Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

Rodzaje narcyzów - narcyz purpurowy

Rodzaje narcyzów

W naszym klimacie okres jesienno-zimowy nie obfituje w szeroko dostępne . Szczególnie schyłek roku to czas szarości i wszechobecnej słoty. Być może właśnie dlatego, kiedy przychodzi wiosna, z utęsknieniem czekamy na jej pierwsze roślinne oznaki. Wśród wielu popularnych gatunków czołowe miejsce zajmują . To wyjątkowe odmiany, które nie tylko pięknie się prezentują, ale mają również liczne zastosowania praktyczne. Jakie są rodzaje narcyzów i w jaki sposób można je wykorzystać w domu i w ogrodzie?

Narcyzy – piękny zwiastun wiosny

Każdego roku, już na początku marca, w kwiaciarniach i na straganach zaczynają pojawiać się pierwsze cebulowe. To znamienne, że właśnie wtedy, kiedy jesteśmy tak bardzo spragnieni zieleni, z pomocą przychodzą pełne uroku rozwiązania. Są one stosunkowo proste w uprawie, a jednocześnie mają okazałe kwiatostany, których wygląd możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. W przypadku narcyzów tych dostępnych odmian jest nawet kilkadziesiąt, dzięki czemu możliwości aranżacyjnych jest jeszcze więcej.

Kiedy przychodzi ich czas, przynoszą nam wiele radości. Ich uprawa jest tym przyjemniejsza, że można ją stosować zarówno na ogrodowej rabacie, jak i we wnętrzu. Rośliny cebulowe mają bowiem to do siebie, że dają wiele w zamian za kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Tak samo jest w przypadku narcyzów. Odrobina troski sprawi, że pięknie rozkwitną i będą doskonałą ozdobą przestrzeni.

Narcyz – roślina piękna i różnorodna

Trudno byłoby znaleźć osobę, która nie rozpoznałaby narcyzów wśród wczesnowiosennych kwiatów. Co więcej, dobrze jest wiedzieć, że w głównym kanonie znaleźć można kilka odmian, które można dopasować pod kątem kolorystycznym, kształtem i estetyką. W rodzinie narcyzów występuje kilkadziesiąt gatunków roślin, a każdy z nich ma nawet kilkaset różnych odmian. Przyjmuje się pewien podział tej ciekawej grupy, aby łatwiej było się w tym odnaleźć.

Najpopularniejsze rodzaje narcyzów

Wśród najpopularniejszych i najczęściej hodowanych grup znaleźć można trąbkowe, mieszańce, wielkoprzykoronkowe czy drobnoprzykoronkowe. Warto przy tym wiedzieć, że podział ten dotyczy roślin uprawianych na plantacjach czy w prywatnych ogrodach. Trudno stwierdzić, ile więcej niezbadanych odmian rośnie dziko w różnych zakątkach świata.

Znane botanikom odmiany narcyzów zbudowane są w charakterystyczny sposób. Każdy kwiatostan ma sześć płatków, które okalają tak zwany przykoronek. Poszczególne warianty różnią się nieco od siebie kształtem płatków oraz kolorystyką. Najbardziej popularne to narcyzy białe oraz żółte (także w różnych odcieniach tego koloru). Co więcej, przykoronki również mogą mieć różne barwy, na przykład pomarańczowe lub czerwone.

Żonkile – najpopularniejsza odmiana narcyzów

Wśród wielu dostępnych w kwiaciarniach odmian bodaj najpopularniejszą i najchętniej wybieraną są właśnie . Opcja ta wydaje się najbardziej oczywista. Ciepła i nasycona żółć doskonale komponuje się z uczuciami i nastrojami wczesnej wiosny. Co więcej, kwiat ten można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Będzie zarówno doskonałym uzupełnieniem kolorowego bukietu, ale także świetnym elementem wszelkiego rodzaju kompozycji dekoracyjnych. Przy minimalnym nakładzie sił i środków możemy cieszyć się ich naturalnym urokiem przez długi czas.

Rodzaje narcyzów - narcyz żonkil

Analizując uprawę żonkili w polskich warunkach, można wykorzystać ogólne zasady pielęgnacyjne dotyczące całej rodziny narcyzów. Ich specyficzne wymagania są bowiem bardzo zbliżone. Upraszczając więc, należy przede wszystkim zapewnić im stanowisko dobrze nasłonecznione, o glebie lekkiej i dość żyznej. Warto wiedzieć, że są to rośliny bardzo odporne. Poradzą sobie nawet z przymrozkami, których nie brakuje w okresie wczesnowiosennym, ale także z przejściowymi momentami suszy.

Cebule żonkili należy wysadzić do gruntu w okresie wczesnej jesieni. Wówczas mają one czas, aby zaadaptować się do panujących w danej chwili warunków i wykiełkować na wiosnę. Warto przy tym pamiętać, że na tym samym miejscu roślina ta może rosnąć przez kilka lat z rzędu. Po tym czasie zaleca się poszukać dla niej innego stanowiska. Co więcej, po uschnięciu łodyg (mniej więcej pod koniec lipca) zaleca się wykopać cebulki i przetrzymać je w przewiewnym miejscu aż do września. W międzyczasie można je przejrzeć, odrzucając egzemplarze chore lub zauważalnie słabsze. Dzięki temu mamy większą pewność, że w kolejnym sezonie nasze będą jeszcze piękniejsze.

Zastosowanie różnych odmian narcyzów

Z oczywistych względów kwiaty te pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Warto jednak wiedzieć, że można je uprawiać zarówno na zewnątrz, na przykład w ogrodzie lub na tarasie, albo we wnętrzu. Jako ozdoba domu czy mieszkania mogą one przyjąć formę ciętą, na przykład w estetycznej kompozycji w wazonie. Sprawdzą się również jako dekoracja w naczyniu czy w ładnej donicy. Można uzupełnić narcyzy innymi kwiatami cebulowymi. Z pewnością będą doskonałym sposobem na to, aby ożywić i ubarwić szarą dotychczas przestrzeń wokół nas. Warto jednocześnie pamiętać, że gatunek ten to nie tylko ważny symbol wiosny, ale także element wielkanocnych dekoracji. Bez niego trudno byłoby wyobrazić sobie świąteczne stroiki i inne aranżacje.

Jakie są rodzaje narcyzów? Odpowiedź znajdziesz w naszej kwiaciarni!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, na temat wiosennych aranżacji florystycznych, zapraszamy do naszej kwiaciarni. Nie tylko zaopatrzycie się tu w piękne rośliny, ale również uzyskacie fachową poradę. Znajdziecie u nas wszystko to, co niezbędne, aby ukwiecić swój dom na każdą okazję.