Sukulenty to jedne z bardziej charakterystycznych i popularnych rozwiązań na kwiaty doniczkowe, w skali całego świata. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem niemal w każdym zakątku globu. Nawet jeśli nie rosną one gdzieś w naturze, z powodzeniem można je wykorzystać do uprawy domowej. Warto jednak wiedzieć, że, aby zapewnić im najlepsze możliwe warunki, należy je możliwie dokładnie odtworzyć, zgodnie z ich naturalnym pochodzeniem. Co więcej, tę wiedzę możemy wykorzystać, aby lepiej dopasować konkretne rozwiązanie do swoich potrzeb i oczekiwań. Jakie cechy ma sukulent z Afryki? Spośród jakich gatunków możemy wybierać i jak o nie dbać, aby dobrze rosły?
Spis treści:
Sukulenty – świetna opcja dla opornych ogrodników
Ta grupa roślin na przestrzeni lat zyskała ogromną popularność. Ta niezwykła atrakcyjność ma kilka przyczyn. Pierwsza bierze się z wyjątkowego uroku sukulentów. W ramach tej kategorii znajdziemy najróżniejsze gatunki i odmiany. Wszystkie one mają dekoracyjny charakter, który sprawia, że mogą ozdobić one niemal każdą przestrzeń. Co więcej, z uwagi na różnorodność wariantów można je idealnie dopasować do swojego gustu i oczekiwań. To czyni sukulenty jeszcze ciekawszymi i wyjątkowymi.
Warto jednak wiedzieć, że najważniejszą cechą i jednocześnie wyróżnikiem sukulentów jest ich zdolność magazynowania wody. Większość roślin tego rodzaju potrafić gromadzić wilgoć w łodygach i/lub w liściach. Dzięki temu roślina jest bardziej wytrzymała i jest w stanie przetrwać nawet długie tygodnie bez wody. Zapasy są stopniowo uwalniane w okresach suszy i w przerwach w dostępie do wody. Cecha ta pozwala rozwijać się sukulentom w naturze, mimo bardzo niesprzyjających warunków. Rośliny te spotkać można bowiem dziko na obszarach pustynnych, na sawannach i wszędzie tam, gdzie jest ciepło, ale sucho.
Ta wyjątkowa umiejętność sprawia ponadto, że sukulenty doskonale sprawdzą się również w uprawie domowej. Poleca się je nawet osobom, które mają skłonność do zapominania o swoich roślinach. Warto wiedzieć, że wybaczają one tego rodzaju zaniedbania i niedociągnięcia. Dzięki swojej wytrzymałości są w stanie przetrwać wiele, nie oznacza to jednak, że nic nie musimy przy nich zrobić.
Sukulenty z Afryki – jakie opcje mamy do wyboru?
Choć może nam się wydawać inaczej, Afryka to prawdziwe bogactwo fauny i flory. Mimo wysokiej temperatury i problemów z dostępem do wody występują tam niezliczone gatunki roślin i zwierząt. To, co je jednak wyróżnia, to różne cechy, dzięki którym są one w stanie przetrwać w mało sprzyjających warunkach. Przykładem są oczywiście sukulenty. Które z nich możemy spotkać na tym kontynencie?
Sukulent z Afryki — aloes
Jednym z najpopularniejszych gatunków, które należą do sukulentów, jest aloes. Tej rośliny nie trzeba nikomu przedstawiać. Znamy doskonale jej charakterystyczne łodygi i kształt. Cieszy się ona ogromnym zainteresowaniem nie tylko dzięki swojemu ciekawemu wyglądowi, ale również dzięki licznym właściwościom prozdrowotnym. Miąższ aloesu wykorzystuje się między innymi do celów leczniczych (na przykład do łagodzenia oparzeń), ale także w kosmetyce, jako składnik kremów, maseczek i toników. Wykonuje się z niego także pyszny napój, który doskonale gasi pragnienie. W uprawie domowej musimy zapewnić mu słoneczne stanowisko i odpowiednie podłoże. Należy zadbać o to, aby aloes miał właściwy drenaż, dzięki któremu wokół korzeni nie będzie gromadził się nadmiar wody.
Sukulent z Afryki – lithops
Innym ciekawym sukulentem z terenów Afryki są tak zwane żywe kamienie, czyli Lithops. W naturze nie tylko mają one zdolność magazynowania wewnątrz siebie zapasów wody, ale również doskonale się kamuflują, z uwagi na bliski formom skalnym wygląd. Ten charakterystyczny i oryginalny kształt sprawia ponadto, że z powodzeniem możemy wykorzystać ten gatunek do celów dekoracyjnych.
Sukulent z Afryki — sansewieria
Warto wiedzieć, że afrykańskim sukulentem jest także sansewieria. Ta charakterystyczna roślina ma ogromne walory dekoracyjne, które możemy wykorzystać we własnej przestrzeni. To, co jednak należy wiedzieć na temat sukulentów to to, że zdolność magazynowania wody nie oznacza, że nie musimy ich podlewać wcale. Przeciwnie, aby zapewnić im właściwą formę, zaleca się systematyczne, choć umiarkowane nawadnianie. Roślina powinna móc regularnie odkładać zapasy wody, aby móc je w razie potrzeby wykorzystać. Doprowadzenie do sytuacji, kiedy zużyje ona całą wodę, może doprowadzić do jej całkowitego uszkodzenia. W oczywisty sposób taki stan wpłynie również na wygląd i kondycję danego sukulenta.
Jak zaaranżować afrykańskie sukulenty w przestrzeni?
Możliwości na ich wykorzystanie w celach dekoracyjnych jest naprawdę wiele. Warto jednak przede wszystkim wiedzieć, że im bardziej będziemy dbać o swoje okazy, tym lepiej się będą one prezentować. Ładne rośliny można postawić między innymi w sypialni czy w salonie, aby tworzyły wokół siebie jedyny w swoim rodzaju klimat. Bardzo często wykorzystuje się sukulenty jako element takich kompozycji jak las w słoiku. Ten wybór jest nieprzypadkowy, jako że tego rodzaju rośliny będą w stanie wytrzymać odpowiednio długo w takiej aranżacji.
Po więcej szczegółów na temat roślin z całego świata zapraszamy do naszej kwiaciarni. Możecie się u nas zaopatrzyć w wyjątkowe, nawet najbardziej egzotyczne okazy. Dowiecie się również, w jaki sposób prawidłowo je pielęgnować. Już dziś zapraszamy więc do zapoznania się z naszą ofertą.
0 Komentarze do “Sukulent z Afryki”