Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

co siać w lutym

Co siać w lutym? Porady dla nowych ogrodników

Luty to miesiąc, który rozkochał w sobie miłośników hodowli pomidorów we własnym ogródku. Głównie dlatego, że w tym czasie następuje rozpoczęcie produkcji tychże roślin do rozsady. Co więcej, jest to także okres do uprawy innych roślin wyróżniających długim okresem wegetacji. Doskonałym również przykładem może być papryka. Dowiedz się, co siać w lutym.

Co siać w lutym – wymagania pomidorów 

Mimo tego, że luty charakteryzują przeważnie niskie temperatury, to istnieją rośliny, które potrzebują takich warunków do wysiewu. Aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że lutowe rozsady trzymamy w domach. Jest to rozwiązanie, które przyczynia się, że rośliny będą dużo wcześniej, niż gdyby były posiane prosto do gruntu. Istotne jest też to, że pomidorów nie można uprawiać bez rozsady, ponieważ polskie warunki klimatyczne na to nie pozwalają. Proces rozsady nie jest skomplikowany. Kluczowymi warunkami jest właściwa liczba doniczek i dużo słońca.

W tym przypadku nasiona wysiewa się do doniczek wypełnionych ziemią kompostową. Ziemia przeznaczona na rozsady powinna być ciepła. Ważny jest też odczyn gleby, który musi być na poziomie 6,5 pH. Konieczne jest, aby ziemia była żyzna. W ofercie rynkowej mamy dostępną specjalną glebę do rozsady. Nasiona odstawia się w ciepłe i widne miejsca oraz przykrywa glebą. Maksymalna temperatura powinna kształtować się na poziomie 21 stopni Celsjusza. Doniczki potrzebuje przykrycia folią. Nie należy również zbyt intensywnie podlewać, aby nie doprowadzić do wypłukania nasion.

Dla jakich warzyw luty jest dobrym okresem do wysiania?

W lutym wysiewa się przede wszystkim pomidory, oberżynę, arbuzy, melony i paprykę. W tym okresie siejemy też karczochy, brokuły, czerwoną kapustę, pekińską, szpinak, seler korzeniowy lub naciowy. Ważne jest, aby pamiętać również o rozlicznych gatunkach sałaty.

Luty to dobry czas dla zasiewu ziół, takich jak estragon, tymianek, oregano, majeranek czy bazylia. Ogrodnicy zajmują się także kiełkami. Do kiełkownicy przeznaczone są nasiona takich roślin jak: rzodkiewki, brokuły, słonecznik, lucerna, soczewica, soja i wiele, wiele więcej. 

Co siać w lutym – kwiaty 

Warto też powiedzieć o tym, jakie kwiaty można wysiewać w lutym. Do tej grupy należą gatunki kwiatów jednorocznych, a więc petunia, lwia paszcza, werbena, szałwia błyszcząca, niecierpek, czy lewkonia. Warto inwestować w roślinki z rozsady, ponieważ ma to wiele zalet. Dzięki temu zakwitną one dużo wcześniej, niż rośliny wysiewane wprost do gruntu. Do kwiatowej rozsady świetnie nadaje się południowy parapet lub ogrzewana folia. W przypadku nieogrzewanego tunelu produkcję rozsady rozpoczyna się w drugiej połowie marca. Kwiecień jest dobrym czasem na prowadzenie rozsady w inspektach. Taki inspekt przed sezonem zabezpiecza się przed wilgocią i zniszczeniem.

Jak przygotować rozsadę krok po kroku?

Na początku trzeba wybrać odpowiednie pojemniki. Później starannie wymierza się miejsce rozsady. Nasiona powinny być siane w sposób rzutowy. Co więcej, podlewamy niezwykle ostrożnie. Po pojawieniu się pierwszych listków przychodzi czas na przepikowanie. Przed wysadzeniem daru Matki Natury do gruntu, koniecznie trzeba przyzwyczaić ją do niskich temperatur. Dlatego na około 2 tygodnie przed przeniesieniem do gruntu doniczki należy wystawić na kilka godzin na powietrze. W większości przypadków rośliny z rozsady wysiewa się po wiosennych przymrozkach, czyli tak zwanych Zimnych Ogrodnikach. Jest to zatem około 15 maja. W przypadku szklarni można to zrobić trochę wcześniej.

Gdzie kupować nasiona do lutowych siewów?

Nasiona do lutowych siewów kupujemy w dobrych sklepach i centrach ogrodniczych. Warto wybierać nasiona polskich odmian przystosowanych do uprawy w naszym klimacie. Trzeba sięgać po nasiona znanych producentów, dzięki temu mamy gwarancję, że uzyskujemy dobry materiał. Zyskamy również zapewnienie, że dary Matki Natury skiełkują i otrzymamy rośliny właściwych odmian.

Poleca się też nasiona paczkowane i zamknięte hermetycznie. Ważną informacją jest data ważności. Duże znaczenie mają też wiadomości dotyczące nazwy producenta, odmiany, informacji o terminie siewów i zbioru. Kolejną rzeczą jest zwrócenie uwagi, czy opakowanie z nasionami nie jest uszkodzone, ani śladów zawilgocenia. Gdy widzimy, że w punkcie sprzedaży nasiona są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, to wtedy należy zrezygnować z zakupu.

Co siać w lutym, czyli podsumowanie najważniejszych informacji?

W lutym wysiewa się rośliny, które mają długi okres wegetacji. Są to na przykład pomidory, papryka, oberżyna, czy też coraz popularniejsze karczochy. Najlepszym sposobem wysiewania roślin w lutym jest rozsada. Istotne jest też to, że może też to być świetna rozrywka na zimowe wieczory. Wiele osób traktuje to, jako ciekawe hobby. W ten sposób można też zaoszczędzić na zakupie warzyw i sadzonek, a także kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *