Szafirki to jedne z najbardziej wiosennych kwiatów. Idealnie wpisują się one bowiem w klimat i stylistykę tego okresu w roku. Nic dziwnego! Ich forma i kolorystyka nikogo nie pozostawią obojętnym. Co więcej, ich uprawa jest stosunkowo prosta, a możliwości wykorzystania niemal nieskończona ilość. Można je sadzić zarówno na rabatach na zewnątrz, jak i w donicach na tarasie czy w pomieszczeniu. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tych uroczych roślin?
Spis treści:
Szafirki – niewielkie kwiaty, ogromny urok
Nawet osoba, która nie bardzo odnajduje się w meandrach ogrodnictwa, z pewnością doceni urok szafirków. Te drobne kwiatki o wyrazistym, zwykle fioletowo-niebieskim, kolorze przyciągają uwagę i ubarwiają pozimową szarość. Co więcej, choć oryginalnie pochodzą one z cieplejszych rejonów świata, w Polsce zadomowiły się już na dobre. Ich popularność bierze się nie tylko z ich ciekawego wyglądu, ale również z tego, że nie są to rośliny wymagające. Ich uprawa jest nieskomplikowana, a możliwości wykorzystania ogromne.
Swój dom szafirki mają w dalekiej Azji. Można je również spotkać na południu Europy. Najchętniej rosną w kolorowych skupiskach, mogą więc stworzyć wyjątkowy naturalny dywan. Warto przy tym wiedzieć, że występują one w wielu różnych odmianach, które różnią się między sobą kwiatostanami oraz kolorystyką. W naszej części świata najpopularniejsze warianty to szafirki niebieskie, fioletowe oraz białe. Niekiedy spotkać można także wersję jasnoróżową. Każda z nich pięknie pachnie i roztacza wokół wyjątkowy urok. Jest to więc świetny sposób na udekorowanie przestrzeni. Warto przy tym wiedzieć, że gatunek ten można hodować zarówno w donicach, jak i wysadzać bezpośrednio do gruntu. Jak dbać o szafirki, aby pięknie i zdrowo rosły?
Uprawa szafirków – wiadomości wstępne
Można powiedzieć, że kwiaty te na stałe zagościły w naszym klimacie. W okresie wczesnowiosennym spotkać je można niemal w każdym domu. Co więcej, poradzą sobie one zarówno na zewnątrz, jak i w ozdobnych naczyniach, na przykład jako dekoracja tarasu. Warto ponadto wiedzieć, że roślina ta nie należy do wybrednych i wymaga stosunkowo niewielkich nakładów sił.
Uprawę szafirków najlepiej zacząć od ustalenia tego, w jakim miejscu chcielibyśmy je umieścić. Wiele osób, szczególnie tych, które nie dysponują przestrzenią zieloną, decyduje się na posadzenie cebulek w donicy albo w innym ozdobnym naczyniu. Wówczas mogą one urozmaicić charakter wnętrza na wiosnę. Dobrym rozwiązaniem będzie również umieszczenie ich na balkonie czy tarasie, gdzie także świetnie sobie poradzą. Jeśli chodzi o uprawę gruntową, szafirki całkiem nieźle radzą sobie w naszym klimacie. Poradzą sobie nawet z przymrozkami i dosyć niską w tym okresie temperaturą. Należy im jednak zapewnić stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. Mogą one rosnąć jako samodzielna kompozycja, na przykład na kwiatowej rabacie lub pod drzewami i krzewami, o ile gubią one liście na zimę.
Szafirkom dobrze również zapewnić dość żyzną glebę. Co więcej, raz w sezonie, najlepiej w okresie kwitnienia, można wesprzeć je specjalistycznym preparatem. Po tym czasie z kolei nie trzeba dodatkowo przykrywać miejsca, w którym rosły. Można jedynie wysypać niewielką ilość kompostu dla użyźnienia podłoża, a także, aby zapobiec przesuszaniu ziemi.
Jak pielęgnować szafirki – kilka prostych wskazówek
Gatunek ten nie należy do skomplikowanych, jeśli chodzi o uprawę. Wystarczy poznać kilka prostych zasad i będziemy cieszyć się ich pięknem przez wiele tygodni.
Szafirki kwitną od kwietnia nawet do początku czerwca. Jeśli będziemy systematycznie usuwać przekwitłe oraz uschnięte elementy, roślina wzmocni się i zachowa doskonały wygląd przez długi czas. Kiedy roślina przestanie kwitnąć, najlepiej wykopać ją z gruntu i umieścić cebulki w przewiewnym miejscu. Należy jednak wiedzieć, że gatunek ten może rosnąć na tej samej przestrzeni przez kilka lat z rzędu. Zmiana stanowiska pozwala na odświeżenie kondycji cebul, ale również jest to jeden ze sposobów na rozmnażanie rośliny.
Ponownie do gruntu należy szafirki sadzić wczesną jesienią, najlepiej na przełomie września i października. Wówczas będą one miały wystarczającą ilość czasu na adaptację na okres zimowy. Ponieważ są one dosyć odpornym gatunkiem, bez większych problemów przezimują w gruncie. Zanim jednak przystąpimy do tego procesu, dobrze jest przejrzeć cebulki, od razu odrzucając te, które są słabe, uszkodzone lub zainfekowane chorobą.
Zastosowanie szafirków w domu i w ogrodzie
Te niezwykłe kwiaty należą do jednych z ważniejszych i piękniejszych symboli wiosny. Zachwycają one swoim zapachem, barwami i naturalnym urokiem. Można je posadzić na kwiatowej rabacie zarówno jako samodzielna kompozycja, jak i jako rama dla innych roślin. Szafirki pięknie prezentują się także na trawnikach, tworząc tam kolorowy dywan.
Kwiaty te doskonale sprawdzą się jako ozdoba wnętrza. Można posadzić je w dekoracyjnych donicach i postawić w miejscu, w którym najbardziej brakuje barw. Zasady pielęgnacyjne nie różnią się wiele od tych stosowanych na zewnątrz w ogrodzie. Systematycznie należy z rośliny usuwać przekwitłe i suche elementy, a na lato należy naczynie przenieść w suche i przewiewne miejsce. Dzięki temu w kolejnym sezonie szafirki mogą znowu zakwitnąć.
Aby dowiedzieć się więcej na temat wiosennych roślin cebulowych, zapraszamy do naszej kwiaciarni. W naszej ofercie znaleźć można zarówno kwiaty cięte, jak i odmiany doniczkowe. Zapewniamy również fachowe porady florystyczne. Dzięki nam Twoje otoczenie nabierze wyjątkowych kolorów.