Róża pnąca to roślina, która zamieni ogród w bajkową scenerię. Nada niezwykłego kolorytu i sprawi, że każdy, kto zawita do naszego ogrodu, nie będzie chciał z niego wyjść. Jest jedną z najbardziej pożądanych odmian. Może ozdobić ścianę letniej altany albo ukryć uszkodzenia starego płotu lub ogrodzenia. Jakie są jej odmiany? Jak ją należy sadzić i pielęgnować? Dowiedz się z naszego artykułu.
Spis treści:
Róża pnąca — czym się charakteryzuje?
Róże pnące mają raczej ograniczoną możliwość czepiania się samodzielnie do ogrodzenia za pomocą swoich kolców. W przeciwieństwie do znanego nam bluszczu muszą być przywiązywane do różnego rodzaju podpór. Może to być altana, płot lub po prostu ściana domu.
Odmiany róż hodowlanych są niezwykle liczne i określenie gatunków macierzystych nie jest już w zasadzie możliwe. Przyjęło się więc podzielenie ich na dwie grupy o nazwach rambler i klimber.
Róża pnąca rambler — bezkonkurencyjna mistrzyni wspinania
Ramblery to róże o długich, elastycznych i sztywnych pędach. Grupa ta to pnące i wijące się różnorodne odmiany róż. Znakomicie sobie radzą we wspinaczce np. po ścianach domu, przykrywają też pergole i drzewa. Posadzone w ogrodzie prezentują się iście bajkowo. Nie wymagają przywiązywania do altany, czy pergoli. Ich nazwa pochodzi z jęz. angielskiego – „to ramble” oznacza „wędrować”. Ich długie, elastyczne i miękkie pędy dorastają do pięciu, ośmiu, a nawet i więcej metrów. Ponadto bez problemu dosięgają one koron drzew. Róża pnąca rambler jest drobnokwiatowa. Charakteryzuje się również dłuższymi pędami. Rośnie wysoko i z wyjątkiem niektórych odmian, kwitnie raz do roku.
Do jednej z odmian róży pnącej rambler należy róża biała o słodkim zapachu miodu. Kwitnie ona od czerwca do października. Nosi ona wdzięczną nazwę Guirlande d’ Amour. Kremowo-biała, delikatnie pachnąca Bobby James to róża, która kwitnie od czerwca do lipca. Ghislaine de Féligonde charakteryzuje się intensywnym zapachem. Posiada kwiaty o różowej barwie i kwitnie od maja do września. Piękne kwiaty czerwone niewydzielające niestety żadnego zapachu to róża Flammentanz kwitnąca od lipca do września. Superexcelsa to odmiana, która powtarza kwitnienie. Posiada kwiaty w kolorze karminowo-różowym i kwitnie od czerwca do września.
Róża klimber — niezwykła ozdoba płotu, altany lub muru
Klimbery to róże, które mają sztywne i uniesione pędy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że wymagają podpierania do wzrostu oraz wspinania się. Mogą być piękną ozdobą płotu, muru, kraty lub altany. Bardzo wiele odmian należących do tej grupy posiada okazałe i piękne kwiaty o niezwykle delikatnym zapachu kwitnące całe lato. Są to odmiany powtarzające kwitnienie.
New Down posiada różowe średniej wielkości kwiaty. Co więcej, charakteryzuje się dość mocnym zapachem z subtelną nutą jabłka. Golden Gate to odmiana róży o zapachu limonki oraz cytryny. Wyróżniają ją piękne złoto-żółte kwiaty. Kwitnie w okresie od czerwca do października. Natomiast ukwiecenie czerwone lub różowe posiada Laguna charakteryzująca się intensywnym zapachem słodko-owocowym. Fiorentina to odmiana o kwiatach intensywnie czerwonych i subtelnym, niezwykle przyjemnym zapachu. Na uwagę zasługuje też Compassion — róża pnąca o różowych kwiatach i słodkiej, mocnej woni. Te trzy ostatnie odmiany kwitną od czerwca do września.
Sadzenie róży pnącej
Róże pnące najlepiej posadzić jesienią w okresie od połowy października do połowy listopada. Pamiętajmy, że miejsce, które wybierzemy na posadzenie królowej kwiatów, powinno znajdować się 3 cm pod powierzchnią ziemi. Istotną kwestią jest też wybranie odpowiedniego rodzaju gleby. Przede wszystkim musimy usunąć wszystkie chwasty, jeśli takowe są. Następnie spulchnijmy rabatę, na której będzie posadzona róża. W następnej kolejności powinniśmy wykopać dołek. Trzeba zadbać również o zasilenie gleby nawozami. Odpowiednia w tym przypadku będzie próchnica lub materiał organiczny. Kolejnym krokiem jest już tylko podlanie rabaty.
Róża pnąca — jak o nią dbać?
Jedną z ważniejszych kwestii przy podjęciu decyzji o posadzeniu w ogrodzie pnącej róży jest wybór tej najpiękniejszej. Koniecznie zakupmy ją z takiego źródła, gdzie będziemy pewni jej cech odmianowych.
Kolejną kwestią jest przemyślenie, na jakim stanowisku ją posadzimy. Róża będzie dobrze się czuła na stanowisku południowym, najlepiej w miejscu, gdzie dociera duża ilość promieni słonecznych i ciepło z bardzo dobrą cyrkulacją powietrza. By mogła przysychać po deszczu, to od strony zabudowania koniecznie musi mieć trochę wolnej przestrzeni. Nie powinna być sadzona w miejscach, gdzie występuje cień. Narazimy ją wówczas na choroby grzybicze. Musimy pamiętać o postawieniu odpowiedniej podpory, np. altany, po której będzie wspinała się nasza róża.
Róża pnąca wymaga podcinania. Ten zabieg powoduje, że roślina wytwarza pędy lub kwiaty. Jeśli chodzi o nawracające kwitnienie, obowiązuje zasada, że pędy, które już przekwitły przycinamy w okresie letnim. Istotne jest także mocowanie i formowanie różanego krzewu.
Niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odpowiednie nawożenie róży pnącej. Musimy to robić regularnie, pamiętając, iż niebagatelne znaczenie mają tutaj pory roku. Otóż wiosną i jesienią wzbogacamy ją nawozem organicznym, a raz w roku mineralnym. Pod koniec lata warto zmniejszyć intensywność nawożenia, ponieważ róża musi zdrewnieć przed okresem zimowym. Nie zapominajmy również zabezpieczyć róży przed zimą. W tym celu najlepiej dokładnie obsypać korzeń ziemią lub zmieszać ziemię z mchem oraz liśćmi. Innym sposobem będzie użycie włókniny lub maty słomianej. Nie przejmujmy się też, jeśli zima zniszczy nam pojedyncze pędy. Po podcięciu aż do zdrowego drewna nasza pnąca róża wypuści nowe. Dopiero po upływie trzech lat wykonujemy cięcie, które stworzy szkielet mocnych pędów.
Zapraszamy do kwiaciarni „Dzika Orchidea” po najlepsze odmiany pnących róż, udzielimy też porad dotyczących uprawy i pielęgnacji każdej z odmian tej niezwykle pięknej róży.
0 Comments for “Róża pnąca – bajkowy płot dla Twojego ogrodu”