Kwiaty są nie tylko piękne i wspaniale pachną, ale przede wszystkim należą one do darów Matki Natury, które zawierają wiele cennych składników. Dlatego znajdują zastosowanie w kosmetyce. Do produkcji preparatów wykorzystuje się różne rośliny, najczęściej są to: biała lilia, chaber bławatek, fiołek trójbarwny, róża, krwawnik pospolity czy malwa. Kwiaty czarnego bzu, a także kwiat lipy, czy kwiat lawendy również używa się w kosmetyce. W tym wpisie dowiesz się, jakie jest zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków.
Spis treści:
- Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli biała lilia
- Chaber bławatek i jego właściwości
- Kosmetyki naturalne z kwiatami w nazwie, czyli fiołek trójbarwny
- Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli malwa
- Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli róża
- Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli krwawnik pospolity
Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli biała lilia
Biała lilia jest rośliną, która ma dużo cennych właściwości, dlatego często wykorzystuje się ją w produkcji kosmetyków. Ekstrakt z tej rośliny nawilża i zmiękcza. Co więcej, przypisuje się jej funkcje odżywcze i przeciwzapalne. Stosuje się ją do produkcji preparatów, które pielęgnują suchą cerę, a także wrażliwą. Kosmetyki zawierające białą lilię wyrównują też koloryt skóry. Dzięki temu Twoja skóra będzie zdrowa i pełna blasku.
Chaber bławatek i jego właściwości
Chaber bławatek zawiera cenne dla cery flawonoidy, polifenole i antocyjany. Cechą charakterystyczną tego daru Matki Natury jest obecność płatków o pięknym niebieskim kolorze. Dzięki temu pigmentowi kwiat ma właściwości przeciwutleniające. Hydrolat z płatków chabra bławatka ma działanie przeciwbakteryjne. Dlatego kosmetyki produkowane z rośliny sprawdzają się w przypadku cery trądzikowej czy łojotokowej. Świetnie nadają się również do zmniejszania obrzęków pod oczami. Preparaty bardzo dobrze chronią przed zaczerwienieniami. Zatem specjaliści zalecają je osobom borykającym się z problemami cery naczynkowej.
Kosmetyki naturalne z kwiatami w nazwie, czyli fiołek trójbarwny
Ekstrakty z fiołka trójbarwnego zawierają witaminę C, karotenoidy, polifenole, sole mineralne, śluz, flawonoidy, saponiny, pochodne kwasu salicylowego i inne cenne składniki. Witamina C wpływa na pobudzanie kolagenu w skórze i skutecznie zabezpiecza struktury lipidowe naskórka. Z kolei karotenoidy poprawiają działanie gruczołów łojowych. Polifenole poprawiają mikrokrążenie podskórne, usuwają przebarwienia i wpływają na usprawnienie zdolności skóry do zatrzymywania wody w głębszych jej warstwach. Natomiast saponiny pomagają przy oczyszczaniu skóry. Kosmetyki zawierające ekstrakt z fiołka trójbarwnego skutecznie radzą sobie z takimi kłopotami jak: liszaj, egzema czy łojotok. Mają też działanie ściągające. Preparaty zawierające w sobie ekstrakt z tego daru Matki Natury doskonale zmniejszają też wszelkie podrażnienia.
Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli malwa
Kolejnym kwiatem, na który pragniemy zwrócić uwagę, jest malwa. Ekstrakt z tej rośliny zawiera garbniki, fenolokwasy, flawonoidy, antocyjany, związki mineralne, witaminy A, C, B1, proteiny i taniny. Dzięki temu kosmetyki uwzględniające w swoim składzie hydrolat czy ekstrakt z malwy zabezpieczają przed utratą wilgoci. Do tego łagodzą stany zapalne, wygładzają i zmiękczają. Co więcej, malwę dodaje się również do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów. Preparaty poprawiają kondycję skóry i wspaniale nawilżają.
Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli róża
Nie należy zapominać również o róży. Kwiat ten wykorzystuje się nie tylko do tworzenia pięknych bukietów, ale także produkcji niezwykłych kosmetyków. Róża jest bogactwem witamin A i E, zwaną witaminą młodości. Co więcej, znajdziesz w niej także flawonoidy, garbniki, minerały i flawonoidy. Dlatego środki z wykorzystaniem tego daru Matki Natury wspaniale odmładzają, odświeżają i odbudowują skórę. Ma ona również właściwości przeciwgrzybiczne, antywirusowe i przeciwalergiczne. Róża wygładza, usuwa szorstkość skóry, dobrze wpływa też na regulowanie sebum. Zabezpiecza przed nadmierną utratą wilgoci. Świetnie sprawdza się też przy usuwaniu drobnych zmarszczek. Wykazuje działanie liftingujące i dodaje sprężystości.
Zastosowanie kwiatów w produkcji kosmetyków, czyli krwawnik pospolity
Dużą popularnością cieszą się środki, które w swoim składzie mają krwawnik pospolity. Roślinie przypisuje się działanie ściągające, likwidujące zmarszczki i wybielające. Co więcej, kosmetyki uwzględniające w swoim składzie ekstrakt z krwawnika pospolitego zmniejszają pory i mają działanie antybakteryjne. Kosmetyki dobrze przyspieszają gojenia się ran, pomagają w procesie związanym z odnową naskórka, usuwają drobne linie i rozjaśniają cerę. Zawierają wiele cennych składników, które pomagają w utrzymaniu skóry w dobrej kondycji przez dłuższy czas.
W kosmetyce stosuje się też wiele innych kwiatów, na przykład stokrotka pospolita, nagietek lekarski, lukrecja gładka, jaśmin, lawenda, hibiskus czy zielona herbata. Tworząc kosmetyki, wykorzystuje się też takie naturalne kwiaty, jak kwiaty czarnego bzu, kwiat lipy, kwiat lawendy, a także wiele innych kwiatów wykorzystywanych w kosmetyce. Tak naprawdę to możliwości w tym zakresie są ograniczone wyłącznie wielością gatunków roślin, które występują w przyrodzie. Kwiaty zawierają liczne substancje aktywne, które pomagają na różne problemy cery. Mają witaminy, flawonoidy, składniki mineralne i dzięki temu pomagają złagodzić zmarszczki, wygładzić skórę, nawilżyć, odświeżyć, uelastycznić oraz wiele więcej. Warto zatem czerpać z darów Matki Natury pełnymi garściami, ponieważ ma ona dla człowieka wszystko, co najlepsze!