Gdyby zapytać mieszkańców Polski, z jakimi kwiatami kojarzy im się kraj, w którym mieszkają, z pewnością odpowiedzi byłoby kilka. Ale wśród nich na pewno znalazłaby się ta jedna – słonecznik.Taki wybór nie powinien nikogo dziwić. Gatunek ten bowiem od dekad cieszy się niesłabnącą popularnością, a obecnie rośnie niemal wszędzie, zarówno na terenach wiejskich, jak również w miastach. Warto wiedzieć, że roślina ta nie ma zbyt dużych wymagań pielęgnacyjnych i środowiskowych, a przy tym można ją bez przeszkód sadzić nawet w pojemnikach. Dzięki temu można cieszyć się pięknem słoneczników niemal w każdych warunkach. W jaki sposób o nie dbać, aby zdrowo rosły i jak można je ciekawie zaaranżować w przestrzeni?
Spis treści:
Kwiaty polne znów wracają do łask
We współczesnej florystyce mamy do czynienia z obecnością trendów na takiej samej zasadzie, jak w przypadku mody czy stylizowania wnętrz. Niektóre kompozycje pojawiają się i znikają. Inne z kolei zostają z nami na dłużej. Podobnie sprawa wygląda z popularnością różnych gatunków kwiatów. Część z nich nie znika z florystycznych aranżacji przez wiele sezonów, ale dawno zapomniane gatunki zyskują uwagę odbiorców na nowo. Przykładem mogą być kwiaty polne, a wśród nich chabry, bławatki i maki. Warto jednak wiedzieć, że do tej grupy zaliczyć można także słoneczniki, jako że dawniej rosły one niemal na każdej miedzy. Chociaż należą one do grupy roślin jednorocznych, w naturalnych warunkach, bez dodatkowej ingerencji człowieka, świetnie radzą sobie same, rozsiewając wokół nasiona, które kiełkują bez przeszkód w kolejnym sezonie. Co więcej, jest to roślina o licznych właściwościach pielęgnacyjnych, smakowych oraz prozdrowotnych. Doskonale się przy tym prezentuje i jest idealną ozdobą każdej przestrzeni.
Kwiaty polne, do których zaliczyć można również słonecznik, wróciły do łask parę lat temu. Przyczyn powrotu tej popularności można wskazać kilka. Wśród nich między innymi to, że modne zaczęło być naturalne i nieprzekombinowane piękno. Zamiast skomplikowanych wiązanek i bukietów ludzie zaczęli sięgać po proste i pełne uroku rozwiązania. W ich kolorach, delikatności i swoistej ulotności kryje się bowiem prawdziwa uroda tych kwiatów. Co więcej, mimo że kiedyś tak powszechne, stwarzają niezliczone możliwości kompozycyjne. Można je wykorzystać nie tylko do wykonania codziennych bukietów. Doskonale sprawdzą się również jako tło dla ważnych uroczystości, na przykład ślubu czy wesela.

Słonecznik w boho
Kwiaty takie jak słonecznik na nowo pojawiły się we florystycznych aranżacjach również dzięki modzie na stylistykę boho. W dużym skrócie można powiedzieć o tym trendzie, że to powrót do natury. Wykorzystanie jego założeń we wnętrzach i w ubiorze to zaproszenie takich materiałów jak len, drewno czy wiklina do codziennego życia. Warto ponadto wiedzieć, że boho ma swoje odzwierciedlenie także we florystyce. W tej sferze opiera się ono o proste, ale estetyczne kompozycje, z wykorzystaniem łatwo dostępnych gatunków takich jak kwiaty polne. Oprócz walorów dekoracyjnych pokazują one, że nie trzeba szukać skomplikowanych rozwiązań z drugiego końca świata, czasem najlepsze są bowiem te, które mamy na wyciągnięcie ręki. Tak samo jest ze słonecznikami.
Słonecznik – informacje ogólne
Większość z nas bez trudu rozpozna słoneczniki jako rośliny, które rosły od zawsze w domach naszych babć czy w ogródkach działkowych. Dzięki temu uważamy je za swojskie i doskonale znane. Warto jednak wiedzieć, że ich rodowód sięga znacznie dalej. Oryginalnie bowiem kwiaty te pochodzą z Ameryki Północnej, a konkretnie z obszarów dzisiejszego Meksyku. Szacuje się, że rosły tam już około 3000 lat przed naszą erą! Obecnie wciąż cieszą się ogromną popularnością. Na całym niemal świecie wykorzystuje się ich liczne walory dekoracyjne, ale również pielęgnacyjne i zdrowotne. Co więcej, słonecznik występuje w licznych odmianach i wariantach stylistycznych, dzięki czemu możemy wygodnie dopasować je do swoich aktualnych potrzeb i preferencji.
Chociaż poszczególne odmiany różnią się między sobą barwą, ale także rozmiarami i ogólną charakterystyką, warto wiedzieć, że nazwa tego gatunku jest wspólna dla całej grupy i wcale nie jest przypadkowa.
Określenie słonecznik wzięło się z niezwykłej adaptacyjnej cechy tej rośliny. Bez względu na to, jak ją bowiem posadzimy, tarcza kwiatu zawsze będzie odwracać się w stronę słońca. Co więcej, będzie za nim podążać w ciągu dnia, wraz z tym, jak zmienia ono swoje położenie. W dawnych czasach właściwość tę wykorzystywano nawet do określania pory dnia. Dziś z kolei roślina ta służy nam jako wyjątkowa i naturalna ozdoba, ale także jako źródło pożywienia i licznych produktów korzystnych dla naszego zdrowia.
Korzystne właściwości słoneczników
Warto wiedzieć, że słoneczniki to niezwykłe rośliny, które mogą przynieść nam wiele korzyści. Dobrze jest mieć jednak świadomość, że w zależności od naszych indywidualnych potrzeb i preferencji, należy dopasować pod nie konkretną odmianę tych wyjątkowych kwiatów.
Choć pozornie wszystkie słoneczniki są do siebie podobne, w rzeczywistości wykazują pewne różnice. Podstawowa polega na tym, że niektóre warianty stosuje się w celach typowo dekoracyjnych (na przykład odmiany Sonnengold lub Prado Red). Z kolei słonecznik zwyczajny lub bulwiasty (inaczej topinambur) to świetny sposób na wzbogacenie codziennej diety. Nasiona słonecznika mogą stanowić pokarm nie tylko dla ptaków i dzikich mieszkańców ogrodów. Pestki słonecznika z powodzeniem można stosować także w naszej, ludzkiej kuchni. Można je dodać na przykład do pożywnej letniej sałatki albo jako urozmaicenie makaronu z pomidorami. Składnik ten to doskonałe źródło witamin i elementów odżywczych.
Obecnie niemal każde dziecko wie, że słonecznik to nie tylko nasiona, które można jeść bezpośrednio z przekwitłych kwiatostanów. Roślina ta należy ponadto do ważnego źródła pyłku kwiatowego, który służy później pszczołom do wytworzenia pysznego i odżywczego miodu. Z pestek tworzy się również olej słonecznikowy, który uważa się za jedną z bardziej wartościowych odmian tego produktu. To również ważny składnik pokarmowy dla innych owadów zapylających, na przykład dla motyli i trzmieli.
Słonecznik w doniczce
Wiele osób wybiera jednak słoneczniki do swojego ogrodu głównie ze względu na ich dekoracyjny charakter. Ich największą zaletą jest również to, że nie tylko pięknie wyglądają, ale szeroka paleta różnego rodzaju odmian sprawia, że można je dopasować do własnych warunków. Warto bowiem wiedzieć, że część wariantów można sadzić bezpośrednio w pojemnikach. To stanowi świetną alternatywę dla osób, które chcą ukwiecić przestrzeń wokół siebie, a nie dysponują własnym ogrodem. Odmiany, które można posadzić w donicy, są nieco niższe, dzięki czemu nie łamią się i są mniej podatne na uszkodzenie. Z kolei wersje typowo ogrodowe potrafią osiągnąć wysokość nawet do trzech metrów!
Wybierając wariant dla siebie, warto zwrócić uwagę na to, jakie mamy możliwości w swoim ogrodzie lub na balkonie. Dobrze jest także dopasować odmianę do danego stanowiska, ale także ilości miejsca i przeznaczenia naszych słoneczników. Inne bowiem będą warianty nadające się na kwiaty cięte, a inne jako ozdoba rabaty. W razie wątpliwości, dobrze jest zasięgnąć specjalistycznej porady, na przykład w naszej kwiaciarni.
Uprawa słoneczników w domowych ogrodzie
Słoneczniki to zdecydowanie rośliny ciepłolubne. Warto więc zapewnić im w pierwszej kolejności sporą dawkę promieni słonecznych. W następnym kroku należy zadbać o to, aby były one osłonięte przed działaniem wiatru.
Z uwagi na dość specyficzną budowę słoneczników, istotną sprawą jest zabezpieczenie ich przed niepożądanym działaniem niektórych czynników pogodowych, głównie wiatru czy silnych opadów deszczu. Większość odmian rośnie bowiem wysoko, przez co sama łodyga jest narażona na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. Z tego właśnie powodu od lat sadzi się te kwiaty przede wszystkim przy płotach, pod drzewami albo wzdłuż murów. Dzięki temu roślina ta od razu ma zapewnioną odpowiednią ochronę. W trakcie najintensywniejszego wzrostu zaleca się ponadto podparcie słoneczników palikami, aby łodyga się nie złamała.
Warto ponadto wiedzieć, że słoneczniki lubią dobrze przepuszczalną i żyzną glebę. Jeśli nie dysponujemy taką we własnym ogrodzie, dobrze jest stosować odpowiednie preparaty dla lepszego wzrostu rośliny. Powinny one zawierać wysoką dawkę składników odżywczych.
Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie słoneczników?
Jeśli zależy nam na obfitych plonach, najlepiej wysadzić słoneczniki z nasion bezpośrednio do gruntu mniej więcej w drugiej połowie kwietnia. Zanim roślina urośnie i wzmocni się odpowiednio, zaleca się ponadto systematyczne odchwaszczanie. Co więcej, w okresach suszy należy ją dodatkowo podlewać, jako że gatunek ten źle znosi braki w dostawie wody. Bardzo istotne jest również odpowiednie rozplanowanie naszej uprawy. Choć na początku tego nie widać, słoneczniki powinny mieć przestrzeń do prawidłowego wzrostu. Zaleca się uwzględnienie około 50 centymetrów z każdej strony. W razie potrzeby należy także zapewnić roślinie drenaż, aby nadmiar wilgoci nie osadzał się wokół bryły korzeniowej, co mogłoby się przyczynić do jej gnicia.
Aranżacja słoneczników w ogrodzie
Możliwości komponowania tych niezwykłych kwiatów jest naprawdę wiele. Wiele zależy jednak od tego, w jakim celu chcemy je potem wykorzystać.
Oczywiście najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie go później jako kwiat cięty, na przykład do stworzenia pięknego letniego bukietu (słoneczniki kwitną na ogół od lipca nawet do początku września). Co więcej, warto wiedzieć, że doskonale prezentuje się on zarówno jako samodzielna ozdoba, jak również jako część bardziej zróżnicowanej kompozycji. Można go zestawiać z różnymi gatunkami kwiatów. Sprawdzi się w stylistyce glamour, na przykład z różami czy gerberami albo w klimacie boho, między innymi z odmianami polnymi, a nawet ze zbożami.
Jeśli zdecydujemy się zostawić słoneczniki na rabacie kwiatowej, przez cały sezon będzie on przyciągał ptaki i owady. Możemy zaaranżować je w ozdobny szpaler, który stworzy w naszym ogrodzie naturalną przegrodę i osłonę. Możemy także stworzyć przyjazną dla oka aranżację, która świetnie będzie się prezentować zarówno samodzielnie, jak i w towarzystwie innych gatunków kwiatów.
Po więcej szczegółów i inspiracji zapraszamy do naszej kwiaciarni. Nie tylko podpowiemy Wam, jak zaaranżować słoneczniki w swojej przestrzeni. Odpowiemy również na pytania dotyczące ich pielęgnacji. Kupicie u nas także gotowe bukiety i kompozycje z ich udziałem.
0 Komentarze do “Słonecznik – uprawa, podlewanie, znaczenie”