Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

kwiaty do ogrodu

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków

Gdy w końcu przychodzi tak upragniony i wytęskniony sezon wiosenno-letni, sklepy ogrodnicze i szkółki roślinne zaczynają pękać w szwach od ogromu możliwości. Do wyboru mamy gotowe sadzonki, nasiona roślin jednorocznych, a także byliny i cebulowe. Jeśli nie mamy doświadczenia oraz jasno określonych preferencji, podjęcie decyzji, co wybrać do swojego czy na balkon, może okazać się trudne. Każdy kwiat wymaga bowiem konkretnej pielęgnacji oraz warunków niezbędnych do bezproblemowej uprawy. Aby dowiedzieć się więcej, warto zasięgnąć porady specjalisty – wykwalifikowanego florysty lub ogrodnika. Oni z pewnością doradzą nam, jakie będą najlepsze.

Ogród żywy przez cały sezon!

Zwykle bywa tak, że w okresie kiedy za oknem zimno i ponuro, tęsknimy za słońcem i ciepłem. Kiedy jednak nadchodzą już te upragnione miesiące, cały czas mamy poczucie niedosytu. Sezon wiosenno-letni trwa, w naszym odczuciu, zbyt krótko, a wachlarz możliwości aranżacji naszych zielonych przestrzeni jest bardzo szeroki. Stąd też często wybór jest bardzo trudny, a bez specjalistycznej wiedzy niemal niemożliwy. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając ?

Jedną z kluczowych zasad aranżowania ogrodów jest ta dotycząca różnorodności. Określone grupy kwiatów można podzielić w zależności od czasu kwitnienia, wymagań pielęgnacyjnych, a nawet tego, czy są jednoroczne, czy wieloletnie. Co nam daje taka wiedza?

Zróżnicowanie przestrzeni zielonej pozwala nie tylko urozmaicić każdy ogród, balkon czy taras. Dzięki temu, że dopasujemy odpowiednio różne rozwiązania, zyskamy bogatą i jeszcze piękniejszą przestrzeń – kolorową przez cały sezon! Wybierając różne gatunki w zależności od tego, kiedy kwitną i jakie mają wymagania glebowe czy stanowiskowe, sprawimy, że nasze miejsce do relaksu będzie cały czas zielone. Dzięki temu będziemy mogli koić nasze zmysły i odpocząć w otoczeniu niezwykłych kolorów i zapachów.

Co nam daje różnorodność w ogrodzie?

Dobór różnych gatunków i odmian kwiatów ma niebagatelne znaczenie. Ma on bowiem nie tylko walory estetyczne, ale również znacząco ułatwia utrzymanie i pielęgnację w kolejnych latach. W zależności od wyboru konkretnych rozwiązań, na przykład tylko roślin jednorocznych, wygląd przestrzeni zielonej będzie się zmieniał. Inne będzie także podejście do dbania o nią.

Aranżowanie ogrodów to prawdziwa sztuka. Nie wystarczy wybrać tylko te okazy, które nam się podobają. Należy je jeszcze tak ze sobą zestawić, aby dobrze się razem prezentowały, a przy tym także, powinny być spójne kompozycyjnie. Ważne jest również to, żeby ogród z czasem zaczynał żyć własnym życiem. Nie oznacza to oczywiście, że nagle nie będziemy musieli się nim zajmować, jednak z czasem będzie on wymagał nieco mniej pracy.

Zróżnicowany pod względem typów roślin ogród będzie naszym wyjątkowym azylem. Miejscem, w którym będziemy mogli odpoczywać i spędzać czas na świeżym powietrzu. Dobrze zaaranżowane i skomponowane miejsce stanowi ponadto gwarancję stałego i dynamicznego rozwoju. Zestawiając jednoroczne, wieloletnie oraz różne odmiany bylin i cebul, tworzymy niezwykłą całość, którą co roku można modyfikować według potrzeb oraz gustów. Jakie do ogrodu najlepiej wybrać? O czym warto pamiętać podczas ich pielęgnacji?

kwiaty do ogrodu

Jakie kwiaty do ogrodu będą najlepszym rozwiązaniem?

Paleta możliwości jest bardzo szeroka. Z każdym rokiem przybywa odmian i gatunków, które dobrze sobie radzą na naszym gruncie. Wraca także moda na stare, odrobinę zapomniane kwiaty, które hodowano w Polsce od dawna. Wśród tego bogactwa czasem można się pogubić. Co warto wybrać, aby nasz ogród zyskał wyjątkowy charakter? Jakie rozwiązania najlepiej ze sobą zestawić, aby były spójne i pięknie się prezentowały?

Wybór konkretnych opcji będzie zależeć w dużej mierze od tego, jaką przestrzenią dysponujemy i jakie warunki tam panują. W dalszej kolejności należy dopasować rodzaje roślin (byliny, kwiaty cebulowe lub ). Warto także dopasować poszczególne odmiany, aby w naszym ogrodzie było przez cały sezon zielono i kolorowo.

Wiosenne kwiaty do ogrodu

Wiosną jesteśmy już tak bardzo spragnieni barw i świeżej zieleni, że kiedy tylko w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych pojawiają się pierwsze rośliny, od razu je kupujemy. Narcyzy, czy to tylko niektóre z możliwości. Każdy z tych gatunków występuje w licznych odmianach kolorystycznych. Są to zwykle gatunki cebulowe, którymi można cieszyć się również w kolejnych latach po pierwszym wysiewie. Wczesnowiosenne rośliny cieszą oczy pięknymi, intensywnymi barwami i wyrazistymi zapachami. Do wzrostu potrzebują pierwszych promieni słonecznych oraz dobrej jakości gleby. W kwietniu i maju zachwycają nas swoim pięknem i naturalnym urokiem.

Letnie kwiaty do ogrodu

Lato z kolei to roślinność mocno nasycona i dojrzała. Po wiosennych pierwszych kwiatach przychodzi czas na , nasturcje oraz mieczyki. To wyjątkowe gatunki, które nie tylko cieszą nasze oczy, ale również przyciągają do ogrodu motyle oraz liczne owady zapylające.

Zielona przestrzeń latem to wyjątkowe miejsce. Kwitnące budleje i lipy mają odurzający zapach i świetny wygląd. Różnorodność w ogrodzie koi nasze zmysły. Pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Im bogatsza i ciekawsza kompozycja, tym większa szansa, że przez wiele miesięcy nasze rabaty i grządki będą dosłownie tonąć w kwiatach. Jeśli jednak mamy trudność z dokonaniem wyboru, warto zwrócić się po pomoc do wykwalifikowanego ogrodnika lub florysty. W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo nie tylko piękne kwiaty, ale również profesjonalne doradztwo. W oparciu o Państwa potrzeby i oczekiwania podpowiemy, jakie rozwiązania wybrać, aby Wasza przestrzeń zielona rozkwitała feerią barw i odurzała wyjątkowym zapachem.

Zapraszamy również do naszej ogrodowej galerii.