Słonecznik zwyczajny jest to niezwykle popularna roślina. Wygląda przepięknie zarówno na polach, jak i w bukietach. Co więcej, słoneczniki zwyczajne uprawia się na nasiona i olej, które są bardzo zdrowe.
Spis treści:
- Co warto wiedzieć na temat słonecznika zwyczajnego?
- Jakie stanowisko będzie najlepsze dla słonecznika zwyczajnego?
- Kiedy jest najlepszy okres do siania słonecznika?
- Pielęgnacja słonecznika zwyczajnego
- W jakim okresie kwitnie słonecznik zwyczajny?
- W jakich kompozycjach sprawdzi się słonecznik, czyli do jakich kwiatów pasuje słonecznik zwyczajny?
Co warto wiedzieć na temat słonecznika zwyczajnego?
Słonecznik zwyczajny jest to roślina, która należy do rodziny astrowatych i pochodzie z Ameryki Północnej. Jest to kwiat jednoroczny, jednak może on osiągnąć wysokość nawet 3 m. Cechą charakterystyczną jest gruba łodyga, która bardzo dobrze zabezpiecza roślinę przed utratą wilgotności, a także suszą. Prezentowany dar Matki Natury ma duże liście, które pod względem kształtu przypominają serca. Jednakże najpiękniejszym elementem rośliny jest kwiatostan, który złożony jest z kwiatów języczkowych i rurkowych tworzących charakterystyczny pierścień. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że słonecznik zwyczajny może osiągnąć średnicę na poziomie nawet 60 cm. W ogrodzie można zobaczyć słoneczniki od lipca, aż do pierwszych przymrozków.
Jakie stanowisko będzie najlepsze dla słonecznika zwyczajnego?
Uprawa słonecznika zwyczajnego nie należy do najtrudniejszych. Jedyne, o czym należy pamiętać, w przypadku słonecznika zwyczajnego jest właściwe stanowisko, podlewanie i kilkukrotne dokarmianie. Słonecznik najlepiej czuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym. Co więcej, miejsce, w którym go uprawiamy, powinno być także dobrze osłonięte od wiatru. Słonecznik nie ma również dużych wymagań glebowych. Dobrze rośnie na ziemiach żyznych i lekko wilgotnych. Co więcej, przed wysiewem rośliny warto zadbać o obecność właściwych składników odżywczych. Gleba powinna mieć odczyn obojętny, czyli zawierający się w przedziale od 6,5 do 7,2 pH. Ponadto ziemia musi być przepuszczalna i lekka. Słonecznik doskonale rozwija się na obszarach ze średnimi opadami atmosferycznymi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że słonecznik nie za dobrze radzi sobie z niskimi temperaturami.
Kiedy jest najlepszy okres do siania słonecznika?
Słonecznik zwyczajny sieje się wiosną, czyli w okresie od połowy kwietnia do połowy maja. Co więcej, roślinę od razu siejemy do docelowego miejsca. Wynika to z tego, że prezentowany dar Matki Natury nie lubi przesadzania. Wcześniej ziemie także dobrze przekopujemy przy użyciu szpadla. Później dokładnie grabimy i rozbijamy grubsze warstwy ziemi. Dalej tworzymy dołki i umieszczamy w środku nasiona. Powinny one mieć głębokość od 2 do 3 cm. W takim otworze bez problemu można umieścić kilka nasion. Następnie całość przykrywamy ziemią i obficie podlewamy.
Pielęgnacja słonecznika zwyczajnego
Bardzo ważnym etapem uprawy słonecznika zwyczajnego jest pielęgnacja. Kluczowym czynnikiem jest nawadnianie, ale nie może być ono zbyt obfite. Gdy nawadniamy roślinę zbyt intensywnie, może dojść do poluzowania ziemi i przewrócenia słonecznika. Potrzebuje on również nawożenia, a więc skomponowanych ilości potasu, boru i molibdenu. W tym przypadku sprawdzą się nawozy wysokoskładnikowe wzbogacone mikroelementami. Nawozy stosuje się wtedy, gdy roślina wytworzy dwie pary liści.
W jakim okresie kwitnie słonecznik zwyczajny?
Pierwsze słoneczniki kwitną w lipcu i pozostają z nami, aż do września, a nawet października. Natomiast nasiona nadające się do spożycia można wydobyć z koszyczków słonecznika pod koniec września i w październiku. Z kolei słonecznik ozdobny świetnie nadaje się do różnych bukietów i innych kompozycji. Są to świetne kwiaty na prezent i po to, aby zrobić komuś przyjemność.
W jakich kompozycjach sprawdzi się słonecznik, czyli do jakich kwiatów pasuje słonecznik zwyczajny?
Słoneczniki bardzo dobrze prezentują się w połączeniu z różami. W takim bukiecie z powodzeniem mogą znaleźć się róże czerwone, a nawet żółte. Taka kompozycja będzie miała przede wszystkim miłosne przesłanie. Kolejnym przykładem są lilie, które świetnie wyglądają, a przede wszystkim kontrastują z odważną żółcią słoneczników. Lilie są roślinami, które bardzo często wręcza się z okazji różnych rocznic. W bukietach ze słonecznikiem dobrze odnajdą się też goździki.
Słoneczniki należą do wyjątkowych kwiatów, które zdobią nasze pola, a także bukiety. Nie mają dużych wymagań uprawowych, dlatego powinien sobie z nimi poradzić nawet największy amator ogrodnictwa. Warto także wspomnieć o nasionach słonecznika, które są bardzo zdrowe. Można je spożywać jak osobną przekąskę lub dodawać do różnych dań, na przykład sałatek. Słoneczniki dobrze wyglądają także w różnych kompozycjach kwiatowych. Pasują do róż, lilii lub goździków. Można je podarować drugiej osobie z różnych okazji, imienin, urodzin lub różnych rocznic. Wybierając te kwiaty na prezent z pewnością uda nam się sprawić drugiej osobie dużo przyjemności i radości. Doskonale sprawdzają się w bukietach ślubnych i wspaniale zdobią nasze mieszkania. Warto także wspomnieć o polach słoneczników, obok których trudno przejść obojętnie. Kwiaty wyglądają naprawdę wspaniale i świetnie odbijają się w słońcu.