Choć w naszym kraju storczyki od lat są niezwykle popularne, nie każdy chyba wie, że rosną one również naturalnie w niektórych częściach świata. Niekiedy osiągają one niezwykłe formy i są urokliwymi ozdobami lasów oraz innych obszarów zielonych. Jak wygląda storczyk w naturze i jakie ma wymagania? Czy bardzo różni się od wersji doniczkowej, jaką znamy i lubimy od tak długiego czasu?
Spis treści:
Storczyk w naturze – powiew egzotyki z dalekich krajów
Jeśli przyjrzymy się bliżej wyglądowi i budowie storczyka, szybko zauważymy, jak misternie jest on skonstruowany. To połączenie harmonii i czystego piękna stworzonego przez naturę. Niektórzy mówią, że jest w tych kwiatach jakaś ulotność i tajemniczość, którą trudno nazwać i określić. Co więcej, mimo że są one niezwykle popularne w naszym kraju w odmianie doniczkowej, należą jednocześnie do gatunków raczej trudnych w uprawie. W praktyce oznacza to często, że zakupiony lub otrzymany w prezencie okaz nie jest w stanie przetrwać w naszym domu dłużej. Zdarza się również często, że po przekwitnięciu roślina nie wypuszcza więcej kwiatów, co może oznaczać jakieś niedociągnięcia w pielęgnacji. Można jednak powiedzieć, że w tym skomplikowaniu także drzemie urok storczyków. Jednocześnie zrozumienie jego specyfiki może sprawić, że nasza domowa uprawa zakończy się sukcesem.
Specjaliści sugerują, by, zanim rozpoczniemy swoją domową uprawę, najpierw zrozumieć specyficzne wymagania tej rośliny. To one bowiem leżą u podstaw wydajnej i owocnej pielęgnacji. Nie każdy pewnie wie, że storczyki to rośliny, które wciąż obficie rosną w naturze, gdzie potrafią przyjmować najbardziej niezwykłe i okazałe odmiany. Co więcej, zasięg ich występowania jest tak ogromny, że w niektórych rejonach świata uważa się storczyki za powszechnie obecne.
Z jednej strony uważa się je za rośliny dość kapryśne, z drugiej jednak, w naturze nie występują one jedynie na terenach typowo pustynnych oraz arktycznych. Doskonale radzą sobie z kolei na obszarach nizinnych, ale także w najwyższych partiach gór (niektóre okazy można spotkać na wysokości 4000 metrów nad poziomem morza)! Ta wszechobecność wynika z faktu, że storczyki mają ogromną zdolność adaptacji, nawet do skrajnie różnych warunków. Dzięki temu mogą się przystosować do różnych typów otoczenia.
Storczyk w naturze – przydatne informacje na początek
Ta znacząca zdolność adaptacji dotyczy oczywiście różnych odmian storczyków. W zależności od terenów, na których rosną, inne będą cechy charakterystyczne rośliny. Ich budowa oraz forma zależeć będzie od tego, na jakie warunki są narażone, a także jaki klimat panuje wokół nich. Warto jednak wspomnieć, że zdecydowana większość wariantów to tak zwane epifity.
Epifity to specyficzna grupa roślin, które porastają konary i gałęzie drzew i większych krzewów. Dzięki tej zdolności mogą one pobierać wodę za pomocą podniebnych korzeni. Służą im one również do oplatania się wokół innych roślin, aby zapewnić sobie stabilność i dostęp do światła. Cechę tę należy uwzględnić także w domowej uprawie storczyków.
Storczyk w naturze a uprawa domowa
W przypadku niektórych roślin doniczkowych wystarczy zapewnienie im podstawowych warunków do wzrostu, czyli odpowiedniego nawodnienia oraz dostępu do światła. W przypadku innych z kolei kluczowe jest poznanie warunków, w jakich rosną w naturze. Storczyk jest najlepszym tego przykładem.
Jego zdolność adaptacji to jedno, ale warto wiedzieć, że cecha ta nie zawsze sprawdzi się w uprawie domowej. Tworzenie korzeni podniebnych doskonale funkcjonuje w naturalnym środowisku, ale w uprawie doniczkowej trzeba o te elementy rośliny szczególnie dbać. Podstawowe zadania dla nas to zwrócenie uwagi na to, aby storczyk stał w ciepłym i wilgotnym pomieszczeniu. W doniczce powinien być także odpowiedni drenaż, aby woda z podlewania mogła swobodnie spływać na podstawkę. Korzenie te nie lubią bowiem przelewania. Dzięki temu zagwarantujemy naszemu okazowi warunki zbliżone do tych, jakie panują w jego naturalnym środowisku. Brak zrozumienia specyfiki rośliny może doprowadzić do zahamowania wzrostu i kwitnienia, a w ekstremalnych przypadkach nawet do całkowitego jej uszkodzenia.
Uprawa domowa storczyków
Analizując specyfikę storczyków występujących w swoim naturalnym środowisku, można odnieść wrażenie, że ich domowa uprawa nie może skończyć się sukcesem. Prawdą jest oczywiście, że nie należą one do najłatwiejszych i że najpierw musimy poznać ich charakterystykę, aby podjąć się tego zadania we własnym zakresie. Należy mieć jednak świadomość, że odmiany dostępne w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych to często specjalnie dobrane mieszanki różnych odmian i wariantów storczyków. Dzięki temu sprzedawcy gwarantują większą przeżywalność roślin oraz większe sukcesy, a co za tym idzie również satysfakcję, z ich uprawy. Te okazy są więc nieco bardziej odporne i łatwiejsze w pielęgnacji. Można także powiedzieć, że więcej nam wybaczą, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze storczykami.
Storczyki to niezwykłe rośliny. Choć trudne w uprawie, jeśli odpowiednio o nie zadbamy, odwdzięczą się nam pięknym i obfitym kwitnieniem. Warto przy tym wiedzieć, że odmiany dostępne w Polsce objęte są ścisłą ochroną. Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Podpowiemy, jak o nie właściwie dbać, aby zachowały doskonały wygląd na dłużej. Kupicie u nas również wysokiej jakości, sprawdzone okazy.
0 Comments for “Storczyk w naturze”