Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Co pyli w lutym

Co pyli w lutym?

W lutym wiele roślin jest jeszcze pokrytych śniegiem. Jednak okazuje się, że niektóre z nich uaktywniają się i rozpoczynają swój okres pylenia. W tym okresie problemem dla osób z różnymi alergiami jest leszczyna i olcha. Ich pyłki zaczynają wtedy pojawiać się w dość dużych ilościach. Zatem jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym co pyli w lutym i jak się do tego przygotować, przeczytaj nasz artykuł. 

Czym jest kalendarz pylenia i jak wygląda? Co pyli w lutym?

Kalendarz pylenia jest bardzo przydatny dla osób borykających się z różnymi alergiami. Dzięki niemu dowiemy się o drzewach, kwiatach i krzewach, które najczęściej powodują uczulenie. Co więcej, z niego można dowiedzieć się też tego, w jakich okresach odbywa się to pylenie. W okresie swojej aktywności drzewa uwalniają do przyrody pyłki i olejki eteryczne. Wiele osób jest wrażliwych na te substancje. Organizm reaguje wtedy nieżytem nosa, zaczerwienieniem skóry i kaszlem. Ludzie często uczuleni są na pyłki topoli, dębu, brzozy, leszczyny i olchy. Pierwsza roślina pyli w marcu, dąb na przełomie kwietnia i maja, brzoza na koniec marca, a leszczyna i olcha nawet w lutym.

Jakie pojawiają się najczęściej objawy uczulenia na pyłki roślin?

Najczęściej pojawia się katar sienny, czyli kichanie lub uczucie zapchanego nosa. Jest to też swędzenie, zaczerwienienie oczu, obrzęk powiek, łzawienie, napady kaszlu pokrzywka. Wiele osób ma świąt skóry, wysypkę, odczuwa rozdrażnienie ogólne, a także rozbicie i złe samopoczucie. Mogą być też biegunki, bóle brzucha oraz wymioty.

Co warto wiedzieć na temat alergii w okresie zimowym?

Może to się wydawać dziwne, ale alergie także występują w okresie zimowym. Okazuje się, że właśnie wtedy osoby z alergiami dręczone są przez takie objawy jak kichanie, katar, łzawienie oczu, które wcale nie oznaczają przeziębienia. Jest to niestety związane z kontaktem z alergenami. Warto też zauważyć, że ten problem jest nasilany przez zimy, które w obecnych czasach są coraz cieplejsze. Wynika to z tego, że współczesne drzewa zaczynają pylić o wiele szybciej, aniżeli miało to miejsce dotychczas. 

Co pyli w lutym – rośliny, na które trzeba uważać

Jedną z roślin, która pyli w lutym, jest leszczyna. Jest to oczywiście drzewo, które wydaje laskowe. Duże pylenie ma miejsce w drugiej połowie lutego. Jednak przy bardzo ciepłej zimie, opisywane zjawisko może wystąpić nawet w styczniu. Pylenie tej rośliny trwa do marca lub do pierwszej połowy kwietnia. Cechą charakterystyczną leszczyny jest obecność kwiatostanów, które są wydłużone i mają kolor żółty. W tym przypadku pyłki porywane przez wiatr mogą przedostawać się do układu oddechowego człowieka uczulonego i przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych objawów takich jak: łzawienie, kichanie, katar i inne podobne.

Olcha, czyli inna roślina, która pyli w lutym

W okresie lutego pyli również olcha. Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych przeprowadził badania, które pokazały, że stężenie pyłków tej rośliny na terenie całego kraju jest właśnie bardzo wysokie w lutym. Ciekawostką jest z pewnością to, że olchę zaliczamy do roślin, które pylą do kwietnia. Warto podkreślić też fakt, że w ciepłych okresach może uaktywniać się nawet w styczniu. Alergeny tej rośliny krzyżują się z alergenami leszczyny. Symptomy mogą wówczas wskazywać, że pojawiła się alergia na olchę, leszczynę lub na jedno i drugie.

Jakie jeszcze alergie pojawiają się w lutym?

W lutym warto powiedzieć nie tylko o alergiach na olchę, czy leszczynę. Są to również alergie na kurz i roztocza kurzu domowego. Dodatkowo można wspomnieć o grzybach pleśniowych, które rozwijają się w domach.

Jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Osoby borykające się z alergiami powinny wietrzyć sypialnię w nocy lub wcześnie rano, wtedy, gdy poziom pyłków jest niski. Istotne jest też to, aby nie wietrzyć pościeli na zewnątrz i nie przynosić roślin z pyłkiem do domu. Okna powinny być również zamykane w ciągu dnia. Osoby alergiczne powinny nosić okulary przeciwsłoneczne i unikać jazdy samochodem przy otwartych oknach. Kolejną rzeczą jest unikanie kontaktu ze zwierzętami, mających pyłek na futrze, które przyniosły ze spaceru. Na dodatek po każdym dniu włosy muszą być umyte przed położeniem się do łóżka. Osoby uprawiające sport, powinny zajmować się aktywnością sportową rano, kiedy rosa nadal wiąże pyłek. Trzeba też śledzić kalendarz pylenia roślin.

Zioła, które pomagają na alergię

Można także stosować naturalne zioła w walce z alergią. Wynika to z tego, że mają one bardzo dużą zawartość flawonoidów, kwercetyny i luteoliny. Przypisuje się im działanie przeciwalergiczne. Niektóre dary Matki Natury hamują rozmnażanie limfocytów i uwalniają cytokiny. Do tych roślin należy wiesiołek, ziele rdestu ptasiego, ziele skrzypu, pachnotka zwyczajna, tarczyca bajkalska w postaci nalewki lub ciętego korzenia i mieszanka ziół polecana przy alergii o działaniu przeciwalergicznym i oczyszczającym.

Stosowanie przedstawionych wyżej zasad z naturalnymi ziołami z pewnością pomoże przetrwać ten trudny okres. Dzięki temu objawy będą mniej uporczywe. W efekcie osoby borykające się z alergią będą bardziej doceniać i podziwiać piękną wiosnę.