Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Sukulenty rodzaje

Sukulenty rodzaje

Sukulenty należą do niezwykłych roślin, które mają niewielkie wymagania uprawowe. Wiele osób docenia je za różnorodność. Ponadto doskonale prezentują się w doniczkach. Poznaj sukulenty rodzaje.

Sukulenty rodzaje

Sukulenty mogą być dobrym wyborem dla amatorów ogrodnictwa i osób, które nie mają za dużo czasu do tego, aby w odpowiedni sposób dbać o rośliny. Wynika to z tego, że zdecydowana większość tych roślin ma niewielkie wymagania związane z uprawą. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w lokalizacji, w której występuje duża ilość bezpośredniego światła lub rozproszonego. Sukulenty wyróżniają się tym, że rosną niezwykle wolno.

Podlewanie sukulentów

Sukulenty nie wymagają częstego podlewania. Co więcej, bardzo dobrze radzą sobie podczas okresowych susz. Zdecydowanie wystarczającym rozwiązaniem będzie podlewanie rośliny raz na kilkanaście dni lub na miesiąc. Zimą wystarczy podlewać sukulenty raz na dwa miesiące.

Jakie wyróżnia się najpopularniejsze rodzaje sukulentów?

Występuje bardzo wiele różnych rodzajów sukulentów. Do pierwszej kategorii zalicza się tak zwane sukulenty kwitnące. Są to na przykład kalanchoe, które przypominają bukiet. Mogą to być także rośliny tworzące pędy do 40 cm obwieszone kwiatami, które przypominają dzwoneczki. Co więcej, ciekawym egzemplarzem będzie również odmiana rozetkowatych, nisko rosnących przy ziemi roślin Echeverie, a także Graptopetalum. Warto także wspomnieć o roślinie Adenium Opasłe. Jest to niewielkie drzewo, które ma małe czerwone kwiaty.

Innym przykładem są tak zwane sukulenty zwisające. Jest to na przykład Peperomia prostata, która tworzy długie zwisające sznury małych kwiatów. Warto wspomnieć też o Rhipsalis, a więc roślinie, która przypomina rozgałęzione zielone gałązki.

Na koniec powiemy także o innych rodzajach sukulentów, a więc: Drzewko Szczęścia, Sensewieria, czy też Zamiokulkas.

Czym różnią się sukulenty od kaktusów? Sukulenty rodzaje

Wiele osób uważa, że sukulenty i kaktusy to jest to samo. Jednakże kaktusy to pewien rodzaj sukulentów. Mają one dużo bardziej zwartą budowę i zadziorny charakter, który tworzony jest przez kolce. Cechą wyróżniającą tych roślin jest występowanie tkanki wodnej, dzięki której mogą przetrwać dłuższe okresy suszy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że dla kaktusów zdecydowanie gorzej jest, gdy zastosujemy zbyt dużo wody. Dlatego kaktusy stanowią dobre rozwiązanie dla zapominalskich i osób, które nie mają zbyt wiele czasu na podlewanie roślin.

Sukulenty rodzaje

W jaki sposób dzielimy sukulenty? Sukulenty rodzaje

Warto też kilka słów powiedzieć o tym, jak dzielimy sukulenty. Miejscem podziału jest lokalizacja, w której gromadzi się woda. Na przykład sukulenty pędowe, a więc astrowate, kaktusowate lub wilczomleczowate mają miejsce gromadzenia wody w zgrubiałych łodygach. Natomiast w przypadku sukulentów liściowych, czyli aloesu woda zbiera się w zgrubiałych liściach, które pokryte są woskową warstwą.

Sukulenty są bardzo łatwe w uprawie. Wymagają dużej ilości światła. Zatem najlepszym stanowiskiem dla sukulentów będą parapety, które znajdują się przy oknach zlokalizowanych na południe. Dobrym środowiskiem dla sukulentów będą ogrzewane pomieszczenia, w których panuje temperatura około 24 stopnie Celsjusza. W okresie wzrostu dobra będzie temperatura około 15 stopni Celsjusza. Podłoże dla sukulentów nie może być cały czas wilgotne, musi od czasu do czasu przeschnąć. W okresie letnim sukulenty wystarczy podlewać od jednego do dwóch razy w tygodniu. Natomiast zimą, gdy podlejemy sukulenty raz na miesiąc.

Aloes zwyczajny

Ciekawym przykładem sukulenta jest aloes zwyczajny. Nie ma chyba osoby, która nie znałaby tej rośliny. Jest szczególnie popularna w branży kosmetycznej, ponieważ żel z aloesu ma niezwykłe właściwości. Doskonale sprawdza się jako opatrunek na oparzenia. Z powodzeniem nadaje się również do przygotowywania domowych maseczek odmładzających. Aloes jest rośliną, która doskonale rozwija się w pełnym słońcu. Istotne jest również to, że aloes nie lubi też przelewania. Dobrze radzi sobie też przy niskiej wilgotności powietrza.

Grubosz jajowaty

Grubosz jajowaty jest sukulentem afrykańskim. W warunkach domowej uprawy może osiągnąć wysokość na poziomie jednego metra. Cechą charakterystyczną jest to, że roślina nie rozwija się zbyt szybko. Roczne tempo wzrostu kształtuje się na poziomie kilku centymetrów. Zatem w tym przypadku duże znaczenie ma właśnie cierpliwość. W przypadku grubosza woda magazynowana jest w mięsistych, a także błyszczących liściach. Mają one jajowaty kształt. Podlewamy go obficie, a także robimy przerwy, aż gleba w roślinie całkowicie nie wyschnie. Co więcej, konieczne będzie też przepuszczalne podłoże z gruboziarnistym piaskiem oraz żyzną glebą.