Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

piwonie

Piwonie – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Gdy zbliża się czerwiec, miłośnicy piwonii z utęsknieniem zaczynają wypatrywać tych pięknych kwiatów w kwiaciarniach i na straganach. To pełne uroku rośliny, które co roku zachwycają nas swoją naturalną urodą. Coraz częściej sami hodujemy piwonie także we własnych ogródkach. Co warto o nich wiedzieć? Jak o nie dbać, aby dłużej cieszyły nasze oczy?

O piwoniach słów kilka

Piwonie to wieloletnie byliny, znane w Polsce od dawna. Kiedyś rosły na babcinych rabatach, a dziś coraz częściej można spotkać je w nowoczesnych przestrzeniach zielonych. Kwiaty te występują w różnych wariantach kolorystycznych. Ich uprawa jest dosyć prosta, a sama roślina nie ma dużych wymagań glebowych.

Kwiaty te lubią rosnąć w grupie. Niekiedy przyjmują formę niewielkich krzewów. Dorastają do wysokości około 80 centymetrów. Najpopularniejszą odmianą jest piwonia chińska, której nie można pomylić z żadną inną rośliną. Sama w sobie stanowi wyjątkową ozdobę – wyróżnia ją mocno nasycona zieleń liści i oczywiście cudowne kwiaty – w zależności od rodzaju mają one na ogół okazałe, pierzaste płatki w kolorze ciemnoróżowym, pudrowo-różowym, a także białym i żółtym. Roślina ta kwitnie na przełomie maja i czerwca. Prezentuje się niezwykle pięknie, odurzając przy tym swoim niezwykłym zapachem. Nic dziwnego, że w tym okresie zdobi również nasze domy w formie ciętej. Bardzo często stanowi także element bukietów komunijnych oraz ślubnych.

Jakie wymagania ma peonia?

Piwonie, znane także jako peonie, mają stosunkowo niewysokie wymagania dotyczące warunków uprawy. Najważniejsze dla nich jest oczywiście słońce! Warto wybierać więc pod ich uprawę stanowiska słoneczne, ewentualnie częściowo zacienione, o ile przez większość dnia będzie tam docierać odpowiednia dawka światła. Dobrze jest także zostawić im sporo przestrzeni, chroniąc jednocześnie od wiatru, ponieważ tego nie lubią.

Peonie lubią za to dosyć żyzną glebę. Podłoże powinno zawierać też odpowiednią dawkę próchnicy. Należy jednak uważać, aby nie przelać rośliny. Nadmiar wody lub ziemia zbyt wilgotna mogą przyczynić się do gnicia korzeni. Aby tego uniknąć, trzeba podlewać piwonie systematycznie choć umiarkowanie. W praktyce oznacza to, że musimy dbać, by miały tylko tyle wody, ile na bieżąco potrzebują. Konieczne należy przy tym pamiętać, aby nie lać jej bezpośrednio na liście, ponieważ w ten sposób narażamy peonie na wystąpienie tak zwanej szarej pleśni, popularnej u tych roślin choroby.

piwonie

Kiedy sadzić piwonie?

Jako bylinę, peonie należy sadzić na przełomie sierpnia i września. Warto przy tym wiedzieć, że potrzebują one sporo miejsca. Planując nasadzenia, musimy wziąć to pod uwagę i zostawić im odpowiednio dużą przestrzeń wokół. Przyjmuje się, że na powierzchni jednego metra kwadratowego można posadzić maksymalnie dwie sadzonki.

Z kolei jeśli chodzi o głębokość sadzenia, należy umieścić je płytko przy ziemi, maksymalnie na trzech – czterech centymetrach. Jeśli posadzimy peonie zbyt głęboko lub za płytko, możemy sprawić, że zaczną kwitnąć później. Dobrze jest uzupełnić powierzchnię wokół roślin warstwą kory sosnowej lub trocinami. Dzięki temu utrzymamy wilgotność na odpowiednim poziomie. Pomoże to również zapobiec pojawianiu się niepożądanych chwastów. Warto wiedzieć, że kwiaty te mogą rosnąć w tym samym miejscu nawet 10 – 15 lat. Można je dodatkowo wspomóc nawozem naturalnym, a na jesieni zastosować tak zwane ściółkowanie, czyli posypanie miejsca wegetacji rośliny rozdrobnionym obornikiem. Wspomoże to także roślinę w razie wystąpienia silnych mrozów zimą.

Czy można piwonie przesadzać?

Floryści i ogrodnicy sugerują, by unikać przesadzania peoni. Wynika to z prostego faktu, że roślina ta bardzo nie lubi zmian miejsca. Dlatego trzeba się dobrze zastanowić, wybierając dla niej stanowisko. Jeśli mimo wszystko do tego dojdzie, roślina może nawet na kilka kolejnych lat przestać kwitnąć. Aklimatyzacja zajmuje jej bowiem dużo czasu, zwykle są to dwa – trzy lata. Co więcej, warto uważnie obserwować naszą piwonię. Jeśli mimo stałego stanowiska, zauważymy u niej oznaki słabszego kwitnienia, należy wówczas znaleźć dla niej nowe miejsce.

Według ogrodniczego przesądu peonię można przesadzić tylko w jeden dzień w roku – 1 września. Tylko to gwarantuje, że w kolejnym sezonie będzie miała piękne kwiaty. W rzeczywistości jednak mamy na to nieco więcej czasu. Można to zrobić między 15 sierpnia a końcem września.

Aranżacje piwonii w domu i w ogrodzie

Piwonie to wspaniałe i okazałe kwiaty, które co roku zachwycają nas swoim naturalnym urokiem. Goszczą nie tylko na naszych rabatach, w ogrodach i na tarasach, ale także w domach, w wazonie. Równie cudownie wyglądają one w formie ciętej, dlatego w okresie kwitnienia znajdziemy je w niemal wszystkich kwiaciarniach i na straganach. Dzięki swojej urodzie prezentują się wyjątkowo pięknie same w sobie, bez dodatkowych ozdób. Wystarczy zebrać kilka gałązek peonii i wstawić je do wazonu. Postoją tam nawet tydzień, jeśli tylko będziemy regularnie zmieniać im wodę. Warto zadbać także o to, aby usunąć dolne liście z łodygi tak, aby nie stały one w wodzie. Przyspiesza to bowiem proces gnicia, tym samym skracając żywotność kwiatów.

W maju i czerwcu piwonie stanowią też bardzo ważny element bukietów na różne uroczystości, przede wszystkim na Komunie Święte i śluby. Szeroka paleta kolorystyczna tych kwiatów pozwala na stworzenie wyjątkowych kompozycji dopasowanych do zróżnicowanych gustów i oczekiwań klientów. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo zarówno peonie, jak i inne letnie kwiaty. Wykonujemy z nich własne kompozycje. Tworzymy także aranżacje w oparciu o indywidualne wytyczne. Służymy Państwu radą i wsparciem w kreowaniu wyjątkowych florystycznych cudów.

Zapraszamy również do naszej ogrodowej galerii.