Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Strelicja królewska

Strelicja królewska, strelicja biała, czyli rodzaje strelicji

Strelicja to jedna z najbardziej okazałych i dekoracyjnych roślin doniczkowych. Jeśli zależy nam na stworzeniu wokół siebie egzotycznej przestrzeni, pełnej zielonych ozdób, wybór tego rozwiązania będzie zdecydowanie strzałem w dziesiątkę. Warto przy tym pamiętać, że gatunek ten występuje w wielu pięknych odmianach, takich jak strelicja królewska. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Jak je pielęgnować, aby zdrowo rosły?

Strelicja królewska — roślina o egzotycznym rodowodzie

Nie da się ukryć, że jest to kwiat o wyjątkowym charakterze. W Afryce (głównie na południu kontynentu) rośnie on w naturalnych warunkach. Co więcej, zajmuje on ważne miejsce w kulturze RPA. Wizerunek strelicji znajdziemy między innymi na znaczkach pocztowych oraz na monetach. W naszej strefie klimatycznej gatunek ten pojawił się w już XVIII wieku i od tego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Niestety, trzeba jednocześnie wiedzieć, że jest to roślina dość trudna w uprawie i wymagająca określonych warunków środowiskowych. Należy także do odmian dość drogich, przez co nie każdy zdecyduje się na takie rozwiązanie do swojego domu.

Strelicja królewska

Strelicja królewska — rajski ptak w miejskiej kniei

Nie da się ukryć, że widok strelicji przywodzi na myśl oczywiste skojarzenia z prawdziwą egzotyką. To niezwykła roślina, która roztacza wokół wyjątkową atmosferę. Może być ona jednakowo świetną ozdobą prywatnego domu czy biura, ale również stanowić doskonały pomysł na udany prezent dla kogoś bliskiego. Zanim jednak wybierzemy się do kwiaciarni czy do sklepu ogrodniczego, warto poznać ten gatunek nieco bliżej, aby zapewnić mu najlepsze możliwe warunki.

Strelicji, bez względu na jej odmianę, nie sposób pomylić z żadnym innym gatunkiem. Posiada ona bardzo charakterystyczne liście w kształcie rozety. Na jej czubku wyrastają okazałe kwiatostany w różnych kolorach, między innymi pomarańczowe lub niebieskie. W swojej formie do złudzenia przypominają pióropusze egzotycznych ptaków. Należy przy tym mieć świadomość, że w naszej strefie klimatycznej możemy uprawiać je wyłącznie w wersji doniczkowej, ponieważ w ogrodzie jest im stanowczo za zimno. Niekiedy wykorzystuje się je w formie ciętej i tworzy z nich eleganckie albo estetyczne kompozycje na prezent.

Strelicja królewska to główna odmiana tej rośliny. Jest to jednocześnie najbardziej popularny w naszym kraju wariant. To właśnie on oraz jego pochodne dostępne są przede wszystkim w sklepach ogrodniczych i w kwiaciarniach. Ponieważ jednak jest to roślina o dość dużych wymaganiach, należy pielęgnować ją w określony sposób. W pierwszej kolejności musimy jednak zastanowić się, czy podejmiemy się uprawy z nasion, czy kupimy gotową sadzonkę.

Uprawa strelicji — nasiona czy sadzonki?

Za niewielką sadzonkę strelicji musimy zapłacić w sklepie ogrodniczym nawet kilkadziesiąt złotych! Im większa roślina, tym wyższa będzie jej cena. Dlatego wiele osób decyduje się na uprawę tej rośliny z nasion. Są one łatwo dostępne w sklepach internetowych. Czasem można także przywieźć je z egzotycznej wyprawy. Przy tym wariancie należy jednak wziąć pod uwagę, że będzie to proces czasochłonny, a przy tym również nie będziemy mieli żadnej gwarancji, że zakończy się on sukcesem. Strelicja z nasion rozwija się bardzo powoli, a pierwsze kwitnienie może nastąpić dopiero po kilku latach. Zakup gotowej sadzonki może z kolei znacząco podnieść nasze ogrodnicze morale. Dostępne w kwiaciarniach i w szkółkach okazy są już odpowiednio wzmocnione, a co za tym idzie, wstępne etapy uprawy mamy już wypracowane. Co więcej, jeśli zależy nam szczególnie na tym gatunku, warto wydać trochę więcej, aby nasza roślina mogła bezpiecznie się rozwijać.

Strelicja królewska

Najlepsze stanowisko do uprawy strelicji

Podstawową sprawą jest uświadomienie sobie, że strelicja to roślina niezwykle egzotyczna, którą można uprawiać wyłącznie wewnątrz. W pierwszej kolejności należy więc zapewnić jej odpowiednio duże naczynie. Nie tylko donica powinna być dopasowana do rozmiaru sadzonki, ale również musimy wziąć pod uwagę, że gatunek ten lubi się rozrastać na boki. Musi mieć więc przestrzeń, aby mogła bez przeszkód się rozwijać.

Równie ważną sprawą jest także przygotowanie odpowiedniego podłoża dla strelicji. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wysokiej jakości ziemię, bogatą w składniki odżywcze. Co więcej, wraz z rozwojem rośliny, musimy ją systematycznie nawozić. Najlepiej wybierać w tym celu preparaty przeznaczone do egzotycznych roślin doniczkowych. Dobrze jest także zadbać o drenaż w donicy, w której rośnie strelicja. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale musimy unikać zalewania korzeni. W przeciwnym razie będą oni gniły.

Strelicja lubi stanowiska słoneczne, ale nie może być narażona na bezpośrednie działanie promieni oraz intensywne światło. Dobrze również zapewnić jej miejsce, gdzie nie wieje, a temperatura jest w miarę stała. W miesiącach letnich można wynieść doniczkę na balkon lub taras. Należy jednak pamiętać, że musi wrócić ona do pomieszczenia, kiedy tylko zrobi się chłodniej.

Strelicja — co jeszcze trzeba wiedzieć?

Zanim wybierzemy swój okaz strelicji, musimy uświadomić sobie, że jest to roślina wymagająca. Szczegóły uprawy nie należą być może do skomplikowanych, ale musimy mieć przy tym na uwadze, że bardzo źle znosi ona wszelkie zaniedbania. Najważniejsza jest tu systematyczność w pielęgnacji. Ziemia w donicy powinna być cały czas lekko wilgotna, ale nie może mieć zalanych korzeni. Co więcej, musi stać w miejscu, gdzie będzie miała jednocześnie jasne i przestronne stanowisko do prawidłowego rozwoju. Tylko w takich warunkach będzie miała szansę zdrowo rosnąć i regularnie kwitnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *