprawiane były już w starożytności, a ich hodowla najbardziej rozpowszechniła się w Grecji, gdzie wierzono w potężnego Zeusa. Goździki to kwiaty, które posiadają przeróżne barwy, od odcieni bieli po czerwień. Uprawa i pielęgnacja tych kwiatów nie jest trudna, dlatego też tak często zdobią one ogrody przydomowe i działki itp.
Rodzaje goździków i gatunki oraz odmiany i kolory
W naszej florze naturalnie występuje 11 gatunków goździka.
Kropkowany goździk (Dianthus deltoides)
Dorasta on do 10/40 cm, a jego kwiaty z reguły są białe, różowe i czerwone lub dwubarwne. Są one niewielkie, lekko pachnące, złożone z wyraźnie oddzielonych i postrzępionych na brzegach płatków. Czasem widoczne są drobne plamki. Roślina ta kwitnie od czerwca do września. Formą kwiatów przypomina zatem goździk pierzasty, jednak jego liście są inne, mniejsze i zaokrąglone. Goździk kropkowany jest byliną tworzącą gęste kępy. Nadaje się więc doskonale do roli rośliny okrywowej w formie kolorowych, naturalnych dywaników. Goździk ten ma liście wąskie, cienkie, szarozielone i pokryte delikatnym meszkiem. Łodyga ich jest często płożąca i rozgałęziona, tworząc luźne darnie o wysokości 30- 40 cm.
Goździk kropkowany – rodzaje goździków
Niektóre gatunki tego gatunku są uprawiane jako byliny ozdobne i należą do nich między innymi następujące rodzaje goździków:
Goździk kropkowany ‘Albiflorus’
Goździk kropkowany ‘Albiflorus’ jest jedną z najtrwalszych i najładniejszych bylin zadarniająco-dywanowych, która rośnie w pełnym słońcu. Tworzy on więc zwarte, niskie kępy zielonych liści. Od maja do czerwca kwitnie licznymi kwiatami, które są niepełne i białe. Dzięki tym cechom jest polecany do nasadzeń skalnych i rabat bylinowych bytujących w pełnym słońcu. Dodatkowo nadaje się on do nasadzeń w donicach i różnych pojemnikach. Wyjątkowo ładnie wygląda on na przodzie rabaty jako jej wykończenie bądź obwódka. Odmiana tego goździka charakteryzuje się karminowymi i niepełnymi kwiatami o bardzo ładnym zapachu, które są na krótkiej łodyżce.
Rośliny te rosną nawet na bardzo słabej ziemi, znoszą okresowy brak wody i są bardzo odporne na mróz. Dlatego też odmianę tę poleca się dla osób zaczynających swoją przygodę z ogrodnictwem. Goździki doskonale komponują się z innymi bylinami poduszkowymi np.: macierzankami, floksami szydlastymi, żagwinami, posłonkami, rozchodnikami i rojnikami. Goździki te poleca się do każdego typu ogrodu, zarówno nowoczesnego, jak i wiejskiego. Posiada liście srebrne/niebieskie/szare, a stanowisko – słoneczne. Potrzebny typ gleby — ogrodowa (uniwersalna), a wilgotność gleby — umiarkowanie wilgotna. Na 1 m 2 przypada 9 roślin.
goździk kropkowany ‘Arctic Fire’
Goździk kropkowany 'Arctic Fire’ – jest również wyjątkowo ładną byliną zadarniająco – dywanową rosnącą w pełnym słońcu. Goździk tworzy zatem zwarte, niskie kępy zielonych liści. Od V do VI kwitnie licznymi kwiatami niepełnymi, białymi z różowym środkiem. Nadaje się on szczególnie do nasadzeń skalnych i rabat bylinowych egzystujących w pełnym słońcu. Ponadto stosuje się go do nasadzeń w donicach i różnych pojemnikach. Bardzo ładnie wygląda na przodzie rabaty jako jej wykończenie lub obwódka. Odmiana ta charakteryzuje się karminowymi niepełnymi kwiatami o bardzo ładnym zapachu, które rosną na krótkiej łodyżce.
Goździki te do wzrostu nie wymagają szczególnych właściwości, może być ziemia nawet bardzo słaba. Dodatkowo znoszą one okresowy brak wody i są bardzo odporne na mróz. Goździki te doskonale komponują się z innymi bylinami poduszkowymi np.: macierzankami, floksami szydlastymi, żagwinami itp. Tak jak poprzednia odmiana mogą one rosnąć w ogrodzie nowoczesnym, jak i wiejskim. Liście zaś ma srebrne/niebieskie/szare. Ponadto jest to roślina niska od 5 do 15 cm, a jej stanowisko wzrastania słoneczne, ziemia zaś ogrodowa (uniwersalna) i umiarkowanie wilgotna. Na 1 m 2 rośnie 9 goździków.
Goździk kropkowany ‘Brilliant’
Goździk ten jest niską byliną. Jest to odmiana eurosyberyjska, gdzie porasta łąki, zarośla, świetliste lasy. Ma ona kwiaty w liczbie 1 lub 2-3 na szczycie wielokrotnie widlasto rozgałęzionej łodygi, pojawiające się od czerwca do września. U odmiany „Brillant” kwiaty są koloru ciemnoczerwonego. Natomiast liście są krótkie, 1-2 cm długości i wąskolancetowate z trzema nerwami. Goździki te tworzą barwne kobierce o wysokości ok. 20 cm. Wysadza się też w ogrodach skalnych, na murkach, a także na obrzeżach rabat. Po przekwitnięciu zaleca się mocne przycięcie całej rośliny. Łodyga przeważnie w górze jest rozgałęziona i szorstko owłosiona. Ogólnie można powiedzieć, iż ta odmiana goździków szybko rozrasta się, może więc być stosowana do zadarniania niewielkich powierzchni. Również dobrze ona czuje się na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Gleba powinna być piaszczysto-gliniasta, umiarkowanie wilgotna. Na 1 m 2 może przypadać 9 roślin.
Goździk kropkowany ‘Flashing Light’
Odmiana ‘Flashing Light’ goździka jest mało wymagającą, niską byliną o pokładających się pędach. Tworzy ona zatem zwartą darń do 15-20 cm wysokości. Liście goździka są ciemnozielone, wąskolancetowate, ułożone naprzeciwlegle. Natomiast kwiaty mają piękną, karminowoczerwoną barwę oraz charakterystycznie ząbkowane płatki. Tworzą one luźne kwiatostany, osadzone na szczycie widlasto rozgałęzionej i ulistnionej łodygi. Kwitną one długo i obficie, od czerwca do września. Bylina ta jest łatwa w uprawie, niewymagająca szczególnego zajmowania się nią. Do wzrostu potrzebuje słonecznych miejsc, a gleba powinna być dostatecznie wilgotna i przepuszczalna. Jest to odmiana całkowicie odporna na mróz. Nadaje się zatem do ogrodów skalnych, na murki kwiatowe, do obsadzania brzegów rabat i ogrodów dachowych. Dodatkowo dobrze wygląda w ogrodach o charakterze naturalistycznym i na wrzosowiskach. Ładnie komponuje się z innymi bylinami o podobnym pokroju i wymaganiach.
Goździk kropkowany ‘Splendens’
Jest on niedużą byliną tworzącą zwartą darń. Może ona sięgnąć nawet do wysokości dwadzieścia centymetrów. Goździk ma liście ciemnozielone i ułożone naprzeciwlegle. Kwiaty natomiast posiadają charakterystycznie ząbkowate płatki, zebrane luźno i osadzające się na szczycie ulistnionej łodygi. Roślina ta kwitnie długo i obficie. Najlepszy okres na jej sadzenie to czas między czerwcem a wrześniem. Bylina ta jest łatwa w uprawie i nie ma wielu wymagań siedliskowych. Tymczasem gleby wykorzystane pod jej uprawę winny być wilgotne oraz przepuszczalne, zaś do rośliny powinno docierać wiele naturalnych promieni słonecznych. Goździk kropkowany Splendens jest rośliną mrozoodporną i doskonale nadającą się do polskich ogrodów skalnych oraz na murki kwiatowe, czy też do tzw. ogrodów dachowych. Tworzy często kompozycje naturalistyczne oraz wrzosowiskowe. Posadzony wraz z innymi odmianami goździków będzie on jeszcze ładniej wyglądać. Roślinę, którą kupujemy w doniczce można sadzić przez cały okres wegetacyjny.
Goździk pierzasty zwany też goździkiem postrzępionym (Dianthus plumarius)
Jest on rośliną wieloletnią z obszaru śródziemnomorskiego, ale mimo to zimoodporną i wspaniale nadaje się do uprawy w ogrodzie. Posiada niebieskawozielone liście o podłużnej formie, które szczególnie dobrze eksponują kwiaty. Są one najczęściej fioletowe bądź delikatnie różowe, pachnące, o lekko postrzępionych płatkach. Rzadziej spotyka się białe rodzaje goździków , a jeżeli są już to mogą stworzyć w ogrodzie ciekawe akcenty barwne. Goździki pierzaste osiągają wysokość do 40 cm. Rozmnażać można je z nasion, albo przez podział kępy. Najlepiej zrobić to wiosną lub jesienią. Gleba dla ich wzrostu powinna być dobrze przepuszczalna, a miejsce słoneczne. Należy je podlewać umiarkowanie. Ich dobrą cechą jest to, iż znoszą one dobrze okresy suszy. Dianthus plumarius w naturze znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.
Goździk pierzasty zwany też goździkiem postrzępionym – rodzaje goździków
Goździk postrzępiony ‘Altrosa’
Ma on różowy pełny kwiat. Dorasta on do około 15 cm wysokości. Może więc stanowić piękną okrywę przestrzeni ogrodowych. Goździk ten znajduje zastosowanie w ogrodach wrzosowiskowych i skalnych. Nadaje się zatem do obsadzania murków i skarp, a także do uprawy w pojemnikach. Podobnie jak inne goździki lubi on słoneczne stanowiska.
Goździk pierzasty ‘Diana’
Goździk kwitnie od czerwca do lipca. Ma zachwycające pomarańczowe i czerwone kwiaty. Do jego uprawy nadaje się podłoże umiarkowanie wilgotne będące na otwartym słonecznym stanowisku. Roślina dorasta do 30 cm wysokości.
Goździk pierzasty ‘Diamont’
Dianthus plumarius ‘Diamont’ ozdabia pełny biały kwiat, który ma mocno postrzępione płatki. Uprawianie go jest bezproblematyczne. Rośliny tej odmiany dobrze wzrastają na przepuszczalnych glebach i w miejscach nasłonecznionych. Natomiast uprawiane w ogrodzie mogą być atakowane przez gryzonie.
Goździk pierzasty ‘Double Rose’
Byliny tego Dianthus plumarius ‘Double Rose’ dorastają do 30 cm wysokości. Goździki charakteryzują się pełnymi pachnącymi kwiatami o barwie różowo — czerwonej. Roślina ta kwitnie od września do października. Jest hodowana na wilgotnych glebach. Nadaje się zdecydowanie do ogrodu, a także pięknie prezentuje się w uprawie pojemnikowej, czy w doniczkach. Ponadto może też być goździkiem ciętym.
Goździk pierzasty ‘Annabelle’
‘Annabelle’ zwana również goździkiem lub różowym domkiem, jest niewielką byliną, długo kwitnącą z pojedynczymi, czysto białymi kwiatami pachnącymi oraz schludnymi liśćmi przypominającymi trawę. Kwiaty jej kwitną miesiącami, wabiąc pszczoły i motyle. Jednocześnie jest ona rośliną wieloletnią. Dodatkowo lubi ona słoneczne, dobrze odwadniające miejsce w ogrodzie i stanowi ładną roślinę na front rabaty bylinowej lub jako obrzeże ścieżek. Ponadto jest ona silna i łatwa w uprawie. Pasuje jej towarzystwo takich roślin jak np.: mięty (Nepeta), Calaminty (Calamintha) i angielskiej lawendy (Lavandula).
Goździk pierzasty postrzępiony ‘James Portman‘
Goździk ten jest wspaniałą odmianą urzekającą kwiatami o pięknym ubarwieniu. Tworzy on bowiem urokliwe kępki wąskich, niebiesko-zielonych liści, które osiągają około 40 cm wysokości. Jego kwiatki są dwukolorowe i pełne oraz piękne. Mają one kolor czerwony, a obrzeża ich są jasnoróżowe i delikatnie postrzępione. Kwiaty tej odmiany stanowią główną jej ozdobę, a pojawiają się od czerwca do września. Płatki goździka ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu kwiaty wyglądają niczym puszyste pomponiki. Dodatkowo środkowa część płatków zdobiona jest również różowym akcentem. Wygląda to tak jakby każdy z nich został delikatnie muśnięty pędzelkiem. Goździk 'James Portman’ jest niewymagający i łatwy w uprawie. Długie, obfite kwitnienie oraz piękna kolorystyka sprawiają, że warto sięgnąć właśnie po tę odmianę.
Poleca się go do nasadzeń skalnych, w doniczkach i różnych pojemnikach oraz rabat bylinowych rosnących na pełnym słońcu. Może zatem być kwiatem doniczkowym. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdza się na przodzie rabaty jako jej wykończenie lub obwódka. Goździki te rosną nawet na bardzo słabej ziemi, znoszą okresowy brak wody i są bardzo odporne na mróz. Są zatem łatwe w uprawie. Doskonale komponują się one z innymi bylinami poduszkowymi np.: macierzankami, floksami szydlastymi, żagwinami, posłonkami, rozchodnikami i rojnikami. Polecane są do każdego typu ogrodu — zarówno nowoczesnego, jak i wiejskiego.
Goździk pierzasty 'Haytor White’
Odmiana tego goździka jest byliną. Do wzrostu wymaga ona gleby gliniasto-piaszczystej, zasobnej w wapń, suchej i ciepłej oraz stanowiska słonecznego. Jest ona stosowana zatem w ogrodach skalnych, obwódkach i jako goździk cięty. Goździk ten jest rośliną niską, kępiastą o srebrzysto-szaro-zielonych liściach. Dorasta do 25-30 centymetrów wysokości. Jej największą ozdobę stanowią pojawiające się latem, liczne, pełne, czysto białe, pachnące kwiaty, które mają średnicę ponad 5 cm i powcinane płatki. Osadzone są one na łodygach o długości 40 cm. Minimalna wysokość rośliny to 10 cm, a maksymalna jej wysokość to 30 cm.
Goździk pierzasty 'Munot’
Tak jak poprzednia odmiana jest on byliną wymagającą gleby gliniasto-piaszczystej, zasobnej w wapń, suchej i ciepłej oraz słonecznego stanowiska. Goździk jest stosowany w ogrodach skalnych, obwódkach i jako goździk cięty. Ma on niebiesko-zielone liście i różowe kwiaty, których intensywny zapach wabi pszczoły i motyle. Goździk postrzępiony Munot jest całkowicie odporny na niskie temperatury. Z uwagi na niewielkie wymagania jest idealny do uprawy przez każdą osobę. Minimalna wysokość tej rośliny to 20 cm, a maksymalna jej wysokość to 40 cm.
Goździk postrzępiony 'Angel of Desire’ – nowość
Charakteryzują go karminowe kwiaty z białą plamką oraz przyjemny zapach, a także utrzymanie długiej ciągłości kwitnienia. Należy do rodziny bylin. Jest rośliną wieloletnią. Posiada on stabilne i proste łodygi z atrakcyjnymi, srebrnymi liśćmi. Osiąga ok. 30 cm wysokości. Dodatkowo wykazuje on odporność na zimno i tolerancję na upały. Przycinanie przekwitłych jego kwiatostanów wzmaga obfitsze kwitnienie. Może być goździkiem ciętym w wazonie, doniczkowym, rabatowym lub skalniakiem. Ponadto jest on polecany do sadzenia na rabatach, w pojemnikach, doniczkach do dekoracji tarasów i balkonów, oraz tworzyć obwódki ścieżek i grup innych roślin. W celu dobrego wzrostu wymaga przeciętnej gleby, może być sucha i przepuszczalna, a także uboga. Sadzi się go na miejscach ciepłych i słonecznych. Jest w pełni mrozoodporny, przy łagodnych zimach nie zrzuca liści.
Rodzaje goździków – goździka postrzępionego, pierzastego Dianthus plumarius należą takie jak np.:
- ‘Heidi’ – pełne, czerwone kwiaty, do 35 cm;
- ‘Barlow Sam’ – kwiaty pełne, białe z czerwonobrązowym oczkiem, do 20 cm;
- ‘Ine’ – kwiaty pełne, białe z czerwonym oczkiem, do 20 cm;
- ‘Maischnee’ – kwiaty pełne, białe, do 25 cm;
- ‘Maggie’ – kwiaty pełne, różowe z ciemniejszym oczkiem, do 15 cm;
- ‘Devon Cream’ – kwiaty kremowożółte, do 40 cm;
- ‘Alba Plena’ – kwiaty pełne, białe, do 30 cm.
Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus)
Goździk ogrodowy uprawiany jest już od starożytności. Pochodzi z Włoch, Grecji, Sycylii i Malty, a zatem z regionu Morza Śródziemnego. Co do niektórych obszarów nie ma pewności, czy ten goździk nie został tam sprowadzony, jak to ma miejsce w Hiszpanii i Francji. Kwiaty goździka ogrodowego pojawiają się od czerwca do października i są okrągłe oraz roztaczają przyjemny aromat. Tymczasem sama roślina charakteryzuje się krzaczastym wzrostem i ciemnozielonymi, lancetowatymi liśćmi. W Polsce nie występuje w stanie dzikim, ale goździk ten jest często uprawiany w ogrodach. Sadzi się go w wiejskich ogrodach, ogródkach skalnych i na rabatach. Nadaje się też do uprawy w skrzynkach oraz jako kwiat cięty do bukietów. Istnieją też rodzaje goździków zwisające do wiszących kwietników.
Goździk ogrodowy lubi stanowisko słoneczne, ale nieco osłonione. Natomiast potrzebuje on do wzrostu podłoża suchego najlepiej żwirowo-gliniaste o pH od 6,5 do 7, próchnicznego i żyznego. Sadzi się go pod koniec sierpnia, w odstępach 20 cm, dbając o utrzymanie równomiernej wilgotności, bez zastoju wody i przesychania podłoża. Dodatkowo zimą jest on odporny do ok. -18°C, a przy niższych temperaturach wymaga okrycia. Tymczasem w doniczkach i pojemnikach nie jest on zimoodporny. Wysiewa się go więc na sadzonki od połowy lutego, a po 3-4 tygodniach pikuje. Natomiast jego sadzonki wysadza się do ogrodu po ostatnich przymrozkach. W przypadku odmian zwisających – rozmnażanie następuje z sadzonek pędowych od września do listopada.
Goździk ogrodowy – rodzaje goździków
Piękne rodzaje goździków ogrodowych to m.in.:
- ’Magenta’ – kwiaty w kolorze magenty,
- ’Etincelant’ – czerwone kwiaty,
- ’Jeanne Dionis’ – białe kwiaty,
- ’Mondrian’ – kwiaty czerwone z białą obwódką,
- ’Margarita’ – kwiaty w środku ciemnoczerwone, na zewnątrz jasnoczerwone i białą obwódką,
- ’Picotee Fantasy’ – obok zwykłych odcieni czerwieni, różu i fioletu spotyka się kwiaty delikatnie żółte albo łososiowe,
- ’Moondust’ – kwiaty liliowe,
- ’blue ’- kwiaty niebieskie,
- ’Flutterburst’ – intensywnie różowe płatki kwiatów zdobione jaśniejszymi refleksami z białym środkiem,
- ’Oskar’,
- ’Oscar Pink’,
- ’Pink Kisses’,
- Goździki miniaturki.
Goździk ogrodowy niebieski Dianthus caryophyllus blue
Goździk ogrodowy niebieski jest przepiękną odmianą. Zachwyca on wielkością i kształtem kwiatów oraz ich wspaniałą, niebieską barwą. Dodatkowo jest on łatwy w uprawie, a najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Lubi gleby gliniaste i próchnicze, lekko wapienne. Goździk ogrodowy niebieski może wzrastać w ogrodach i na rabatach. Wygląda również pięknie w pojemnikach i doniczkach. Nasiona należy przykryć cienko ziemią i zapewnić im ciepło i wilgotność. Pierwsze wschody mogą pojawić się po 2 tygodniach.
Goździk ogrodowy 'Flutterburst’ Dianthus caryophyllus
Goździk 'Flutterburst’ ma niesamowite kwiaty o oryginalnym, wyrazistym ubarwieniu. Roślina ta tworzy niziutkie, zwarte kępy równowąskich, zaostrzonych liści. Natomiast powierzchnia blaszki liściowej pokryta jest woskowym nalotem, który daje jej ciekawy, szaro-niebieski odcień. Goździk ten jest byliną dorastającą do około 20-25 cm wysokości. Kwitnie on obficie od czerwca do sierpnia. Gęste, o kolorze srebrzystym poduchy udekorowane są wówczas dużą liczbą uroczych kwiatów odurzającym i słodkim zapachu. Dodatkowo intensywnie różowe płatki zdobione są jaśniejszymi refleksami, a ich lekko postrzępione na końcach brzegi podkreśla wąski, biały margines. Środek kwiatu jest biały, otoczony, dużym, czerwonym oczkiem. Bylina sprawdza się wyjątkowo w ogrodach skalnych, na słonecznych rabatach, obwódkach, a także w kompozycjach pojemnikowych i doniczkach. Z powodzeniem może być uprawiany w misach, korytach, skrzynkach oraz na zielonych dachach. Bardzo dobrze wygląda w otoczeniu kamieni, głazów, żwirku. Sadząc roślinę w większych grupach uzyskamy fantastyczne, barwne dywany.
Goździk ogrodowy (Dianthus Caryophyllus) Oscar
Goździk Oskar jest wieloletnią byliną. Goździki te wytrzymują przymrozki do -8 st. C i mogą zimować w gruncie. Mogą rosnąć na glebach próchniczych, średnio żyznych lub piaszczysto-gliniastych. Lubią do wzrostu miejsca słoneczne. Nadają się one do zestawień z innymi trwałymi roślinami wieloletnimi i kompaktowymi kwiatami jednorocznymi w donicach i w gruncie. Natomiast najlepiej prezentują się na jasnym tle, otulone skałami i kamieniami. Kontrastowe kolory przyciągają owady swym delikatnym zapachem. Mają duże kwiaty, które kwitną cały sezon aż do przymrozków. Ich kwiaty są w różnorodnej kolorystyce.
Goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus) Oscar Pink
Goździk ogrodowy o różowych kwiatach Pink należy do serii „Oscar”. Seria ta to byliny wieloletnie charakteryzujące się: dużymi, pełnymi kwiatami w różnorodnej kolorystyce, wczesnym, obfitym i długim kwitnieniem oraz kompaktowym (ok. 20-25cm) i zwartym pokrojem. Okres kwitnienia to lato/jesień od lipca do października. Dianthus caryophyllus dobrze się czuje w miejscach słonecznych, na glebach próchniczych ewentualnie średnio żyznych lub piaszczysto-gliniastych o umiarkowanej wilgotności i obojętnym odczynie gleby. Kwiaty wydzielają przyjemny zapach. Rośliny te są mrozoodporne do – 30 0C i mogą one stanowić kwiaty rabatowe i balkonowe.
Goździk ogrodowy (Dianthus 'Pink Kisses’)
'Pink Kisses’ jest unikatową wieloletnią odmianą goździka ogrodowego o dużej ilości drobnych, dwubarwnych kwiatów z ciemnym środkiem, które mają delikatny zapach. Kwiaty jej są różowo-białe. Ma kompaktowy, gęsty pokrój i nadaje się do nasadzeń na rabatach oraz uprawy w pojemnikach. Kwitnie bardzo długo, od wiosny aż do początku jesieni. Roślina dorasta do 30 – 35 cm. Preferuje stanowiska słoneczne oraz gleby przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Optymalna temperatura do uprawy tego goździka to maksymalnie 20°C. Wytrzymuje przymrozki do -5°C.
Goździki miniaturki doniczkowe
Goździk miniaturka zachwyca swym wyglądem. Kwiaty te są najczęściej hodowane w doniczkach na parapetach, ale i w ogródkach. Ponadto doskonale nadają się na skalniaki, obwódki oraz dekorację balkonów. Goździki miniaturki nie przekraczają 20 cm wysokości, rozkrzewiają się i kwitną nawet do trzech miesięcy. Goździk miniaturka do wzrostu potrzebuje ziemi przepuszczalnej i z drenażem, jeśli goździk będzie rósł na parapecie. Roślina ta potrzebuje dużo światła, więc osłanianie jej jest niepotrzebne. Można ją podlewać tylko na przesuszone podłoże i należy zatem uważać by goździk nie stał w wodzie. Aby goździk miniaturka pięknie się rozkrzewił należy przekwitnięte kwiaty oberwać. Rozmnaża się z nasion.
Inne Rodzaje goździków ogrodowych
Należą do nich następujące odmiany:
- ’Magenta’ – kwiaty w kolorze magenty,
- ’Etincelant’ – czerwone kwiaty,
- ’Jeanne Dionis’ – białe kwiaty,
- ’Mondrian’ – kwiaty czerwone z białą obwódką,
- ’Margarita’ – kwiaty w środku ciemnoczerwone, na zewnątrz jasnoczerwone i białą obwódką,
- ’Picotee Fantasy’ – obok zwykłych odcieni czerwieni, różu i fioletu spotyka się kwiaty delikatnie żółte albo łososiowe,
- ’Moondust’ – kwiaty liliowe.
Goździk brodaty – (Dianthus barbatus)
Goździk brodaty jest rośliną wieloletnią i należy do rodziny goździkowatych. Uprawiany jest powszechnie w przydomowej przestrzeni jako goździki dwuletnie. Choć warto zaznaczyć, że w większości są one tak naprawdę krótkowiecznymi bylinami. Sadzi się je jako dwuletnie kwiaty we wszystkich ogródkach w stylu wiejskim, ale znakomicie sprawdzają się także na rabatach wielokwiatowych i jako element kompozycji z bylinami. Może być także stosowany jako kwiat cięty. Jego sadzonki znakomicie prezentują się w kwiatowych kompozycjach na rabatach oraz świetnie nadają się jako kwiaty cięte do wazonu.
Można je także wykorzystywać do kwietników w przydomowych altankach i miejscach wypoczynku, w których tworzymy ściankę zieleni czy przestrzeń dla wiosenno-letnio-jesiennych kwiatów. Rodzaje goździków brodatych mają piękne kolory. Gatunek ten posiada charakterystyczny, miły, korzenny zapach, co powoduje, że jest dobrym wabikiem na motyle. Uprawa tych roślin jest dość prosta. Nie mają one specyficznych wymagań. W uprawie w ogrodach lubią one stanowiska słoneczne, ale i dobrze rosną w półcieniu. Uprawa powiedzie się zarówno na glebie żyznej, wilgotnej, jak i na piaszczysto-gliniastej, czy zasadowej.
Goździk brodaty — ciekawostka
Goździk brodaty (Dianthus barbatus) znany jest również pod nazwą goździk kamienny. Dziko rośnie on w Azji (na terenie Chin i Korei Północnej) oraz w środkowej, wschodniej i południowej części Europy. W Europie prawdopodobnie pojawił się w XVI wieku. Ciekawostką jest to, iż w Anglii jest on nazywany „słodkim Williamem” (sweet William). Istnieje kilka teorii pochodzenia tej nazwy, a jedna z nich mówi o arcybiskupie Yorku, inna zaś o królu Williamie Zdobywcy. Jeszcze inna teoria mówi, że nazwa angielska tego goździka pochodzi z nieco przekształconego francuskiego słowa oilett oznaczającego oczko.
Goździk brodaty – wygląd
Goździk brodaty może osiągnąć rozmiar od ok. 30 do 40 cm. Dianthus barbatus kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Jego charakterystyczną cechą są duże kwiatostany znajdujące się na górze łodygi. Liczne kwiaty tego goździka mają takie kolory jak: biały, różowy i czerwony. Pięknie zdobią one ogródek. Występują one również w postaci wielobarwnej czy z oczkiem. Typowe dla ich budowy są także szerokolancetowate liście, dość bujne oraz twarda łodyga. Silny korzenny zapach tego goździka pozwala na jego łatwe rozpoznanie.
Goździk brodaty (Dianthus barbatus), inaczej goździk kamienny – rodzaje goździków
Goździk brodaty posiada bardzo dużo odmian kolorystycznych. Najciekawsze są jego odmiany dwubarwne, które bardzo obficie kwitną przez całe lato. Należy podkreślić, że w ogrodzie jest on zwykle uprawiany jako krzyżówka z innymi odmianami i głównie goździk brodaty wieloletni mieszany jest z chińskim kartuzkiem. Charakterystycznymi cechami większości jego odmian jest ich karłowaty wzrost oraz o wiele większe i ładniejsze kwiaty, których barwa jest intensywniejsza. Najczęściej goździki dwuletnie wielobarwne mają ozdobne plamki na płatkach kwiatów oraz dość typową dla nich plamkę w środku.
Najbardziej znane rodzaje goździków to:
Albus
Odmiana ta ma białe kwiaty oraz jest rośliną idealnie nadającą się do sadzenia w klasycznych sklaniakach. Stosowana jest ona również jako obwódki do dróżek i ścieżek w ogrodzie. Ponadto jest przeznaczana do cięcia.
Auricula-eyed
Odmiana ta posiada charakterystyczny środek i brzegi w kolorze białym. Natomiast kwiat występuje w kilku wariantach kolorystycznych tj.: łososiowym, karmazynowym, purpurowym i różowym.
Barbarini Purple Bicolour
Wyróżnia ją biały brzeg z czerwonymi płatkami. Może osiągnąć do 40 cm wysokości.
Barbarini Purple Picotee
Podobnie jak Barbarini Purple Bicolour posiada charakterystyczny biały brzeg, ale różni się od niego dwukolorowymi płatkami barwy różowo-purpurowej.
Black Magic
Ma ona kwiaty o ciemnopurpurowej barwie, które czasem przybierają niemal odcień czarny. Goździk wygląda naprawdę oryginalnie. Osiąga przeciętnie wysokość ok. 35 – 50 cm. Odmiana ta jest zdecydowanie polecana do rabat bylinowych i tworzenia w ogrodzie kompozycji kwiatowych o różnych kwiatach oraz przeznacza się ją również do cięcia.
Green Trick
Odmiana ta wyróżnia się na tle pozostałych niezwykle dekoracyjnymi i wpadającymi w oko kulistymi pomponowymi kwiatami. Jest rośliną dość nietypową. Goździki te odpowiednio pielęgnowane potrafią zakwitnąć dwa razy do roku. Ze względu na swoją unikalność i trwałość są idealne do ogrodowych kompozycji i bukietów kwiatów przeznaczonych do wazonów.
Grupa Nigrescens
Posiada ona kwiaty barwy ciemnej. Najczęściej są one rdzawo-czerwone lub wręcz brunatne. Kwiatostany jej są oryginalne i dzięki temu jest ona niezwykle dekoracyjna. Idealnie sprawdzają się na rabatach oraz jak kwiaty cięte. Spośród innych karłowatych odmian ta grupa goździków odznacza się dość dużym wzrostem wynoszącym aż do 60 cm wysokości.
Heart Attack
Odmiana ma ciemnoczerwone kwiaty.
Scarlet Beaty
Posiada ona piękne czerwone kwiaty tworzące kwiatostany w kształcie baldachimów. Rośnie do pół metra wysokości. Dodatkowo idealnie nadaje się na przydomowe rabaty, do ogrodowych ścieżek jako obwódka, a także na kwiaty cięte.
Var. Albus i var. Rubrum
Odmiany te są botaniczne i mają największe znaczenie ze wszystkich odmian w ogrodnictwie. Charakteryzują się większymi kwiatami i wcześniejszym terminem zakwitania.
Goździk chiński – (Dianthus chinensis)
Goździk chiński pochodzi z Chin i Japonii, gdzie rośnie dziko i jest byliną. Tymczasem w naszym klimacie uprawia się go jako roślinę jednoroczną. Jest on ceniony za efektowny wygląd tj. ma szarozielone łodygi i liście oraz ząbkowane i powcinane różnokolorowe kwiaty. Goździk chiński (Dianthus chinensis) rośnie zwykle do wysokości 20-40 cm. Ma rozgałęzione pędy, które tak jak lancetowate liście są szarozielone, co wynika z nalotu woskowego. Pędy tej rośliny częściowo płożą się, a częściowo są wzniesione i rozgałęzione, tworząc luźne kępki.
Główną jego cechą, a zarazem walorem dekoracyjnym są osadzone na szczytach pędów kwiaty w ilości po 2-3. Płatki tych kwiatów są na brzegach ząbkowane lub nawet mocniej powcinane. Wielkość, barwa i wypełnienie kwiatów mogą różnić się w zależności od odmiany, ale zazwyczaj osiągają one średnicę 3-4 cm. Kwitnienie tego goździka trwa od końca czerwca lub początku lipca do października. Paleta barw kwiatów jest szeroka tj.: mogą one być białe, różowe, czerwone, purpurowe i fioletowe oraz jednocześnie w różnych odcieniach, a także z rysunkiem lub wzorem na płatkach.
Wymagania dotyczące uprawy goździka chińskiego
Goździk chiński jest rośliną o niewielkich wymaganiach glebowych. Może rosnąć na przeciętnych, lecz dobrze przepuszczalnych glebach i jednocześnie lubi nasłonecznione miejsca. Na słabszych glebach oraz również w uprawie pojemnikowej wskazane jest regularne, niezbyt silne jego nawożenie odpowiednimi nawozami. Nie potrzebuje on silnego nawadniania, jednak w czasie okresów suszy należy regularnie go podlewać. Należy zaznaczyć, że zwykle w produkcji goździka chińskiego stosuje się uprawę z nasion, które wysiewa się w marcu lub kwietniu, a czasem już w lutym pod osłonami. Następnie, gdy siewki wykształcą 3-4 liście pikuje się je pojedynczo do doniczek. Na miejsce stałe powinno się je wysadzać w połowie maja w odstępach około 15-20 cm. Natomiast w uprawie amatorskiej najlepiej jednak kupić latem gotowe sadzonki w doniczkach i posadzić je w ogrodzie lub w pojemnikach. Można także rozmnażać rośliny przez podział starszych okazów.
Goździk chiński (Dianthus chinensis) – rodzaje goździków
Najbardziej cenione w uprawie są rodzaje goździków F 1, które charakteryzują się niskim wzrostem i bardzo dużą ilością kwiatów. Warto zwrócić uwagę na odmiany goździka chińskiego z grupy ‘Aristo’, ‘Charm’ i ‘Diamond’, które mają jednolite barwy lub wielokolorowe mieszanki. Często można również spotkać mieszańce F 1 goździka chińskiego i goździka brodatego, które dorastają do wysokości 20-30 cm i polecane są do uprawy pojemnikowej.
Wiele ciekawych odmian, o różnych barwach kwiatów obejmują grupy ‘Marquis’, ‘Festival’ i ‘Ideal’.
Symbol F 1 zaś oznacza, że są to nasiona odmian mieszańcowych, czyli tzw. heterozyjnych, uzyskanych w procesie hodowli. Chodzi tutaj o uzyskanie zwiększonej żywotności i bujności pierwszego pokolenia mieszańców powstałych z krzyżówek form odmiennych genetycznie. Goździki chińskie najczęściej sadzi się na rabatach kwiatowych oraz w różnego rodzaju pojemnikach ustawianych na balkonach, czy tarasach oraz we wnętrzach. Sadzone są one również w ogrodach skalnych. Mogą też tworzyć obwódki, a także nadaje się na kwiaty cięte.
Goździk siny – (Dianthus gratianopolitanus)
Goździk siny bardzo często stosuje się do nasadzeń w ogrodach skalnych, na obwódki, czy kompozycji z innymi bylinami. Cechują go kwiaty dekoracyjne, pierzaste i różnokolorowe oraz sinozielone liście. Przy tym ma niewielkie wymagania dotyczące jego uprawy, dlatego od lat uznaje się go za jedną z najpraktyczniejszych roślin ogrodowych. Goździk należący do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) jest niską byliną, osiągającą, w zależności od odmiany od około 5 do ponad 20 cm wysokości. Tworzy on gęste kępy, które zwracają na siebie uwagę dzięki sinozielonej barwie, wąskich, lancetowtaych liści oraz efektownym, niewielkim (do 3 cm średnicy) pierzastym kwiatom. Kwiaty jego są zwykle białe, różowe albo czerwone i zakwitają w maju i czerwcu przyciągając pszczoły i motyle.
Goździk siny – uprawa i rozmnażanie
Goździk siny należąc do roślin łatwych w uprawie, jest całkowicie mrozoodporny i można go sadzić niemal w każdym ogrodzie. Preferuje on ciepłe, dobrze nasłonecznione i suche stanowiska i tam kwitnie najobficiej i ma lepiej wybarwione oraz jednocześnie srebrzyste liście. Roślina ta najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, a wyjątkowo nie toleruje podmokłych, ciężkich podłoży, na których dochodzi do gnicia jej korzeni. Jednocześnie nie należy uprawiać goździka sinego na zbyt żyznych glebach, ponieważ w takich warunkach szybko rozrasta się, ale z kolei pędy jego są słabiej wybarwione. Goździk siny uprawia się głównie z siewu. Jego nasiona wysiewa się pod osłonami lub do inspektu wczesną wiosną.
Natomiast ukorzenione sadzonki można sadzić na miejsce stałe w ogrodzie po 15 maja, przez cały sezon wegetacyjny, oprócz okresu silnych upałów. Jeżeli nie chcemy wyprodukować własnych sadzonek, można zakupić w doniczce ukorzenioną roślinę i posadzić w ogrodzie. Goździki te oraz inne goździki wieloletnie najkorzystniej rozmnażać przez podział kęp i ich rozsadzenie. Goździk siny należy do roślin o małych wymaganiach i nie potrzebuje częstego podlewania, chyba że jest susza. Jeśli podłoże jest dobrze przygotowane przed posadzeniem roślin np. zasilimy je kompostem to nie jest potrzebne także jego regularne nawożenie.
Goździk siny – pielęgnacja
Natomiast w związku z tym, że goździki sine są raczej niskimi bylinami, tworzącymi dekoracyjne kępy, ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne odchwaszczanie. Młode sadzonki mogą być szybko zagłuszone przez pospolite chwasty (np. perz) i stracić na atrakcyjności. Dzięki dużej mrozoodporności goździk siny nie potrzebuje okrywania na zimę, chyba że są one surowe. Goździk siny najczęściej stosuje się jako urozmaicenie ogrodów skalnych, bądź jako roślina zadarniająca oraz do kompozycji bylinowych, a także na obwódki rabat oraz ścieżek. Może też być uprawiany w doniczkach i pojemnikach na słonecznych tarasach i balkonach. Świetnie pasuje także do ogrodów w stylu wiejskim lub śródziemnomorskim. Cięte kwiaty goździka sinego wykorzystuje się również na bukiety i do kompozycji florystycznych.
Goździk siny (Dianthus gratianopolitanus) – rodzaje goździków
Wyhodowano wiele odmian goździka sinego o wyjątkowych barwach kwiatów, które w połączeniu z sinozielonymi (srebrzystymi) pędami są bardzo dekoracyjne. Najciekawsze rodzaje goździków to:
- ’Amarant’ – odmiana goździka sinego dorasta do 10 cm wysokości i tworzy zwarte kępy zielononiebieskich liści, z których wyrastają różowe kwiaty o postrzępionych płatkach,
- ’Rubin’ – ta odmiana goździka sinego osiąga 30 cm wysokości, a kwiaty intensywny czerwony kolor,
- ’Agatha’ – odmiana goździka sinego dorastająca do ponad 20 cm wysokości, która ma pełne kwiaty o różowej barwie, ale z kolei płatki jej są ciemniejsze i różowo-czerwone u podstawy, co daje ciekawy efekt.
Goździk piaskowy – (Dianthus arenarius)
Goździk piaskowy (Dianthus arenarius) jest rośliną darniową i dorasta od 20 do 40 cm. Jego liście są zielone, a kwiaty białe, silnie postrzępione i pachnące. Roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek rośliny należy do rodziny goździkowatych. Występuje w środkowo-wschodniej oraz północnej Europie. Przez Polskę przebiega południowo-zachodnia granica jego występowania. W północno-wschodniej części kraju jest dość pospolity.
Goździk piaskowy od innych gatunków goździków różni się brakiem siwego owoszczenia. Łodyga jej jest wzniesiona, naga, prosta i się rozgałęzia. Tworzy kolanka, z których wyrastają liście. Ulistnienie jej jest naprzeciwległe. Liście zaś są równowąskolancetowate, całobrzegie, przeważnie tępo zakończone, bez przylistków o szerokości 0,5–1 mm i długości 2–5 cm oraz 3–5 nerwowe. Są one w goździku zrośnięte nasadami w krótką pochewkę. Przeważnie ma kwiaty w liczbie kilku i wyrastają one na szczytach rozgałęzionej łodygi. Kielich jest sztywny, długości 20–25 mm i szerokości 2–3 mm, o lancetowatotrójkątnych działkach tworzących rurkę. Korona kwiatu jest o 5 płatkach w kolorze przeważnie białym, a wyjątkowo różowym, postrzępionych głębiej niż do 1/2 długości. Słupek zaś jest z 2 szyjkami. Natomiast owoc stanowi torebka otwierająca się 4 ząbkami. Tymczasem nasiona goździka są miseczkowate.
Goździk piaskowy jest byliną oraz chamefitem i hemikryptofitem. Przedprątne jego kwiaty kwitną od czerwca do sierpnia, a zapylają je przeważnie motyle. Podczas kwitnienia pachną. Porasta on suche lasy, łąki i wydmy. Najczęściej występuje w murawach piaskowych i murawach kserotermicznych, ale spotyka się go również w sosnowych borach i dąbrowach, na wrzosowiskach, przydrożach i skarpach kolejowych. Preferuje miejsca suche. Liczba chromosomów 2n= 60. Gatunek ten objęto ochroną częściową.
Goździk gałązkowy oraz rodzaje goździków
Goździki gałązkowe charakteryzują się występowaniem na jednej łodydze wielu kwiatów. Jednocześnie pędy są silnie rozgałęzione, zaś kwiaty drobne i pachnące. Często długość goździków wynosi około 60 cm-70 cm.
Rodzaje goździków gałązkowych to:
Bacarat cerise, Lorenzo, Peach masquerade, Oahu, Peach sachet, Purple lolly pop, Romany, White nibmus, Sunny radiant, Yellow vespa i Purple amyl.
Goździk alpejski – (Dianthus alpinus)
Goździk alpejski to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jest on niską, „dywanową” byliną rzadko przekraczającą 10 cm wysokości. Roślina ta tworzy gęste kępy złożone z ciemnozielonych liści. Kwiaty jej są drobne, pojedyncze, usytuowane na szczytach pędów. Mają one kremową lub różową barwę. Ich średnica wynosi około 3-4 cm. Kwitnie goździka następuje od czerwca do lipca. W Polsce ten goździk nie występuje w naturze. Jest on endemitem porastającym północno-wschodnie Alpy. Nie mniej jednak jest on u nas bardzo popularną rośliną ogrodową. Najczęściej zdobi on skalniaki i rabaty, stosuje się go też jako roślinę okrywową. Dobrze rośnie w szczelinach murów i ogrodzeń lub między kamieniami.
Goździk alpejski najlepiej rośnie w miejscach słonecznych. Znosi również lekkie zacienienie, ale wówczas w cieniu słabo kwitnie. Optymalne dla niego podłoże to niezbyt żyzne, stosunkowo suche, żwirowe i wapienne. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna. Z reguły goździk alpejski nie wymaga regularnego podlewania oraz intensywnego dokarmiania. Goździk alpejski jest rośliną mrozoodporną. Można go rozmnażać przez podział (po kwitnieniu) lub zbiór i wysiew nasion. Dobrym sposobem jest również ukorzenianie niezdrewniałych pędów w okresie letnim. Goździki alpejskie nadają się także do posadzenia w pojemnikach, dużych doniczkach, czy korytkach. Należy im wtedy zapewnić warstwę drenażową, odpowiednie podłoże i słoneczne stanowisko.
Goździk (Dianthus alpinus) – rodzaje goździków
Odmiany tego goździka to między innymi takie, jak:
- ‘Joan’s Blood’,
- ‘Light Rose’,
- ‘Rubin’,
- ‘Weiss’.
Goździk kosmaty – (Dianthus armeria)
Goździk kosmaty (Dianthus armeria) jest gatunkiem jednorocznym lub dwuletnim z rodziny goździkowatych. Rośnie dziko w prawie całej Europie, a także na Bliskim Wschodzie i w południowo-zachodniej Azji (Iran, Turcja, Kaukaz). W Polsce jest dość częsty na niżu i na pogórzu, w górach jest dużo rzadszy. W niektórych krajach jest uprawiany jako roślina ozdobna. Ponadto jest on rośliną darniową tworzącą luźne kępki o wysokości 20 – 80 cm. Cała roślina zaś pokryta jest woskiem i krótko owłosiona. Nie wytwarza pędów płonnych. Łodyga tego goździka jest wzniesiona, widlastorozgałęziająca się i sztywna, a liście mają ulistnienie naprzeciwległe. Same liście tego goździka są lancetowate, całobrzegie, ostro zakończone, bez przylistków i o szerokości do 2 – 5 mm. Są one zrośnięte nasadami i podobnie jak łodyga pokryte woskiem. Ich pochwy mają podobną długość jak szerokość, lub są krótsze.
Kwiaty goździka kosmatego mają czerwony kolor, średnicę ok. 1 cm i są siedzące lub krótkoszypułkowe oraz zebrane w zbity kwiatostan na szczycie łodygi. Natomiast zielony, cylindryczny i długi kielich składa się z 5 zrośniętych działek. Tymczasem łuski podkielichowe w liczbie 2-4 są prawie tak długie, jak kielich. Korona zaś składa się z 5 ząbkowanych i nakrapianych płatków, a wewnątrz niej jest 1 słupek i 10 pręcików z fioletowymi pylnikami. Owocem jest torebka otwierająca się 4-ząbkami. Nasiona są drobne i liczne.
Roślina jest dwuletnia, hemikryptofit. Siedlisko to łąki, suche murawy, piaski, obrzeża lasów i zarośli. Rośnie na stanowiskach słonecznych lub nieco tylko zacienionych, głównie na glebach suchych, o odczynie kwaśnym lub nieco zasadowym. Najwyżej położone jego stanowisko w Polsce znajduje się na Łopienniku w Bieszczadach (800 m n.p.m.). Kwitnie on od czerwca do sierpnia. Goździk kosmaty rośnie na suchych murawach i w zaroślach. Spotykany jest przede wszystkim na południu kraju. Gatunek jest objęty ochroną ścisłą.
Goździk skalny – różne rodzaje goździków na skalniaki
W zasadzie wiele wspomnianych wcześniej gatunków goździków można nazwać skalnymi, o ile rosną w tak zwanych skalniakach oraz ogrodach skalnych. Są one odporne na susze, ponieważ ich liście pokryte są naturalnym, woskowym nalotem, co chroni roślinę przed utratą wody. Mimo tego należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu kwiatów ogrodowych, aby mogły jak najpiękniej zakwitnąć i prawidłowo się rozwijać.
Przykładem goździka skalnego jest goździk 'Annette’, który jest wyjątkową odmianą o pięknych intensywnie różowych kwiatach. Dorasta on do około 10 cm wysokości i 30 cm średnicy, tworząc zwarte kępki. Goździk ten jest byliną i jego liście są wąskie w niebiesko-zielonym kolorze. Od maja do czerwca roślinę zdobią bardzo ładne podwójne kwiaty. Ich wyrazista barwa sprawia, że nie sposób oderwać od nich oczu. Jej delikatne płatki w mocnym, różowym kolorze fantastycznie prezentują się na tle srebrzystych liści. Goździk 'Annette’ stanowi zatem piękną ozdobę rabat oraz ogrodów skalnych.
W uprawie goździk ten jest łatwy i nie ma specjalnych wymagań. Preferuje zaś stanowiska ciepłe i słoneczne. Gleba pod jego uprawę powinna być lekka, przepuszczalna, średnio wilgotna. Jest to bylina także w pełni mrozoodporna. Nie toleruje on jednak nadmiaru wody w podłożu. Po przekwitnięciu należy ściąć pędy, aby poprawić wygląd rośliny. Goździk ten wspaniale prezentuje się na rabatach, skalniakach oraz w ogrodach skalnych. Z powodzeniem może być uprawiany w misach, korytach, pojemnikach, doniczkach, skrzynkach oraz na zielonych dachach. Bardzo dobrze wygląda w otoczeniu kamieni, głazów i żwirku. Sadząc roślinę w większych grupach uzyskamy fantastyczne, barwne dywany.
Goździk polny (Field Carnation)
Goździk polny należy do rodziny goździków i występuje głównie na glebach piaszczystych i wapiennych, częściej na skraju lasu, w lasach sosnowych. Jest on zielną byliną o wysokości od 10 do 40 centymetrów z węzłowymi prostymi łodygami. Natomiast w niesprzyjających warunkach jego sękata łodyga może mieć 10-15 cm. Liście jego znajdują się na łodydze naprzeciw siebie i są wąsko-lancetowate, długie, ze spiczastym wierzchołkiem. Okres kwitnienia tego goździka trwa od czerwca do sierpnia. Kwiat ma pięciopłatkową aureolę w delikatnym różowym kolorze z ciemnymi plamkami, a jego zewnętrzna strona jest w zielonkawym odcieniu. Goździk polny również nazywany jest goździkiem łąkowym wielobarwnym ze względu na jego różne odcienie różowo-fioletowego koloru. Występuje w Azji Środkowej i na Syberii. Dodatkowo zwie się go „ząbkiem macicy” z uwagi na jego przydatność podczas porodu.
Właściwości lecznicze goździków polnych
Goździk polny, podobnie jak inne rośliny lecznicze, ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, przeciwskurczowe i moczopędne, antytoksyczne, hemostatyczne, ściągające i kojące.
Dzięki temu jest skuteczny w leczeniu wielu dolegliwości. Ząbek macicy zyskał szczególne uznanie w ginekologii i położnictwie, nie tylko w medycynie ludowej, ale także tradycyjnej. Badania kliniczne wykazały, że preparaty z tej rośliny zwiększają napięcie macicy. Służą do tamowania krwawienia z macicy po porodzie.
Medycyna tradycyjna wykorzystuje surowce goździka polnego do przygotowania naparów i wywarów, które są wykorzystywane w leczeniu procesów zapalnych narządów rozrodczych mężczyzn i kobiet. Ziele panieńskie przyjmuje się na anemię macicy, krwawienia różnego pochodzenia, zwłaszcza wewnętrzne, z bolesnymi i obfitymi miesiączkami, bóle gruczołów sutkowych podczas menstruacji. Roślina ta również skutecznie leczy niepłodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Reguluje także poziom hormonów i cykl menstruacyjny oraz spowalnia hormonalny proces starzenia.
Na Wschodzie jest on stosowany w profilaktyce zarażenia wścieklizną po ukąszeniu przez zwierzęta z tą chorobą. Według Ajurwedy roślina ma silną energię, którą często można znaleźć u nietrujących przedstawicieli. Dzięki tej funkcji powrót do zdrowia następuje znacznie wcześniej. Stosowany jest również do leczenia chorób sercowo-naczyniowych (kołatanie serca, słabe krążenie), leczenie nadciśnienia. Dla osób z niskim ciśnieniem krwi preparaty z tej rośliny są przeciwwskazane, ponieważ goździk polny obniża ciśnienie. Tymczasem kojące właściwości rośliny wykorzystywane są w leczeniu nadpobudliwości i chorób nerwowych, stanów psychosomatycznych i nerwobólów. Właściwości uśmierzające ból są stosowane w celu łagodzenia bólu brzucha i głowy.
Goździk kartuzek – (Dianthus carthusianorum)
Gatunek tego goździka jest byliną należącą do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji. W Polsce jest on gatunkiem pospolitym. Roślina ta ma kępiasty pokrój i dorasta do 40 cm wysokości. Posiada pojedyncze, wzniesione łodygi pokryte drobnymi, równowąskimi liśćmi. Natomiast jej kwiaty są zebrane w główki osadzone na szczytach pędów. Mają one różową barwę. Goździk ten kwitnie od czerwca do października. Bylinę tę zaleca się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym, bowiem wówczas najobficiej kwitnie. Lubi ona podłoże piaszczysto-gliniaste, zasobne w składniki pokarmowe o odczynie obojętnym.
Gatunek jest mrozoodporny. Nasiona zaś warto wysiewać pod koniec wiosny, a na miejsce stałe przesadzać w lipcu lub sierpniu. Młode okazy goździków powinno się podlewać, starsze zaś znoszą suszę. Warto też stosować nawozy organiczne. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla tego gatunku jest odchwaszczenie. Tymczasem przycinanie przekwitających kwiatów może przedłużyć okres ich kwitnienia. Goździk kartuzek wykorzystuje się do tworzenia rabat i skalniaków, szczególnie w nasadzeniach naturalistycznych. Dodatkowo ze względu na niewielkie wymagania sprawdza się również tam, gdzie inne rośliny nie chcą rosnąć np. w suchych miejscach. Nadaje się także do tworzenia łąk kwietnych. Jest cenionym gatunkiem na kwiat cięty.
Goździk Alwooda (Dianthus hybridus)
Jest to jeden z wielu goździków mieszańcowych. Ma on sztywne, wzniesione lub lekko płożące pędy oraz równowąskie, zaostrzone liście, które są pokryte woskowym nalotem, tworzącym sino-zielone zabarwienie rośliny. Roślina ta w zależności od odmiany osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Jej kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne, wonne, mają kolor biały, żółty, różowy lub czerwony o średnicy 2-3 cm. Kwiaty są osadzone pojedynczo lub po kilka na szypułce. W zależności od odmiany kwitnienie tych goździków przypada na okres od maja do września. Doskonale nadają się na skalniaki.
Goździk mielony – rodzaje goździków spożywczych
Goździki to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego, pochodzącego z Azji. Charakteryzują się bardzo silnym, ostrym, a zarazem ciepłym i słodkim aromatem. Mają słodko gorzki i cierpki smak. Pasują do słodkich i wytrawnych dań. Swoim wyjątkowym rozgrzewająco-orzeźwiającym smakiem wzbogaca również kompoty, grzane wino czy poncze. Są świetnym składnikiem różnych farszów albo potraw rybnych. Wielbiciele spaghetti powinni wiedzieć, że ta przyprawa znakomicie komponuje się z makaronem. W opakowaniach jest 100% goździków mielonych. Trzeba też dodać, że mielone goździki stanowią znakomity dodatek do wielu potraw. Kraj ich pochodzenia to Indonezja i Madagaskar. Stosuje się go również do ciast i wypieków.
Rodzaje goździków i znaczenie kwiatów
Goździk jest dobrym pomysłem na prezent dla kochanej, bądź lubianej osoby. Goździki są naprawdę wyjątkowymi kwiatami o różnorodnych kolorach i kształtach kwiatów oraz liści. Wyróżniają się zatem oryginalnością i pięknym wyglądem. Niektórzy wierzą, iż goździki świadczą o wyznaniu miłości albo po prostu są sygnałem, że o kogoś się martwimy, a z drugiej strony go nie lubimy. Przy tym szczegółowa symbolika goździka może być jednocześnie zależna od jego koloru. Przedstawiamy zatem przykłady, co oznaczają poszczególne kolory goździków tj.:
- różowy to romans i kobiecość; jest bowiem doskonałym prezentem dla kobiety, w której się podkochujemy;
- żółty świadczy o odrzuceniu; zatem kwiatów tego koloru lepiej nie dawać na prezent; oznaczają one, że nie jesteśmy zainteresowani utrzymywaniem znajomości z obdarowaną osobą;
- dwukolorowy, podobnie jak żółty oznacza także, że planujemy zerwać znajomość;
- purpurowy symbolizuje egoizm; podarowanie go komuś oznacza więc, że uważamy tę osobę za samolubną;
- czerwony to pasja i miłość; doskonały jest to zatem pomysł na prezent dla naszej miłości lub dla osoby, której chcemy wyrazić nasz podziw i uznanie;
- biały jest popularnym prezentem na Dzień Matki lub Dzień Kobiet; oznacza bowiem matczyną miłość i przywiązanie.
Goździki cena kwiatów
Ceny goździków są zależne przede wszystkim od ich rodzaju – gatunku i odmiany oraz koloru. Ponadto na ich cenę ma wpływ, w jakiej formie je kupujemy tj. np. czy są kwiaty cięte do wazonu, bukiety zwykłe i okolicznościowe, doniczkowe, sadzonki itp. Znaczenie ma też renoma kwiaciarni, czy jakieś firmy zajmującej się sprzedażą goździków.
Rodzaje goździków – podsumowanie
Reasumując można stwierdzić, że goździki są wyjątkowo urokliwymi kwiatami na każdą możliwą okazję w życiu człowieka. Dodatkowo ich różnorodność jest tak olbrzymia, że można byłoby o nich pisać prawie w nieskończoność. Ponadto oglądać je przede wszystkim w naturze, ale też i na zdjęciach i obrazach, a co dopiero dostać je w prezencie. Pięknie również wyglądają w wazonach, w doniczkach, na rabatkach, w ogrodach, dziko rosnące itp. Kwiaciarnia Dzika Orchidea tworzymy bukiety na przeróżne okazje skomponowane z rozmaitych kwiatów. Swoje poczesne miejsce mają tam również kwiaty goździki.
0 Comments for “Rodzaje goździków – kolory i gatunki”