Kwiaty są niezwykle atrakcyjną ozdobą niemalże każdego pomieszczenia. Jesteśmy nimi bardzo często obdarowywani. Kwiaty cięte, jak i doniczkowe mogą być doskonałym podarunkiem na każdą okazję, urodziny, imieniny, czy też ślub przyjaciół. Warto wiedzieć, jak przedłużyć ich żywotność, by cieszyły oko jak najdłużej.
Spis treści:
- Kwiaty cięte — naturalne piękno w naszym domu
- Kwiaty cięte w wazonie — jak o nie dbać?
- Odpowiednie przycinanie
- Cukier, aspiryna, czy kwasek cytrynowy — jakich domowych sposobów użyć, by odżywić kwiaty?
- Woda — niezbędna do życia nie tylko kwiatom
- Kwiaty cięte w pąkach — lepszym wyborem, niż te pięknie rozwinięte
- Kwiaty w wazonie — dobór odpowiedniego dla nich miejsca i właściwej temperatury
- Kwiaty cięte — ekskluzywna dekoracja na każdą porę roku
- Cięte kwiaty — najtrwalsze ich gatunki
Kwiaty cięte — naturalne piękno w naszym domu
Kwiaty cięte to bardzo często stosunkowo tania i łatwo dostępna dekoracja naszego domu, czy mieszkania. Wszyscy kochamy kwiaty, możemy z nich tworzyć piękne bukiety z różnych ich gatunków. Jedyne co nas ogranicza, zależy od pory roku czy upodobań pod tym względem. Piękne kwiaty umiejscowione w odpowiednim wazonie zachwycą chyba każdego! Warto wiedzieć, jak pielęgnować cięte kwiaty, by utrzymały się naprawdę długo.
Kwiaty cięte w wazonie — jak o nie dbać?
Jeśli chcemy, by nasze kwiaty zachowały świeżość i długą żywotność bezwzględnie musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących ich pielęgnacji.
Odpowiednie przycinanie
Pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać w przypadku dbania o cięte kwiaty, jest ich właściwe przycinanie. Możemy to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na przycięciu łodygi, zanim włożymy kwiaty do wazonu, drugi — przycinamy je już po włożeniu do wody. W obydwu przypadkach pamiętajmy, by zrobić to ostrym nożem pod skosem. Dzięki temu kwiaty będą bardziej chłonęły wodę. Jeśli przetniemy łodygi pod wodą, to powietrze nie przedostanie się do naczyń rośliny i nie będzie utrudniało przepływu wody. Używając ostrego narzędzia, będziemy mieć pewność, że tkanki rośliny nie ulegną uszkodzeniu, czy też zmiażdżeniu. Pamiętajmy też o usunięciu liści z dolnej łodygi. Jeśli ich nie usuniemy, łodyga zgnije w wodzie, która z kolei ulegnie zmętnieniu.
Kwiaty najlepiej przycinać rano lub wieczorem ze względu na chłodne powietrze w tych porach dnia. Surowa atmosfera sprawia, że spowolni się proces utraty wilgoci. Istotnym zabiegiem, o którym również należy pamiętać, jest nakłuwanie łodygi.
Cukier, aspiryna, czy kwasek cytrynowy — jakich domowych sposobów użyć, by odżywić kwiaty?
Na jej końcu tworzy się tzw. korek powietrzny, który blokuje dopływ wody. Nakłuwając łodygę, usuwamy go. Przedłużamy tym samym świeżość ciętych kwiatów.
Woda — niezbędna do życia nie tylko kwiatom
Drugą zasadą jest regularna wymiana wody na świeżą. Najlepiej wymieniajmy ją codziennie. Wazon możemy myć płynem do naczyń. Dzięki temu prostemu zabiegowi zlikwidujemy bakterie, które z pewnością osadzą się na ściankach wazonu. Kwiatom ciętym wyraźnie nie służy woda chlorowana. Używajmy więc wody destylowanej lub wystudzonej po wcześniejszym przegotowaniu. Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Można wrzucić do niej też kilka kostek lodu, by obniżyć temperaturę. W większości przypadków kwiaty powinny być zanurzone do połowy łodygi. Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją gatunki, które preferują zdecydowanie mniejszą ilość wody. Dobrym tego przykładem są gerbery. Wymieniając wodę, warto przyciąć i przepłukać łodygę.
Musimy też pamiętać o odpowiednim odżywianiu kwiatów ciętych. Specjalne preparaty dostępne w naszej kwiaciarni przedłużą ich żywotność. Warto również skorzystać z domowych sposobów. Dodanie szczypty cukru, soli, aspiryny, czy kwasku cytrynowego zwiększy kwasowość wody oraz zahamuje rozwój bakterii, które mogłyby spowodować zgnicie lub zwiędnięcie kwiatów. Dodatkowo kwasek cytrynowy wzmacnia barwę kwiatów i ułatwia pobór wody. Ciekawostką może być fakt, że bakterie odpowiedzialne za gnicie zniszczy umiejscowiona główką do środka zapałka. Należy ją umieścić w dolnej części łodygi.
Kwiaty cięte w pąkach — lepszym wyborem, niż te pięknie rozwinięte
Wybierając kwiaty do wazonu, zdecyduj się na te jeszcze nierozwinięte. Z prostej przyczyny, dłużej zachowają świeżość, dzięki temu dłużej też postoją w naszym wazonie.
Kwiaty w wazonie — dobór odpowiedniego dla nich miejsca i właściwej temperatury
Niezwykle istotną kwestią jest umieszczenie wazonu lub dzbanka z kwiatami we właściwym miejscu. Nasz bukiet nie będzie się dobrze czuł w prażącym słońcu lub tam, gdzie mają dostęp przeciągi, czy zimny wiatr. Nie toleruje też bliskości grzejników, czy kominka. Niedobrym pomysłem jest również umieszczenie ciętych kwiatów w kuchni. Nie powinny one stać w pobliżu warzyw, czy owoców, gdyż produkowany przez nie etylen przyspiesza proces starzenia roślin. Jeśli zaś chodzi o temperaturę pomieszczenia, w którym będą stały kwiaty, to lepiej je umieścić w chłodnym i wilgotnym miejscu. Stawiając wazon z kwiatami w suchym pomieszczeniu, pamiętajmy o zraszaniu kwiatów spryskiwaczem z wodą.
Kwiaty cięte — ekskluzywna dekoracja na każdą porę roku
Kwiaty cięte mają to do siebie, że możemy się nimi cieszyć o każdej porze roku. Każda z pór obdarowuje nas gatunkami, które cieszą oko i nadają lekkości pomieszczeniom.
Kwiaty w wazonie — wiosenny powiew świeżości
Wiosenne kompozycje z ciętych kwiatów powinny zachwycać kolorami, które pozwolą nam zapomnieć o długich i szarych zimowych miesiącach. Na początku wiosny w marcu w naszych ogrodach królują zazwyczaj drobne kwiaty cebulowe. W naszych wazonach będą ładnie się prezentować tulipany i narcyzy, które można dostać w kwiaciarniach już na początku roku. Doskonale będą również wyglądały takie kwiaty jak: niezapominajki, fiołki, czy szafirki. Możemy stworzyć z ich udziałem piękne kompozycje w połączeniu z nierozwiniętymi jeszcze ściętymi gałązkami drzew oraz krzewów. Po wstawieniu ich do wazonu po kilku dniach w ciepłym pomieszczeniu rozwiną się okazałe kwiaty. Wiosenne bukiety mogą być stworzone z różnych kwiatów. Można je mieszać, bawiąc się kolorami. Takie kompozycje nie potrzebują dużych wazonów, wystarczą proste szklane naczynia, by pięknie się prezentowały.
Kwiaty cięte latem — róże, goździki, czy pelargonie?
Lato to czas kwiatów zarówno ogrodowych, jak i polnych. Już od czerwca możemy tworzyć piękne bukiety z udziałem róż. W okresie letnim mamy do dyspozycji także inne kwiaty, którymi z powodzeniem udekorujemy wazon. Możemy wybierać spośród pięknych goździków, lilii, pachnących peonii, wonnego groszku, mieczyków, szałwii, czy pelargonii. Świetnym dodatkiem do letniego bukietu będą również gałązki krzewów zarówno liściastych, jak i iglastych. Dołóżmy do tego liście np. paproci i już mamy piękny kolorowy bukiet. Możliwości mamy naprawdę wiele, by stworzyć o tej porze roku wymarzoną kompozycję z ciętych kwiatów. W tym względzie może ograniczać nas jedynie nasza wyobraźnia! Polne drobne kwiaty będą lepiej wyglądały w pękatych wazonach lub też glinianych naczyniach. Kwiaty duże, czy też te bardziej egzotyczne znakomicie zaprezentują się w wazonach szklanych lub ceramicznych. Latem możemy ozdobić ciętymi kwiatami w wazonach nasz taras, altanę lub balkon.
Cięte kwiaty jesienią — co do wazonu o tej porze roku?
Jesienią warto uprzyjemnić sobie krótkie dni i długie wieczory różnorodnymi barwami, które oferują cięte kwiaty. Oprócz okazałych hortensji do jesiennego bukietu możemy również wybrać jeżówki, cynie, czy np. dalie. Do jesiennych kompozycji warto także wykorzystać trawy ozdobne. Będą one ładnie się prezentować z gałązkami dzikiej róży, róży pomarszczonej, kaliny, głogu lub irgi. Jeśli do tego dołożymy piękne, różnobarwne liście np. żółte liście klonów z czerwonymi liśćmi dębu amerykańskiego to będziemy mieć idealny zestaw na późną jesień.
Cięte kwiaty na zimowy świąteczny czas
Zima to czas, gdy już nic nie kwitnie, a już na pewno nie w ogrodach. W doniczce możemy za to wyhodować hipeastrum, które po ścięciu również może ozdobić nasz wazon. Kwiaty te wyglądem przypominają lilie i będą ładnie się prezentować w długim wazonie. W grudniu też można zakupić hiacynty, niskie odmiany tulipanów, szafirki, czy też miniaturowe narcyzy. Ciekawostką może być fakt, że również dobrze nam znana gwiazda betlejemska może posłużyć jako kwiat cięty do wazonu. W takiej formie może stać się urokliwą dekoracją wigilijnego stołu.
Cięte kwiaty — najtrwalsze ich gatunki
Warto wiedzieć, że istnieją gatunki kwiatów, które są bardzo trwałe i wytrzymają nam w wazonie nawet 2 -3 tygodnie. Należą do nich storczyki, goździki, lewkonie, czy złocienie. Warto też pamiętać o kilku istotnych zasadach, które sprawią, że cięte kwiaty dłużej zachowają świeżość. Wybierajmy kwiaty jeszcze nie dostatecznie rozwinięte oraz takie, których płatki są sprężyste i nie mają żadnych wad. Jeśli posiadamy własny ogród, to nie ścinajmy kwiatów w południe, zwiędną nam szybciej niż wtedy, gdy zetniemy je rano lub wieczorem.
Po porady oraz wszelkie inspiracje dotyczące różnorodnych kwiatowych kompozycji zapraszamy do naszej kwiaciarni „Dzika Orchidea”. Stworzymy dla Ciebie wymarzony bukiet na każdą porę roku!