Kwiaciarnia "Dzika orchidea" Monika Szubert

Rynek Nowosolna 12, 92-703 Łódź

Kontakt

(42) 648 48 06
506-067-422

Godziny otwarcia

Pon.- Pt. 9:00-18:00
Sob.- 9:00-15:00 Ndz. - 10:00-14:00

aksamitka

Aksamitka – uprawa, kiedy sadzić, kwiaty, symbolika

Aksamitka to jeden z popularniejszych gatunków kwiatów uprawianych w Polsce. Ma ona niezwykły urok i doskonale prezentuje się na kolorowych rabatach. Ma także bogatą symbolikę i z pewnością nie może jej zabraknąć w żadnym zachwycającym różnorodnością ogrodzie. Ta roślina jednoroczna jest świetnym rozwiązaniem dla fanów klasyki oraz prostoty.

Aksamitki – popularne w polskich ogrodach

Znamy je wszyscy z pewnością z ogrodów naszych babć. Przez te wszystkie lata nie straciły nic na swojej popularności i wciąż goszczą na rabatach, a także w skrzynkach na tarasach i balkonach. Choć tak znane i rozpoznawalne, wciąż cieszą nasze oczy i sprawiają, że każda przestrzeń zielona nabiera wyjątkowego charakteru.

Aksamitki to , kwitnące latem i wczesną jesienią, które mają przy tym bardzo różnorodne zastosowanie w ogrodnictwie. Warto poznać je bliżej i dowiedzieć się więcej na temat ich pielęgnacji oraz uprawy. Jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie naszej przestrzeni zielonej, dobrze jest zaprosić je do swojego .

aksamitka

Aksamitka – piękna i pożyteczna jednocześnie!

Choć najbardziej popularną odmianą jest aksamitka o drobnych płatkach w kolorze pomarańczowo żółtym, naukowcy opisali kilkadziesiąt innych odmian! Jest to kwiat znany i ceniony na całym świecie. Roślina ta pochodzi z Ameryki, ale dziś można ją spotkać niemal pod każdą szerokością geograficzną. Znali ją już Aztekowie, którzy cenili tę roślinę za właściwości prozdrowotne. Używali jej także do przeprowadzania plemiennych rytuałów, a nawet obrzędów religijnych. Do dziś pełni takie funkcje między innymi u Hindusów, którzy wykorzystują niezwykłą siłę oddziaływania tej rośliny.

Większość odmian rośnie w skupiskach, wykształcając niewielkie, pierzaste kwiatki w kolorze pomarańczowym, żółtym lub czerwono-brązowym. Kwitną one późnym latem, aż do jesieni (stąd czasem są kojarzone i wykorzystywane z okazji Święta Zmarłych). Oprócz oczywistych walorów dekoracyjnych cechują je ponadto inne pożyteczne właściwości. Jedną z nich jest fakt, że przyciągają one do siebie owady zapylające, dzięki czemu, gdy kwitną , możemy mieć ich w ogrodzie bardzo dużo.

Warto wiedzieć, że aksamitka to roślina allelopatyczna, co oznacza, że można pozyskiwać z niej olejki eteryczne, które z kolei mają szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Sadząc te kwiaty na rabacie lub w skrzynce, odstraszamy tym samym niepożądane szkodniki, takie jak nicienie glebowe, mszyce, a nawet mrówki. Co więcej, mogą być skutecznym odstraszaczem dla kretów, które unikają tej rośliny ze względu na nieprzyjemny dla nich zapach. Ich obecność może również ograniczyć rozwój chwastów w ogrodzie. Dobrze więc sadzić je regularnie w pobliżu warzywniaka lub innego miejsca narażonego na działanie szkodników.

Aksamitka – jak ją pielęgnować?

To piękna i pełna uroku roślina, która nie ma wysokich wymagań ani glebowych, ani stanowiskowych. Choć dość niepozorna, ma wiele zalet i walorów estetycznych. Warto zaprosić ją do swojego , aby i tam pokazała swoją ogromną moc.

Aksamitka lubi światło, dobrze jest więc zapewnić jej go możliwie jak najwięcej. Doskonałe do tego celu będą stanowiska południowe lub zachodnie. Ziemia powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Roślinę tę należy systematycznie podlewać, uważając przy tym, by nie przesadzić z ilością wody. Co więcej, w okresie rozwoju kwiatów, można ją dodatkowo wspomagać nawozami do roślin kwitnących. Z uwagi na swoje walory przeciwdziałające rozwojowi szkodników takich jak nicienie, można je sadzić jako przedplon dla truskawek! Znawcy tematu sugerują, że można w ten sposób ograniczyć ich obecność nawet do zera!

W praktyce aksamitka zniesie nawet znacznie mniej sprzyjające warunki. Niestraszny im jest nawet upał. Z powodzeniem można je sadzić w pełnym słońcu. W miejscu częściowo zacienionym także będą rosnąć, może to mieć jednak wpływ na jakość kwitnienia.

W aksamitki najlepiej zaopatrzyć się w sklepie ogrodniczym lub w szkółce. Bez problemu można je jednak wyhodować również z nasion. Przed wysadzeniem do gruntu należy upewnić się, że nie grożą nam już przymrozki. Nie wszystkie odmiany dobrze sobie z nimi bowiem radzą.

Aranżacje w ogrodzie z udziałem aksamitek

Aksamitki mają bardzo szerokie zastosowanie w różnych przestrzeniach zielonych. Sadzi się je przede wszystkim jako obwódka dla rabat kwiatowych. Ale mogą one równie dobrze stanowić część bardziej różnorodnej kompozycji składającej się zarówno z roślin wieloletnich, jak i jednorocznych, na przykład astrów, zawilców czy floksów. Doskonale radzą sobie również w skrzynkach i koszach na tarasach i balkonach. Dzięki temu nawet te osoby, które nie dysponują dużą przestrzenią, mogą cieszyć swoje oczy pięknem kwiatów. Co więcej, z uwagi na łatwość w uprawie i brak szczególnych wymagań glebowo-stanowiskowych, sadzi się je również w strefach miejskich, na skwerach, w parkach czy w przestrzeni publicznej. Te urocze kwiaty chętnie porastają również dziko tereny zielone, na przykład brzegi stawów czy obszary podmokłe.

Nie wszyscy wiedzą również, że aksamitki to kwiaty jadalne. Mogą stanowić doskonały dodatek do letnich sałatek, zup, a nawet makaronów. Można je stosować zarówno jako ozdobę, jak i przybranie dania. Pięknie prezentują się także we wnętrzach w doniczkach lub niewielkich koszykach. Ich walory dekoracyjne można wykorzystać na wiele różnych sposobów.

W naszej kwiaciarni znajdziecie Państwo szeroki wybór różnych odmian aksamitek. Z ich udziałem stworzymy dla Państwa wyjątkowe kompozycje, które ozdobią nie tylko zieloną przestrzeń – między innymi rabaty i tarasy – ale również wnętrza. Dostępne są również w formie ciętej.